Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Subwoofer de la un sistem 5.1 Point

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
andiban

andiban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2005
Mi-am cumparat un sistem 5.1 Point de la Flamingo.
Sunt destul de multumit de el dar subwooferul, la nivel ridicat scoate niste sunete (vibratii) destul de puternice care acopera calitatea sunetului. L-am trimis la Flamingo(garantie) si desigur, lor nu le pasa... cica l-au testat si nu a avut nici o problema.
Asa ca m-am apucat singur de reparat. Ce putea sa fie: la capatul tubului de bass reflex ( am atasat poza ) era o protectie, un "gardulet" de metal care sa nu lase nimik sa intre in subwoofer. Asa ca l-am scos si calitatea sunetului s-a modificat in bine, normal, aerul iese mai repede. Dar tot se aud acele vibratii insa mai scurte dar la fel de puternice. Eu cred ca problema este designul tubului de bass reflex si faptul ca aerul nu este intr-un fel "spart" cand iese afara si se aude ca niste vibratii.
Daca aveti vreo idee, spune-ti-mi, va rog, nu pot sa dau tare din cauza asta  :P

sa va dau si niste dimensiuni: subwoofer : 32 x 42 x 15cm
                                           tub bass reflex : 10 cm lungime si diametru 6.3 cm

poate imi atasati si niste poze cu alte subwoofere ( poate chiar al vostru ) si sa-mi spuneti daca a-ti avut aceeasi problema cum a-ti rezolvat-o.


ps: nu este de la firele de dinauntru.. am verificat..

Attached Files



#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Este o problema tipica pentru sistemele ieftine ,zgomotul produs de aerul ce strabate portul de bas reflex e deranjant,asta denota o proasta proiectare a incintei .
Pentru a remedia problema poti incerca modificarea portului prin folosirea altuia cu diametru mai mare sau lungime mai mare ,eventual poti incerca sa astupi portul cu vata sintetica afinata sa nu obtureze complet circulatia aerului doar sa reduca viteza acestuia .
Metodele astea vor modifica puternic caracteristica de frecventa a subului si sint total contraindicate la incite adevarate de firma calculate la milimetru dar in cazul tau nu au ce sa strice ,deci experimenteaza.

#3
andiban

andiban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2005
mersi fc72.. am rezolvat..

ideea cu vata mi s-a parut un pic cam exagerat.. dar aia cu lungirea tubului... GOOD ONE... ma gandisem si io dar.... ma rog... am zis n-are cum sa fie asta solutia... ORICUM  :coolspeak:  mersi de ajutor.. a mers si calitatea sunetului s-a schimbat ( in mai bine daca iti vine sa crezi ).. basul e mai profund... pana acum usa de la sufragerie nu tremura  :P

mersi de ajutor si pot spune ca topicul este inchis... pt adimini daca vor sa stearga


PEACE !  :peacefingers:

#4
popu

popu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2005
Si eu am un sistem 5.1 point de la Flamingo de 1 saptamana si am scceasi problema ,poti sa-mi zici mai detaliat cum ai facut de ti ai rez. problema ?Si daca poti sa-mi trimiti si o poza  sa vad cum a iesit ce ai facut.oare nu are si de a face si cu placa de sunet?Tu ai placa de sunet 5.1?Ca eu nu am si tre sa-mi iau dar nu stiu de care! Mersi anticipat

#5
popu

popu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2005
Am auzit ca sunt si la Praktiker  exact acelasi model dar sub o alta denumire Maxwell dar la un pret de 3.500.000 .Ce parere aveti exista vreo diferenta intre cele doua sau numai de pret?Caci acuma sunt nervos ca eu am dat 7.000.000 de la Flamingo!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate