Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Proprietate intelectuala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Scobee

Scobee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.08.2006
Salut
Doresc niste sfaturi in legatura cu incalcarea unor drepturi asupra 'proprietatii intelectuale'

Mai exact:
Niste materiale, care au fost uploadate de catre utilizatori, pe un anumit website
Utilizatorii atunci cand uploadeaza materialele, bifeaza o casuta prin care sunt de acord cu un TOS (terms of service - un document extrem de lung, in care printre altele este precizat ca utilizatorul renunta la drepturile asupra documentului si le ofera in mod exclusiv site-ului pe care face upload)
** in ce masura este acest TOS legal? Nimeni nu citeste asa ceva, deci acolo poate fi ceva de genul Bifand acea casuta ne dai casa.


Printre altele, in TOS mai scrie ca utilizarea in orice mod a continutului site-ului de catre terte persoane se poate face doar cu acordul scris, expres si prealabil al administratorului site-ului.

Ok, now, daca eu copii materiale uploadate de utilizatori pe acel site si le pun pe site la mine, fara acord din partea siteului cu pricina, risc vreo pedeapsa?

Mentionez ca au venit cu mesaje de gen ca imi intenteaza proces si cer daune de ordinul sutelor de milioane, pedeapsa cu inchisoarea de la 3 luni la 5 ani.

Insa, materialele sunt PUBLICE, in sensul ca pot fi accesate de oricine, copiate, folosite (nu sunt documente de stat sau orice altceva).

Ce sugerati sa fac?

Ei imi cer sa inlatur materialele de pe website-ul meu. Insa, in primul rand acele materiale apar si pe alte site-uri nu doar pe al lor.
Si, in al doilea rand, daca acestea sunt PUBLICE pe site-ul lor, punand sursa (sa zicem ca acestea chiar au fost luate de la ei, desi nu au dreptate), nu se incheie treaba ?

#2
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Eu cred ca clauza aia e abuziva, sau stupida si lipsita de insemnatate.
Daca eu imi public un material personal in mai multe locuri simultan (site-uri), nu ma poate obliga cineva de pe vreunul din site-uri sa-l sterg din celelalte parti.

LE: Ca ei capata dreptul sa-l foloseasca mai departe, e alta problema, dar nu devine exclusivitatea lor.

Edited by kr0k0dilu, 28 January 2009 - 16:02.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
Scobee, nu conteaza pe cate alte site-uri exista acele materiale. important e ca site-ul respectiv are drepturi de copyright pe acele materiale(capatat de la utilizatori), iar tu nu ai.
daca altii fura si inca n-au fost pedepsiti, nu inseamna ca si tu poti sa furi.

#4
Scobee

Scobee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.08.2006
Da, dar cum definesti acest copyright ?

Materialele sunt ale oamenilor (compuse de catre ei) si apoi uploadate pe acel website.
In TOS mentioneaza ca oamenii renunta la drepturi si ofera drepturi exclusive site-ului ... este posibil asa ceva ?!

Daca materialele ar fi apartinut website-ului respectiv (creatie proprie) era logic ca pot cere drepturi asupra lor, dar asa ... ?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
da, e posibil sa treci asa ceva in TOS. daca acel TOS e in neregula, problema se rezolva intre site si utilizatori, tu nu ai nici un amestec.



daca tu consideri ca site-ul nu are drepturi de copyright asupra unor materiale de acolo, contacteaza autorul acelor materiale si discuta cu el.

#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
daca furi de la un hot tot furt este nu este haiducie

de ce nu ai creat tu un site de upload cu materiale la care renunta utilizatorii si ai "copiat" munca altora

e ca si cum tu ai edita carti publicate anteriro de alte edituri care detin drepturile de autor de la scriitori invocand ca respectivele carti sunt deja publicate si deci publice

#7
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Ei iti pot dovedi ca acele materiale si fisiere sunt luate de pe site ul lor?
Poti spune ca ai pus la dispozitia utilizatorilor o adresa de mail si printr-un server iti transmit fisierele.
Si banuiesc ca nu ai doar fisiere de la ei de pe site, nu?

#8
Scobee

Scobee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.08.2006
Question
Daca fac un contract vanzare / cumparare ... care sa inceapa de acum 2 ani, pe numele cuiva, ar mai trebui sa mai aiba treaba cu mine ?

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
DA

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate