Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

SPORE

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Nu pot sa scap de fii-mea care ma tot intreaba cum sa faca sa evolueze la ultimul nivel,la spatiu.
Eu nu stiu engleza foarte bine si mi-e greu s-o ajut.Poate aveti vreo sugestie la modul in care trebuie "cheltuit"creditul de 100000 si in ce anume trebuie investit:pe planeta proprie,trebuie pastrat pentru mai tirziu...ce trebuie facut in mod special cu nava.
Cu primele nivele a mers usor pentru ca a inteles ce anume trebuia facut,imi explica ea mie cind o intrebam,nici nu se dezlipea de pe scaun,azi i-am promis ca daca iese la plimbare ii dau solutia...
Eu nu sint captivat in mod deosebit insa credeti-ma ca as ajuta-o daca as sti...odata cu terminarea lui poate se termina si rugamintile mele.Stiu ca sint solutii mai radicale insa e totusi un copil.Primele nivele le spulbera insa la ultimul e mai greu,nici eu nu inteleg cerintele ca i-as spune.

#2
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postdanghetau, on Feb 5 2009, 19:40, said:

Nu pot sa scap de fii-mea care ma tot intreaba cum sa faca sa evolueze la ultimul nivel,la spatiu.
Eu nu stiu engleza foarte bine si mi-e greu s-o ajut.Poate aveti vreo sugestie la modul in care trebuie "cheltuit"creditul de 100000 si in ce anume trebuie investit:pe planeta proprie,trebuie pastrat pentru mai tirziu...ce trebuie facut in mod special cu nava.
Cu primele nivele a mers usor pentru ca a inteles ce anume trebuia facut,imi explica ea mie cind o intrebam,nici nu se dezlipea de pe scaun,azi i-am promis ca daca iese la plimbare ii dau solutia...
Eu nu sint captivat in mod deosebit insa credeti-ma ca as ajuta-o daca as sti...odata cu terminarea lui poate se termina si rugamintile mele.Stiu ca sint solutii mai radicale insa e totusi un copil.Primele nivele le spulbera insa la ultimul e mai greu,nici eu nu inteleg cerintele ca i-as spune.

Foarte rau ca nu stii engleza prea bine pentru ca e o limba foarte cautata si utilizata si pentru ca nu poti sa-ti ajuti fiica prea mult. Am jucat si eu jocul ala si m-am plictisit, ultimul nivel e de distractie, iar lucrurile se complica, cred eu intionat. Cauta pe forumuri exact cum se continua, iti sugerez gamespot/ sectiunea jocuri PC. Mult succes  :D

Edited by Kdefthog, 05 February 2009 - 20:34.


#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu ca e foarte rau,mie-mi spui?Pe vremea mea am prins rusa...pina si in facultate era rusa/engleza/franceza si evident,m-am dus tot la rusa ca oricum nu puteam evolua foarte mult la vreuna din celelalte limbi in 2 semestre cu citeva cursuri.
Din pacate siteul e tot in engleza,ma gindeam ca imi spune cineva niste ponturi.
Intradevar,primele nivele le spulbera.Mi s-ar parea ciudat ca ultimul sa fie doar asa,de sanchi.Provocarea ramine.Probabil va trebui sa buchisesc in helpul jocului si sa incerc sa incropesc niste traduceriinsa in ritmul asta s-ar putea sa termine fiica-mea gimnaziul.
Apropo,multumesc mult pentru interventie. ;)

Edited by danghetau, 05 February 2009 - 20:54.


#4
pahsu

pahsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.12.2008
Poftim niște cheats , pot fi de ajutor !

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Am gasit intimplator niste comentarii pe un forum din romania de nu mai stiu ce sa zic:pina la urma se termina cumva,chiar daca e foarte greu?
Nu vad de ce asa de mare diferenta dintre primele nivele si ultimul...o sa vad eu cum procedez,thx.

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Se spune in stinga sus la misiune:
"Use the short range video communicator to initiate the trade."
See the mission log...dar unde naiba e acesta?

Cum pot accesa acest short range pe ecran si ce naiba inseamna???
La un moment dat aveam posibilitatea de a avea un aliat.De unde il iau si cum fac?In nivelele inferioare era foarte simplu.

#7
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006
N-am apucat sa joc pan la ultimul stagiu al jocului, pe la al treilea m-am plictisit deja. Dar am dat un google si uite ce am gasit. Din cate am inteles eu de-acolo trebuie sa intrii in orbita unei alte planete locuite de o civilizatie extraterestra si fie iti apare automat fereastra aia, "short range video communicator", fie iti apare un buton pe interfata care arata ca o antena sau ceva de genul.

Oricum, jocul in stadiul asta nu mai e recomandat copiilor, devine foarte dificil. Din pacate primele stagii ale jocului sunt foarte scurte, eu am ajuns la al 4-lea in mai putin de 3 ore.

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
OK.
Deja a acoperit doua casete cu verde in bara de jos.Ma intrebam mai mult daca a terminat cineva jocul asta si daca e ceva de capul lui.Daca zici ca merge repede poate ma imburic si-l testez si eu.Parca la un moment dat avea posibilitatea sa aleaga un aliat insa nici macar eu nu am putut sa-i spun cum pentru ca nu stiu cursul jocului.Daca ma apuc de el si-l termin va anunt.Mentionez din nou ca intrebarile mele vin din cauza ca nu inteleg engleza,ma mai ajuta google translator si voi.

#9
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Uite ce ziceau unii pe un forum, in mare.
Spirala cea mare din stele la cel mai mare zoom, este galaxia. Este doar una. Daca vei apropia, vei vedea stelele, care impreuna cu planetele ce orbiteaza in jurul lor, creeaza sistemele.
Pentru a folosi communicator-ul, trebuie sa te duci pe orbita unei planete (planeaza deasupra ei) sau pe suprafata acesteia. Daca pe planeta exista o rasa, vei putea apasa pe bara albastra cu antena (probabil ca e vreun buton din interfata) pentru a incepe comunicarea.
Bafta!

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Am posibilitatea de a lua un aliat.
Acesta poate fi facut in fabrica proprie sau de unde il iau ca pina acum am gasit doar inamici?In nivelele inferioare era simplu,acum de unde ii iau si cum ma aliez cu ei?

#11
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
Ca sa atingi "reputatia" la care te poti alia cu ei, trebuie sa faci misiuni, schimburi, sa dai bani imperiului in cauza..
Ca sa iei in flota ta un aliat, pur si simplu mergi pana la o planeta detinuta de un aliat si alegi intrebarea "Could you give me one of your ships?" sau ceva de genul..
Eu am dezinstalat jocul pana cand sa-l termin.. trebuie sa ajungi in mijlocul universului.. unde vei intalni o nava spatiala(care e singura din joc care vorbeste engleza eh..), care o sa-ti dea un toiag cu 42 de folosiri.. cu care poti teraforma planete..
Cam asta ar fi sfarsitul jocului.. dar mai poti continua dup-aia :\ e prea aiurea totusi..

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Deja am reputatia asta insa pina acum nu am gasit vreunul cu care sa ma aliez (probabil emoticon galben).
Cum pot renunta la o arma pe care am dat foarte mult si pe care nu o mao vreau,ca nu merge cu sell/buy.

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Am o mare nedumerirre,acum ca m-a motivat intr-un fel si fii-mea:in primele 4 etape,pina la space nici nu am simtit nevoia de cheats.Am primit de la PAHSU un ajutor,l-am incercat,merge insa nu inteleg de ce la ultimul nivel lucrurile se complica brusc incit sa fie nevoie de cheats?
Nu stiu cum dar faca cheats am ajuns sa pot alege 2 aliati si am "inverzit" 4 casute de jos,din bara...Desi am folosit anumite arme,am crezut ca ele vor ramine permanent dar unele sint de unica folosinta.La fel,piratii,habar nu am cum trebuie folositi:trbuie sa fiu si eu prin preajma sau le dau tinta si pot sa ma retrag putin?
O sa folosesc cheats de la inceput si o sa incerc sa nu mai fac greselile de pina cum...desi mi s-au cerut bani si am platit nu am observat vreun beneficiu.Poate e si din cauza ca nu stiu engleza bine insa asa,novice,am ajuns la 1/2 din spatiu.

N-as fi vrut sa folosesc cheats,ma simt ca as fi inselat...as fi vrut sa vad pina unde se poate,de la inceput pina spre sfirsit.

Edited by danghetau, 08 February 2009 - 12:21.


#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Nu s-a putut fara cheats decit pina cind am inverzit 3 casute apoi,cum plecam de pe planeta mea cum ma atacau altii.La fel cind reuseam sa cuceresc vreo planeta si eram cu energia sau sanatatea aproape de zero aflam ca planeta e atacata...
Concluzia mea,pe linga faptul ca nu stiu engleza bine, este ca ultimul nivel este unul imposibil.
Am folosit din cheats 2-3 elemente dar cel mai mult am cerut bani.
Desi am trecut de 1/2,nu-mi place ca nu e ceva intuitiv,am o multime de planete/sisteme verzi si posibilitatea de a avea 2 aliati insa nu-i chip sa pot alege vreunul.In nivelele inferioare era simplu.Macar daca in nivelul space puteam sa cumpar alta naveta,exact ca a mea...Nasoala treaba.
Am observat altceva:cind am parcurs toate nivelele aveam la nava sanatate 2500 dar daca incep un joc nou,pe alta planeta,am doar 1500.Care sa fie cauza?
Am folosit bani de ordinul 20 mil si tot degeaba,totul era o mare de verde insa eu nu pot lua aliati si mai am 1-2 sisteme de cucerit.
In esenta,ultimul nivel e o porcarie,proasta transpunere in practica a unei idei...

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
L-am dezinstalat si am facut DVDul cadou altui tatic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate