Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Windows 7 vs. Windows Vista

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
550 replies to this topic

Poll: Windows 7 vs. Windows Vista (1217 member(s) have cast votes)

Windows 7 vs. Windows Vista

  1. Windows 7 (1039 votes [85.37%])

    Percentage of vote: 85.37%

  2. Windows Vista (178 votes [14.63%])

    Percentage of vote: 14.63%

Vote Guests cannot vote

#55
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 eiffel, on Jan 20 2009, 15:31, said:

Hmm. XP e depasit, invechit, sau cum vrei sa-i zici, doar ptr ca Microsoft a hotarat sa-l ingroape.

Pe Vista si W7 e mult mai comod ptr programatori sa lucreze si e mult mai usor de configurat ca distributie. De exemplu, textul meniurilor, avertismente, etc a fost scos din executabil si pus in acele fisiere mui, prezente in folderele ce au numele limbii folosite ( ex en-US ). Astfel ptr a face o distributie de Vista sau W7 nu mai e nevoie sa recompileze fiecare fisier in parte. Pur si simplu se schimba folderele respective.

Avantaj producator - nu si client, ptr ca in felul asta apar peste 1000 de asemena fisiere in sistem, in foldere separate ce duce la o incarcare mai lenta a programelor ( fisierele respective au dimensiuni mici de ordinul kb si stie oricine ca mai repede se copiaza un fisier de 100 Mb decat 100 fisiere de 1kb - putin exagerat, dar ca idee ). Rezultatul - aparitia superfetch si readyboost - tehnologii mai mult de tweak. Fisierele mici se incarca in memorii de unde pot fi accesate mai rapid decat de pe hard.

W7 - da este destul de stabil, inca nefinisat insa. Vom vedea abia la aparitia finalului ce va iesi. Probabil va fi peste Vista la unele capitole, dar inclin sa cred ca al altele va fi sub.
Primit newsletter de la Microsoft pentru parteneri , despre Windows XP:

Microsoft Newsletter said:

Windows XP pe ultima suta de metri!

Doar pana la 31 Ianuarie 2009 Distribuitorii Autorizati Microsoft OEM mai pot comanda Windows XP OEM...

Edited by ady_chesnoiu, 20 January 2009 - 21:12.


#56
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
eu il prefer pe Vista

#57
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008
si treaba cu driverele pentru windows 7?? trebuie drivere speciale cumva pentru windows 7 ?? sau merg alea de vista?

#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Merg cele de vista in 99% din cazuri. S-a mai pus intrebarea.

#59
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
windows 7 the best  B)

#60
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007
Doar ce am instalat de vreo 2 ore. Primele impresii. Se misca mult mai bine decat Vista, chiar si decat un vista "proaspat"!
Mi-au mers toate driverele, sunet, video, etc. Pentru video a gasit singur ce-i trebuia si am scapat de o grija. Am intrat si am jucat mai multe jocuri doar ca sa vad ce si cum...
GTA San Andreas, no problem;
Spore, super;
World in conflict, belea rau de tot si la calitate mai buna desi am aceeasi placa share ( MB M2N-MX, ASUS, intregrat nForce 6100)
Mai stau cu el asa in aer vreo doua zile si dc mere asa, scot Vista si-l las singurel pana in August cand va trebuii sa ma intorc, din pacate, la "batranul" Vista. Totusi! Asteptarea nu va fi chiar asa lunga sper si dc baietii de la Micro$oft nu dau buleala tocmai la sfarsit, va fi un OS de prima mana!!
XP-ul a fost bun, foarte bun as putea zice dar sa nu uitam ca la inceput  avut si el problemele lui pana sa devina "matur".
Vista, putea fi bun doar intr-un PC "potent" depinzand si de versiune. Mie nu mi-a facut probleme home premium si nu cred ca are nevoie de mai mult de atata un utilizator simplu.
Seven va fi noul XP, parerea mea si ne vom bucura de el muuuuuult timp  :thumbup:

#61
DanilaEs

DanilaEs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2009
Am windows 7 varianta  64  instalat de 2 saptamani . Majoritatea programelor merg perfect , am testat fara probleme Crysis , Crysis Warhead , Resident Evil 4 si Nfs Undercover.
Nu cred ca suporta comparatie cu vista , am avut 64 CU LICENTA , functiona ca dracu in comparatie cu windows 7.
De cand l-am instalat am renuntat la orice OC  , pentru un beta este ceva de vis .Consumul de memorie in idle ajunge la maxim 1.5 Gb Ram , consumul legat de proc este insignifiat in jur 0.2 .

Processor Intel® Core™2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz 7.1  
Memory (RAM) 8.00 GB 7.1
Graphics NVIDIA GeForce 9600 GT (Prerelease - WDDM 1.1) 7.9
Gaming graphics 2558 MB Total available graphics memory 5.9
Primary hard disk 192GB Free (233GB Total) 5.9

#62
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Merita comparat Vista cu Windows 7? Adica, si in versiunea beta 7 e mai bun ca vista. In ciuda incompatibilitatii unor programe, windows 7 este mai bun chiar si ca xp, daca ai un PC cu peste 2 gb ram si ceva spatiu hdd.
Din propria experienta cu windows 7 si windows vista, am constatat:
- Uindous 7 e mult mai rapid.
- Uindous 7 e mai "frumos"
- Aeroshake e chiar tare, iti aranjaza ferestrese super.
- Uindows Vista avea logon screen-ul mai fain dar 7 are bootscreenul mai cool.
- E super acel Superbar sau cum naiba ii zice. Unii ar spune ca vezi doamne e un Quick Lunch mai mare. Nu! Iti pui acolo programe si cand intrii in el, nu mai este ocupat spatiu pe taskbar, fereastra ramanand in icoana, dar cu posibilitatea de Minimize Maximize, Close etc.
- Send feedback. Am ramas placut surprins cand am vazut cat de repede mi-au raspuns, si mi s-a rezolvat o problema foarte repede.
- Imi place noul Personalize, iti poti face propriul Pack cu tema, cursoarele, sunetele si backgroundul pe care il vrei si il aplici imediat, fata de cel din vista care e mai invechit.
- Acel tab Listen, din Microphone properties e super tare. Ma aud, sau ma auzeam, pentru ca acum am asus eee pc, ca la concert, ba chiar mai bine. O experienta karaoke.
- Ca si in vista, Volume Mixer e super super util.
- Parca e mai securizat chiar si in varianta beta.

Cu aceste mici "observatii", dupa parerea mea, Microsoft a facut o treaba extraordinara cu acest sistem de operare. Sper ca in viitor, la versiunea beta sa schimbe si un lucru important, spatiul pe care il ocupa cat si kitul de instalare. Adica sa fie ca XP-ul, asa mai mic.

Edited by Kakashi-Hatake, 25 January 2009 - 14:49.


#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sper ca in viitor, la versiunea beta sa schimbe si un lucru important, spatiul pe care il ocupa cat si kitul de instalare. Adica sa fie ca XP-ul, asa mai mic.

Posibil sa poti sa-l cumperi ca si pe Vista - pe CD (-uri). :D Adica mai multe asa la vre-o 4-5. Din ce am vazut eu s-ar putea ca in final kit-ul sa ocupe vre-o 2-300 Mb mai mult decat Vista. Deocamdata beta e un pic mai mic, dar lipsesc din programe si lipsesc complet sample-urile video si audio.

Edited by eiffel, 26 January 2009 - 10:55.


#64
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Sper ca Microsoft sa se tina de cuvant si sa faca si o versiune pt. Netbook-uri, asa cum au promis. Mi-ar fi tare folositor pentru EEE-ul meu. Oricum intentionez sa ii bag o placuta RAM de 2 GB si un HDD extern de 160 de GB.

#65
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Multi care spuneti ca va merge extraordinar in comparatie cu Vista, nu cumva e efectul Placebo :) ?

#66
virgil1972

virgil1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.08.2007
Sunt fan win XP Sp3, dar când am văzut W7.... m-a lăsat puțin (????) mască...
La birou am Vista (gheeeeeeeee) pe laptop și PC... prăpăd! Acasă XP - SP3, ok.
Exact ca în bancul cu inginerul auto și cel de la MS, când construiesc o mașină: Sigur puneți frână?
Chiar în beta, W7 e OK!
Ce vreau să vad este dacă Stalker Clear Sky rulează pe W7!

Edited by virgil1972, 26 January 2009 - 21:02.


#67
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 OClaudiu, on Jan 26 2009, 20:52, said:

Multi care spuneti ca va merge extraordinar in comparatie cu Vista, nu cumva e efectul Placebo :) ?
nope.am avut vista pe aceeasi configuratie..si  :death:
de ex daca downloadam atunci ori mergea mai lent ori muzica pocnea. cu win7 nici o problema, desi cpu este mai folosit decat in xp.

#68
virgil1972

virgil1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.08.2007
Acasă: Amd 4800, 4G ram, 512 video
Birou: Amd 5000, 2G ram, 256 Video (NVidia ambele)
Laptop: Toshiba Cele 1,7G, video on board, doar cu Vista. W7 în curs de instalare.
note: acasă: 9 XP sp3 (obișnuință), 9 W7 - ușurință, notebook vista: maxim 5 - merge ca la înmormântare....
Ce note aveți voi?

#69
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 eiffel, on Jan 20 2009, 15:31, said:

si stie oricine ca mai repede se copiaza un fisier de 100 Mb decat 100 fisiere de 1kb - putin exagerat, dar ca idee
aici conteaza mult si hdd-ul, buffer-ul lui, etc  :rolleyes:

PS. nu am votat pt ca nu am testat serios nici vista, nici 7

asa cum am trecut la XP abia cand a aparut SP2, tot asa credeam ca o sa trec la Vista (cand apare SP2); dar se pare ca intre timp apare 7-ele; mai vedem

Edited by kretzu77, 26 January 2009 - 22:02.


#70
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

aici conteaza mult si hdd-ul, buffer-ul lui, etc
Normal, de-asta am pomenit si de superfetch si readyboost - practic tot un fel de cache facut unul in memoria sistemului altul pe un stick usb.
Probabil ultima generatie de SSD-uri ar rezolva problema daca e sa dam crezare testelor , dar pretul deocamdata e prohibitiv ca sa testez si eu unul.

Quote

Multi care spuneti ca va merge extraordinar in comparatie cu Vista, nu cumva e efectul Placebo  ?

Nu, nu e placebo, chiar daca pe o configuratie care are Aero activat W7 ocupa cu 120 Mb mai multa memorie decat Vista, totusi se misca mai bine. Din ce am putut sa vad e mai mult o chestie de tweak.

#71
sebit

sebit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.05.2008
Am citit cu atentie, sper suficienta, ce s a postat pe acest thread si concluzia e ca acest windows seven promite mai mult decat Vista, dar am o intrebare putin off topic, sper sa nu deranjeze pe nimeni. Vreau sa achizitionez cateva statii pentru un internet caffe, evident sistemul de operare ar fi Vista. Sa mai astept sa apara windows seven, care pare mai bun? A fi mai indicat? si on topic, cat ar mai trebui sa astept pt windows seven, cand apare? si eventulal ce pret?
Multumesc!

#72
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Daca te grabesti, mai gasesti XP.
2. W7 va apare ori la sf anului 2009 ori la inceputul anului viitor.
3. Pret - la fel ca Vista - in functie de versiuni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate