Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

cainii comunitari, o adevarata problema in Romania - ar trebui omorati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
209 replies to this topic

#19
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 LauriciD, on Feb 18 2009, 16:33, said:

Mă-ntreb câte topic-uri se vor mai deschide cu aceeași problemă... Mai sunt vreo 10+ pe Pet World.
Fiecare maidanez va avea topic dedicat :P

On: vad ca a reinceput castrarea prin cartierul meu. O parte din caini, in special cei rai, au disparut cu totul.

#20
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 pop_ramona, on Feb 18 2009, 18:59, said:

Probabil o sa se mai deschida atata timp cat problema va ramane nerezolvata, si dupa cum merg lucrurile va mai trece mult timp pana o sa se gaseasca o solutie.....oricum mai sunt chestii funny care ma amuza ca de exemplu daca te porti frumos cu nea cutzu, pardon daca il respecti, el nu te musca  :lol: .si marmota invelea jointu'. Data viitoare am sa zic "buna ziua,ce mai faceti?" cand ma maraie un caine


offtopic:Mda,ma asteptam  la o asemenea atutudine de "superioritate" superficiala  :rolleyes:  din partea unora.

Ma intreb cum ai reactiona daca cineva pur si simplu te-ar  agreseaza doar cu scopul de a se distra pe seama ta .Sunt animale  tratate cu o cruzime incredibila(batute,omorate,schilodite),doar pentru o distractie "patologica".


Ontopic:de ce sa nu-i castreze si atat ? :huh:

#21
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
unde ar mai fi distractia ? impuscati pe strada, sa le scoata ochii , sa le imprastie matele pe carosabil. Ale naibii javre insetate de sange , sfasie tot , Cerberus era mic copil pe langa ce au ajuns cainii in ziua te azi  :lol: :lol:  

Acu pe bune : Doar castrati , sa vedeti cum dispar de la sine daca isi face primaria treaba. Desi ar trebui sa castreze mai intaii tiganii (pardon..romanii de etnie rroma  :death: )

#22
pop_ramona

pop_ramona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.02.2009

 Balalaika, on Feb 19 2009, 21:49, said:

offtopic:Mda,ma asteptam  la o asemenea atutudine de "superioritate" superficiala  :rolleyes:  din partea unora.

Ma intreb cum ai reactiona daca cineva pur si simplu te-ar  agreseaza doar cu scopul de a se distra pe seama ta .Sunt animale  tratate cu o cruzime incredibila(batute,omorate,schilodite),doar pentru o distractie "patologica".


Ontopic:de ce sa nu-i castreze si atat ? :huh:

superioritate, superficiala - da, altadata invata sa folosesti cuvintele potrivite! Nu poti sa ceri sau sa pretinzi de la un caine respect.e totusi un animal.poate sa manifeste recunostiinta si supunere, in anumite cazuri, dar respect...mmm..nu prea cred! Si de unde stii ma rog ca nu am fost agresata?? si chiar cu scopul unor pusti de a se amuza???! Cred ca toata lumea din pacate are cate o experienta neplacuta, de genul asta!

Dar eu nu sufar de o empatie generala, nu ma pun in locul unui caine, vad ca tu asta faci! Oamenii sunt oameni, cainii sunt caini!Fiti mai rationali, noi suntem cei cu ratiunea!!
Si cred ca se vorbea aici de cainii care sunt agresivi, fara a fi provocati! Ce ar trebui sa fac, cand sunt atacata de o haita de maidanezi si am langa mine un copil de doi ani...sa zic..vai saraci caini! Cineva s-a luat de ei inainte! NU ! prin natura lor, ca sunt animale, sunt agresive! Si sunt periculoase!
Faceti atata caz de niste caini, dar la copii aia care stau si dorm pe strada, va duceti cu mancare? Le aratati macar 50% din grija pe care o aratati cainilor? Se inscriu atatia in organizatiile pt drepturile animalelor, dar nu se inscrie nici macar unu pe saptamana intr-o organizatie de voluntariat pentru copii strazi sau batrani!!!! Unu ma! macar unu! Si tot ce ar trebui uneori sa faca e sa-si intrebe cunoscutii daca au haine vechi, jucarii, mancare si sa se mai joace cu ei!daca vor bineinteles!

Va identificati mai mult cu niste caini decat cu batranii sau copii care dorm pe strazi!?! Va identificati cu ce sunteti!

Daca sunt castrati, ce? nu mai musca, nu mai ataca? cati ani in medie traieste un caine? sa asteptam atatia ani ca sa dispara maidanezi? ipotetic vorbind, fara sa luam in calcul, ca ar trebui toti castrati, si sa nu-si mai faca uitata javra, nici un iresponsabil!
Si am mai intalnit oameni care dupa mine ar trebui batuti cu urzici!!! care se duc la centrele unde sunt dusi cainii si ii iau de acolo si ii elibereaza inapoi pe strazi! De ce? la fel! din inconstienta si dintr-o compasiune exagerata  de care dau unii dovada pe aici!
Da, stiu, sunt superficiala si lipsita de suflet!...bla  bla bla
Imi cer scuze daca am fost prea dura in exprimare!

Edited by pop_ramona, 22 February 2009 - 00:57.


#23
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 pop_ramona, on Feb 22 2009, 00:57, said:

Faceti atata caz de niste caini, dar la copii aia care stau si dorm pe strada, va duceti cu mancare? Le aratati macar 50% din grija pe care o aratati cainilor? Se inscriu atatia in organizatiile pt drepturile animalelor, dar nu se inscrie nici macar unu pe saptamana intr-o organizatie de voluntariat pentru copii strazi sau batrani!!!! Unu ma! macar unu! Si tot ce ar trebui uneori sa faca e sa-si intrebe cunoscutii daca au haine vechi, jucarii, mancare si sa se mai joace cu ei!daca vor bineinteles!
Pai tanti ...copii aia care dorm pe strada "te face la buzunare" cand le duci de mancare. ;)

#24
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 choppermaster, on Feb 16 2009, 18:50, said:

eu propun...sa gazam pe giumbalaiza.....

de acord

#25
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

 654321, on Feb 22 2009, 15:04, said:

Pai tanti ...copii aia care dorm pe strada "te face la buzunare" cand le duci de mancare. ;)
Da, dar locul lor nu este acolo, la fel cum nu este nici locul cainilor pe strazile unui oras ce se vrea civilizat.
Diferenta este ca acei copii nu ataca in haite bazate pe instinct...

Totusi, sunt probleme diferite si trebuie abordate ca atare. Dar pentru asta este nevoie de dorinta si implicare, iar asta lipseste in Romania.  ^_^

#26
randunel

randunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.09.2005

 Balalaika, on Feb 16 2009, 22:47, said:

Exterminati?!!WTF!!  :huh: . Voi nu aveti pic de compasiune?!Castrati da,dar nu omorati !Mai degraba,gandeste-te la "aia" care-si plimba caini si ii lasa sa isi faca nevoile oriunde !Eu pe ei vreau sa-i bat,pentru ca sunt  nesimtiti.Care-i vina catelului ca mananca,ca face pui si ca se apara?!Presupun ca faci parte din categoria zevzecilor  care da cu piciorul  in caine  ,tocmai pentru ca ti se pune pata .Nenea,d-aia ajunge ala sa te muste de fund,pentru ca dai in el !!

Nea'caisa ,catelul se comporta frumos daca-l respecti!Mai bine gadeste-te la sobolanii care se plimba prin tot bucurestiul,la fel si fel de insecte care apar in locuri insalubre,la "porcii" si "vacile" care arunca gunoaie pe strada !Mai de graba dresezi un caine decat sa-l omori.


 AdelinPuya, on Feb 16 2009, 22:56, said:

Doamne ce oameni dusi cu capul..ce aveti cu bietele animale?voi ar trebui sa fiti eutanasiati si castrati...


 portugalkix, on Feb 17 2009, 12:50, said:

@giumbalaiza

De ce omorati? Caini au ajuns pe strazi tot datorita oamenilor! Nu au ajuns ei asa intamplator. Ce e asa greu sa gandim logic? Tot autoritatile sunt de vina, iar acum ca nu mai au ce face sa-i omoram? Nici gand. Suntem oameni capabili sa gasim alta solutie sau cel putin asa credeam.

As vrea sa va aud (vad) spunand treburile astea dupa ce copilul vostru e atacat de maidanezii pe care sustineti ca ii iubiti (asa de mult incat hraniti toate haitele in spatele blocului), sa va vad cum mergeti la spital in fiecare zi pentru 7 injectii in burta (da, 7 au fost, 1/zi, le-am numarat) si apoi inca o luna pentru injectii in mana. In cazul mentionat aici, eu eram copilul atacat (candva) de cainii hraniti de gospodine obosite in spatele blocului in pauza dintre telenovele. Nu stiu cum s-au simtit parintii mei, dar aproape va doresc voua sa va simtiti cum s-au simtit ei, sa se simta copiii vostri cum m-am simtit eu, sa treceti prin toate astea (evident sechele dupa), si apoi sa aud ce parere aveti de haitele astea.
(mesajul asta e pt categoria aia de oameni care intai hranesc animalele care ataca oameni, nu copiii care intind mana, iar povestirea e cat se poate de reala din bucurestiul de acum 15 ani)

#27
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 randunel, on Feb 22 2009, 23:50, said:

As vrea sa va aud (vad) spunand treburile astea dupa ce copilul vostru e atacat de maidanezii pe care sustineti ca ii iubiti ...
Io as vrea sa ii aud pe copiii aia muscati de maidanezi, atunci cand se fac mari, ca ei la randul lor isi invata copiii ce trebuie sa faca cainilor ca sa nu mai faca pui. Si daca se intampla sa faca pui macar sa le gaseasca ei un stapan sau sa aibe grija de ei si nu sa-i puna intr-o cutie de carton si sa-i lase intr-o scara de bloc pentru ca mai tarziu sa muste alti copii.

#28
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 Balalaika, on Feb 16 2009, 22:47, said:

Nea'caisa ,catelul se comporta frumos daca-l respecti!

ce-ar fi sa cobori tu din lumea ta de vata de zahar roz? unii caini se comporta frumos daca ii respecti. altii se reped la tine si te musca doar pentru simplul fapt ca existi pe teritoriul lor. sa vezi cum e sa iti fie frica sa vii seara acasa din cauza haitei de caini care s-a format la tine in cartier si care musca pe oricine (chiar si copii mici) fara motiv. sa vezi cum e ca la 20 de ani sa il suni pe taica-tu sa vina sa te ia din statie ca e un caine care sta in mijlocul drumului, se uita fix la tine si latra si maraie si pur si simplu nu ai pe unde sa o iei. asta in conditiile in care am si eu caine si iubesc animalele de numai pot (deci numai "nerespectoasa" fata de delicatul patruped nu am fost).

si mie mi se pare inuman sa ii omori, dar in tara noastra minunata nu are nimeni fonduri sa ii tina in adaposturi pana mor ei singuri si sa aiba grija sa nu se mai plimbe in voie pe strada. am sunat la hingheri pentru haita "prietenoasa" de javra din fata blocului meu. ne-au explicat ca nu au locuri in adapost. cu alte cuvinte, descurcati-va.

#29
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Mie imi plac foarte mult cainii si ii impart in 2 categorii:
- cainii de pe langa casa omului care stau frumos in curte legati sau nu, dar nu ies din curte;
- cainii vagabonzi decedati - pe astia ii iubesc cel mai mult.
Ii mai iubesc foarte mult pe cei care hranesc javrele de pe strazi; ii iubesc oral. Vrei javra, ia-o in casa ta si tine-o acolo!
PS: Cainii vagabonzi sunt la fel de folositori ca si sobolanii. Javrofilii sunt invitati sa ia apararea si sobolanilor daca au argumente.

#30
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 jay333, on Feb 23 2009, 15:24, said:

Mie imi plac foarte mult cainii si ii impart in 2 categorii:
- cainii de pe langa casa omului care stau frumos in curte legati sau nu, dar nu ies din curte;
- cainii vagabonzi decedati - pe astia ii iubesc cel mai mult.
Ii mai iubesc foarte mult pe cei care hranesc javrele de pe strazi; ii iubesc oral. Vrei javra, ia-o in casa ta si tine-o acolo!
PS: Cainii vagabonzi sunt la fel de folositori ca si sobolanii. Javrofilii sunt invitati sa ia apararea si sobolanilor daca au argumente.


Pai sobolanii sunt mult mai folositori ca maidanezii, avand in vedere experimentele medicale la care au fost supusi.  <_<

#31
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Sorry, am omis asta. My bad!

#32
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Haha, ar fi ceva sa se infiinteze asociatii pentru apararea sobolanilor!

#33
pop_ramona

pop_ramona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.02.2009

 654321, on Feb 22 2009, 13:04, said:

Pai tanti ...copii aia care dorm pe strada "te face la buzunare" cand le duci de mancare. ;)

Te contrazic.Pana acum nu mi-au furat nimic cei carora le-am dus mancare, sau haine, nici mie nici celorlalti colegi voluntari ;) ci din contra, evitau sa ma atinga ca sa nu ma murdareasca!Atata umilinta nu am vaz in viata mea. Nu fura de placere! Si de sarbatori i-am bagat in casa, la fel, puteau sa plece cu mai multe lucruri ca nu am stat sa ii pazesc, nu a disparut nimic!!! Daca esti interesat si esti din sibiu, brasov sau bucuresti te invit odata cu noi, sa te convingi! Nenea!

..da si eu stiu cum e sa-ti fie frica sa cobori din masina, am stat in parcare 10 minute pana s-au imprastiat  si macar de sobolani te mai poti apara..te urci pe o banca, faci ceva.

Edited by pop_ramona, 23 February 2009 - 15:50.


#34
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003

 pop_ramona, on Feb 23 2009, 15:44, said:

.. si macar de sobolani te mai poti apara..te urci pe o banca, faci ceva.
  :lol: poate pe Banca Nationala a Romaniei. Poate tu nu stii cat de versatili sunt sobolanii. Pot urca cu usurinta un perete vertical de cativa metri, pot merge distante lugi pe un fir suspendat si la capitolul sarituri in inaltime au o detenta apropiata de a unui atlet .

ontopic: am doi catei in fata blocului, amandoi sunt castrati, au cercei si toata lumea ii iubeste pentru ca sunt foarte cuminti si nu au muscat pe nimeni pana acum. Deci daca se vrea, se poate.

#35
ionutseb

ionutseb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.02.2009

 pg-soare, on Feb 18 2009, 19:22, said:

\Dupa ce te alearga vreo 5-7 caini vreo 200 m , ai veni chiat  tu cu bata si i-ai extirpa.  Si merge si gazarea inaptilor ce la dau drumul pe strazi.

La 2 mai faci fata, dar cand te inconjoara mai multi te cam caci pe tine de frica.


Tu ai pus punctul pe I , exact la asta ma refer si eu cand spun ca trebuie omorati si hai sa gasim solutii cat mai practice; pentru ca sunt multe persoane care au trecut prin situatii asemanatoare - adica au fost atacati de haite de caini comunitari(nu chiar mici, unii chiar de talia unor caini lupi). Stiu mai multe persoane care au reusit cu diferite tipuri de otravuri, dar eu vreau sa aud si alte solutii mai bune la nivel national si nu doar de cartier.

#36
giumbalaiza

giumbalaiza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.02.2009

 Judith, on Feb 18 2009, 19:54, said:

Eu chiar am luat odata unul de asta de pe strada si l-am crescut timp de vreo 10 ani.Am mai adus odata acasa unul, dar era ceva mai maricei si dupa vreo 2 luni o fugit. La fel fac si cu mate, dar la mate faza e ca trebuie sa fie neaparat mici ca sa stea.
Odata am gasit un pui de catelus, fix langa poarta. Numa ca ideea e ca era dinauntrul curtii. Veneam acasa linistita pe la vreo 3-4 noaptea, mai eram si fericita, iau cheia, intru si aud niste sunete ciudate. Am sarit ca arsa si am bagat o viteza impresionanta pana la usa casei mele, dupa care am iesit afara cu o lanterna. Primul lucru a fost sa vad daca saracu' era ranit, sau daca avea ceva rupt, pentru ca era clar ca cineva l-a aruncat peste poarta, care mai si are vreo 2,50-2,70.
Era bine cutzu. :D Din fericire i-am putut gasi un stapan care sa aibe grija de el.

Ontopic: Sunt de acord cu eutanasierea lor...
Cei care sunt asa de contra, poate ar fi cazul sa ia cate unul si sa-l creasca ei, dar din nefericire nu toti au posibilitatile acestea: timp/spatiu/bani in plus...Dar asta nu inseamna ca situatia cainilor se schimba in vreun fel. Ei tot raman pe strazi...
Nu numai ca unii dintre ei sunt un pericol pentru societate, dar multi sunt abuzati de niste persoane care considera asta ca fiind ceva tare. In genu' : "Ce tare-s eu, ca pot da cu piciorul intr-un cainne, dupaia sa-l leg de picioare, si sa radem de el cu gasca mea nebuna". Si din nefericire sunt asemenea cazuri.
Ca sa nu mai zic ca acesti caini nu primesc iubirea si caldura unui stapan adevarat...

Nu stiu ce s-a intamplat in cluj, dar acum cativa ani, erau foarte multi caini comunitari. Si umblau deja in adevaratae haite de cate 5-6-7. Acum abia daca mai vad vreunu, foarte rar.


imi place ce ai scris, dar topicul l-am deschis pentru cazuri mai grave in care oamenii sunt atacati de adevarate haite chiar mai mari de 6-7 in grup si care sunt in momentul de fata cam pe toate strazile Bucurestiului si stiu foarte clar ce zic cand ma refer ca ar trebui omorati

 Balalaika, on Feb 19 2009, 23:49, said:

offtopic:Mda,ma asteptam  la o asemenea atutudine de "superioritate" superficiala  :rolleyes:  din partea unora.

Ma intreb cum ai reactiona daca cineva pur si simplu te-ar  agreseaza doar cu scopul de a se distra pe seama ta .Sunt animale  tratate cu o cruzime incredibila(batute,omorate,schilodite),doar pentru o distractie "patologica".


Ontopic:de ce sa nu-i castreze si atat ? :huh:

Auzi Balalaika de ce nu scrii pe alt topic daca nu-ti place? ce-ar fi daca te-ar lega pe tine cineva si te-ar lasa in mijlocul unei haite dintr-astea? Sa vezi tu atunci distractie patologica cand or rupe carnea de pe tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate