Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Aur versus investitii financiare sau depozite bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
1045 replies to this topic

#37
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Daca treaba cu ingreunarea unor retrageri de sume mai mari se intampla deja, inseamna ca banca respectiva are probleme serioase. Personal, ma astept la probleme serioase in sistemul bancar, imediat dupa (re)alegerea lui Base'...

#38
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pai realegerea lui Base e in noiembrie din cate stiu... :)

Chiar crezi ca mai rezistam pana atunci fara 2-3 "nationalizari" sau un bailout ceva ?

Noi nu stim inca sigur nici ce ne asteapta pana in iunie si tu faci estimari pentru decembrie ? :D

#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 flaviand, on Feb 10 2009, 10:34, said:

Asta depinde de la banca la banca si de la caz la caz. Ai tupeu sa mergi la banca ta si sa intrebi: daca dati faliment ce pateste casuta mea de valori ? :D
Nu cred ca depinde de banca. Depinde de stat.

Daca statul are probleme, sau daca banca e nationalizata, se poate da ordin sa se adune tot aurul de pe piata.

Nu s-a intamplat in 1930?

Edited by don_dannielo, 10 February 2009 - 13:02.


#40
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ba da, asa s-a intamplat in anii 30 mama lor de hoti... :(

Cand ziceam chestia "de la banca la banca si caz la caz" subliniam ca depinde in ce faza a picajului si cum va fi afectata banca respectiva. Ca daca lumea da buluc efectiv si inchid usile n-o sa mai intre nici aia cu casutele de valori. Remeber anii 90 cu Dacia Felix, Credit Banck & co, bataile de la ghisee, cozile la retrageri si altele de genul ?

O banca mai solida s-ar putea sa reziste mai usor in avalanse de genul asta, cum a reusit si BCR pe vremea aia. Imi aduc aminte cum veneau camioanele cu bani sa descarce in spate, in timp ce lumea scotea in fata de la ghisee cand s-a incercat prabusirea BCR. Si au reusit sa o salveze in final, pentru ca i-au sustinut cei de la BNR:

http://www.ziaruldei...a_zi_44297.html

De asemenea filialele din orase mai mici n-o sa sufere asa tare pe tema revoltelor, geamurilor sparte si altele de genul intamplate in orase mari precum in Grecia acum cateva luni:

http://anarchiststra...ece-122208.html

Quote

"Two banks and a car dealership were attacked early yesterday in Iraklion, Crete. Police said that assailants threw petrol bombs at a branch of the Pancretan Cooperative Bank at about 3 a.m. The branch was destroyed in the ensuing blaze. A branch of Alpha Bank was then attacked before the arsonists moved onto the car dealership. Nobody was injured in the attacks."

Dar pana la urma, tot seiful din beci sau sopronul de la ferma raman cea mai buna ascunzatoare... :D

Edited by flaviand, 10 February 2009 - 13:34.


#41
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pai si ce legatura au vandalii greci cu sistemul bancar? Dupa ce au vandalizat o banca s-au indreptat spre un dealer auto la care au facut la fel.
Ce vrea sa insemne remarca asta: "De asemenea filialele din orase mai mici n-o sa sufere asa tare pe tema revoltelor, geamurilor sparte si altele de genul intamplate in orase mari precum in Grecia acum cateva luni" ? Ca in orasele mari asteptam revolte majore si vandalism?

Asa cum bine ziceau oficialii BNR, spre deosebire de acum 10-15 ani, romanul nu mai economiseste de multa vreme, ba mai mult, este debitor la banca, nu prea mai are bani acolo. Si aia care au sunt relativ putini.

#42
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mai tineti minte ce va ziceam de bancile grecesti aici: http://forum.softped...t...t&p=5808423

Adica povestile alea cu dobanzi promotionale la alpha si alte manevre de a prinde in plasa clentu' naiv. Eh, se pare ca devin din ce mai inventivi .. sau disperati:

Unele banci platesc in avans dobanzile la depozite

Despre cine vorbim ? Emporiki si Piraeus doua surori ale lui Alpha cea cu dobanzile "excelente". Si tot in ACELASI topic va ziceam de elvetienii de la UBS care estimeaza pierderi de 13miliarde pe 2008. Se pare ca au reusit sa-si atinga targetul cu succes :)

Quote

UBS posted the biggest ever annual loss for a Swiss firm on Tuesday, but said client withdrawals reversed in January and it will axe 2,000 more jobs as it restructures to focus on wealth management.

UBS reported a $7 billion net loss in the fourth quarter, missing a Reuters poll forecast for $6.1 billion. UBS's loss for 2008 came in at $17 billion, above analysts' predictions for $16.2 billion.

Deci daca nu va place aurul sunt sigur ca baietii astia abia asteapta sa va ofere conditii care mai de care mai zaharisite ca sa va pastrati banii la ei... :)

Edited by flaviand, 10 February 2009 - 14:31.


#43
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
am inteles eu bine? bancile astea imi dau dobanda cand ma duc sa depun banii? inainte sa treaca 3 luni (6 luni, 12 luni) ? Adica imi calculeaza ce dobanda as obtine daca as lasa banii la ei 3 luni si mi-o dau ? Cash, in mana?  :lol:

#44
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 flaviand, on Feb 10 2009, 12:28, said:

Pai realegerea lui Base e in noiembrie din cate stiu... :)

Chiar crezi ca mai rezistam pana atunci fara 2-3 "nationalizari" sau un bailout ceva ?

Noi nu stim inca sigur nici ce ne asteapta pana in iunie si tu faci estimari pentru decembrie ? :D

Atunci se schimba datele problemei. Eu credeam ca-l (re)aleg pe Popeye prin luna lui florar...  :D

#45
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

am inteles eu bine? bancile astea imi dau dobanda cand ma duc sa depun banii? inainte sa treaca 3 luni (6 luni, 12 luni) ? Adica imi calculeaza ce dobanda as obtine daca as lasa banii la ei 3 luni si mi-o dau ? Cash, in mana?

Vezi ca pe linkul dat de mine e un comentariu fain la articolul ala. Dar ai inteles in principiu ideea: de dat, in mana ti-o dau.. :D

Adica asa cum explica nenea in "traducerea" ofertei de mai jos:

Quote

Da-ne 100 RON, noi iti dam 16% dupa care falimentam. Cum dobanda este exagerata, si am vazut un articol care atragea atentia ca nu se garanteaza banii din conturile care au dobanzi exagerate, rezulta ca din acest "proiect" banca se alege cu 84RON si tu tot cu 84de RON. Lipsa.

Rocknroll - in iunie o sa avem europarlamentare, iar in noiembrie prezidentiale. De fapt Basescu a depus juramantul in 20 decembrie 2004 si mandatul lui a fost prelungit la 5 ani, asa ca noul mandat prezidential va incepe chiar inainte de sarbatorile de iarna.

#46
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Aha, deci...
Boala lunga, moarte sigura...  :huh:

#47
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

 flaviand, on Feb 10 2009, 12:28, said:

Pai realegerea lui Base e in noiembrie din cate stiu... :)

Chiar crezi ca mai rezistam pana atunci fara 2-3 "nationalizari" sau un bailout ceva ?

Noi nu stim inca sigur nici ce ne asteapta pana in iunie si tu faci estimari pentru decembrie ? :D


Esti prea afectat de criza americana si de bailouturile de acolo. Ce banca are nevoie de bailout la noi dupa profiturile frumusele de anul trecut? sa nu exageram...

#48
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu exageram

Quote

Tupeul bancilor straine din Romania se dovedeste nemarginit. Dupa ce doar au sugerat autoritatilor romane sa le dea ceva bani pentru a debloca creditarea, iar autoritatile romane nu s-au conformat, au trecut la demersuri in clar.

Semnalul a fost dat de bancile austriece. Seful structurii internationale Raiffeisen, cu sediul la Viena, a spus fara inconjur ca autoritatile romane, asemeni celor occidentale, ar trebui sa injecteze bani in sistem pentru ca bancile sa reia creditarea, blocata – aprecia domnia sa – de criza! Responsabilii marii banci Erste, care detine in Romania cea mai puternica banca din sistem – BCR –, a sustinut imediat cererea Raiffeisen.

http://www.bloombiz....ancilor-straine

Edited by don_dannielo, 10 February 2009 - 22:28.


#49
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

 don_dannielo, on Feb 10 2009, 22:27, said:

Nu exageram

Tupeul bancilor scoate in evidenta nesimtirea nu neaparat eventuale probleme cu care s-ar confrunta sistemul bancar ... mai e un pic pana la minus. Sincer, nu mi-ar parea rau daca ar falimenta oricare dintre bancile austriece ;)

#50
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
La coada dom'le, la coada... ca nu falimenteaza fiecare de capul lui :)

N-ai vazut ca-s cele grecesti intai ? Apoi italienii si englezii. Austriecii si francezii mai la urma si mai cu ajutoare de la stat... ;)

#51
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Bancile cu atitudine nesimtita chiar merita sa falimenteze.
Ce se intampla cu debitorii in caz de faliment?

#52
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Stai relax ca nu scapi de platitul creditelor.. :)

Creantele sunt vandute ca si orice alte bunuri catre firmele care preiau activele bancii falimentare. Pretul la care sunt evaluate difera in functie de riscul de neplata, de la asa-zisele ratinguri AAA pana la asa-numitele credite "toxice" adica cu sansa maxima de incapacitate de plata a celui care a luat banii pe credit.

Cei care preiau creantele respective pot alege sa le pastreze in portofoliu, sa le revanda la randul lor catre alte institutii financiare sau sa incheie diverse intelegeri cu firme de recuperare creante in cazul in care se ajunge la executari silite etc.

In cazuri extreme se poate solicita chiar rambursarea anticipata a creditului acordat, dar sunt si ei constienti ca se impusca singuri in picior la faza asta asa ca nu prea se practica.

Edited by flaviand, 11 February 2009 - 10:36.


#53
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ca tot ma intreba Rocknroll de graficul ala de la postul 23 aici: http://forum.softped...t...t&p=5981174

Dupa cum i-am zis si ieri, e irelevanta evolutia cursului pe 2-3 zile si micile variatii de 2-3% sunt insignifiante cand noi previzionam cresteri de 500% pe cateva luni.

Dept dovada, azi aurul s-a apreciat la loc cu cei 3% pierduti acum 2 zile. Vedeti graficul atasat.

Mai discutam dupa ce trece de 1000 ca sa vorbim de un trend cat de cat ;)

Attached Files


Edited by flaviand, 11 February 2009 - 12:26.


#54
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Ne apropiem de 930$, daca trece de bariera asta 920-940$ o sa urce vertiginos spre 1200$ in 2-3 luni

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate