Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Nelamurire cu MAC Mini ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
exsus

exsus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 11.03.2004
Pana la urma la el se poate pune un hdd normal de pc si memorie normala de pc asta incerc sa aflu de mult

motivul

nu stiu nici un loc unde sa vad si eu cat costa o componenta de mac cum e la pc un magazin de asta virtul unde sa vad si eu o memorie un hdd cat costa ma refer la cazul in care aceste componente sunt unice speciale pt mac

Deci asta e nelamurirea mea lucrez pe un G4 la servici [dar nimeni nu ma lasa sal desfac sa vad si eu cum e in interior cum face la noi acasa cu un PC ] asa ca nu stiu ce e acolo Smile si vreau sa-mi iau un MAC Mini dar ma nelinisteste nevoia de componente daca vreau sa mai bag hdd la el daca vreau sa bag max 1G de ram de unde le iau sunt diferite de alea de la PC sau la fel

MERCI

#2
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Memorie poti lua de la un PC obisnuit pentru ca functioneaza cu DDR 333, dupa cum zic si cei de la Apple : "256MB of PC2700 (333MHz) DDR SDRAM, supports up to 1GB". Desigur ca Apple recomanda memoria lor (care este brand-name si mai scumpa), dar poti folosi linistit si altceva (de preferat memorie de calitate si tot brand-name)
HDD : "40GB Ultra ATA1 80GB Ultra ATA", deci poti folosi cam orice Hdd de laptop (de preferat de 5400rpm sau mai rapid), pe care sa il formatezi si partitionezi HFS+ sau ce vrei tu (nu FAT32 sal altceva de genul). Installerul ii va instala firmware-ul si ceea ce mai este necesar.

Sper ca ti-am raspuns la nelamuriri si de asemenea sper sa nu ma insel, eu neincercand cele spuse mai sus pe nici un Mini.

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
stai un pic, mac mini vine si fara hdd si ram?

#4
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
nu, dar probabil omul doreste sa ii faca un upgrade fara sa dea niste bani pe componentele apple.

#5
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003

arty, on Feb 26 2005, 20:11, said:

stai un pic, mac mini vine si fara hdd si ram?

<{POST_SNAPBACK}>


NU, evident ca vine cu Hdd si Ram :)  Cum ar fi..sa vina fara HDD, ram, palca de baza etc. Sa-ti dea doar carcasa si cateva suruburi. Si procesorul in mana, un fel de 'Do it yourself Kit'
Cred ca exsus se referea la posibilitati de upgrade. Intr-adevar nu exista vreun magazin in care sa se aspuna 'memorii Apple' sau 'HDD Apple'. Cel putin nu pe la noi. Sau foarte rare si scumpe sa zicem. De aceea, ce am zis mai sus cu RAMul si HDDul este general valabil pentru Mac, bineinteles tinand cont de specificatiile tehnice ale modelului respectiv.

#6
exsus

exsus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 11.03.2004

alex_rom007, on Feb 26 2005, 18:03, said:

Memorie poti lua de la un PC obisnuit pentru ca functioneaza cu DDR 333, dupa cum zic si cei de la Apple : "256MB of PC2700 (333MHz) DDR SDRAM, supports up to 1GB". Desigur ca Apple recomanda memoria lor (care este brand-name si mai scumpa), dar poti folosi linistit si altceva (de preferat memorie de calitate si tot brand-name)
HDD : "40GB Ultra ATA1 80GB Ultra ATA", deci poti folosi cam orice Hdd de laptop (de preferat de 5400rpm sau mai rapid), pe care sa il formatezi si partitionezi HFS+ sau ce vrei tu (nu FAT32 sal altceva de genul). Installerul ii va instala firmware-ul si ceea ce mai este necesar.

Sper ca ti-am raspuns la nelamuriri si de asemenea sper sa nu ma insel, eu neincercand cele spuse mai sus pe nici un Mini.

<{POST_SNAPBACK}>


Ok deci cu RAM-ul m-am linistit  dar uite eu am gasit niste poze cu un MiniMAC pe web si deci HDD este de laptop :) mi se paruse ca e Hdd mare

Am si un pdf de la ei de la Apple luat de pe un torrent are 22 mega dar nu am unde sa-l pun sa-l ia cine vrea :death:



OK merci mult

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   22.4K   94 downloads
  • Attached File  2.jpg   51.5K   106 downloads
  • Attached File  3.jpg   56.63K   101 downloads
  • Attached File  4.jpg   54.55K   81 downloads
  • Attached File  5.jpg   60.05K   88 downloads

Edited by exsus, 27 February 2005 - 15:22.


#7
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Da, pai la dimensiunile lui, nu aveau cum sa-i puna altfel de HDD decat de laptop.

#8
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
mie mi-ar fi placut daca ar fi venit fara memorie si fara hard  :)
dar in acelasi timp lu apple nu  prea ii place ca userul sa-si bage mana in mac

#9
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
in general nici user-ului de mac nu ii place sa stea cu miinile scufundate in macuri si cu surubelnita in buzunar  ;)

#10
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003

Centris, on Mar 9 2005, 18:50, said:

in general nici user-ului de mac nu ii place sa stea cu miinile scufundate in macuri si cu surubelnita in buzunar  ;)

<{POST_SNAPBACK}>



Exact! De fapt asta este filosofia din jurul MiniMac. Este un mac pentru userii de PC care vor toata ziua buna ziua sa schimbe cate ceva. Acum au posibilitatea sa schimbe mouse, tastatura si monitor pana nu mai pot si nu mai au bani. In tot acest timp, vor invata cum e sa ai o scula care merge si atat. In care bagi ipodul sa se incarce, scrii un document si te dai pe net. Adica 90% din ceea ce faci de obicei pe calculator. Cu exceptia gamerilor. Minimacul nu e pentru ei.

Ca sa iti iei un calculator si deja sa te gandesti la upgrade mi se pare un lucru atat de "pc like"!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate