Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Scara din Milano

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
:D Esenta lucrarii sta in posibila viitoare scara si in acustica podului, de aceea mi-am permis sa fac un joc de cuvinte. Legatura cu Milano e tangentiala si total lipsa  :)

Se pare ca intr-adevar timpul aduce uitare si repetarea greselilor - am carat ani de zile galeti de beton & restul de salahoreala la casa, dar cum a trecut destul timp de atunci parca m-as apuca de asa ceva:

Problema pe scurt: Se da un pod mare, larg, construit peste etaj. Se cere amenajare pod cu acces exterior decent, accentul pe estetica, acustica.

Problema pe larg: Podul exista, acces ocazional exista printr-o trapa cu scara extensibila aflata intr-un hol relativ mic. Exclus sa devina solutie permanenta. Podul se intentioneaza a se amenaja numai in lemn, compartimentare minimala, fara alte schimbari la acoperis exceptand usa acces si doua-trei ferestre.

Probleme:

- Scare exterioara - balustradele/decor (cam cum se vede in schite) -teava inox formata? - s-ar face asa ceva la comanda?
- Scare exterioara - copertina cilindrica semi-transparenta care daca nu va arata foarte bine va arata groaznic. N-am idee decenta cum s-ar putea face. Am in schimb idei extrem de costisitoare.

- Tavanul ce va deveni si podea e din grinzi masive de lemn pe centuri de beton armat, lati sub + scanduri peste batute in ele. Izolare fonica in jos necesara. Vata minerala + Sapa de nivelare + USB+parchet lemn sper sa fie suficient.

- Cum intentionez sa amenajez un fel de spatiu de auditie acolo ma intereseaza problema acusticii spatiului - si asta e un fel de taram virgin pentru mine - stiu doar ca o incinta inchisa din lemn ar fi OK, dar are importanta ce esenta de lemn - ce grosime de perete, ce sistem de prindere care sa permita reflexii si vibratii- ceva asa cam ca la Scala din Milano m-ar interesa  :P Orice informatie pe tema asta ar fi binevenita.

- Banuiesc ca pentru o scara exterioara si doua-trei ferestre in pod trebuie facut iar proiect si scoase certificat de urbanism si autorizatie de constructie, ca doar nu-mi fac palat tiganesc sa ma doara-n cot de astea nu?

Cateva schite 3D relativ la scara cu ce as vrea - partea din spate a casei cu scara in discutie.

Attached File  p01.jpg   115.7K   56 downloads Attached File  p03.jpg   182.69K   48 downloads
Attached File  p04.jpg   208.06K   30 downloads Attached File  p05.jpg   125.65K   36 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate