Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Copii "sub greutatea din carti si grafice"

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
aia mica nu vrea sa manance "cat trebuie" sub nici o forma! am consultat 4-5 pediatrii (medicul nostru pediatru, la Budimex, o prietena, o clinica privata).
cati medici, atatea sfaturi. total opuse!
acum ne-am linistit cu gandul ca va fi balerina!  :lol:

#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Si care e problema? Nu ia in greutate corespunzator sau nu mananca cum scrie pe cutia de lapte praf?

Eu am trecut prin ceva asemanator: la o luna avea niste secretii purulente, eram sigura ca are cea mai grava pneumonie, bineinteles fara febra sau alte semne. Diagnostic: reflux gastroesofagian. M-a pus sa ridic patulul ca sa nu doarma pe plan orizontal si astfel sa favorizeze refluxul. La 4 luni credeam ca am si eu o balerina, merg eu la profa cu diagnosticul clar: anorexie, si nu orice fel, ci una cu componenta familiala (tat-su e anorexic, 10 grame daca are in plus nu mananca 3 zile). Fata nu manca deloc, urla cand vedea biberonul si cantarul arata cateva grame in ultima luna. Dr cand o vede, se uita in gat si imi arata laptele refluat si ma intreaba cand am coborat patutul. Bineinteles ca asta fusese cauza, exact cu o luna in urma scosesem cartile de sub patut si mi-era mai usor sa o legan cu mecanismul din dotarea patutului decat sa o tin in brate la nesfarsit. Am ridicat seara patul si in 2 zile s-a apucat de mancat de a recuperat tot.

Un medic fara experienta nu cred ca ar nimeri-o din prima, cel mai tare ma tem de doctorii care trateaza si boli inchipuite, nu mai spun, urasc profilaxia prosteasca, adica sa dea ei ceva ca poate merge.

Daca copilul ia bine in greutate lasa-l sa se bucure de mancare atat cat vrea ea. Bineinteles a fost o parere, iar ce am scris mai sus cu refluxul nu inseamna ca si copilul tau ar putea avea la fel, ci ca sunt si diagnostice nu tocmai evidente la prima vedere (medicul meu de familie imi recomandase o multitudine de vitamine si sus de lamaie, a sa ii fac pofta de mancare  :ciocan: )

#3
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
la sase luni- fix 7Kg!

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
750 g/luna in primele 4 luni, 500 g/luna in urmatoarele 4 luni, asa ca la 6 luni ar trebui sa aiba un castig ponderal de 750gx4 + 500gx2 =4 kg La care se adauga cele 3 kg de la nastere (orientativ, nu stiu cat a avut) rezulta ca la 6 luni copilul ar trebui sa aiba 7 kg. Super tare ;)

Uite o nomograma cu percentilele greutate raportata la varsta la fete. 7 kg la 6 luni e pe percentila 50, mai mult decat perfect. Nu stiu daca iti doreai o balerina, dar pana la lectiile de balet ai un copil ce se incadreaza in procentul de 50% a greutatii pentru varsta sa, deci normal.
Attached File  Page_59_Image_0002.jpg   44.62K   125 downloads

Daca trebuie sa dau si sursa spuneti si revin, dar fiind de pe alt site romanesc am preferat sa iau doar imaginea de acolo.

PS: e doar o parere, logic ;)

#5
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
s-a nascut cu 3380Kg si 52cm.
parca la patru luni trebuia sa-si dubleze greutatea (avuta la iesirea din spital:3,25). ciuciu, ca sa ma exprim elegant...
manca undeva la 1/2 din cat se recomanda la o masa si aia cu forta. ii dadeam mai mult in somn!

acum ne-am linistit si o lasam in plata ei.

#6
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

 Pazvante, on Feb 12 2009, 07:38, said:

la sase luni- fix 7Kg!

no, ma apucai sa rascolesc caiete si jurnale, si am gasit urmatoarele despre oana mea:

Quote

ieri am fost la vaccin, ca am facut 6 luni si 2 zileeeeeee...
si am fost cuminte, n-am plins dcit cind m-a intepat, si dupa aia am ris la mami si la tati, ca prea se scalimbaiau amindoi [ http://mamiciperfecte.com/forum/images/smiles/icon_lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si parca nici doctorita nu e asha rea, si nici asistenta, mi-a placut de toata lumea! [ http://mamiciperfecte.com/forum/images/smiles/icon_cool.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
si am 7 kile fix, si 65 cm . sunt mareeeeee!!!

Edited by tonks, 12 February 2009 - 17:41.


#7
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 tonks, on Feb 12 2009, 17:41, said:

no, ma apucai sa rascolesc caiete si jurnale, si am gasit urmatoarele despre oana mea:
alta "slabanoaga"...  :lol:

#8
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Pazvante, on Feb 12 2009, 08:22, said:

s-a nascut cu 3380Kg si 52cm.
parca la patru luni trebuia sa-si dubleze greutatea (avuta la iesirea din spital:3,25). ciuciu, ca sa ma exprim elegant...
manca undeva la 1/2 din cat se recomanda la o masa si aia cu forta. ii dadeam mai mult in somn!

acum ne-am linistit si o lasam in plata ei.

NU va mai faceti griji.

Ana noastra (3.350 kg si 49cm la nastere) avea ~6.4 kg la 6 luni (iar sotia plangea de nervi ca nu mananca si nu se ingrasa copilul) iar la 1an avea 8.3kg.

Acum are 1an si 7 luni manaca destul de mult (prefera carnea) insa este foarte agitata si tot nu ia in greutate dar nu ne mai facem griji.

Numai bine.

#9
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 gabian22, on Feb 13 2009, 10:55, said:

NU va mai faceti griji.

Ana noastra (3.350 kg si 49cm la nastere) avea ~6.4 kg la 6 luni (iar sotia plangea de nervi ca nu mananca si nu se ingrasa copilul) iar la 1an avea 8.3kg.

Acum are 1an si 7 luni manaca destul de mult (prefera carnea) insa este foarte agitata si tot nu ia in greutate dar nu ne mai facem griji.

Numai bine.
da, cunoastem, "soiul"! :)

numai bine si voua!

#10
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu dati in greseala bunicilor cu indopatul copilului, ce e gras nu e neaparat si frumos.

Uitati-va pe strada la cum arata varsta a doua, ei sunt copii bunicilor sfatosi si garantez ca toti de mici erau minunat de frumosi, grasi si bolfosi.

#11
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
dupa cum spuneam, toti medicii ne-au zis ca este "slabuta" si are unele semne de rahitism (raportul dintre circumferinta capului si a abdomenului, burtica etc.).
in bloc sunt multi copii de aceeasi varsta care au 8,5Kg (masa "normala"). unul are 11Kg!!!
dar ne-am obisnuit cu ideea ca trebuie s-o alergam cu mancarea prin casa... acum este haioasa ca o luam cu noi la masa si vrea sa manance si ea musai din farfuriile noastre!  :lol:

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Pazvante, on Feb 13 2009, 11:37, said:

dupa cum spuneam, toti medicii ne-au zis ca este "slabuta" si are unele semne de rahitism (raportul dintre circumferinta capului si a abdomenului, burtica etc.).
in bloc sunt multi copii de aceeasi varsta care au 8,5Kg (masa "normala"). unul are 11Kg!!!
dar ne-am obisnuit cu ideea ca trebuie s-o alergam cu mancarea prin casa... acum este haioasa ca o luam cu noi la masa si vrea sa manance si ea musai din farfuriile noastre!  :lol:

cred ca se aseamna al naibii de mult  :coolspeak:

cand o sa mearga o sa te obisnuiesti sa mananci cu ea pe genunchi  :)

#13
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 gabian22, on Feb 13 2009, 13:15, said:

cand o sa mearga o sa te obisnuiesti sa mananci cu ea pe genunchi  :)
i-am comandat un scaun super-fitos. sper sa stea in el!  :devilred:

#14
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Pazvante, on Feb 13 2009, 13:17, said:

i-am comandat un scaun super-fitos. sper sa stea in el!  :devilred:
Daca nu ajunge din scaun sa se balaceasca in farfuria ta si sa-si aleaga ce vrea... gegeaba  :)

Ana avea ~9 luni cand din scaunul ei (lipit de masa) a plecat la plimbare in patru labe pe masa.

#15
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 gabian22, on Feb 13 2009, 13:23, said:

Daca nu ajunge din scaun sa se balaceasca in farfuria ta si sa-si aleaga ce vrea... gegeaba  :)

Ana avea ~9 luni cand din scaunul ei (lipit de masa) a plecat la plimbare in patru labe pe masa.
http://www.svan.com/...type=view&pk=11

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Mda. Uca la 2 ani n-are 10 kile.

#17
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Mda ! Ioana la 2 ani si 4 luni, dupa ce si-a petrecut sarbatorile de iarna la bunici a ajuns la 17 kg. Are cu 4 kg mai mult decat ar trebui sa aiba.
Am dat la gradinita indicatii ca ea sa primeasca portiile injumatatite. S-au rugat pt  Ioana sa-i dea macar micul dejun intreg. OK pt micul dejun. Faza e ca nu stiu cat ii dau ei sa manance, dar acasa transfera mancarea din farfuriile noastre in castronul ei.  Presupun ca asa face si la gradinita. Le fura celorlalti mancarea.
Mi-e ciuda ca fii-mea va avea de-aface cu lumea cruda a dietelor de la o varsta frageda. Pediatra ei, mi-a zis ca un copil nu poate face dieta, dar trebuie sa-si pastreze greutatea pana la varsta la care este indicata acea greutate. Deci fii-mea, 2 ani de-acum incolo nu trebuie sa ia nici un gram. Daca nu merge la bunici, e OK, putem rezista.
Are dulciuri la discretie, ca este totusi copil, si prefer sa-si ia cand simte nevoie de dulce, in loc sa ajunga sa manance pe ascuns. Nu se omoara cu dulciurile, si daca nu e indopata de 8 ori pe zi (ca la bunici), mananca cat are nevoie. Dar tot nu slabeste. Ma gandeam sa o duc la inot.
Imbracata nu pare grasa, dar are o burtica ...

Attached Files



#18
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
oana  are 13 kile zilele astea.
la 2 ani avea vreo 10,5.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate