Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Materiale constructii

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Ca toti oamenii, am auzit si eu multe idei despre toxicitatea unor materiale folosite in constructii dupa cum urmeaza:
-betonul, doar de la cativa puristi de prin Scandinavia cum ca ar avea x si y
-despre bca am auzit sa imi pun si in cap ca ar contine radon? sau ceva asemanator
-polistirenul...well asta e interzis in tarile nordice de a fi folosit peste nivelul pamantului, iar in california scrie ca este cancerigen...
-osb----multi spun ca osb3 este toxic, si chiar si osb4, ca ar contine formadelhide? cand am intrebat un amic care mai stie ceva chimie, mi a spus ca nu i de bine deloc


Deci cu ce mai construim? ceva detalii in plus despre aceste afirmatii?alte materiale cu potential daunator?
Care din materialele de izolatii ar fi ne controversat? paiele clar, dar ce altceva?

#2
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
chirpici pt structura si paie la termoizolatie.

- lumanari in loc de becuri, vatra in loc de aragaz, galeata in CURte pe post de WC e de la sine inteles...

- fire de lana naturala imbitate in electrolit in loc de fire de cupru prin perete, pian in loc de radio (TV nu ca acu nu mai sunt emisiuni alb-negru),

- alimentele se vor tine in pivnitza sau in fantana in loc de frigider,

ceva tip familia flinstone

bre...in 20 de ani o sa se afle ca si lemnu e cancerigen in proportie de 0.000001% ....

sfatul meu: faceti cu ce credeti ca e propice pentru constructie. pt organismul uman...numai azbest sa nu fie

#3
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
In tarile nordice se foloseste polistiren si de 30cm grosime.

#4
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
led de unde stii asta?
eu vorbeam deunazi cu un nordic biciclist de al meu, care avea ceva legatura cu asta..el si a facut casa la mama drecu, si in documentatia oferita de guvernul lui gratis adicalea project de casa gratis mura in gura scria clar : a se folosi doar la izolarea fundatiei. acuma io ce sa zic...
enemy2day i ve git the ideea? dar totusi ma cam seaca treaba aia cu ddt--- il foloseau pana si pe oameni si acuma sa nu auda  de el si cu vacile americane indopate cu antibiotice pana au facut americanii rezistenta la antibiotice.
acuma sincer materialele anumerate de tine, unele  sper sa ajung sa le folosesc...

#5
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
nu numai ddt se folosea pe oameni. o gramada de tampenii...la vremea lor.

de exemplu se pare ca si teflonul daca se desprinde (cojeste) din tigaie e cancerigen. deci...cumparati tigai de calitate, nu made in china.

ontopic: polistirenul e f toxic...daca il mananci sau stai in fumul produs prin arderea sa. POATE si daca lucrezi in productia de polistiren si alte mase plastice (se emit substante volatile = respirabile) cu potential de cancer hepatic.

dar, sa fim seriosi...e o mare diferentza intre "mirosi" 10cm polistiren dupa un zid de 24cm BCA si a sta in fumul produs de el.

lacurile sunt toxice, cand se aplica ( si o scurta perioada dupa) sau daca le inghiti.

izolatia firelor electrice, daca arde (si aici mai sunt sanse sa se "impuste" un fir in perete) produce fum toxic fiind pe baza de plastic.

farfuriile, tacamurile si pungile de plastic care vin in contact DIRECT cu mancarea (care apoi "intra" si "petrec mult timp" in corp) sunt cat de cat toxice

in principiu totul e toxic, unele fiind chiar cancerigene, conteaza insa mult cantitatea.

Edited by enemy2day, 23 January 2009 - 07:45.


#6
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
da e adevarat, sar sa nu uitam ca dupa ce  vreo 100 de ani sa folosit azbestu, acum nu ai voie sa il produci sau sa il folosesti la locuinte...mi e frica se de polistiren al fel.
intr adevar dupa un zid de caramida, bca...nu mie frica. dar ce faci daca folosesti in o structura gen bca, unde se afla la sub 2-3 cm de osb/lemn sau altceva?

#7
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
apropo stie cineva un mod traditional de protejat lemnul fara lacuri si alte chestii moderne...
poate dl Morosanul sa ne lamureasca olecuta?
metode verificate si rasverificate ...asa lacuri stim cu totii dar cand am vorbit cu o suedeza de lacuri ea mia zis ca taicasu a facut nspe case de sauna si alte case mici normale dar nu foloseste lacuri cu toate ca lucreaza la asa ceva...

#8
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
apropo de materiale de constructii, are cineva idee cum vor evolua preturile in urmatoarele 3-4 luni?
ma refer la ciment, fier, caremida etc ...

#9
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 easy_rider, on Jan 26 2009, 02:57, said:

apropo stie cineva un mod traditional de protejat lemnul fara lacuri si alte chestii moderne...
poate dl Morosanul sa ne lamureasca olecuta?
metode verificate si rasverificate ...asa lacuri stim cu totii dar cand am vorbit cu o suedeza de lacuri ea mia zis ca taicasu a facut nspe case de sauna si alte case mici normale dar nu foloseste lacuri cu toate ca lucreaza la asa ceva...
Cum mai ziceam, eu am lucrat si in restaurare, si desi e greu de crezut acum pentru unii, constructiile din lemn NU se tratau cu nimic in vechime !
E de luat aminte, pentru ca avem case de prin anii 1700 si biserici de pe la 1500, in stare foarte buna.
De fapt lemnul (in anumite conditii, si nu orice lemn) capata in timp patina nobila, care ii ofera o rezistenta mai buna decat orice tratament. Uscarea naturala, sub acoperis, razele solare, mineralele pe care le acumuleaza si alti factori ii confera acesta patina, pentru care de fapt sint cautate lemnele din constructii vechi.

Protectia cu ulei de in e perfect naturala (neaparat fiert, pentru ca uleiul crud chiar atrage anumiti daunatori)  Dar asta se folosea pt lucruri care stateau mai mult in ploaie, si in general obiecte mai mici (stalpii gardului, pervazul, poarta, inchiderea de la balcon), nu se dadea toata casa.
Mentionez ca uleiul se imbiba bine in fibra si o lasa sa respire, asta e important pt ca vopselele inchid fibra si sint numai la suprafata, ceea ce duce la craparea crustei sau la putrezirea lemnului in interior, lasand crusta aprent intacta.
Oricum uleiul va fi spalat de ploaie in timp, deci efectul lui de 1-2 ani, dar in timpul asta lemnul se stabilizeaza, se mai usuca, sa zic ii da un start bun pentru a rezista singur mai departe, deoarece lemnul cu cat e mai verde e mai apetisant pt organisme.

Edited by Morosanul, 26 January 2009 - 12:08.


#10
TheSecret

TheSecret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2009
Despre polistiren de ce se spune ca ar fi cancerigen? Din cate stiu contine 98% aer  ;)

Iar la lemn se recomanda lazururi pe baza de apa, nu vopsele sau lacuri, nu?

#11
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
La lemn se recomanda LAZURI baza apa din cauza normelor europene de COV ( compusi organici volatili); altfel, si cele pe solvent isi fac treaba ft bine, mai ales cele care sunt si tratament anticarie; eu cred ca polistirenul e cancerigen doar daca il mananci...

#12
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
despre polistiren stiu 3 lucruri: in sua scrie pe el mare ca e cancerigen, in california este restrictie la folosirea lui in anumite situatii si anumite constructii gen gradinite.. iar europa de nord se foloseste doar sub nivelul solului...
stiti cate case mai folosesc azbest inca la tara si du te si zile ca este cancerigen sa vezi ce rad de tine...
personal pun intrebari nu spun in acest domeniu ca sunt sigur pe mine in nici un fel....invat punand intrebari in stanga si dreapta.

#13
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Corect RIDER, ar putea fi si cancerigen, daca zici ca americanii, sau o parte din ei l-au interzis pe fatade, recunosc ca doar mi-am dat cu presupusul aici; de azbest stie toata lumea ca e, sau ma rog, cei cu o cultura generala cat de cat, acolo...

#14
TheSecret

TheSecret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2009
Deci, ce anume din polistiren este cancerigen? De ce americanii l-ar interzice in anumite situatii, iar europenii l-ar folosi in preponderenta ca material izolator. Sunt americanii mai destepti sau nu? Nici daca il mananci nu cred ca e cancerigen, nu ca l-ar manca cineva, sau poate scrie pe el ca in caz de ingurgitare este cancerigen si atunci toata lumea considera ca este cancerigen  :P

#15
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
nu cunosc,de aceea intreb umil, pentru ca la acest domeniu habar nu am, si doar scriu ce am auzit si eu.
daca eram pe aria de bicicleta/echipament de trekking/expeditii, altul era tonul meu...de ma dadeam si io rotund
dar la constructii intreb.
de exemplu l am ascultat pe mutulica si nu mi am pus  piatra de munte pe perete  in baie si astept pana am bani de onix.

#16
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
o noua info despre osb.
in rulotele f.e.m.a. care au fost puse la dispozitia sinistratilor dupa marile uragana din sua, au fost inregistrate eliberari de gaze toxice de tip formadelhide.
exista sute de procese pe rol, si insasi marea companie producatoare de rulote americane ....ah imi scapa, producatorii acelor rulote, vor renunta la folosirea de osb.
este o info, acum nu stiu cat este de veridica personal o cred.

#17
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Mie mi se pare putin dubios. Americanii folosesc de mult timp OSB si abia acum au descoperit emanatille alea, in niste rulote?

#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Aia se dau in judecata si ca e cafeaua fierbinte, e sport national la ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate