Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Contribuabilii plătesc pentru pensionari și pentru stat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
124 replies to this topic

#1
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008
Tentatia de a plati impozite mai mici impinge tot mai multe firme din Romania sa-si plateasca angajatii cu salariul minim trecut pe cartea de munca si restul de bani prin alte forme de plata, precum drepturi de autor, microintreprinderi sau persoana fizica autorizata (PFA) sau chiar "la plic".Din datele centralizate de ANAF, reiese ca 61,5% din fisele fiscale depuse de angajatori la Fisc in 2007 cuprindeau venituri pe cartea de munca la nivelul salariului minim pe economie. Tot din datele ANAF reiese ca peste 37.000 de romani erau platiti cu drepturi de autor in 2007.

http://www.ziua.net/...-01-24&id=19863

Nu uitați de populația agricolă, vreo 30-40 % (unii au ferme cu sute de animale), care nu plătește aproape niciun impozit atunci când vreți să realizați în ce fel de stat trăiți.

Nu uitați de nesimțirea pensionarilor care pretind că au pensii din fonduri cumulate în timpul vieții când realitatea este că banii provin din contribuții ale salariaților de astăzi.

Edited by Pierde_verile, 24 January 2009 - 08:49.


#2
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Pierde_verile, on Jan 24 2009, 09:47, said:

Nu uitați de nesimțirea pensionarilor care pretind că au pensii din fonduri cumulate în timpul vieții când realitatea este că banii provin din contribuții ale salariaților de astăzi.
asta pentru că anumite categorii de muncă s-au pensionat pe legi speciale ;)

#3
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 Pierde_verile, on Jan 24 2009, 08:47, said:

Nu uitați de nesimțirea pensionarilor care pretind că au pensii din fonduri cumulate în timpul vieții când realitatea este că banii provin din contribuții ale salariaților de astăzi.



contributii au fost in fond, insa mancate tot de cei pe care pensionarii ii voteaza legislatura dupa legislatura. si tot ei oracaie, si tot noi platim. ;)

si totusi, sunt bunicii, parintii nostri, care au educat in acelasi spirit, generatii intregi.

brucan visa aproximand 20 de ani. pana nu crapa toate generatiile '30, '40, '50, 60, nu sunt sanse sa iesim vreodata la lumina. ;)

#4
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
de acord. generatia cocalar '90  e solutia. cand vor ajunge la putere va fi o lumina ...

#5
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 SDan222, on Jan 24 2009, 15:27, said:

de acord. generatia cocalar '90  e solutia. cand vor ajunge la putere va fi o lumina ...
generația piți+cocalar bre, și ne vom culturaliza toți cu manele tv și vom sparge sămânță în fața blocului comunist, ș-o să ne simtem bine. clar și fără echivoc :thumbup:

n-am văzut pe unu care să facă ceva în sensul corijării legilor de pensionare speciale.  <_<

#6
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

 Pierde_verile, on Jan 24 2009, 08:47, said:

[]

Nu uitați de nesimțirea pensionarilor care pretind că au pensii din fonduri cumulate în timpul vieții când realitatea este că banii provin din contribuții ale salariaților de astăzi.
Te rog dezvolta putin ideea pentru ca vreau sa inteleg mai bine inainte de a-mi spune opinia!

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 irinuca8082, on Jan 24 2009, 14:21, said:

pana nu crapa toate generatiile '30, '40, '50, 60, '70, '80, '90, '00, '10, '20 , nu sunt sanse sa iesim vreodata la lumina. ;)
Ups... de ce ai pus punct acolo? Crezi ca este o diferenta intre generatii?  
Eu cred ca trebuie sa ramana terenul gol. Sa vina altii de pe alte meleaguri, ca noi am demonstrat ce anume stim sa facem..

#8
marlowe

marlowe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 03.05.2007

 irinuca8082, on Jan 24 2009, 14:21, said:

contributii au fost in fond, insa mancate tot de cei pe care pensionarii ii voteaza legislatura dupa legislatura. si tot ei oracaie, si tot noi platim. ;)

si totusi, sunt bunicii, parintii nostri, care au educat in acelasi spirit, generatii intregi.

brucan visa aproximand 20 de ani. pana nu crapa toate generatiile '30, '40, '50, 60, nu sunt sanse sa iesim vreodata la lumina. ;)

si parintii tai?

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 irinuca8082, on Jan 24 2009, 14:21, said:

brucan visa aproximand 20 de ani. pana nu crapa toate generatiile '30, '40, '50, 60, nu sunt sanse sa iesim vreodata la lumina. ;)

Trist. Vrei sa dai tu un exemplu cu rudele tale din generatiile respective? Sper ca nu. Am auzit ca in zona voastra nu se prea mai poarta respectul pentru cei mai in varsta, dar nici chiar asa... nu-s chiar asa mari diferentele de gandire intre cei care ar fi putut fi cocalari in tineretea lor si cei care sunt acuma, si la fel, nu sunt mari diferentele de gandire intre oamenii destepti din generatiile mentionate de tine si cei de acum.

Problema cu salariul minim pe hartie da niste rezultate chiar hilare, de obicei chiar multi dintre cei care cotizeaza minim la stat se trezesc sa protesteze ca nu au parte de infrastructura si servicii din partea statului. :lol:

Edited by AlexIP, 24 January 2009 - 18:38.


#10
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

 Pierde_verile, on Jan 24 2009, 08:47, said:

Nu uitați de nesimțirea pensionarilor care pretind că au pensii din fonduri cumulate în timpul vieții când realitatea este că banii provin din contribuții ale salariaților de astăzi.

Băi Gigele, dacă așa a fost conceput sistemul, nu e vina pensionarilor. După cum vezi, noile legi vin să corecteze sistemul și să se colecteze CAS-ul în fonduri private. Bineînțeles, după sistem românesc dăm banii de pensie pe mâinile unor excroci. Mie mi-e și frică de ce se va întâmpla cu banii ăia până peste 30-40 de ani când voi ieși la pensie.

Mi-am tot propus, dar deh, lenea e mare, să-mi fac un "fond de pensie personal". I.e. un fond în care să vărs bani lunar și pe care să-l administrez personal: achiziții de acțiuni, investiții, etc.

Teamă mi-e, că și dacă l-aș face, când văd că se adună bani ca lumea peste X ani să nu încep să iau bani din el.

#11
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006

 Pierde_verile, on Jan 24 2009, 08:47, said:

[...]
Nu uitați de nesimțirea pensionarilor care pretind că au pensii din fonduri cumulate în timpul vieții când realitatea este că banii provin din contribuții ale salariaților de astăzi.
Unii se cred veșnic tineri.... :) .
Peste 20, 30...de ani, când vei ieși la pensie, vor spune și alții despre tine același lucru... :) .
Aaa...pensii private? Încă 2-3 Crize Economice ca asta și... :D .

rsumy

#12
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

 rsumy, on Jan 24 2009, 18:45, said:

Aaa...pensii private? Încă 2-3 Crize Economice ca asta și... :D .

rsumy
Problema nu sunt pensiile private ci excrocii care administrează fondurile. Tu ți-ai da viitorul pe mâna lui Vântu?

#13
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006

 twitterfire, on Jan 24 2009, 19:21, said:

Problema nu sunt pensiile private ci excrocii care administrează fondurile. Tu ți-ai da viitorul pe mâna lui Vântu?
NUUUU ! :)

PS1. Am impresia că și ESCROCUL ăsta (Sorin Ovidiu Vântu) e băgat deja într-o Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Private, da' lumea nu știe... :) .
PS2. Nu numai administratorii (escroci ai) fondului privat de pensii pot fi făcuți responsabili pentru evoluția (posibil) negativă a acestuia...pot exista și situații obiective (cum ar fi Crize Economice)... :)

rsumy

Edited by rsumy, 24 January 2009 - 19:41.


#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 mister_rf, on Jan 24 2009, 16:11, said:

Ups... de ce ai pus punct acolo? Crezi ca este o diferenta intre generatii?  
Eu cred ca trebuie sa ramana terenul gol. Sa vina altii de pe alte meleaguri, ca noi am demonstrat ce anume stim sa facem..
fără glumă, eu sunt de acord cu faza asta. noi de ceva vreme încoace ne-am făcut renume prin ciordit și manele.
țiganii se bat în fața poliției și nu vezi o singură arestare, iar stolojan e rudă cu mondialu :thumbup:

#15
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 mister_rf, on Jan 24 2009, 15:11, said:

Ups... de ce ai pus punct acolo? Crezi ca este o diferenta intre generatii?  
Eu cred ca trebuie sa ramana terenul gol. Sa vina altii de pe alte meleaguri, ca noi am demonstrat ce anume stim sa facem..
o schimbare calitativa nu este, intradevar. insa, macar cocalarii si piti-iile noastre nu viseza sa ajunga functionari, si in ziua de astazi nu te prea mai angajeaza nimeni in baza nu stiu caror  directive, ci pe competenta (da, bine, pe cat se poate :P).

eu cred ca trebuie sa punem mare accent pe educatie. ;)

 AlexIP, on Jan 24 2009, 18:34, said:

Trist. Vrei sa dai tu un exemplu cu rudele tale din generatiile respective? Sper ca nu. Am auzit ca in zona voastra nu se prea mai poarta respectul pentru cei mai in varsta, dar nici chiar asa... nu-s chiar asa mari diferentele de gandire intre cei care ar fi putut fi cocalari in tineretea lor si cei care sunt acuma, si la fel, nu sunt mari diferentele de gandire intre oamenii destepti din generatiile mentionate de tine si cei de acum.

Problema cu salariul minim pe hartie da niste rezultate chiar hilare, de obicei chiar multi dintre cei care cotizeaza minim la stat se trezesc sa protesteze ca nu au parte de infrastructura si servicii din partea statului. :lol:

ce-ar fi sa te rezumi la ZONA TA si sa incetezi sa faci afirmatii discriminatorii nesimtite. oki?  si poate inveti si ceva istorie de clasa IV inainte sa  jignesti o zona intreaga sacrificata timp de 50 de ani.  pardon, 70. si ti-ar fi de folos si niste cunostinte de sociologie, psihologie sociala.
nu inteleg o chestie, inainte ca cineva sa fie numit mod , mai ales pe politico-sociale, nu trebuie sa dovedeasca si niste competente?

da, nu sunt mari diferente. si guess why? metoda comparativa, cauzal-sociologica iti spun ceva? ce fel de generatii sa iasa de pe urma  generatiilor amintite? verzi, cu ochi oblici, negri, suedezi?


numai azi am vazut cativa batrani aruncand ambalajele pe jos, alta isi punea nepotul sa urineze langa cora, in public, cand sunt toalete inauntru, la doi pasi, un alt mosneag injura ca la usa cortului, un altul  era sa ma dea jos la metrou, deoarece nu are minim de bun simt sa inteleaga ca au prioritate cei care coboara, nu invers, etc, etc, etc.  cum crezi ca si-au educat astia progeniturile? suntem ceea  ce am fost,  buddy.
de rudele mele nu ai de ce sa aduci vorba; slava domnului au fost oameni decenti si muncitori. ;)

Edited by irinuca8082, 24 January 2009 - 20:14.


#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Nu stiu daca tu ai iesit din sat de acolo de la tine, dar nu se poate face nici un fel de comparatii intre ce fel de oameni sunt pe la voi si ce fel de oameni sunt de pe unde-i el. Si crede-ma, am stat destul in ambele locuri cat sa constat foarte clar asta.

#17
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
crede-ma ,  am vazut si eu. si in nici un caz nu au iesit ei in topul preferintelor.

#18
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

 rsumy, on Jan 24 2009, 19:28, said:

NUUUU ! :)

PS1. Am impresia că și ESCROCUL ăsta (Sorin Ovidiu Vântu) e băgat deja într-o Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Private, da' lumea nu știe... :) .
PS2. Nu numai administratorii (escroci ai) fondului privat de pensii pot fi făcuți responsabili pentru evoluția (posibil) negativă a acestuia...pot exista și situații obiective (cum ar fi Crize Economice)... :)

rsumy

Delta și altele.

Cât despre "situațiile obiective" - alea în general nu există. Un fond de pensii este administrat conservator, nu speculativ. Cel puțin în Anglia și Germania nu au suferit niciodată scăderi majore.

La noi nu este numai problema lui Vântu (Delta șa) și a altor excroci. La noi este problema că firme mari și respectabile în Europa de Vest sau America se adaptează la românia și devin la fel de excroci ca autohtonii.

Vezi Carrefour România vs Carrefour Franța, vezi Bechtel România vs Sua și multe, multe alte exemple.

Marile concerne internaționale se comportă respectabil numai în țările care le obligă să o facă (excepție notabilă Coca-Cola), în țările în care se pot comporta golănește, se comportă golănește.

Statul român nu adoptă o legislație forte pentru fondurile de pensii și nici nu au pedepse aspre (ca în Germania sau Franța) pentru cei care înșeală încrederea celor care cotizează.

Mie chiar mi-e frică pentru ce se va putea întâmpla peste 30-35-40 de ani. Și nu prea vreau să rămân la mâna lor și la buna sau reaua lor voință.

Edited by twitterfire, 24 January 2009 - 20:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate