Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#4339
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, e normal și asta. Am avut și eu tuse când m-am lăsat, cu toate că nu tușeam când fumam. M-a ținut puțin, vreo două zile, și chiar târziu, pe la 3 săptămâni, chiar o lună. Pieptul l-am mai simțit și eu aiurea, dar la fel, perioade scurte, în general seara. Am înțeles că asta e din cauză că ți se mărește capacitatea pulmonară odată ce te lași, iar plămânii sunt puțin mai mari ca înainte, așa că apasă pe cutia toracică. În timp, se obișnuiește organismul cu noii plămâni. Nu știu cât de corectă e această explicație din punct de vedere științific, nici nu prea mă interesează să aflu.

#4340
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Am patit si eu efecte adverse, desi fumam juma de pachet de pall mall menthol slim pe zi. Chiar te si sperii. Dar incet, incet, trec. Un grad de frustrare tot o sa ramana. Eu o simt si acuma, si m-am lasat de la 1 august 2019. Si am fumat 10 ani.

#4341
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Ma indrept spre 4 sapt, in ultimele 2,e zile m-am bucurat de cafeaua de dimineata fara sa ma gandesc la tigara.

Alataieri chiar am ramas surprins de genul "stai un pic, wtf, sunt in birou, m-am trezit, am condus 15 min, am dat doua telefoane. Am baut o cafea lunga cu un client si apoi una rapida cu un coleg si nu m-am gandit la tigari" nu-mi venea sa cred. In schimb aseara asa spre miezul noptii m-am pus s trimit vreo 2 emailuri si mi-am pus un paharel de vreo 75 ml de tarie.    M-a lovit rau de tot dorul de o tigara.  Nu zic ca daca o aveam pa indemana o fumam, sunt convins ca nu o fumam dar au fost vreo 10 minute frustrante, apoi treaba mi-a distras gandul de la tigari.

#4342
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
Am 3 saptamani de cand m am lasat. Bag doar tigare electronica... Scriu aici pt a prezenta experienta mea continua.

Sa plecam de la cat si ce fumam.

Pe zi bagam 15 tigari (rulate) si cel putin 4 5 jointuri. Cand ieseam afara , se adunau 20 tigari pe zi lejer.

Dupa cum spuneam… am cam 3 saptamani de tigare electronica cu foarte putina nicotina. Uimitor , nu imi e dor de iarba , deloc , defapt aveam saptamani in care nu fumam nici un joint.  Observ cu uimire ca dependenta de thc este total inexitenta in cazul meu. de 3 saptamani nu am pus gura pe iarba si pur si simplu nu ma intereseaza deloc. In schimb…. nicotina … wow... nervi , draci , injuraturi… total alta situatie. a renunta la iarba este floare la ureche in comparatie cu tigarile. In primele zile (desi cu tig electronica) o luasem pe pereti. desi mental puternic… imi venea sa pocnesc pe cineva in fata de nervi. nervi din nimic… am ales sa merg pe tigare electronica cu foarte putina nicotina deoarece accept faptul ca nicotina este mult mai a dracu decat orice altceva. si am vrut sa merg pe calea care doare cel mai tare. gen auto pedeapsa pt prostia personala de a fuma.

Efecte dupa 3 saptamani

- inca ma dor plamanii… sau zona plamanilor… e destul de incomfortabil.
- de vreo saptamana am diaree aproape in fiecare zi.
- mancarea are alt gust.
- scuip in continuu chestii maro si negre… mai ales cand ma trezesc.
- am o senzatie ca si cum am praf sau nisip in gura.
- in unele zile ma ia cu dureri de cap si cu ameteli. de obicei cand se intampla asta am cele mai mari dorinte de a fuma o tigare.
- in unele nopti nu pot sa adorm usor si am transpiratii cateodata.

de vreo 3 zile incoace am obserant si am facut urmatoarele urmatoarele:

- imi vine sa vomit daca miros tabac ars. insa nu ma deranjeaza asa de tare.
- am scos total nicotina din lichidul de la tigara electronica.
- mor de nervi daca nu am ceva in mana din care sa "trag". desi fara nicotina , daca nu vapez , daca nu bag ceva in gura ma enervez complet si o iau pe pereti.
- starea generala este data peste cap... inca nu ma simt super bine... ai spune ca is bolnav… insa nu ma simt nici mort... e ca si cum as fi intre 2 stari tot timpul...


Concluzie dupa 3 saptamani...

nicotina mi se pare mai a dracu decat orice drog pe care l am luat vreodata. niciodata nu credeam ca o sa mi fie dor mai mare de nicotina decat de thc. tinand cont de faptul ca de iarba ma bucuram pe cand de tigare eram dependent si simteam nevoia ca trebuie…

lasatul de fumat e un deget mare aratat creierului… pt ca te simti mai rau decat atunci cand fumezi.

faptul ca vreau ceva in mana tot timpul e mai important pt mine decat tigarea in sinea ei… insa e un factor mental extrem de important.

scuipatul de chestii maro si negre este scarbos si de fiecare daca cand dau afara simt ca ma doare zona plamanilor. culmea , niciodata nu am avut aceste dureri at cand fumam.




Spor la toti care vor sa se lase!

#4343
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
ar fi o idee sa arunci si electronica si tot si stai curat 100% ..pentru asta trebuie sa faci si ceva sport, o alergare ceva
daca te prinde perioada asta cu virusul cu plamanii slabi o sa fie nasol, te infectezi usor din aer si parcursul bolii o sa fie mai greu

#4344
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 stalker2142, on 10 martie 2020 - 20:04, said:

ar fi o idee sa arunci si electronica si tot si stai curat 100% ..pentru asta trebuie sa faci si ceva sport, o alergare ceva
daca te prinde perioada asta cu virusul cu plamanii slabi o sa fie nasol, te infectezi usor din aer si parcursul bolii o sa fie mai greu

mai greu… daca nu bag ceva in gura sa pufan ma enervez , o cam iau pe pereti…

tre sa recunosc , imi place f mult ideea de a fuma. imi place f mult ideea de a scoate ceva din gura. nu vad cum as putea sa renunt la asa ceva prea curand.  e destul de greu sa renunt la nicotina din e cig. simt ca ii lipseste ceva… insa trec peste pt ca vad ca iese ceva abur/fum din gura. desi stiu ca nu are nicotina...

tre sa mai recunosc , nu cred ca am 10 20 minute fara sa iau un puf din e cig... fie el si fara nicotina. mai mult , am in mana mai tot timpul tigarea electronica. daca nu o am , ma duc si o iau de unde e...

pt mine , e un progress... chiar daca nu pare din afara… nu credeam ca o sa ma las de fumat vreodata. acum observ ca e f greu si necesita f multe compromisuri personale. mai pe scurt… iti mananca nervii. rau de tot. nu am intalnit niciodata asa ceva… am luat droage o perioada , m am lasat , nu a fost asa de greu. nu m am trezit niciodata in noapte sa vreau droage. insa ma trezesc cateodata pe la 4 dim si as vrea o tigara. asa ca trag 1 2 pufuri din ecig si ma bag iar la somn… la droage nu am avut niciodata problema.

in momentul de fata , din experienta asta , nicotina mi se pare mult mai adictiva decat tot ce am bagat in mine pana acum. mult peste cam orice. nush la alcool cum e... ca nu am baut niciodata alcool sa devin dependent...

#4345
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Daca ai scos nicotina din ecig mai bine renunti si la ea, pentru ca si vaporii aia de ulei ajunsi in plamani afecteaza cumva. Cat timp ai durerile de plamani esti vulnerabil la atacuri virusologice
Si nu cumva sa iei un pachet de tigari, pentru ca ..chiar daca fumezi sa zicem sambata asta doar un pachet, pe urma e ca si cum ai lua-o din nou de la capat cu lasatul

#4346
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 stalker2142, on 10 martie 2020 - 20:28, said:

Daca ai scos nicotina din ecig mai bine renunti si la ea, pentru ca si vaporii aia de ulei ajunsi in plamani afecteaza cumva. Cat timp ai durerile de plamani esti vulnerabil la atacuri virusologice
Si nu cumva sa iei un pachet de tigari, pentru ca ..chiar daca fumezi sa zicem sambata asta doar un pachet, pe urma e ca si cum ai lua-o din nou de la capat cu lasatul
nu is inca acolo... dar incerc... merci de sprijin!

am 1 pachet de tabac si acum in casa. nu m am atins de el. mi se face rau de la fum... deci nu cred ca o sa il ating. insa nici nu o dau in partea cealalta. sa arunc totul , etc... eu merg mai bine pe dur si pe a reusii chiar cu pachetul langa mine. gen , nu is din ala sa arunc tentatia de frica de a ma apuca din nou. eu merg mai bine pe ... am reusit sa renunt cu tentatia langa mine.

am nevoie inca de electronica... doar pt a avea ceva in mana si a scoate ceva din gura. insa simt nevoia de nicotina. si am si lichid cu nicotina , insa pana acum (de 3 zile) am rezistat tentatiei sa il folosesc. de fiecare data cand simt nevoia , ma uit la lichid , injur si pufan din ala fara nicotina.... pana acum am observat ca injur la fiecare cateva ore.

ce e drept... lasatul de fumat presupune vointa , nervi si ceva in care sa dai cu pumnul. cel putin pt mine. alternativa era un sejur la dezintoxicare in un ospiciu. pe langa faptul ca trebuia sa accept sa ma trimita parintii acolo , cred ca o luam pe pereti in un asemenea loc. adica as prefera sa ma lege cineva cu catuse de un radiator decat sa ma duc la dezintoxicare cu tot felul de nebuni/drogati , etc... mai ales in contextul in care pt mine , a lasa droagele a fost ultra usor (si fara ajutor de la nimeni). in schimb , fumatul se arata a fi de 10000 de ori mai al dracu decat droagele. ceea ce nu ma asteptam niciodata.

inca o data: merci de sprijin si de sfaturi... de fiecare data cand scriu aici ma simt mai usurat.

#4347
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Cu placere, eu n-am fumat deloc toata luna februarie...doar weekendul trecut cand a fost frumos afara, am fost la o distractie si fiind si atmosfera nu m-am abtinut si am fumat 2 tigari slim dintr-un pachet. S-au simtit ca cele mai bune tigari care le-am fumat in multa vreme..nu mai stiu ce erau, dar aveau si o aroma aparte :)
Pe urma am zis ca o las asa, mi-am facut damblaua si chiar au mers la fix alea doua paie..nici nu m-au haituit dupa sa ma reapuc

#4348
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Doua luni fara nici un ajutor gen tigara electronica, plasture and co.

Primele 2 sapt au fost infernale. Prima luna grea.   A2a luna asa ai asa, ma gandesc la tigari la un pahar de ceva seara, dar reusesc sa rezist fara probleme.

#4349
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Bravo baieti!
@C8H11NO2, iti recomand sa mergi la medicul de familie, sa ceri o trimitere pt un examen radiologic la plamani, sa cauti o clinica specializata si sa faci investigatia. In regim de plata 100% (prin CAS trebuia sa astept cateva luni bune) eu am platit 100 lei. Nu e mare lucru. Pe urma mergi la un pneumolog pt interpretare.
Eu am fumat 30 de ani si nu am avut urmarile fizice de care pomenesti tu acolo.
Din folclor aud ca e o "autocuratare" a plamanilor. E bine sa ai si o parere specializata totusi.
Felicitari!

#4350
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Nici eu nu am trecut prin acea "autocuratarea", 15 ani de fumat.   Da' se zice ca e normal.

#4351
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
Treci pe trabucuri...mult mai bune, fumezi 2-3 pe saptamana, riscuri mult mai mici etc

#4352
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

 flanker_88, on 11 martie 2020 - 15:11, said:

Treci pe trabucuri...mult mai bune, fumezi 2-3 pe saptamana, riscuri mult mai mici etc

Trebuie sa treaca luni bune sa poti controla nicotina sub alta forma, nu e indicat in primele luni.

#4353
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 camsonat, on 11 martie 2020 - 09:17, said:

Eu am fumat 30 de ani si nu am avut urmarile fizice de care pomenesti tu acolo.

Cred că depinde de la caz la caz. Eu în prima lună am simțit înțepături în piept, iar din a doua lună, gingiile au început să-mi sângereze. Sunt tot felul de efecte, că fumatul îți modifică mai multe chestii prin organism.

#4354
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
In fiecare zi ce trece ma lasa durerea de piept. Cu cat dau afara mai mult scuipat cu chestii negre in el cu atat ma simt mai bine. Simt pe trahee cum se aduna chestiile alea negre… Le simt pur si simplu cum se aduna. Apoi scuip si scuipatul e plin de ele. Nu la fel ca in prima saptamana , insa is acolo. La inceput erau foarte negre si solide. Acum merg spre maro si is putin mai raspandite in scuipat.

Am observant ca at cand vapez se formeaza mai repede. Tusesc de cateva ori si pot sa scuip.

Nu is la fel de nervos ca acum cateva zile. M am mai Calmat.  Nu simt nevoia de nicotina la fel cum o simteam inainte. cred ca de asta is mai calm...

Partea pozitiva e ca am tutun in casa si ca nu m am gandit nici o data sa fac o tigara. ma simt mai bine mental.


Is curios cat dureaza perioada asta cand se curata plamanii de gudronul ala maro… a trecut 1 luna si tot dau afara...

#4355
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
Initiatorul zwave, s-o fi lasat de fumat?

#4356
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

 C8H11NO2, on 14 martie 2020 - 08:36, said:


Is curios cat dureaza perioada asta cand se curata plamanii de gudronul ala maro… a trecut 1 luna si tot dau afara...

Cred ca depinde de la caz la caz, eu nu am trecut prin faza asta.   Cam la 2,3 sapt am inceput sa simt ceva disconfort in plamani dar m-a tinut cam o sapt 10 zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate