Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Avangarda era numai evreiască?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008
Mă refer la mișcarea de avangardă din literatura românească de la începutul secolului 20 (mă pot referi și la pictură, sculptură, șa., dar nu are legătură cu forumul).

Mă uit fugitiv pe niște reviste literare, pe amărâta de wikipedie românească și chiar prin cărțoiul lui Călinescu: adicătelea avangarda românească să se rezume la: Samuel Rosenstock (Tristan Tzara), Marcel Iancu, Ion Vinea (Eugen Iovanaki) și chiar Iosif Iser (care în afară de faptul că a făcut grafică, a mai binevoit și să scrie) ? Avangarda a însemnat numai evrei?

Desigur că nu. De altfel nu numai în literatură, dar și în arta plastică evreii au fost doar tipii cei mai mediatizați acum. Au fost o grămadă de scriitori români care au participat la avangardă. Nu extraordinari. Nici avangarda nu a fost extraordinară în principiu. Dar unii dintre ei mai buni în nebunia lor decât evreii Tzara, Iancu, Vinea.

Ar trebui oamenii de cultură și criticii literari să promoveze avangardiștii evrei în detrimentul celor români? Ar trebui, desigur, cu condiția ca avangardiștii evrei din România să fie mai buni decât cei români. Și nu sunt.

Vă așteptați la un om de cultură să judece singur? Nu vă așteptați! Un om de cultură judecă prin prisma a ceea ce s-a scris deja. Nu se coboară la a citi operele directe, dar își face un obicei din a citi ceea ce au scris alții despre. Liiceanu, Manolescu?

N-au citit nimic, dar binevoiesc să aibe o părere.

Voi scrie un articol complet despre avangardă pe blog, când voi avea timp, dar până atunci haideți să vedem ce percepție au userii softpedia despre avangardă.

Ce ați citit din avangardă, ce v-a plăcut, mai ales ce nu v-a plăcut. De ce.

#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Nu pot să zic că am citit cine știe cât, însă mi-a plăcut foarte mult Urmuz (habar n-am dacă a fost evreu sau nu, btw), datorită absurdului ușor suprarealist din scrierile lui, după părerea mea mai savuros decât al lui Eugen Ionescu.
PS : Mi se pare deplasat să judeci opera artistică a cuiva după apartenența lui etnică, rasială etc.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cu atit mai mult sa zici "nu e normal ca evreii sa fie mediatizati pentru ca nu sint mai buni" si sa nu argumentezi, adica nu sint mai buni decit cine? si mai ales de ce? :w00t:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate