Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Am fost batut

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut!Am o problema.Duminica,in jurul orei 02:00 am fost batut la un majorat de catre un alt individ.Am cateva contuzii si traumatisme la cap,am fost la medicul legist si mi-a facut el hartiile alea si mi-a dat 6 zile de ingrijiri medicale.Am fost si am depus si plangere,am si martori.Vreau sa stiu ce anume il asteapta pe el,dat fiind ca eu sunt si minor(eu am 17,el 19)?Baiatul mai are la activ cateva incursiuni cu legea una de vandalizare si inca una de vatamare corporala.Alta faza:eu sufar de o afectiune numita ambliopie(adica o afectiune a ochiului care implica anularea imaginii produse de catre acesta,rezultand un vaz deficitar),si am fost lovit in ochiul ambliop(dreptul) si acum vazul este si mai mult afectat pe acea parte.Din cate am citit prin codul penal asta se numeste vatamare corporala grava?

#2
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Vătămare corporală gravă? În niciun caz. Doar 6 zile de îngrijiri medicale e puțin chiar și pentru începerea urmăririi penale, din câte știu eu.

#3
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Depinde...daca ti-a dat din senin un cap in gura, tu stand linistit la masa cu sucul in fata, el pica aiurea. Daca tu ai inceput conflictul si el mai era si in legitima aparare, imi cam pare rau pentru tine...ti-ai facut-o cu mana ta.

PS: ai grija sa nu intre sarbatoritul la belele. Daca se constata ca au fost minori care au consumat bauturi alcoolice o sa fie o problema si pentru el. O spun pentru ca era sa o pateasca o colega de clasa...

LE: nu cred ca poate fi vorba de vatamare corporala grava din moment ce nu ti-a rupt mainile, nu te-a bagat in scaunul cu rotile, etc.

BTW: e si normal sa nu vezi bine o perioada dupa ce iei un pumn in plin in ochi...Este probabil sa iti revii + ca un consult la ORL ar putea rezolva problema.

Edited by RCG, 11 February 2009 - 17:38.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
El a inceput,deci eu m-am trezit cu pumni si picioare in cap.habar n-aveam cum il cheama,de unde e,a venit la mine,pur si simplu,si nu m-a intrebat nimic,pur si simplu a dat.Eu n-am ripostat.Mi-au fost date 6 zile doar pe baza vanatailor is cucuielor(cand i-a mzis medicului legsit ca am ambliopie nu stia ce e),oricum vineri ma duc din nou al legist pentru completare,am fost la un oftalmolog,neurolog si La ORL pentru examinarea lor si recomandarile lor.

Edited by xeleron, 11 February 2009 - 18:10.


#5
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Dacă tot invoci ambliopia asta atât de mult, ce căutai la 02:00 la o petrecere? Dacă nu îl cunoști, de unde știi că băiatul mai are "incursiuni cu legea"? Unde s-a petrecut acțiunea? Într-un club sau acasă la un prieten?

Mi-e greu să cred că așa, "din senin" a venit cineva la tine și ți-a dat pumni și picioare în cap. Pentru vătămare corporală gravă e nevoie de minimum 60 de zile de îngrijiri medicale (din câte știu eu), pentru 6 zile poate fi încadrat cel mult la lovire.

Pentru niște vânătăi și cucuie? Mai bine vă întâlniți la o bere (apropo, cât alcool consumaserăți în seara respectivă?) și vă împăcați, îți retragi plângerea și se termină și topicul ăsta... Ia-l ca pe un sfat prietenesc. :P

Adina

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postinside_spy, on Feb 11 2009, 18:13, said:

Dacă tot invoci ambliopia asta atât de mult, ce căutai la 02:00 la o petrecere? Dacă nu îl cunoști, de unde știi că băiatul mai are "incursiuni cu legea"? Unde s-a petrecut acțiunea? Într-un club sau acasă la un prieten?

Mi-e greu să cred că așa, "din senin" a venit cineva la tine și ți-a dat pumni și picioare în cap. Pentru vătămare corporală gravă e nevoie de minimum 60 de zile de îngrijiri medicale (din câte știu eu), pentru 6 zile poate fi încadrat cel mult la lovire.

Pentru niște vânătăi și cucuie? Mai bine vă întâlniți la o bere (apropo, cât alcool consumaserăți în seara respectivă?) și vă împăcați, îți retragi plângerea și se termină și topicul ăsta... Ia-l ca pe un sfat prietenesc. :P

Adina

Ce legatura are faptul ca nu vad bine cu un ochi cu petrecerile?Eram ambii la un majorat,la un coleg de al meu.Ti-e greu sa crezi?In seara in care am faost batut eu tipul l-a mai lovit si pe tatal organizatorului si pe inca un baiat,exact acolo,al caminul cultural.Noi sa ne intalnim la o bere dupa ce ma da cu capul de asfalt si ma calca pe cap?Pai sa il ierte Dumnezeu,nu eu.Oricum,prin mai mai am un majorat exact in acelasi loc(la sat e treaba) si de de data asta am de gand sa nu mai patesc asta inca odata si o sa imi iau un pumnal de vanatoare cu mine,asa,sa-mi fie mie mai bine si mi-am facut abonament la box,deci.. daca nu il rezolva legea il rezolv eu.. altfel.Il cunosc acum,dupa ce ma batut se pare ca parintii nostri se cunosc.

Edited by xeleron, 11 February 2009 - 18:23.


#7
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Eram sigură că la sat s-a întâmplat... Și nu mai exagera cu călcatul pe cap și datul cu capul de asfalt, te rog. Ar fi rezultat mult mai multe zile de îngrijiri medicale. Nu te-am obligat să îl inviți la bere, puteți bea și ceva mai tare, dacă preferați... :)

PS: Ideea cu pumnalul e bună, să-l ai pregătit pentru majoratul următor. Dacă vrei îți pot face rost de numerele de telefon ale unor recuperatori basarabeni, te ajută ei sa îl rezolvi tu dacă nu îl rezolvă legea. ;)

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postinside_spy, on Feb 11 2009, 18:34, said:

Eram sigură că la sat s-a întâmplat... Și nu mai exagera cu călcatul pe cap și datul cu capul de asfalt, te rog. Ar fi rezultat mult mai multe zile de îngrijiri medicale. Nu te-am obligat să îl inviți la bere, puteți bea și ceva mai tare, dacă preferați... :)

PS: Ideea cu pumnalul e bună, să-l ai pregătit pentru majoratul următor. Dacă vrei îți pot face rost de numerele de telefon ale unor recuperatori basarabeni, te ajută ei sa îl rezolvi tu dacă nu îl rezolvă legea. ;)

Iti pot scana si trimite radiografiile daca nu crezi ca am fost dat cu capul de asfalt(si inca vreo 30 de martori care pot confirma asta).legistul din Alba Iulia  e un imbecil soro,ala daca nu il leaga cineva la sireturi nu vine la lucru.la fel ca si politia din satul ala,aia dormeau de rupeau.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,182
  • Înscris: 09.01.2007

View Postinside_spy, on Feb 11 2009, 18:13, said:

Dacă tot invoci ambliopia asta atât de mult, ce căutai la 02:00 la o petrecere? Dacă nu îl cunoști, de unde știi că băiatul mai are "incursiuni cu legea"? Unde s-a petrecut acțiunea? Într-un club sau acasă la un prieten?

Mi-e greu să cred că așa, "din senin" a venit cineva la tine și ți-a dat pumni și picioare în cap. Pentru vătămare corporală gravă e nevoie de minimum 60 de zile de îngrijiri medicale (din câte știu eu), pentru 6 zile poate fi încadrat cel mult la lovire.

Pentru niște vânătăi și cucuie? Mai bine vă întâlniți la o bere (apropo, cât alcool consumaserăți în seara respectivă?) și vă împăcați, îți retragi plângerea și se termină și topicul ăsta... Ia-l ca pe un sfat prietenesc. :P

Adina

Eu zic sa-i mai tragi si tu vreo doua in gura pagubitului, vad ca discernamant ai lipsa, minte ce-ti mai trebuie.

#10
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Se pare ca inside spy stie mai bine cum e sa te dea cineva cu capul de asfalt, evident e expert/a in domeniu. Ce conteaza ca te-o batut? Intoarce obrazul. Mda.. ce sfaturi primesti pe forumul asta. Din punct de vedere moral, evident ca trebuie sa faci tot posibilul sa il afectezi si tu pe el. Legal, nu stiu ce se poate face, poate raspunde si cineva competent, nu numai sfaturi aiurea.

#11
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Și cei vreo 30 de martori asistau pur și simplu la scenă? Probabil vă și filmau cu telefoanele, dă-ne un link de Youtube să ne edificăm.

Până la urmă bătaia a avut loc pe stradă sau la căminul cultural?

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,182
  • Înscris: 09.01.2007

View Postxeleron, on Feb 11 2009, 18:22, said:

Ce legatura are faptul ca nu vad bine cu un ochi cu petrecerile?Eram ambii la un majorat,la un coleg de al meu.Ti-e greu sa crezi?In seara in care am faost batut eu tipul l-a mai lovit si pe tatal organizatorului si pe inca un baiat,exact acolo,al caminul cultural.Noi sa ne intalnim la o bere dupa ce ma da cu capul de asfalt si ma calca pe cap?Pai sa il ierte Dumnezeu,nu eu.Oricum,prin mai mai am un majorat exact in acelasi loc(la sat e treaba) si de de data asta am de gand sa nu mai patesc asta inca odata si o sa imi iau un pumnal de vanatoare cu mine,asa,sa-mi fie mie mai bine si mi-am facut abonament la box,deci.. daca nu il rezolva legea il rezolv eu.. altfel.Il cunosc acum,dupa ce ma batut se pare ca parintii nostri se cunosc.

Stai linistit cu cutitul ala, ca dai de belea mare. Apuca-te de sport oricum, daca esti sigur pe tine in general reusesti sa manipulezi situatia incat sa nu ajungi la conflict. Eu te cred ca esti nervos acuma, dar nu prea te auta legea. Fii atent: legea spune ca bataia si violul sunt chestii minore, intelegi ? Daca declari ca te batea sa-ti fure ceva, se schimba treaba, e o infractiune nasoala si politia trebuie sa ancheteze.
Prietene, inca o data, lasa cutitele. Daca il faci din pumni ok, daca nu las-o balta.

#13
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postoverseas, on Feb 11 2009, 18:44, said:

Eu zic sa-i mai tragi si tu vreo doua in gura pagubitului, vad ca discernamant ai lipsa, minte ce-ti mai trebuie.
Era vorba de victima unei loviri, care e infracțiune? Știi ce e aia "păgubit"?

Pentru postul ăsta ai primit report de la mine.

#14
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Imi pare rau pentru tine. Pot intelege ca exista dobitoci intre noi. Totusi nu m-as hazarda sa consum o gramada de energie prin diverse actiuni, pe cai legale.

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Baiatu respectiv a mai batut pe cineva in seara aia plus ca mai avea la activ niste vandalizari si ce mai scria pe acolo. Deci nu era un ingeras care a luat-o razna odata. Era un descreierat. Poate va conta asta si in caz de o sa aiba probleme cu politia o sa fie altfel.
Mi se pare normal sa faca xeleron cum a facut, pentru ca el era si mai mic, ce era sa faca, sa se ridice si sa sara la gatul lu ala?

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postd4m4g3, on Feb 11 2009, 19:10, said:

Baiatu respectiv a mai batut pe cineva in seara aia plus ca mai avea la activ niste vandalizari si ce mai scria pe acolo. Deci nu era un ingeras care a luat-o razna odata. Era un descreierat. Poate va conta asta si in caz de o sa aiba probleme cu politia o sa fie altfel.
Mi se pare normal sa faca xeleron cum a facut, pentru ca el era si mai mic, ce era sa faca, sa se ridice si sa sara la gatul lu ala?

Ce sa ma ridic la gatul lu ala ma?Ca in satul in care am fost io(de la oras) nu cunosteam pe nimeni,plus,dupa al doilea pumn,nici nu mai stiam unde sunt.

#17
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Daca era om la locul lui evita persoanele de genul. Mama m-a invatat sa fug de din astia, sa fiu las si sa fiu intreg decat sa fac pe eroul si sa am de pierdut apoi...

Adica sa nu imi spui tu ca nu l-ai vazut cu flacari in ochi venind spre tine ca un taur in calduri si ca te-a luat miseleste pe la spate, te-a lasat usor ca in ritm de tango si a inceput sa-ti dea. De obicei astia vin cu injuraturi, etc.

#18
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008

View PostRCG, on Feb 11 2009, 19:39, said:

Daca era om la locul lui evita persoanele de genul. Mama m-a invatat sa fug de din astia, sa fiu las si sa fiu intreg decat sa fac pe eroul si sa am de pierdut apoi...

Adica sa nu imi spui tu ca nu l-ai vazut cu flacari in ochi venind spre tine ca un taur in calduri si ca te-a luat miseleste pe la spate, te-a lasat usor ca in ritm de tango si a inceput sa-ti dea. De obicei astia vin cu injuraturi, etc.

Mai nou nu se procedeaza asa daca nu sti. Se da direct, nu se mai face un preludiu.
Poti sa te bazezi pe legea romana, ca sigur o sa ai de castigat, nu.

PS: Nu recurge la violenta decat daca este necesar, mintea iti conduce pumnul nu invers.
      Daca imi facea asa mie, prin absurd sa presupunem, ii rupeam 2 dinti si ii mutam gura la fund. Cu animale de genul asta nu poti sa te comporti altfel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate