Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Romane politiste-thriller

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am vazut ca ai trecut si numele lui Colin Forbes (Raymond Harold Sawkins). Mi-a placut foarte mult "Operatiunea Shockwave" scrisa de el.

#20
oana75

oana75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.07.2010

View PostDau, on 25th July 2010, 17:57, said:

Am vazut ca ai trecut si numele lui Colin Forbes (Raymond Harold Sawkins). Mi-a placut foarte mult "Operatiunea Shockwave" scrisa de el.

Si mie mi-a placut  mult "Operatiunea Shockwave" dar nu am mai citit alte carti de-ale lui. Daca ai recomandari ...astept mesaj.  :)

#21
baby_dulcica

baby_dulcica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.05.2010
Eu va recomand Karin Slaughter. Am citit pana acum "Post mortem" si am inceput sa citesc "Obsesia", din aceeasi serie. Am mai cumparat si "Furie oarba" si intentionez sa achizitionez si celelalte romane thriller ale autoarei, insa deocamdata nu le`am gasit in stocul librariilor online pe care le prefer.

#22
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006
Eu va recomand Michael Connelly - Ancheta si nu numai.

#23
stpancras

stpancras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.09.2009
La capitolul romane politiste-thriller James Hadley Chase e "the best".Foarte greu de anticipat finalul cartilor lui.

#24
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Ed McBain (Evan Hunter) și Robert B. Parker, doi dintre cei mai mari autori ai genului. Pe Raymond Chandler (care e CEL MAI MARE, cu foarte mult mai mare decât Agatha Christie) nu l-am adăugat pentru că a fost deja menționat mai sus. De Mickey Spillane înca nu spun ca e mare sau nu, am citit doar 4 din cele 13 cărți pe care le am și înca nu mi-am format o opinie clară.

#25
stpancras

stpancras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.09.2009
La capitolul romane politiste-thriller-istorice merita mentionat Raymond Khoury.

Edited by stpancras, 31 July 2011 - 00:36.


#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Iar la capitolul romane politiste-thriller-actuale, eventual presarate cu ceva politica, poate ar trebui mentionata avalansa nordicilor din ultimii ani (ma refer la avalansa de traduceri, unele romane fiind scrise in anii 90). Cine a citit ceva interesant sa semnaleze. Eu am citit numai trilogia lui Stieg Larsson si Yrsa Sigurdardottir - Cenusa si pulbere. Mi-au placut - stau foarte bine la capitolul suspans si intrigi complexe. Am ezitat in a cumpara tot ce am vazut ca a aparut la Trei din tagma nordicilor, sau mai bine zis nordicelor, ca par sa fie aproape numai femei (Anne Holt, Camila Lackberg etc.), am ales la nimereala numai Yrsa Sigurdardottir si nu am fost dezamagit.

#27
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postoana75, on 25th July 2010, 23:36, said:

Si mie mi-a placut  mult "Operatiunea Shockwave" dar nu am mai citit alte carti de-ale lui. Daca ai recomandari ...astept mesaj.  :)


am fost un mare fan al lui Colin Forbes , dar dupa ce am citi vreo 15 (cred) carti de el, m-am cam plictisit, intrucat eroii sunt aceasi si, cumva, devin previzibile.

Edited by bogwol, 17 August 2011 - 10:42.


#28
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
Il recomand aici pe Graham Greene. Este un autor american de romane politiste si thrillere foarte cunoscut si apreciat in SUA sec XX. Putine se stiu insa despre el in Romania. Oricum, multe din romanele sale sunt traduse la Polirom.

#29
simona444

simona444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.08.2009
Toare cartile lui Lee Child si cele ale lui David Baldacci. Frumoase toate. http://romania-inedi.../1/B_Lee_Child/

#30
brumarucatalin

brumarucatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2015
Citeam postarile voastre si vreau sa zic ca in materie de carti politiste am descoprit Profesionistii Mortii. Unii pot spune ca treaba asta cu asasinatele e oarecum anacronica insa ea se intampla frecvent in realitate. Ma refer aici la cartelurile de droguri din Mexic, la ce fac isaelienii in partea palestianiana, in Rusia etc. Asa ca voi citi carti politiste cu asasinate mult timp de acum inainte:))) Mai ales ca am presimtirea ca multi autori se inspira din fapte de zi cu zi dar schimba doar personajele.

Dar si titlul asta e interesant care desi dupa nume pare un cliseu cartea devine foarte catchy...Asta daca vrei sa citesti carti cu criminali in serie

#31
brumarucatalin

brumarucatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2015
Cred ca mai sus v-am dat adrese inexacte catre cartile politiste pe care le laudam. Ati putea incerca varianta asta de carti politiste. Sunt mai multe titluri semnate de autori straini si aveti de unde alege.

#32
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
In categoria asta puteti sa-l incadrati si pe Jeffery Deaver . Unul din romanele lui "Colectionarul de oase" a fost ecranizat , avandu-i in rolurile principale pe Angelina Jolie si Wesley Snipes.

#33
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004

View Postvitas, on 25 noiembrie 2015 - 04:34, said:

In categoria asta puteti sa-l incadrati si pe Jeffery Deaver . Unul din romanele lui "Colectionarul de oase" a fost ecranizat , avandu-i in rolurile principale pe Angelina Jolie si Wesley Snipes.
Denzel Washington, nu Wesley Snipes

#34
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Oops! Greseala mea.

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Luptatorul de la Stonehenge de Mauro Raccasi , in categoria Thriller istoric => NU, NU cititi, este incredibil ce carte proasta e, atentie ca e trilogie ceva, nu ai cum (din fericire) sa treci de primele 50 de pagini; stil absolut bolovanos, autorul a muncit enorm ca sa scrie atat de prost.

#36
Castraveta

Castraveta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.09.2015
A aparut "Fara plan de rezerva" - de Lee Child + frate-su.
https://www.editurat...e-rezerva/4955/
E bun romanul, cumparati cu incredere.

Edited by Castraveta, 09 October 2023 - 13:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate