Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Inregistrare user pe forum cu SMS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
339 replies to this topic

Poll: Ti-am trimis un SMS :) (269 member(s) have cast votes)

Se merita sa introducem inregistrarea cu SMS? (fara suprataxa)

  1. Da (131 votes [47.81%])

    Percentage of vote: 47.81%

  2. Nu (143 votes [52.19%])

    Percentage of vote: 52.19%

Vote

#37
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

 934, on Feb 15 2009, 13:45, said:

Cine isi face clone pentru spam sau flame-uri nu cred ca se incurca sa dea 5 centi ca sa-si mai verse citeva galeti cu frustrare pe forum, cum zicea cineva mai sus.
Pai ideea este ca mai degraba banezi un numar de telefon decat un IP sau o adresa de mail... Cate numere de telefon poate sa aiba un om (normal)? 2-3? Maxim 4? :huh: In schimb, adrese de mail moca si IP-uri gasesti si la alimentara de la scara blocului..

#38
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

 eps, on Feb 15 2009, 13:50, said:

Pai ideea este ca mai degraba banezi un numar de telefon decat un IP sau o adresa de mail... Cate numere de telefon poate sa aiba un om (normal)? 2-3? Maxim 4? :huh: In schimb, adrese de mail moca si IP-uri gasesti si la alimentara de la scara blocului..


Ti se pare ca se incearca limitarea accesului oamenilor normali?

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Mi se pare o idee bună. Nu va rezolva problema în proporție de 100%, dar măcar o va reduce simițitor.

#40
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Pana la urma va fi o taxa pe nesimtire. Modica, chiar derizorie pentru cat prejudiciu aduce nesimtirea, dar asta e.
Cat despre cei care n-au credit pe telefon nici cat sa dea un sms, dar au 10 E sa-si plateasca lunar netul, no problem. Exista mii de alte forumuri, banuiesc.

#41
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Inregistrarea cu cu SMS are doua taisuri,se poate ca cei care vin noi sa se sperie putin de noua modalitate,dar logica-mi spune ca se va reduce numaru de clone.
  IP-ul se poate schimba in 5 minute,cel putin la mine,trebuie sa dau telefon iar problema gaseste rezolvare.
  Cu siguranta ca se vor gasi modalitati ceva mai tarziu de trisare prin faptul ca-si iau toti zeci de cartele telefonice,dar sa tinem seama ca se reduce drastic numaru de clone+spam iar pe viitor de ce nu,solutia asta se poate dezvolta.
  De ce sa dam iute cu pietre ? Haide-ti sa vedem trebuie sa dea rezultate.
  Prin urmare sunt de acord,inregistrare user pe forum cu sms.

#42
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 eps, on Feb 15 2009, 13:50, said:

Pai ideea este ca mai degraba banezi un numar de telefon decat un IP sau o adresa de mail... Cate numere de telefon poate sa aiba un om (normal)? 2-3? Maxim 4? :huh: In schimb, adrese de mail moca si IP-uri gasesti si la alimentara de la scara blocului..
Daca e sa o luam asa, am 250 de colegi. Multi dintre ei au 2 telefoane. Cu un "Gigi, fii baiat de comitet si vezi ca dau un sms de pe telefonul tau", m-am asigurat de o colectie impresionanta de clone.
Nu sint contra propunerii de inregistrare prin sms doar ca nu sint prea convins de utilitatea ei. Eventual ca taxa pe nesimtire cum spunea distinsul antepostator.


Citi sint care n-au o chifla in stomac dar au 3 telefoane? :rolleyes:

#43
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 Courage, on Feb 15 2009, 13:47, said:

Aceasta propunere nu urmareste ingradirea libertati de expresie, ci limitarea abuzurilor.

Cei care se plang de incalcarea libertatii de expresie sunt adesea aceeasi care nu inteleg ca libertatea de exprese implica si responsabilitate.
Sunt acei oameni pentru care nu exista reguli sau legi; lor li se cuvine totul, pentru ca ei sunt mai speciali.

Limitarea abuzurilor ? Nu, dar cred ca se vor reduce destul de mult.

 E_manuel1, on Feb 15 2009, 14:01, said:

Inregistrarea cu cu SMS are doua taisuri,se poate ca cei care vin noi sa se sperie putin de noua modalitate,dar logica-mi spune ca se va reduce numaru de clone.
  IP-ul se poate schimba in 5 minute,cel putin la mine,trebuie sa dau telefon iar problema gaseste rezolvare.
  Cu siguranta ca se vor gasi modalitati ceva mai tarziu de trisare prin faptul ca-si iau toti zeci de cartele telefonice,dar sa tinem seama ca se reduce drastic numaru de clone+spam iar pe viitor de ce nu,solutia asta se poate dezvolta.
  De ce sa dam iute cu pietre ? Haide-ti sa vedem trebuie sa dea rezultate.
  Prin urmare sunt de acord,inregistrare user pe forum cu sms.

Si cat o sa fie astea ? Trebuie sa aiba o limita. Nu vor cumpara zeci de cartele pre-pay doar pt asta. Trebuie sa fii nebun ca sa faci asta.


Si cum se rezolva cu cei inregistrati deja ?

Edited by BlueSky2009, 15 February 2009 - 14:11.


#44
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 934, on Feb 15 2009, 14:06, said:

Daca e sa o luam asa, am 250 de colegi. Multi dintre ei au 2 telefoane. Cu un "Gigi, fii baiat de comitet si vezi ca dau un sms de pe telefonul tau", m-am asigurat de o colectie impresionanta de clone.
Nu sint contra propunerii de inregistrare prin sms doar ca nu sint prea convins de utilitatea ei. Eventual ca taxa pe nesimtire cum spunea distinsul antepostator.


Citi sint care n-au o chifla in stomac dar au 3 telefoane? :rolleyes:
Dar cei care intră doar ca să facă reclamă ? O să le piară chefu' .

#45
---

---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.02.2009
eu mi-am luat 2 ban-uri de la curaj,fara nici un reason,nici macar la log.
de ce? m-am dat cu parerea pentru autoevolution,si al doilea ban a fost unul la cerere,de catre newtask..zicea ca se cunoaste cu adminul,e vecin cu el,si tot asa te face sa te inregistrezi incontinuu,pentru 2 lucruri banele..+ca acest account va fi banned!,si acest post sters..pun la pariu!si atunci ei "pai nu stiu de ce,noi avem atacuri pe forum"..

#46
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Si ar trebui ca, in afara de taxa clasica pt sms, valabila in retea, sa se puna si o taxa exclusiv pt softpedia, care sa descurajeze pe cei care intra sa faca spam, reclame sau sa injure. Taxa care sa fie tot prin sms, prin acord cu companiile de tel mobila. O suma nici prea mare, nici prea mica, dar care sa deteremine sa dea inapoi pe cei care ar intra doar pt motivele de mai sus. 5 euro ar fi bine, zic eu.

Edited by BlueSky2009, 15 February 2009 - 14:17.


#47
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007
Sa vedeti procese intre SNN SRL si utilizatori, cand s-o implementa chestia asta cu SMS-ul! :D

#48
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 ady_chesnoiu, on Feb 15 2009, 14:11, said:

Dar cei care intră doar ca să facă reclamă ? O să le piară chefu' .
Era un script care inlocuia anumite adrese web date de spammeri cu www. spammer-prost.com sau asa ceva.
Cu toate astea vad destule topice "cum sa faci bani pe net". Putin mai multa atentie in acest sens si problema s-ar rezolva. Atentie si din partea userilor, sa raporteze astfel de cazuri.


 BlueSky2009, on Feb 15 2009, 14:16, said:

Si ar trebui ca, in afara de taxa clasica pt sms, valabila in retea, sa se puna si o taxa exclusiv pt softpedia, care sa descurajeze pe cei care intra sa faca spam, reclame sau sa injure. Taxa care sa fie tot prin sms, prin acord cu companiile de tel mobila. O suma nici prea mare, nici prea mica, dar care sa deteremine sa dea inapoi pe cei care ar intra doar pt motivele de mai sus. 5 euro ar fi bine, zic eu.
Uita-te cita lume trimite sms-uri (deloc gratis sau la tarif normal) la 0 te ve sa-si dea cu parerea daca s-a pipi Ogica sau cum il cheama pe ala la marginea santului.
Cum am mai spus. Fara o chifla in buzunar dar pentru un sms tot gasesc ei 5 centi si un numar de telefon.

#49
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008

 ---, on Feb 15 2009, 14:15, said:

eu mi-am luat 2 ban-uri de la curaj,fara nici un reason,nici macar la log.
de ce? m-am dat cu parerea pentru autoevolution,si al doilea ban a fost unul la cerere,de catre newtask..zicea ca se cunoaste cu adminul,e vecin cu el,si tot asa te face sa te inregistrezi incontinuu,pentru 2 lucruri banele..+ca acest account va fi banned!,si acest post sters..pun la pariu!si atunci ei "pai nu stiu de ce,noi avem atacuri pe forum"..
Ha, și tu ai înghițit-o. :lol: Îți zic eu că nimeni de pe acest forum nu vânează conturi după preferințele lui x sau y, deci puțin conta cu cine sunt eu vecin. ;) Ți-ai luat ban pentru că ai continuat cu aceeași nesimțire să îți faci conturi, și să faci reclamă la acel site %#$^ . Chestiile astea ți le pot confirma persoana care moderează aria my site. :)

ON: Nu am nimic împotriva taxei. :)

#50
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
La câte voturi se va implementa ?

#51
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

 Pentek, on Feb 15 2009, 14:20, said:

Sa vedeti procese intre SNN SRL si utilizatori, cand s-o implementa chestia asta cu SMS-ul! :D

Wrong...

http://forum.softped...showtopic=34630

Quote

SoftNews NET isi pastreaza dreptul de a investiga si de a lua masurile legale cuvenite impotriva oricarei persoane care, in opinia sa discretionara, incalca aceste prevederi, incluzand, fara a se limita la aceasta, indepartarea continutului nepotrivit din cadrul forumului sau incetarea calitatii de membru a acestor persoane.


#52
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 ---, on Feb 15 2009, 14:15, said:

eu mi-am luat 2 ban-uri de la curaj,fara nici un reason,nici macar la log.
de ce? m-am dat cu parerea pentru autoevolution,si al doilea ban a fost unul la cerere,de catre newtask..zicea ca se cunoaste cu adminul,e vecin cu el,si tot asa te face sa te inregistrezi incontinuu,pentru 2 lucruri banele..+ca acest account va fi banned!,si acest post sters..pun la pariu!si atunci ei "pai nu stiu de ce,noi avem atacuri pe forum"..

Las' nu te mai văita, că meriți.

On: Am mai zis. De acord! -_-

Edited by mufa, 15 February 2009 - 16:15.
folosește diacritice cu sedilă, nu cu virguă, te rog


#53
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Ar trebui sa faceti o arie denumita SPAM si acolo sa se manifeste toti care vor sa posteze aiurea. La inregistrarea pe forum puneti o mentiune speciala ca se pot manifesta acolo si nu vor fi banati atata timp cat nu ies din acea arie.

#54
Administrator

Administrator

    The One

  • Grup: Administrators
  • Posts: 260
  • Înscris: 10.01.2009

 Gabi73C, on Feb 15 2009, 13:17, said:

Eventual banii sa se duca la fondul ala de premiere al concursului anual, ca supliment, sau ca premiu pentru cei care au fost in stare sa posteze un an fara sa-si ia vreo sanctiune. :D

Care bani?! Ati inceput deja sa vorbiti prostii? Noi nu luam niciun ban daca cineva ne da un SMS  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate