Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Credit imobiliar la IFN sau la banci?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008
Nu ma pricep la cum merge exact procesul de creditare, dar am o nedumerire. Sunt interesat de a face un credit imobiliar. Nu este un lucru stabilit, dar vreau sa vad ce sanse am. Sa fac un credit la o banca sau sa incerc o companie IFN? Am vazut ca cei de la Verida au o oferta bunicica, dar sunt nou lansati pe piata. Nu am nici un prieten care sa fi incercat o companie de credit IFN, dar majoritatea s-au ars cand au facut credite la banci: a crescut euro, le-a crescut si dobanda.

Asa ca intrebarea mea este care sunt avantajele si dezavantajele unui credit de la o companie IFN?

Multumesc. :)

Edited by Sunlounger, 22 January 2009 - 14:48.


#2
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
In general IFN-urile sunt ceva mai flexibile dar creditul e mai scump si de multe ori au comisioane ascunse.

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005
Sincer in acest moment, nu prea vad nicio diferenta de costuri...

#4
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008
Din cate am cercetat, dobanzile sunt destul de accesibile comparative cu bancile. Dar banuiesc ca nu o sa aflu toate costurile decat daca ma duc la ei direct si intreb.

#5
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006

Quote

Dar banuiesc ca nu o sa aflu toate costurile decat daca ma duc la ei direct si intreb.

De cele mai multe ori, nici atunci.
In ciuda dificultatilor intampinate, eu iti recomand sa iei creditul de la banca.
Eu am la Volksbank si deocamdata rata a ramas constanta (credit din 2005).

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 snakekaa, on Jan 26 2009, 17:29, said:

De cele mai multe ori, nici atunci.
In ciuda dificultatilor intampinate, eu iti recomand sa iei creditul de la banca.
Eu am la Volksbank si deocamdata rata a ramas constanta (credit din 2005).

asa e, ca la banci nu s-a mai pomenit in istorie caz de comisioane ascunse, clauze dubioase, etc :lol:

#7
otillo

otillo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.08.2008
Eu sunt de partea IFN-ului.

Si asta datorita faptului ca am incercat de acu 3 luni si jumatate sa fac un credit imobiliar, bancile m-au purtat "cu zaharelu" pana cand nu mi-au dat un raspuns pozitiv.

Am incercat apoi si la Verida Credit si... in 3 zile mi-au dat raspuns afirmativ. Nu sunt cei mai scumpi pe piata si nici cei mai ieftini. Din ce am citit in contract nu au nici un comision ascuns sau de alt gen, singurul comision pe care l-am platit fiind cel de la acordare, de 1,9% ( la banci e de 2,5 - 3%).

In rest am ales dobanda fixa pe 30 si ani si ... cam atat.

Bafta tuturor!

#8
floric

floric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.04.2008

 otillo, on 9th August 2009, 07:45, said:

Eu sunt de partea IFN-ului.

Si asta datorita faptului ca am incercat de acu 3 luni si jumatate sa fac un credit imobiliar, bancile m-au purtat "cu zaharelu" pana cand nu mi-au dat un raspuns pozitiv.

Am incercat apoi si la Verida Credit si... in 3 zile mi-au dat raspuns afirmativ. Nu sunt cei mai scumpi pe piata si nici cei mai ieftini. Din ce am citit in contract nu au nici un comision ascuns sau de alt gen, singurul comision pe care l-am platit fiind cel de la acordare, de 1,9% ( la banci e de 2,5 - 3%).

In rest am ales dobanda fixa pe 30 si ani si ... cam atat.

Bafta tuturor!


Te rog sa povestesti mai multe despre credtitul imobiliar de la verida. Incerc sa contractez si eu un credit pt casa dar mai am si alte dari si, colc peste pupaza, sunt si in crestere copil. Cat de seriosi si cat de rigizi sunt?

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005
Am auzit numai lucruri de bine de la ei, ma gandesc sa fac un contract de colaborare cu ei. Deocamdata au un produs cu dobanda fixa cu costuri aproape de BCR, poate putin mai mici.
Mai putin important de unde iti iei banii pentru casa, ce e foarte important este contractul de credit. Daca acesta este OK, atunci nu avem de ce sa ne facem probleme. Daca am fi depus bani la pastrare, probabil ca aveam de ce sa ne facem griji... atata vreme cat iau bani, sunt ceva mai relaxat cat priveste finantatorul.

#10
myha_rohoznean

myha_rohoznean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2011
Eu am de la Verida, credit ipotecar, pentru casa!
Eu, perosnal am fost foarte multmita de serviciille lor, la banca nici pe departe nu indeplineam condiitile unui credit ipotecar, plus ca s-au miscat foarte repede si mai putina hartogaraie!!

#11
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
La cati inconstienti si analfabeti economici sunt pe lumea asta nu ma mira ca exista clienti pentru astia de la Verida.
Plata in dolari?...   :naughty:
Sunt curios sa stiu cat o sa credeti voi ca va costa un dolar atunci cand FED-ul, ca sa absoarba lichiditatea din piata, va duce dobanda de referinta pe la 10-15%.
Vi se pare un scenariu ireal, nu-i asa?
Nu mai departe de anii 80 s-a intamplat asta. Consecinta a fost ca tari intregi, care se imprumutasera in dolari - printre ele si Romania lui Ceausescu - au falimentat de facto. De ce? Pentru ca se imprumutasera ieftin in deceniul precedent, cand era, ca si acum, recesiune si oil crisis.
Iar despre creditul in euro ce sa zic... dobanzi incepand de la 8.38%. :thumbdown: Pentru sinucigasi.

#12
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006

 myha_rohoznean, on 16th March 2011, 20:12, said:

Eu am de la Verida, credit ipotecar, pentru casa!
Imi poti da mai multe detalii, te rog?

Eventual o persoana de contact de la Verida. Multumesc!

#13
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Creditul de la Verida este cu dobanda fixa pe toata perioadata, asa ca nu influenteaza cresterea dobandei de referinta. Iau in calcul toate categoriile de venituri si acorda derogari aproape la orice. Personal imi sunt foarte dragi, lucreaza repede si bine si nu au comisioane ascunse de care sa iti fie frica. Si acum mai au si promotia aia cu 30% din rata sa te muti in casa noua :). (Nu stiu daca o au si direct in sucursale sau numai prin canalele alternative).

#14
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Ce 30%? Detalii, te rog. Chiar azi am vorbit la telefon cu ei si urmeaza sa discutam luni.

#15
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Verida plateste 30% din rata lunara in primele 3 luni.

#16
nicholasFMNC

nicholasFMNC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2012

 Sunlounger, on 22nd January 2009, 14:44, said:

Nu ma pricep la cum merge exact procesul de creditare, dar am o nedumerire. Sunt interesat de a face un credit imobiliar. Nu este un lucru stabilit, dar vreau sa vad ce sanse am. Sa fac un credit la o banca sau sa incerc o companie IFN? Am vazut ca cei de la Verida au o oferta bunicica, dar sunt nou lansati pe piata. Nu am nici un prieten care sa fi incercat o companie de credit IFN, dar majoritatea s-au ars cand au facut credite la banci: a crescut euro, le-a crescut si dobanda.

Asa ca intrebarea mea este care sunt avantajele si dezavantajele unui credit de la o companie IFN?

Multumesc. :)
eu am luat credit de la Verida si totul a decurs foarte bine mai mult decat m-am asteptat

#17
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,895
  • Înscris: 18.12.2011
Io nu inteleg aici e locul unde cad bizonii in plasa
myha_rohoznean si nicholasFMNC au fiecare un post dar lauda cu nerusinare creditul de la un IFN abia intrat pe piata

#18
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Intradevar, Verida acorda credite cu dobanda fixa, si nu-s chiar noi pe piata, insa, faptul ca ai o dobanda fixa 25 ani nu este neaaparat un avantaj, mai ales ca acea dobanda fixa nu este 5-6%..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate