Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Inregistrare user pe forum cu SMS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
339 replies to this topic

Poll: Ti-am trimis un SMS :) (269 member(s) have cast votes)

Se merita sa introducem inregistrarea cu SMS? (fara suprataxa)

  1. Da (131 votes [47.81%])

    Percentage of vote: 47.81%

  2. Nu (143 votes [52.19%])

    Percentage of vote: 52.19%

Vote

#325
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postcharme, on Feb 17 2009, 14:12, said:

sunt, da' nu ma prind ce-ai demonstrat.
Nu ai fost!
Intre postul meu si al tau e un interval de 7 minute. In aceste 7 minute s-a intamplat ceva, chiar pe topicul acesta.
Ceva ce intareste logica folosirii SMS-ului la inscrierea pe forum...


P.S. Intreab-o pe Bebeluska, pentru ca ea a fost "pe faza".  ;)


Oricum va  :kisstogether: pe amandoua, ca rele mai sunteti.  <_<

#326
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postspare-me, on Feb 17 2009, 17:04, said:

:boxing: poate nu morogan... :harhar:
:)))
Sorry dar numai SM & Admin au acces la datele din apicatiile trimise la jocurile .
cine stie, poate peste ani...  :naughty:

View Postspare-me, on Feb 17 2009, 17:04, said:

p.s important e ca recunosti :P

Recunosc, daca s-a inchis cafeneaua... nu prea mai are lumea unde sa-si spuna pasul, raman doar plictisitoarele discutii despre bani, pe care ma simt nevoit sa le poluez.
:) am glumit desigur...

Edited by floraur, 17 February 2009 - 19:05.


#327
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postdon_dannielo, on Feb 17 2009, 14:10, said:

Sexy Lounge fara prospaturi va fi un fel de Clubul pensionarilor.  :D
care prospaturi?
ca majoritatea sunt clone nfhh

#328
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Postciuly, on Feb 17 2009, 18:43, said:

pt cei care se streseaza de securitatea datelor: numarul de telefon se trece printr-o functie hash one way (de ex md5 ca e mai cunoscut) si se salveaza hashu. astfel oricine pune mana pe baza de date, nu poate afla numerele de telefon (sigur, in cazul unui numar de telefon se poate folosi forta bruta, dar exista solutii si pt problema asta. trecerea numarului de telefon printr-o functie de expandare cu parametrii secreti ceea ce ar lasa "gaura de securitate" doar la nivelul anumitor angajati ai firmei care cunosc acei parametrii; dar pt paranoici, si aici se paote gasi o solutie prin externalizarea acestei functii (de ex ea sa ruleze de pe serveru meu :P) caz in care cineva va terbui sa sparga atat serverele SP cat si ale mele, sau sa mituiasca atat un angajat SP care are acces la DB cat si pe mine. evident, solutie 100% sigura in lumea internet nu exista, dar no, putem atinge un 99.99%).

amu sa va aud.


Mno, explica-i asta unui habarnist IT, care tot citeste pe net ca de la banca X/institutia Y s-au furat date sensibile si apoi convinge-l sa creada ca SP, adica un forum, e sigura. Asta dupa ce si-a sters spamurile de pe adresa de mail, cu footere de genul "Acest mesaj nu e spam ca respecta legea bla-bla"  ;)

#329
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View Postshiva, on Feb 17 2009, 19:12, said:

Mno, explica-i asta unui habarnist IT, care tot citeste pe net ca de la banca X/institutia Y s-au furat date sensibile si apoi convinge-l sa creada ca SP, adica un forum, e sigura. Asta dupa ce si-a sters spamurile de pe adresa de mail, cu footere de genul "Acest mesaj nu e spam ca respecta legea bla-bla"  ;)
Intr-un final ajunge tot la footere.

#330
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostMaresalul, on Feb 17 2009, 18:48, said:

Nu ai fost!
Intre postul meu si al tau e un interval de 7 minute. In aceste 7 minute s-a intamplat ceva, chiar pe topicul acesta.
Ceva ce intareste logica folosirii SMS-ului la inscrierea pe forum...


P.S. Intreab-o pe Bebeluska, pentru ca ea a fost "pe faza".  ;)

cum le stii tu pe toate, ca un om mare...  :console:

intre postul meu si al meu (alea doua consecutive, ca altfel mi le-ar fi unit forumul by default) s-a intamplat marea tragedie in care amicul de la munte il chema cu glasu-i suav pe prietenu' ce luceste-n intuneric  :notangel:

dar asta nu-mi demonstreaza ca e inutil sms-ul de pe cartela, si c-ar avea efect doar cu abonament, atata vreme cat n-au fost introduse nici una, nici alta. imi demonstreaza doar ca ... cimpo exista. (si ca numele intreg ii e schimbat automat  :lol:  ) ioi, ce revelatie  :coolspeak:

edit: la doua minute dupa acest post mi s-a demonstrat si ca spamerii au descoperit acest topic. alta revelatie :) nu, nu fac print screen nici acu'.

Edited by charme, 17 February 2009 - 19:36.


#331
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View Postcharme, on Feb 17 2009, 19:22, said:

edit: la doua minute dupa acest post mi s-a demonstrat si ca spamerii au descoperit acest topic. alta revelatie :) nu, nu fac print screen nici acu'.

Nu de fapt e unu' din cei care sustin inregistrare prin esemes dar sub acoperire. Asa cum noi astia care nu suntem de acord ne-am facut clone si am inceput sa votam.

#332
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Postshiva, on Feb 17 2009, 19:12, said:

Mno, explica-i asta unui habarnist IT, care tot citeste pe net ca de la banca X/institutia Y s-au furat date sensibile si apoi convinge-l sa creada ca SP, adica un forum, e sigura. Asta dupa ce si-a sters spamurile de pe adresa de mail, cu footere de genul "Acest mesaj nu e spam ca respecta legea bla-bla"  ;)
eu nu zic ca forumu e mai sigur. spun ca folosind o schema precum cea expusa de mine, cel care fura datele nu le poate folosi. softpedia are nevoie de numaru de telefon doar pt confirmarea contului. atunci, pe moment. dupa confirmarea contului, mai are nevoie sa stie doar daca acel numar de telefon a mai fost folosit. ori schema expusa de mine permite acest lucru, dar in acelasi timp ascunde numarul de telefon intr-un mod aproape imposibil de recuperat. tot ce trebuie habarnistul sa accepte este ca din datele din baza de date nu se poate reconstitui numarul lui de telefon. asa ca poate sa il fure cine vrea ca tot degeaba. deci nivelul de privacy ramane aproape al fel ca acuma, eventual scade cu 0.(0)1%. adica fix pix. ca majoritatea de asta tot urlau aici in gura mare ca le aflu io numaru de telefon si le dau sms in loc de pm cu notificarea de warn.

#333
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Am votat da! Caz particular că s-a întîmplat acum să mobil vreo 5-6 luni, dar trebuie să-l mărit. În concluzie, nu voi mai putea scrie pe SP și implicit aș rezolva și dependența de forum  B)

#334
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostMirovaia_Scorb, on Feb 17 2009, 20:18, said:

Am votat da! Caz particular că s-a întîmplat acum să mobil vreo 5-6 luni


no, nu mai mobila, gaseste si tu altceva de facut :)

#335
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postcharme, on Feb 17 2009, 20:22, said:

cum le stii tu pe toate, ca un om mare...  :console:
Iti accept ironia daca vii cu argumente solide.
Altfel, ne putem mangaia la infinit (sau pana ne suspenda Cici) ca tot nu ajungem la nici-un consens.

Eu, ca un om mic, mi-am spus parerea. Tu, ca o fata mare, ...

#336
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostMaresalul, on Feb 17 2009, 21:52, said:

Iti accept ironia daca vii cu argumente solide.
Altfel, ne putem mangaia la infinit (sau pana ne suspenda Cici) ca tot nu ajungem la nici-un consens.

Eu, ca un om mic, mi-am spus parerea. Tu, ca o fata mare, ...

incep sa cred ca n-ai avut parte de vreo fata mare. si nu ma mira, daca dupa ce ti-a aratat ... ce ti-a aratat tu tot zici ca n-a fost nimic :) sau ma rog, nimic solid ... asta e, se mai intampla  ;)

daca asocierea de metafore a fost prea mult pentru tine, macar jumatea de nume se presupunea ca-ti spune ceva. parerea ta e ca n-am surprins faza. ei bine, 'cearca sa ma surprinzi tu pe mine (in bine daca se poate, de data asta) aratandu-mi ce n-am surprins.

#337
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postcharme, on Feb 17 2009, 22:15, said:

incep sa cred ca n-ai avut parte de vreo fata mare. si nu ma mira, daca dupa ce ti-a aratat ... ce ti-a aratat tu tot zici ca n-a fost nimic :) sau ma rog, nimic solid ... asta e, se mai intampla  ;)

daca asocierea de metafore a fost prea mult pentru tine, macar jumatea de nume se presupunea ca-ti spune ceva. parerea ta e ca n-am surprins faza. ei bine, 'cearca sa ma surprinzi tu pe mine (in bine daca se poate, de data asta) aratandu-mi ce n-am surprins.

ia fa un efort si continua conversatia si "glumele" folosind pm-ul si nu topicul asta

#338
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postfreetools, on Feb 17 2009, 11:31, said:

eu de exemplu nu am mobil.
Cum sa nu ai? In mod ironic vine la pachetul cu netul tau ;) :)

#339
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostCelest, on Feb 17 2009, 22:19, said:

ia fa un efort si continua conversatia si "glumele" folosind pm-ul si nu topicul asta

cred ca m-as plictisi dandu-mi pm singura. sau era la plural?

recapituland, pe scurt si in termeni sobri, o replica a userului caruia-i schimba forumul numele n-a avut pentru mine valoare de argument in favoarea propunerii cu abonamentul, de la care incepuse discutia (a mea cu maresalu'). nu de alta, dar replica respectiva nu mi-a demonstrat ca mai-sus-mentionatul e sau nu dispus sa-si cumpere zilnic 5 cartele doar de dragul de-a scrie pe sp. din simplu motiv ca inca e libera inscrierea pe forum.

in rest, cand imi spune careva ca n-am vazut ce-am vazut - aici, in topic, n-o sa-i spun in particular ca da. nu c-ar fi vreun mare merit ca taman atunci am apasat refresu'. da' e ca si cum mi-ar spune careva ca nu-s blonda.

#340
Administrator

Administrator

    The One

  • Grup: Administrators
  • Posts: 260
  • Înscris: 10.01.2009
OK. Multumim pentru voturi si pareri. Vom analiza toate lucrurile spuse si vom incerca sa luam cea mai buna decizie.

PEACE!  :proud:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate