Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 

Optic in coaxial

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Am o problema cu conectarea iesirii digitale a calculatorului la un receiver.
Problema e ca placa de baza a calculatorului are doar iesire optica si receiverul e la o distanta de ~6 metri de el. M-am gandit ca singura solutie e sa folosesc un cablu coaxial printr-un convertor optic-coaxial.
Am gasit adaptorul asta si intrebarea mea este daca se pierde din calitatea audio folosind inca o conversie.

Sau dati-mi alte idei, poate exista alta solutie la care eu nu m-am gandit.

Edited by netra, 17 January 2009 - 09:13.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Teoretic, la orice conversie se adauga jitter - care duce potential la inrautatirea semnalului audio in final. Cum insa ce ai tu pe placa de baza nu este nici pe departe de o iesire "curata" de jitter, nu cred ca va conta. Linkul tau nu merge, cere sa ma inregistrez.
Dar se gasesc si cabluri optice de 6m. Sunt facute din fibra de sticla adevarata, nu din fibra de plastic... Cauta si ce gasesti mai ieftin, aia este. Sau iti iei o placa de sunet externa :)

Edited by SuperDuper, 17 January 2009 - 14:50.


#3
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Ai avut dreptate, se gaseste si cablu optic mai lung de 3 metri.
Dar oare lungimea mare de cablu nu atenueaza fluxul luminos, eu aici as avea o retinere in a cumpara cablu optic cu lungime mare, plus ca e mai fragil decat un cablu coaxial (am 3 pisici in casa).

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sunt facute mai bine de obicei. Cele ieftine au core din plastic, cele mai scumpe din sticla.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate