Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 

Inregistrare user pe forum cu SMS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
339 replies to this topic

Poll: Ti-am trimis un SMS :) (269 member(s) have cast votes)

Se merita sa introducem inregistrarea cu SMS? (fara suprataxa)

  1. Da (131 votes [47.81%])

    Percentage of vote: 47.81%

  2. Nu (143 votes [52.19%])

    Percentage of vote: 52.19%

Vote

#91
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

View Postqueensoft, on Feb 15 2009, 18:44, said:

De ce sa platesc, atunci cind sint alte sute de forumuri gratis? Macar dati ceva la schimb? In afara de raspunsuri, astea, oricum, le dau alti userii, nu proprietarii forumului, care doar incaseaza profitul.
Care profit?

#92
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postalexcrist, on Feb 15 2009, 17:36, said:

iar cei care vor fi dispuși să trimită un SMS (deci din cei 1-2 Euro de pe cartelă să cheltuie 5 cenți) doar ca să pună o întrebare pe forum...

5 centi, o singura data, pentru un cont ce-l poti pastra cat doresti atat timp cat iti vezi de treaba ta?? 0.2-0.3 ron?

#93
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postmufa, on Feb 15 2009, 17:47, said:

Care profit?

Pai, acum, din reclame, atunci, din SMS. Macar 1 cent/sms si tot e bun, sa acoperiti curentul electric.

View PostCelest, on Feb 15 2009, 17:48, said:

5 centi, o singura data, pentru un cont ce-l poti pastra cat doresti atat timp cat iti vezi de treaba ta?? 0.2-0.3 ron?

Nu conteaza ca sint doar 5 centi. Conteaza ca sint bani si conteaza ca dai nr. de telefon si ca sint alte forumuri gratis, la fel de bune (in cazul asta).
Oricum, partea birocratica pentru Soft News SRL nu cumva va fi nasoala/greoaie? Chestia aia cu prelucrarea datelor personale...

Edited by queensoft, 15 February 2009 - 17:51.


#94
---

---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.02.2009
sa vedeti ce barfiti o sa fiti...nah..bad ideea!

#95
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postqueensoft, on Feb 15 2009, 17:50, said:

Pai, acum, din reclame, atunci, din SMS. Macar 1 cent/sms si tot e bun, sa acoperiti curentul electric.
din partea ta aveam mai multe pretentii, zau asa ..

View Postqueensoft, on Feb 15 2009, 17:50, said:

Oricum, partea birocratica pentru Soft News SRL nu cumva va fi nasoala/greoaie? Chestia aia cu prelucrarea datelor personale...
macar din partea cu concursul si puteai sa-ti dai seama ca SP este inregistrata ca si operator de date personale (sau cum se numeste chestia asta)

#96
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View PostCelest, on Feb 15 2009, 17:34, said:

si cam de cand postarea pe un forum a devenit un drept?
Chiar nu va dati seama cum suna chestia asta? Serios vorbind.

View Postcrysty2k5, on Feb 15 2009, 17:38, said:

Later edit: Ooops...Celest a fost mai rapid :D
Ce sa zici si tu. :rolleyes:

In continuare nu gasesc nici un argument pentru care cineva cu 5 clone n-ar putea trimite si 5 sms-uri de pe numere diferite. Atita timp cit mesajele ar fi taxate la tarif normal nu vad cum ar putea spune cineva ca se imbogateste X sau Y din treaba asta. Dar, hai sa gindim realist: dau sarci pe gugal dupa o problema > imi da trimitere pe SP > pot sa citesc ce scrie dar as mai intreba ceva sau as mai adauga ceva la ce s-a spus > vreau sa ma inregistrez > Numar de telefon > HUH? > Adios, dau next sarci on gugal.

Ramin la parerea ca o perioada de o luna cu acest sistem ar fi cel mai bun lucru.

#97
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Din cate stiu eu(sper sa nu ma insel) doar la SMS-uri cu suprataxa se poate face profit.

La cel standard ce naiba sa scoti din 5 centi daca aia e tariful standard de operator ?:huh:


Daca maine Yahoo baga taxa 1$ per email account, renunta lumea la Yahoo Mess si se muta MSN sau G Talk ?!

Edited by crysty2k5, 15 February 2009 - 18:02.


#98
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postmufa, on Feb 15 2009, 17:47, said:

Care profit?
SP este in pierdere? :huh:
Te rog frumos, nu ma sanctiona, lasa-ma sa mai spun si ceea ce cred.


View Postcrysty2k5, on Feb 15 2009, 17:59, said:

Din cate stiu eu(sper sa nu ma insel) doar la SMS-uri cu suprataxa se poate face profit.

La cel standard ce naiba sa scoti din 5 centi daca aia e tariful standard de operator ?:huh:
Corect, e aiurea sa spui ca se imbogateste cineva din treaba asta. Doar ca sint foaaarte multi cei care vor strimba din nas.
Parerea mea este ca in tara asta nimic nu trebuie sa fie gratuit... de la pungile din hipermarket si ziarele de la metrou pina la inscrierea pe un forum.

#99
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View PostCelest, on Feb 15 2009, 17:55, said:

din partea ta aveam mai multe pretentii, zau asa ..


View Postcrysty2k5, on Feb 15 2009, 17:59, said:

Din cate stiu eu(sper sa nu ma insel) doar la SMS-uri cu suprataxa se poate face profit.
La cel standard ce naiba sa scoti din 5 centi daca aia e tariful standard de operator ?:huh:
aca maine Yahoo baga taxa 1$ per email account, renunta lumea la Yahoo Mess si se muta MSN sau G Talk ?!

Mai, dar cine zice, batut in cuie si definitiv, ca o sa fie exact pretul unui SMS obisnuit?! Repet, pot sa bage 1 cent peste ala normal, nu conteaza.
Apoi, eu am 500 sms gratuite in cosmote. Normal ca voi fi taxat 5 centi sau cit naiba costa. Deci, tot platesc si tot nu-mi convine.

#100
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postcrysty2k5, on Feb 15 2009, 17:59, said:

Daca maine Yahoo baga taxa 1$ per email account, renunta lumea la Yahoo Mess si se muta MSN sau G Talk ?!
Te-ar mira?  -_-

#101
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postciuly, on Feb 15 2009, 17:25, said:

asta pt ca gandesti la nivelul tau de varsta si conditie sociala. la 10 ani ai dreptul sa te inscrii pe forum. tot la 10 ani poti sa fi copilul lu tata care are net, dar tu sa nu ai telefon mobil. sau, la orice varsta poti sa nu ai telefon mobil, dar sa ai internet la servici sau la scoala.
Daca la 10 ani ii da tacsu net, ii da si telefonul sa dea un SMS. Si cu ocazia asta poate il si intreaba de ce intra pe Softpedia. Eventual isi face si el cont, ceea ce e bine pt SP, nu? Sau, dimpotriva, il pune sa lase dracu forumul si sa puna mana pe algebra, ceea ce iar e un lucru bun, dar pentru societate, de data asta.

Serios, acum. Softpedia chiar o fi depinzand de acei...cati(?) care nu isi pot permite un telefon mobil?

PS: Mai exista copii de peste 10 ani, fara telefoane mobile dar cu internet acasa?!

#102
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postcrysty2k5, on Feb 15 2009, 17:59, said:

Daca maine Yahoo baga taxa 1$ per email account, renunta lumea la Yahoo Mess si se muta MSN sau G Talk ?!
Cum ti-am zis si pe mess, "ma p*ș pe Yahoo, folosesc ORICE altceva".

View PostGabi73C, on Feb 15 2009, 18:04, said:

Daca la 10 ani ii da tacsu net, ii da si telefonul sa dea un SMS. Si cu ocazia asta poate il si intreaba de ce intra pe Softpedia. Eventual isi face si el cont, ceea ce e bine pt SP, nu? Sau, dimpotriva, il pune sa lase dracu forumul si sa puna mana pe algebra, ceea ce iar e un lucru bun, dar pentru societate, de data asta.
Serios, acum. Softpedia chiar o fi depinzand de acei...cati(?) care nu isi pot permite un telefon mobil?
PS: Mai exista copii de peste 10 ani, fara telefoane mobile dar cu internet acasa?!
Da, inca mai exista. Chiar crezi ca este o idee buna sa-i dai copilului de 10-12 ani teleofn mobil?!

#103
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Post934, on Feb 15 2009, 17:58, said:

Chiar nu va dati seama cum suna chestia asta? Serios vorbind.
ia spune-mi tu cum suna? cum e dreptul oricarui user sa posteze orice vrea, oricat de mizerabil, la orice ora ..

View Postqueensoft, on Feb 15 2009, 18:07, said:

Da, inca mai exista. Chiar crezi ca este o idee buna sa-i dai copilului de 10-12 ani teleofn mobil?!
daca ai avea vreun copil care ziua se duce si se intoarce singur la/de la scoala in timp ce tu esti la job, n-ai pune intrebari d-astea

#104
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Complet de acord.

#105
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 18.03.2006
Până la urma urmei acest forum aparține SOFT NEWS. Iar dacă ei doresc sa-l aibă curat, n-au decât sa plăteasca salarii moderatorilor. Ca ce chestie sa plătesc eu 7 centi SMS-ul ?? Ca să obtin privilegiul de a fi membru pe forum. Thanks .... but no thanks.

#106
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,325
  • Înscris: 02.02.2006

View Post934, on Feb 15 2009, 18:03, said:

Corect, e aiurea sa spui ca se imbogateste cineva din treaba asta. Doar ca sint foaaarte multi cei care vor strimba din nas.
Incorect! Se îmbogățește cineva, anume companiile de telefonie mobilă. Mai ales că ele nu au niciun interes, de ce aș da eu bani, oricât ar fi suma respectivă, ca să le intre lor în cont? Măcar dacă intra în contul SP, măcar știam o treabă, că plătesc ca să intru pe forum. Era taxă, asta e...cui nu-i convine, să nu intre. Dar așa, care-i faza? Softpedia stă liniștită, userii scot banu' ca să pună o întrebare, iar companiile de telefonie stau degeaba și încasează?? Zău așa...

View PostGabi73C, on Feb 15 2009, 18:04, said:

PS: Mai exista copii de peste 10 ani, fara telefoane mobile dar cu internet acasa?!
Probabil n-ai citit postul meu. Eu nu am avut mobil până într-a 11-a (pentru că n-am vrut să am). Iar asta se întâmpla acum 3 ani, nu acum 10 ani când nu știa mai nimeni ce-i ăla mobil.


Cât despre Yahoo și taxa de 1 euro... dacă s-ar întâmpla așa, aș renunța INSTANT! Și eu, și mulți alții. Există servicii câte vrei, pe toate drumurile, gratuite!

#107
Administrator

Administrator

    The One

  • Grup: Administrators
  • Posts: 260
  • Înscris: 10.01.2009
In loc sa va enervati cu cei ce fac pe prostii, mai bine va spuneti parerea si la sfarsit vedem ce iese ;) Exista unii useri care se fac ca nu inteleg, pentru ca nu au ce sa nu inteleaga.

E la mintea cocosului ca decizia de a implementa un asemenea sistem vine doar ca un ajutor adus moderatorilor si comunitatii in sine ce este sufocata de mesajele de tip spam, de prostii pe care ii stiti si care revin constant pentru ca sunt odihniti, de nesimtitii care se distreaza injurand alti useri etc etc.

Ma amuza cei ce se fac ca nu inteleg de ce trebuie sa dea un user nou un amarat de SMS sa-si faca un cont si sunt satul de taranii care incearca sa insinueze cu orice pret ca noi mai facem nu stiu ce centi sau alte magarii de 2 lei. S-a spus clar de la inceput: singura metoda care sa in picioare e sa primim un SMS de la userul care isi face cont. Ne-am gandit si sa dam noi un SMS dar daca vine un retard si baga numarul dusmanilor in formular, si face asta de 100 de ori pe zi, nu prea e funny. Asa ca, pentru a preveni orice posibil abuz, e clar ca trebuie sa primim un SMS cu un anumit cod pentru a valida inregistrarea unui user nou.

Daca vom face asta, si eu sper sa o facem, o vom face pentru un forum mai civilizat si mai curat. Taranii sunt liberi sa mearga "la liber" in alte locuri... Oricum nu ne intereseaza participarea lor plina de onomatopee si semne ciudate  :P

Guvernele baga amprentele in CI si pasapoarte, toti isi lasa numerele de telefon pe bursa sau prin toate anunturile posibile, insa brusc sa afle cineva numarul tau devine un mare secret de stat si ceva reprobabil  :D Lasa ca inregistrarile convorbirilor de pe IM, mail, telefon etc sunt OK.  :rolleyes:

So, haideti sa ne spunem fiecare parerea si sa nu ne mai certam inutil. Conteaza voturile si nu injuraturile din acest thread.

#108
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,769
  • Înscris: 13.10.2003

View PostAdministrator, on Feb 15 2009, 12:15, said:

Poate ca unii useri nu stiu, dar echipa de administrare/moderare a forumului, se lupta zilnic cu o multitudine de clone ce polueaza discutiile cu mesaje de tip SPAM, cu jigniri, misto-uri ieftine etc etc. Din pacate, faptul ca unii provideri de internet sunt zgarciti si fara minte, s-a ajuns ca IP-ul sa nu mai reprezinte deloc o forma de identificare a unui user.

Asa ca, ne-am gandit sa implementam o metoda de inregistrare la care sa fie folosit numarul de telefon mobil al persoanei ce doreste sa-si faca un cont. Daca vreodata vei fi banat, va fi banat acel numar, si va trebui sa ai alt numar sa-ti faci un cont nou. Chiar daca unii au multi prieteni, totusi numarul lor e clar mai mic decat cel al proxy-urilor sau mailurilor free ;)

Ce parere aveti? Merita sa implementam un asemenea sistem? OK, va costa 5/7 centi (cat e in reteaua fiecaruia) sa-ti faci cont (costul SMS-ului trimis) dar macar vom scapa in mare parte de nenorocitii ce nu fac altceva decat sa vina si sa injure. Nu sunt multi, dar sunt foarte activi, neavand viata, familie, sau orice alte preocupari omenesti  :rolleyes:

Asteptam pareri. Sincere, pentru ca voi hotarati ce se va intampla!

am cititi toate posturile topicului, voi raspunde insa deocamdata raspund primului: Zonele unde putem gasi un nr. mare de useri (clone) care se ocupa cu spam-uri, reclame,  etc sunt si zonele mai slab ,,aparate" de catre moderatori:  bursa (amintita des aici) cu un singur moderator (excelent altfel...) CoBr4, Generalitati cu shumilica, un baiat deosebit dar prea absent..., Poiana lui Iocan  care statea in gtk si dupa revenirea lui moso a mai scapat de rahaturi, Strict fiind mai mult absent, din pacate...  Money & Business  unde trebuie sa recunosc aparitia unui al doilea moderator (spare-me) a facut ca aria sa fie mult mai protejata, GSM/CDMA & Telecomunicatii  care are tot numai un moderator in acest moment (Rangerul) , Arena (unde Reko face cat poate in limita timpului iar bamse este excelent pe zona sa in timp ce ovidiu_it20 cu 11 posturi in 3 ani de moderator este evident o gluma...).
Aveti niste moderatori excelenti gen ciuly, mosotti, gtk, aiptek, punkt,Bogdan R,  alaturi de care sunt si smei excelenti gen mufa sau celest, activi si adevarati pazitori ai forumului. mai exista si moderatori care intra mai rar, fct. de timpul disponibil, dar intra si fac treaba atunci cand o fac. mai exista si ,,moderatori" care nu si-au mai adus de luni sau ani contribuitia aici, si sunt in continuare in ,,The moderating team". In plus, initiativa excelenta, ati inceput recrutarea in echipa de moderare a unor oameni noi, entuziasti, care cel putin deocamdata isi merita ,,functia".
aici este cheia, reevaluati echipa de moderare, selectati si alti doritori atunci cand aveti referinte bune despre ei (usor de observat urmarind activitatea lor pe forum) si dublati sau triplati acolo unde este cazul moderarea actuala. cei ce nu se dovedesc OK pot fi usor retrimisi la conditia de user de rand, cei ce vor confirma vor aduce un plus clar forumului.
ca sa fie clar, vulpile dau tarcoale acolo unde nu aud latratul cainilor...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate