Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6409
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
cu și fără glyphosate în livada de nuci....

În ambele fotografii pomii au aceeași vârstă. În prima fotografie vegetația spontană este eliminată cu ajutorul erbicidelor pe bază de glyphosate, iar în a doua prin treceri cu freza cu palpator (pe sub furtunele de irigare prin picurare) și discul.


Attached File  cu glyphosate.jpg   177.68K   117 downloads Attached File  fără glyphosate.jpg   173.56K   113 downloads

Edited by iosif73, 15 June 2018 - 16:52.


#6410
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cu etichetele...nu vad exact la ce te referi pt ca citezi  post vechi, mai ales de cand cu modificarile forumului SP care nu mai merge pe tapatalk imi e greu sa rasfoiesc...
De aia am si zis, in general e cam haos si in plus daca e sa fim cinstiti ..am vazut etichete care arata ca alea oficiale, or fi sau nu tiparite astfel nu stiu, insa pomii " atarnati" de ele sigur nu erau aia "oficiali", produsi de cine zicea acolo...in fine, am vorbi perfect degeaba.

In ce priveste insa subiectele gen pozele respective, consider ca sunt mult mai folositoare tocmai pt ca arata usor lucruri extrem de importante inclusiv pt sanatatea noastra.
" hateri" sau oameni cu mai multa desteptaciune in cap decat prevede legea...sunt si vor fi mereu si peste tot, ideea e ca nu pt aia scrii sau spui lucruri.
Pe de alta parte sunt destui pt care " merita sa spui" si care apreciaza. Chiar daca ar fi mai putini si tot ar merita.
Si pe forjm si pe FB si in jurul nostru in "lumea reala" sunt oameni de tot felul si adesea sunt mai multi cei pt care "nu merita" sa te obosesti sau mai rau, care in loc sa aprecieze te mai si "injura".
Totusi, la cateva zeci de astfel de exemplare e si unul din categoria cealalta pt care de cele mai multe ori merita efortul.



#6411
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
păi fix din cauză că sunt mulți care nu merită să îmi bat capul cu ei prefer să imi văd de ale mele, in cercul meu restrâns de prieteni. Cine va vrea să ajungă la mine, va ajunge, cine nu... nu. Pe forum sunt foarte multe informatii necesare și utile amatorilor. Dacă voi mai interveni din când în când e doar pt a aduce un pic de lumină în chestiuni punctuale. In rest, sănătate și fiecare ne vedem de treburi.

#6412
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
azi la stiri , iar despre nuc , 2 pensionari bucurosi ca au 50 de nuci /pom dupa 6 ani , celalat zice ca va obtine 3 tone de miez /ha , nu stiu cine comanda  stirile astea dar sunt paralele cu adevarul

Edited by sibisel44, 17 June 2018 - 19:10.


#6413
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 sibisel44, on 17 iunie 2018 - 19:08, said:

azi la stiri , iar despre nuc , 2 pensionari bucurosi ca au 50 de nuci /pom dupa 6 ani , celalat zice ca va obtine 3 tone de miez /ha , nu stiu cine comanda  stirile astea dar sunt paralele cu adevarul

Asta e linkul cu reportajul in cauză? https://stirileprotv...osta-un-kg.html

Da, da.. in 5 ani de zile România va fi cel mai mare producător  de nuci?Dar dacă toți ce sunt acum inaintea noastră și-ar defrișa toate livezile, altfel... în niciun caz

România are o producție de  aproximativ 34000 de tone de nucă in coajă. Pe locul 1  e China. Dacă ar fi să facem o comparație, noi  producem în 56-57 de ani cât produce China acum într-un singur an. Hai să spunem că ne enervăm suficient de tare pe chinezi și vrem să le rupem fâșul cu producțiile noastre de nuci. Ar trebui să producem cel puțin 1 milion de tone de nucă în coajă în 5 ani de zile. Cu ce? Cu soiurile românești ..alea ce produc  3 tone de miez de nucă la hectar? Care-s soiurile acelea?Cine produce măcar 1000 de nuci pe an altoiti din soiurile alea? Hai să presupunem că există un asemenea soi românesc... deși el nu există. Deci..câte hectare ar trebui să fie cultivate anul ăsta pt ca peste 5 ani să producem 1 milion de tone de nucă în coajă, dacă luăm în calcul că 3 tone e miez de nucă sunt produse din 6 tone de nucă în coajă?

166.667 hectare ???? cultivate doar anul ăsta?

Păi stați așa... la nivel național avem acum maxim undeva intre 2000 și 3000 de hectare de livadă de nuc .  

Ati auzit cumva să fie un hiper-mega-super-galactic program național de cultivare a nucului  pe asemenea suprafețe, în anul 2018? Păi la un cost mediu de 15000 de eur/ha de livadă de nuc in sistem superintensiv și cu sistem de irigare... bugetul total pt un asemenea program ar fi de 2.5 miliarde de euro. Nu-i mare brânză... e undeva in jur de 2% in PIB. Financiar nu ar fi  foarte greu de suportat o asemenea investiție de la Bugetul e stat, dar.. cu cine să faci  și cu ce material săditor? Fabulațiile  celor din Asociația de la Tg Mures menționată în reportaj pot fi în finala de la iUmor, unde pot primi detașat premiul pentru ˝Umor involuntar˝ sau pe cel pentru ˝Cretinătate cu premeditare în scop comercial˝.

Acum pe bune, unde ati văzut voi o investiție făcută într-un singur an de la bugetul de stat cu 2.5 miliarde de euro, care să înceapă și să se finalizeze în același an?

#6414
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Asociatie de profil estimeaza :)... Sper ca s-au incurcat jurnalistii, altfel asociatia de profil s-a cam facut de ras.

La fel 10 euro kg miez la poarta fermei e cam departe de realitate.    In ultimii ani in California si in Chile s-a coborat si spre 2.5 dolari dolari pretul nucilor in coaja(pretul la producator).

#6415
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Si de la mine nuci...cat cuprinde!
Anul asta se prefira o recolta exceptionala...
Posted Image

Attached Files



#6416
WildMM

WildMM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.05.2015

 iosif73, on 15 iunie 2018 - 16:51, said:

cu glyphosate în livada de nuci....
Am infintat in toamna o plantatie cu nuc altoit in anul unu . Cum ar trebui sa protejez nuci ca sa pot da cu erbicid pe baza de glyphosate?

#6417
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 stefdinu, on 27 iunie 2018 - 18:52, said:

Am infintat in toamna o plantatie cu nuc altoit in anul unu . Cum ar trebui sa protejez nuci ca sa pot da cu erbicid pe baza de glyphosate?

Oare cum????

Si de ce ati vrea să îi erbicidați chiar din anul 1? Nu ati văzut ce efecte are erbicidarea asupra lor?

#6418
WildMM

WildMM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.05.2015
Stiam ca nu e recomandat sa se erbicideze prin urmare am trecut in prima parte a anului cu tractorul cu disc iar pe urma am cosit dupa ce vegetatia a crescut mai mare si nu am mai putut da cu discul. Dar vazand postarea respectiva am crezut ca se poate si cu erbicid :)

#6419
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
@Iosif,

Chiar semnificativa cele doua poze pe care le-ai pus: ierbicid vs lucrare mecanica.   Dar cand ai timp si chef scrie mai mult pe tema asta:)  sigur exista vreo explictie in spatele acelui test si sigur nu e o explicatie chiar banala de genul: Nu dati cu erbicid:)

P.s.  Welcome back!

#6420
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
"Parerea" mea este cam asa daca e sa ma intrebe cineva:
Se cunoaste faptul ca pomul poate absorbi prin lenticele.
Ca si exemplu, in culturile moderne completarea fertilizarii prin pulverizare in perioadele in care nu exista frunza este o practica destul de comuna.
As putea "extrapola" folosind un exemplu recent, am vazut atacuri bacteriene oarecum atipice, pe trunchi, la alte specii, fortand putin cred ca nu ar fi surpinzator sa aflam ca poarta de intrare are oarece legatura cu ceea ce ziceam mai sus. Nu e o informatie dar e o presupunere oarecum intemeiata.

Prin urmare nu cred ca e exclusa varianta ca la tratare pomii sa absoarba o fractie din substanta  , suficient cat produca oarecare efecte.

O a doua varianta posibila este absorbtia prin radacina. Desi in fisa produsului se specifica faptul ca produsul e neutralizat samd...iarasi fortand putin indraznesc sa presupun ca lucruril3 nu sunt chiar atat de clare si simple cum vor producatorii sa spuna.

A treia ipoteza care e si mai departe de evidenta ar fi ca nucul/radacina sa are nevoie de micorize si deci microflora e vitala.
Nu prea se discuta despre efectul glifosatului asupra acestei clase de vietati insa in general vorbind, bunul simt ne face sa ne intrebam( macar) daca nu cumva exista o interferenta si la acest capitol.


Iata deci 3 paliere de discutie la care se poate discuta, tocmai de aceea am si spus ca imaginile astea,desi oarecum contraintuitive daca ne bazam pe ce sustin cei care promiveaza erbicidul, te fac sa iti pui intrebari si sa cauti si alte raspunsuri decat iti baga pe gat producatorii.


E adevarat ca la fel de indirect si discutabil ( plecand de.la premiza ca loturile beneficiaza de celelalte conditii perfect similare)  e si contributia mecanizarii.
Tocmai pentru ca pt nuc microflora( si nu numai, probabil ca si unele " ganganii" daca e sa extindem) e nu doar importanta ci vitala, este posibil ca efrctul vizibil in poze sa nu fie exclusiv cauzat de efectul nociv al erbicidului ci si de efectul benefic al lucrarii solului din proximitatea rabacinilor.
Nu stiu daca sau cat poate sa contribuie insa pot sa pun problema si in ce masura afanarea/aerarea, mulcirea/incorporarea materiei vegetale samd... nu e importants pt a mentine la nivelul radacinilor a unor conditii mai bune pt activitatea microflorei benefice care e vitala pt nuc.

Clar e ca diferenta e vizibila, rezonabil e sa ne uitam incruntati si atent la primul suspect, erbicidul, nu trebuie sa excludem insa si lucrurile indirecte precum importanta lucrarii solului ca factor in sine pozitiv pt nuc.

Tocmai de aia mi-a si placut atat de mult alaturarea asta si l-am rugat pe Iosif sa o posteze si aici, pe de o parte pare evident, pe de alta evidenta nu intotdeauna reprezinta tot adevarul si cred ca merita studiat mai atent si cautate si alte exemple.



#6421
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Tocarea si incorporarea in sol a  vegetatiei spontane este în sine o fertilitate suplimentară, cu îngrășăminte verzi
Ele suferă in sol o degradare microbiana,  potentand micorizele.

Pe de altă parte, erbicidele pe baza de glifosat, atat timp cat nu ajung in cantitate suficienta direct pe frunzele nucilor sunt doar un factor  de stress pentru acestia, insa suficient de agresiv cu ei încât să le afecteze metabolismul. De aici și diferențele din fotografii.
In cazul vegetației spontane, glifosatul se duce până în rădăcini și de acolo afecteaza si populațiile microbiana, fapt ce se răsfrânge asupra activității micorizele din zona afectată, asa cum bine a sesizat Părintele. Deci nu putem să nu avem in vedere ca implicațiile unei erbicidari sunt mai mari  decât pare la prima vedere, iar diferențele rezultate în evoluția pomilor  sunt cauzate/determinate de interdependentele dintre toate componentele biotice si abiotice implicate.

Cu cat e mai tânăr nucul ce urmează a fi erbicidari, cu atat e mai evident stresul la care este supus.

#6422
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
@Iosif,  in poza ta furtunele de irigare sunt la sol, le ridica de fiecare data cand trec cu freza cu palpator?

#6423
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Da. E un nene care ridică furtunile cand intra freza pe rând Si le așează pe capacul de protecție de la freza.

#6424
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Prin Europa la lucrarile cu palpatorul fie freza/disc/sapa/tocator/cositoare pe rand am vazut va se tinde la a suspenda furtunul pe stalpi, dar in tarile unde munca nu e scumpa sigur convine cum zici tu, un nene sa ridice furtunul.

P.s. la ce ai vazut pe acolo, tind sa lucreze pe senile pentru a nu compacta?

Edited by ionutzitaly, 30 June 2018 - 00:00.


#6425
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
P.p.s.

Ceva intercropping ai vazut pe acolo?

#6426
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

 parintele, on 15 iunie 2018 - 08:56, said:



Despre legalitate nu am ce sa spun si nu prea inteleg exact "unde bati"..
Ca parere generala, in ce priveste etichetele samd...la noi e talmes-balmes.
Mai mult nu am ce sa spun si sincer sa fiu nici nu ma pricep la aspectele astea birocratice/formale, nu ca la pomi in sine m-as pricepe insa tocmai pt ca am multe de invatat prefer sa imi consum energia disponibila pe pomi in sine si nu pe alte aspecte.
Altfel spus, pana la hartii incerc sa ma " asigur" ca un pom care ma intereseaza e ce trebuie si cum trebuie.

Iosif, am o rugaminte/intrebare.

Am vazut pe fb ca pusesei o treaba care mie mi s-a parut extrem de interesanta, in general vorbind nu doar referitoare la nuc in opinia mea.

Este vorba de subiectul erbicidelor in livada.
Fara sa fiu vreun taliban eco/bio samd..totusi nici nu imi place utilizarea otravurilor in felul in care se practica in pomicultura, adica de multe ori in mod excesiv si aberant.

Postasei niste imagini de prin chile cu 2 exemple , o parcela intretinuta prin erbicidare si o alta parca ceva mecanic+autoumbrire.

Daca ai putea sa postezi si aici acele imagini si eventual sa si detaliezi putin daca ai informatii ( legate de substante sau tehnologia in care sunt folosite, frecventa samd) ar fi o lectie extrem de utila pt foarte multi.
Acel exemplu mi s-a parut a fi genul de argument extrem de puternic si mai ales extrem de evident pt oricine, orice background ar avea in materie de pomi...ba chiar, as zice, cu atat mai util si relevant pentru tipul de public de aici..
Poate ca oamenii care sunt interesati de comercial au la randul lor si alte " calcule" imsa mai ales amatorii, care pot fi cu atat mai mult tentati sa utilizeze erbicid si nici nu au expertiza pt a evalua consecinte, cred ca pot foarte evident sa constate aceste lucruri si probabil sa ia niste decizii mai bune atat pt plante cat si pt sanatatea lor.

Asadar, daca ai vreme pune te rog si aici acele poze si eventual 2-3 vorbe.
In opinia mea un asemenea exemplu valoreaza mai mukt decat sute de pagini de "abureli" pe carii subiecte discutate pe aceasta arie agricola, in general, nu e relevamt doar pt nuc sau doar pt pomicultura ci pt intreg sectorul culturii plantelor.
Merci.

Nici eu nu sunt un zelot pro-organic si deai incerc sa mananc sanatos rar sunt produsele cu certificat biologic pe masa mea, mai ales ca am avut poaibilitatea sa inteleg cum merge treaba cu certificarea:). Dar parca pozele puse de Iosif,(cine stie daca glifosatul e variabila decisiva sau mai sunt si altele) imi confirma "teoria".  De ce naiba ar trebui sa te bagi cu erbicide in cultura nucului, cand sunt n solutii mecanice eftine, sa nu vorbim de faptul ca in primii ani e de ajuns sa protejezi de balarii raza radacinii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate