Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6373
cry009

cry009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2015
Buna seara tuturor,

Ma pregatesc sa mai plantez 50 buc nuci in toamna...si nu as vrea sa plantez lucerna, am inteles ca nu este recomandata. Ce altceva as putea planta ??
De preferat tot o planta asemanatoare cu lucerna, deoarece o pot vinde/schimba pe lemne in zona Neamt, in familie nu exista animale sau alte consumatoare de ierburi. La cartofi, fasole, soia, mazare, sfecla, porumb, grau, orz, ovaz, deja m-am gandit si ies din discutie Initial vroiam sa plantez 100 bucati pruni, dar m-am razgandit, mi-e teama sa nu o da in bara si sa pierd controlul daunatorilor pe mica mea livada! Voi ce plantati sau ati plantat la voi in livada?

#6374
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Trifoi ...

#6375
ioansibiu

ioansibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.12.2012
Îmi puteți spune.nuci din poze sunt altoiti?sau am luat teapă.

Attached Files



#6376
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Nu sint altoiti.Cit a costat bucata?

#6377
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
nu sant altoiti , nici macar nu sunt taiati cu coasa cum fac unele pepiniere de renume din sud)))))))) adica asta este nealtoit rau de tot)))))

#6378
ioansibiu

ioansibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.12.2012
Țeapă.20 Ron buc.Cumparati de la o doamnă din Alba ce are pepinieră acasă si so jurat ca ea îi altoiestecu mana iei.Doamna se numește Takacs Iboica .Gâmbaș jud Alba vine in fiecare Duminică in piață la Sibiu.
   0746817080

#6379
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Chiar asa, da-o in gat ca merita! La unguri tot asa le vinde gogosi si kurtosicolaci???...sau doar la romani?
Si nu sunt deloc rasist, sunt ungureni si ungureni, doar banditii nu au nici neam nici Dumnezeu...la fel ca si romanii...

Edited by subway_guru, 21 March 2018 - 02:04.


#6380
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
ioansibiu, pretul trebuia sa-ti spuna ca ceva nu e in regula;nucul altoit se face mai greu si costa mai mult decit dublu.

#6381
ioansibiu

ioansibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.12.2012
Care aveți poze cu nuci altoiti .Să îmi fac si eu o idee???

#6382
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
pur si simplu se vede , si inca ceva nuci altoiti o sa gasesti foarte rar la persoane ,  pretul incepe de la 40 de ron si merge inspre 100 , de tine daca esti in sibiu cel mai aproape este nucifere regia la tg mures costa in jur de 80 de lei un pom (personal mi se pare enorm) dar sigur sunt altoiti si soiurile sunt bunicele sau daca vrei multi mergi in ungaria sau rep moldova soiuri bune si foarte bune

#6383
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 ioansibiu, on 21 martie 2018 - 08:46, said:

Care aveți poze cu nuci altoiti .Să îmi fac si eu o idee???

Attached Files



#6384
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
Vind livada de nuci de 9 ani,intrata in roada de 4 ani deja,plantata pe 30 de hectare(private) intercalate cu migdale si cais.
Soiuri de elita moldovenesti: Chisinau,Costiujeni,Calarasi,Cahul,koginicean,Recean,Pescianski,Prezident,Lateral frontal de baza atit si polenizatori pentru acestia.
Copacii sunt altoiti,licentiati si certificati.
Sunt saditi dupa proiect: schema standarta 10m x 10m=100 pomi/ha,pe mijloc la 5m intre rinduri si intre copaci sunt saditi copaci de migdal si caise =300pomi/1ha.
Livada se afla in satul Pascani,raionul Criuleni,la doar 18 km de la Chisinau,drum bun pina la lot.
Linga livada este un iaz de 17 ha ce da posibilitate de irigare.
Livada este ingrijita,sunt efectuate toate lucrarile necesare,este pazita si ocrotita cit de factorul uman atit si de paraziti.
Productivitatea acum a livezii este de: 2-5kg nuci la copac,3-6kg de migdale la 1 pom.
Anul 2015 este presupus anul cind livada v-a intra in rod deplin si v-a creste roada cu fiecare an consecutiv incepind cu 10 kg si in sus de la 1copac.
Ceea ce rezulta ca de pe 30 hectare se v-a obtine 30 tone de nuci si 90 tone de migdale.
Pentru cei cointeresati de afacerea data detalii,pretul si informatii suplimentare:la telefon,in oficiu sau direct la fata locului.  pfffffffffffff ce afacere minune ,dupa 9 ani de munca sa ai 3 kile de nuci pe pom  asta este afacerea momentului in Romania , inca ceva trebe platit si impozit fiscal in jur de 600 lei hectar plus cas , pensie,

Edited by sibisel44, 15 April 2018 - 22:57.


#6385
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007
Attached File  Fotografie-1318.jpg   369.84K   68 downloads

#6386
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
In toamna am plantat puieti  soiul  Milotai tarzie din cei de anul 3 doua bucati au inverzit si ulterior sau uscat cei de anul 2 s-au prins toti si au si cresteri mai mari ca si cei de anul 3. La recomandarea vanzatorului de puieti  pe toti i-am pus din aceasi soi ( explica ceva cu suprapolenizarea si efectele negative a suprapolenizarii ) Pentru inlocuirea celor doi puieti nu a-si mai astepta pana la toamna si sa mai fac 400 km , am posibilitatea achizitionarii in containere soiuri de la nucifere regia  care soi credeti ca se preteaza a fi cultivat impreuna cu milotai tarzie, soiurile sunt aici. http://www.nuciferer...i-de-nuci/  . Multumesc anticipat .

Edited by Lacilucky, 06 May 2018 - 17:20.


#6387
Marcel20000

Marcel20000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2018
Salutare...sunt nou pe forum..si as dori cateva informatii despre soiurile germisara,muscelan si kogalniceanu++polenizatori lor+ rezistenta la ger....tot ce se poate   as dori informatii de la cei care au aceste soiuri ..nu de la cei care au citit pe net despre ele..vreau sa pun piueti altoiti pe 2 hectare
in judetul Tulcea

Edited by Marcel20000, 18 May 2018 - 15:44.


#6388
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
la ce adancime se duc radacinile nucului ? am tot cautat informatii, dar sunt contradictorii - altoiti vs selectionati

"din batrani" pivotul merge cativa metri - singurul lucru documentat care l-am gasit:

Sistemul radicular. Deşi multă vreme s-a crezut că nucul are sistem radicular pivotant care pătrunde până la 6-7 m adâncime, prin cercetările sale E.Rusu (1969) contrazice această afirmaţie prin următoarele:
adâncimea maximă atinsă de rădăcinile nucului este de 140 cm pe nisipuri, 80 cm pe podzoluri şi de 110 cm pe celelalte tipuri de sol. Numărul de rădăcini care au atins aceste adâncimi a fost foarte redus;

#6389
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara

In primavara am plantat 2 nuci Milotai 10. Amu' au frunzele basicate si citeva cu marginile inegrite. In plus, imi pare ca desi s-au prins, nu mai dau deloc inainte. Au aceleasi frunze de acum o luna, nica nou aparut ori lungit.

Pt. basicare am dat c-un acaricid combinat c-un insecticid. Nu-mi dau seama de-am avut succces. Ce trebuie sa fac pt marginile inegrite si ceva avans in dezvoltarea pomului. La plantare am facut gropi destul de mari s-am amestecat pamintul cu mult balegar putrezit. Nu duc lipsa de udatura. Totusi ei mai rar ca mine.

Multumesc

#6390
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Sa nu fi exagerat cu gunoiul de grajd, pleaca mai greu in primul an.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate