Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Valea Doftanei Drumul Taberei ESCAPE B25 IMPEX SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#1
chance16

chance16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2009
Buna ziua,

Doresc sa intru in contact cu persoanele care au contractat locuinte in ansamblul de pe strada Valea Doftanei, in Drumul Taberei, linga ANL Brincusi. Sunt 3 tronsoane de locuinte, am impresia ca trebuiau predate la sfirsitul lui Decembrie 2008, dar sunt inca in faza de "rosu". Va multumesc.

#2
victor2008

victor2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2008
salut. eu am contractat acolo, trebuia sa fie gata in septembrie 2008.
ai si tu ?

#3
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009

View Postvictor2008, on Jan 26 2009, 14:13, said:

salut. eu am contractat acolo, trebuia sa fie gata in septembrie 2008.
ai si tu ?


La fel si eu....si se pare ca mai dureaza.

#4
bizi1975

bizi1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2009
am si eu pe cineva care incearca sa scape de ei. Au intarziat mult prea mult, au o atitudine de completa ignoranta. Intre timp preturile au scazut si cu banii pe care ii dai acolo poti lua altceva, gata finalizat.

#5
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
In ce stadiu va aflati cu formalitatile? Din cate am inteles sunt persoane care au renuntat la contracte.

#6
Irena_g

Irena_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2009
Buna,

Si eu sunt una din persoanele care au contractat un apartament in acest complex. Da, lucrarile trebuiau finalizate in decembrie 2008 dar noul termen de finalizare este 31 martie. Stiti si voi de acelasi termen?
Daca am vrea sa vorbim despre cat de neseriosi s-au demonstrat a fi...cred ca as ramane ...fara cuvinte, proiectul initial complet nerespectat, nu numai ca nr de blocuri e altul dar si planul apartamentelor este cu totul altul, suprafetele sunt si ele putin diferite dar aici au scuza.....antecontractele precizau o marja de +/- 2m.
In tot acest timp, ati mai luat legatura cu cei de la firma? Ati discutat despre ce se intampla si despre modul cum au procedat? M-ar interesa sa stiu ce reactii ati primit, ce raspunsuri v-au dat.
Stiu ca multe persoane s-au retras pentru ca nu au mai reusit cu noile conditii impuse la creditari sa isi mai contrateze credite, si cu un gust amar trebuie sa recunosc ca in final ii consider norocosi, asa cum arata apartamentele cine ar mai vrea sa se mute acolo...?

#7
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
Da, asta e noul termen preconizat. 31 martie. Dupa antecontract ati mai semnat ceva cu ei?
Ca atitudine....ce sa mai comentam.....zic ca tine si fac ca ei!
Am vazut pe net ca deja au ajuns in instanta cu cineva. Dar nu stiu daca e vorba de o persoana care a contractat in Valea Doftanei sau in alt "ansamblu" de-al lor.

#8
Irena_g

Irena_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2009
nu, nu am mai semnat nimic. a ramas sa ma contacteze pentru semnarea contractului final cat de curand (....sensul la 'curand' s-ar putea sa difere de fiecare parte)
am intrebat daca ati mai discutat cu ei in ideea ca macar sa fie constienti de parerile celor ai caror bani i-au luat cu angajamentul (pacaleala) ca vor duce la termen proiectul pe care s-a semnat initial.
si un alt lucru, la ultima discutie avuta cu ei, mi-au spus ca nu s-a mai plans nimeni de stadiul in care se afla lucrarile. evident, daca ar fi spus ca putini sunt cei care s-au plans POATE as fi crezut 20% dar in momentul in care zici ca nimeni, iti sapi singur groapa ca sa zic asa.
sper totusi ca cei implicati sa nu taca si sa isi spuna parerea si sa nu lasam tacerea sa fie interpretata de ei ca un raspuns favorabil, asa cum o vad ei deja. probabil ei chiar cred ca lumea e multumita si asteapta sa le plateasca poate chiar si cu dobanda de 'multumire'.

#9
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
Nu este adevarat. Cand am fost pe santier chiar am vazut "cativa nemultumiti". Cine ar putea fi multumit de o asemenea intarziere si de un asemena stadiu al lucrarilor?? Cu toate penalitatile lor....

#10
Irena_g

Irena_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2009
:) m-ai pierdut, penalitatile cui?

#11
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
penalitaile pentru depsirea termenului de predare........cand o mai fi asta!!

#12
Irena_g

Irena_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2009
mi-ai amintit de penalitati.... ,au confirmat ca le vor plati?

#13
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
Pai.....e nevoie de confirmare?? Sunt obligati! Desi nu cred ca le vor plati, ci mai degraba le vor scadea. Din pret.

#14
Irena_g

Irena_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2009
suna bine oricare din variante, numai sa fie!
daca vei afla ceva despre asta (cum se dau, cand se dau) as fi f fericita daca mi-ai spune :)
intre timp sa asteptam sa finalizeze, a propos, te-au anuntat de vreo data pentru semnarea contractului final?

#15
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
Nu, nu m-au anuntat data semnarii contractului. Stiu doar de termenul de finalizare.
A propos....Tu in care dintre blocuri ai? Actele le-ai ridicat?

#16
marcelt

marcelt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2009
Salut, va pot oferii eu mai multe informatii despre ESCAPE B 25 IMPEX SRL.
Acum pe rolul Tribunalului Bucuresti  sectia comerciala sunt 3 dosare in vederea constatarii rezolutiunii antecontractelor de vanzare cumparare .Nu au terminat nici la aceasta ora intrucat nu mai au putere financiara. A luat in luna iulie -august 2008 un credit de 1.500.000 euro de la banca si se pare ca nu i-au ajuns .

Mai mult decat atat a incercat sa radierea din cartea funciara a celor care si-au notat promisiunea, insa fata de o persoana nu a reusit.A incercat si majorarea pretului " ferm si irevocabil " din antecontract insa nici aici nu prea a reusit .

Situatia nu e prea roza si sa nu uitam ca finisajele sunt cele mai scumpe.

Asadar va doresc multa bafta, ca o sa aveti nevoie .

#17
victor2008

victor2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2008

View Postmarcelt, on Feb 21 2009, 20:54, said:

Salut, va pot oferii eu mai multe informatii despre ESCAPE B 25 IMPEX SRL.
Acum pe rolul Tribunalului Bucuresti  sectia comerciala sunt 3 dosare in vederea constatarii rezolutiunii antecontractelor de vanzare cumparare .Nu au terminat nici la aceasta ora intrucat nu mai au putere financiara. A luat in luna iulie -august 2008 un credit de 1.500.000 euro de la banca si se pare ca nu i-au ajuns .

Mai mult decat atat a incercat sa radierea din cartea funciara a celor care si-au notat promisiunea, insa fata de o persoana nu a reusit.A incercat si majorarea pretului " ferm si irevocabil " din antecontract insa nici aici nu prea a reusit .

Situatia nu e prea roza si sa nu uitam ca finisajele sunt cele mai scumpe.

Asadar va doresc multa bafta, ca o sa aveti nevoie .

Salut marcelt. Si eu vreau sa-l dau in judecata. Da-mi un ID de mess ca as vrea sa vorbim mai multe.
Merci

#18
ancuttta

ancuttta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2009
Buna,
Am si eu un antecontract de vanzare cumparare pt o garsoniera la proiectul din Valea Doftanei.
Avansul pe care l-am dat initial era pt proiectul din Militari, de pe Valea Lunga, dar cum acolo nu au mai inaintat cu lucrarile deloc, am vb cu Cira si mi-am ales o alta garsoniera in Valea Doftanei.
In antecontractul meu termenul limita de a da diferenta de bani era 27.02.2009, si pt a ne putea muta era 15.03.2009, dar am facut un act aditional de prelungire a termenului pana la sfarsitul lunii aprilie.
De ce? Pt diferenta de bani trebuie sa fac credit ipotecar, iar banca nu poate veni sa-ti faca evaluare pe un apartament daca nu are finisaje, si mai ales balcon.
Specific ca am o garsoniera la parter, iar balcoanele nu sunt inca puse....:( vor fi pe structura de metal.....acest lucru nu il stiu exact.....nici Cira nu stie...:(

Eu am observat diverse probleme cand am luat actele de la Cira, in planul releveu nu este trecuta si suprafata construita a garsonierei, ceia ce este in dezavantajul nostru, pt ca noi platim mpc.
De exemplu eu am in acte suprafata construita de 50.8 mpc iar suprafata utila este de 40.88 (suprafata totala utila), lucru care nu prea este corect......la o suprafata utila de 40.88 ar trebui sa fie o suprafata construita de 47, max 48 de mp, de aici rezulta o diferenta de 3.8 mpc   2.8mpc  inmultit cu pretul pe mp....faceti voi socoteala....

Cine are acolo garsoniera, sau apartament, putem vb pe mess, ne sfatuim....poate mai afla si alte lucruri.
imi puteti lasa id-ul de mess.

seara placuta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate