Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Windows 7 vs. Windows Vista

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
550 replies to this topic

Poll: Windows 7 vs. Windows Vista (1217 member(s) have cast votes)

Windows 7 vs. Windows Vista

  1. Windows 7 (1039 votes [85.37%])

    Percentage of vote: 85.37%

  2. Windows Vista (178 votes [14.63%])

    Percentage of vote: 14.63%

Vote Guests cannot vote

#37
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postady_chesnoiu, on Jan 11 2009, 22:03, said:

Uite ce spuneai tu mai de mult :D :

Aia era atunci :D  :rolleyes:

#38
daani

daani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.08.2008
Buna azi am instalat si eu windows 7 pe urmatorul sistem : procesor amd athlon 64 3000+ memorie 2gb placa video ati x1650 pro 512mb hdd samsung 250 gb . prima impresie se misca mult mai bine ca vista pe acelasi sistem este foarte stabil lam testat cam toata zioa si nu a avut nici o cadere :) inca pentru un beta este ok chiar foarte ok as putea spune, programe ce am instalate nod 32 ce foloseam in vista versiunea 3 , WinRAR , power iso , yahoo mesenger, Azureus. nero versiunea 7.10 si Skype si pot spune ca nu am avut nici o problema toate merg ca unse , mp3 player ,memory stick ,pda lea recunoscut instant fara nici o problema si driverele sau instalat foarte rapid momentan e super ok mult mai ok ca si vista  parerea mea .

#39
Valerys

Valerys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 12.06.2007

View Postdaani, on Jan 12 2009, 00:10, said:

Buna azi am instalat si eu windows 7 pe urmatorul sistem : procesor amd athlon 64 3000+ memorie 2gb placa video ati x1650 pro 512mb hdd samsung 250 gb . prima impresie se misca mult mai bine ca vista pe acelasi sistem este foarte stabil lam testat cam toata zioa si nu a avut nici o cadere :) inca pentru un beta este ok chiar foarte ok as putea spune, programe ce am instalate nod 32 ce foloseam in vista versiunea 3 , WinRAR , power iso , yahoo mesenger, Azureus. nero versiunea 7.10 si Skype si pot spune ca nu am avut nici o problema toate merg ca unse , mp3 player ,memory stick ,pda lea recunoscut instant fara nici o problema si driverele sau instalat foarte rapid momentan e super ok mult mai ok ca si vista  parerea mea .
Am aceleasi calculator=> aceeasi parere  :lol:

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Kernelul este rescris daca nu ma insel dupa cel de Vista (Care avea unele erori)

Nu chiar. La fel ca Vista care a avut kernelul rescris dupa cel de Server 2003, la fel este si Windows 7 rescris dupa cel de Server 2008.

#41
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View Posteiffel, on Jan 12 2009, 12:31, said:

Nu chiar. La fel ca Vista care a avut kernelul rescris dupa cel de Server 2003, la fel este si Windows 7 rescris dupa cel de Server 2008.
Trebuie sa mai ma documentez :D .

#42
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003

View Posteiffel, on Jan 12 2009, 12:31, said:

Nu chiar. La fel ca Vista care a avut kernelul rescris dupa cel de Server 2003, la fel este si Windows 7 rescris dupa cel de Server 2008.
Exact. Oricum, sa vedem varianta finala. Multi au blamat Vista din cauza incompatibilitatii sale cu multe drivere si programare. Total gresit, intrucat aici vina era exclusiv a producatorilor. Nici in ziua de azi, foarte multe programe nu au suport pentru Vista in totalitate. Sa vedem o data cu aparitia lui Windows 7 daca se va schimba situatia.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Windows 7 nu aduce modificari majore fata de Vista la nivel de API, cum a adus Vista fata de XP. Practic Windows 7 este un Vista in sfarsit finalizat.
In consecinta cam totul va trebui sa mearga ok. Ramane doar ca si producatorii de soft si drivere sa faca unele mici modificari in installere ptr ca mai exista unele care verifia ce sistem de operare este si daca nu gaseste informatia "corecta" refuza instalarea, desi in mod normal programul ar rula fara probleme.

Edited by eiffel, 13 January 2009 - 09:43.


#44
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Dar pana la urma de ce vor scoate si Vista SP2 ? Daca W7 = Vista finalizat ?

#45
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
pai poate s-au gandit ca nu toata lumea o sa mai aibe bani sa cumpere si w7 asa ca au continuat putin cu vista

#46
bigboi

bigboi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2006
Windows 7 mi se pare mai reusit decat Windows Vista SP1 chiar daca este in versiune beta.......
Singura chestie care ma deranjat la Windows 7 este ca nu am reusit sa fac placa audio Audigy SE sa functioneze......  <_<

#47
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Votat W7:de cind l-am instalat nu a dat nici o eroare ,merge f.repede ce mai este the best

#48
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
am votat si eu windows 7 pentru ca e mai bun ca vista inca din stadiul beta.. :D

#49
me_DGT

me_DGT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2009
fata de vista am avut indoieli inca de la inceput din cauza parerii generale negative (parere de care s-a bucurat si XP la inceput, dar s-a vindecat mult mai rpd). Imediat dupa SP1 am testat VISTA si concomitent XP SP3. intre cele 2 nici nu exista comparatie.. am insistat mai mult cu vista, dar cum imi place ca un sistem de operare sa se comporte asa cum imi doresc, fara prea mult efort l-am blocat, am descoperit incomaptibilitati si cam intr-o luna am renuntat la el nu inainte sa imi moara de tot dupa un restart.. M-am bucurat nespus sa revin la XP SP3.
De windows 7 am tot auzit, dar am preferat sa nu il instalez prematur avand in vedere experienta cu VISTA.. insa cu ceva timp inainte de lansarea beta am citit numai review-uri pozitive.. asa ca pe 10 ianuarie ma jucam deja pe win 7 beta. incompatibilitati? nici una? erori? ft putine si minore, multe rezolvate chiar de OS. Votul meu se indreapta catre Win 7, dk asta e Beta si dk microsoft continua sa asculte cererile utilizatorilor ne indreptam spre un nou OS de succes

#50
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View Postyo_cristi, on Jan 14 2009, 19:20, said:

am votat si eu windows 7 pentru ca e mai bun ca vista inca din stadiul beta.. :D
ei na. eu zica ca va grabiti cand faceti astfel de remarci. problema e ca urati voi prea mult vista nu ca ar fi w7 prea bun. pana la urma tot xp-ul e cel mai bun. si va fi cel putin 2 ani de acum incolo

Edited by Aladin66, 19 January 2009 - 21:11.


#51
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View PostAladin66, on Jan 19 2009, 21:11, said:

ei na. eu zica ca va grabiti cand faceti astfel de remarci. problema e ca urati voi prea mult vista nu ca ar fi w7 prea bun. pana la urma tot xp-ul e cel mai bun. si va fi cel putin 2 ani de acum incolo
Ai incercat pe o configuratie cu 2 GB ram macar ?

#52
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View Postady_chesnoiu, on Jan 20 2009, 09:32, said:

Ai incercat pe o configuratie cu 2 GB ram macar ?
ce anume sa incerc? vista, w7, xp?

#53
ChillyPepper

ChillyPepper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.05.2007

View PostAladin66, on Jan 19 2009, 21:11, said:

ei na. eu zica ca va grabiti cand faceti astfel de remarci. problema e ca urati voi prea mult vista nu ca ar fi w7 prea bun. pana la urma tot xp-ul e cel mai bun. si va fi cel putin 2 ani de acum incolo
Nu cred ca se pune asa problema. Nu uraste nimeni Vista si nici XP-ul nu-i cel mai bun... nici pe departe. Dar daca nu-l incerci macar nu poti sa coroborezi la opiniile colegilor de forum care au dat in unanimitate aproape un vot favorabil ultimei aparitii de la MS. Si da, XP-ul a fost ditamai piatra de hotar in evolutia sistemelor de operare la nivel global, dar totusi... e cam gata. E depasit, invechit, instabil chiar si in comparatie cu Vista, e timpul sa trecem mai departe.
Iar vis-a-vis de Windows 7... prea multe review-uri pozitive, prea multi care au optat deja pentru el ca main os, prea bine inchegat si stabil inca din versiunea beta si inca alti "prea"pentru ca macar sa-ti ridici niste semne de intrebare.
Deh... time will tell..  :scratchchin:

#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm. XP e depasit, invechit, sau cum vrei sa-i zici, doar ptr ca Microsoft a hotarat sa-l ingroape.

Pe Vista si W7 e mult mai comod ptr programatori sa lucreze si e mult mai usor de configurat ca distributie. De exemplu, textul meniurilor, avertismente, etc a fost scos din executabil si pus in acele fisiere mui, prezente in folderele ce au numele limbii folosite ( ex en-US ). Astfel ptr a face o distributie de Vista sau W7 nu mai e nevoie sa recompileze fiecare fisier in parte. Pur si simplu se schimba folderele respective.

Avantaj producator - nu si client, ptr ca in felul asta apar peste 1000 de asemena fisiere in sistem, in foldere separate ce duce la o incarcare mai lenta a programelor ( fisierele respective au dimensiuni mici de ordinul kb si stie oricine ca mai repede se copiaza un fisier de 100 Mb decat 100 fisiere de 1kb - putin exagerat, dar ca idee ). Rezultatul - aparitia superfetch si readyboost - tehnologii mai mult de tweak. Fisierele mici se incarca in memorii de unde pot fi accesate mai rapid decat de pe hard.

W7 - da este destul de stabil, inca nefinisat insa. Vom vedea abia la aparitia finalului ce va iesi. Probabil va fi peste Vista la unele capitole, dar inclin sa cred ca al altele va fi sub.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate