Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Problema zgomot fundal

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ZendNet

ZendNet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Achizitionat sistem Amplituner CAT-AVS 140W + boxe originale(pachet complet). Am optat pentru aceasta varianta pentru a avea mai multe intrari. Am 2 intrari digitale, Euroscart si 2 AUX pe RCA
Am montat intreg sistemul ca la carte.

Problema care m-a scos din minti este ca orice as lega pe intrare am un vuiet slab dar constant pe fundal. Daca maresc volumul de intrare al semnalului (din volumul TV-ului de exemplu) sau volumul amplitunerului, vuietul de fundal nu se mai aude.
Dar totusi daca vreau sa ma uit la un film fara sa deranjez tot blocul, ar trebui sa dispara acel vuiet de fundal. Vuietul este asemanator cu acela produs cand pun degetul pe varful pinului de la mufa jack, dar putin mai slab.

Am exclus problema parazitilor: am lasat in priza doar amplitunerul iar ca sursa am folosit un mp3-player, cablu jack in mp3 player, RCA la intrare in amplituner. Zgomotul este identic (cand volumul mp3-playerului este mic). Dispare doar daca sursa audio ( LCD, DVD..) este deconectata de la priza. Daca este oprita doar din telecomanda, acelasi sunet este prezent.

Are cineva vreo idee? Subwoofer-ul prea aproape de amplituner?(desi l-am deconectat pentru cateva minute si zgomotul persista in sateliti si central) Probleme la intrarea in amplituner? Probleme la finali? La circa 2 metri am splitter-ul RCS. Ala chiar nu am cum sa il tai sau sa il intrerup. Poate influenta?
Inaintea acestui sistem am avut o statie clasica dar fara telecomanda (ceva modest) cu 2 boxe, care se manifesta la fel. Zgomotul de fundal era similar, DAR zgomotul de fundal aparea doar cand stigeam TV-ul sau DVD-ul din telecomanda. Deci daca avea semnal audio in cat de slab, nu avea nici un zgomot de fundal (sau nefiind boxe de calitate nu il percepeam).

Impamantare nu vad cum as putea sa ii pun deoarece stecherul nu are asa ceva.

Multumesc anticipat!

Edited by ZendNet, 05 January 2009 - 05:11.


#2
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
1) Incearca sa pui intrarea amplificatorului in scurt, adica intrare semnal zero. Daca tot persista e din amplificator.

2) S-ar putea sa fie si din cauza cablurilor, desi din ce ai descris pare a fi un zgomot care vine odata cu semnalul util (eventual din reteaua de curent alternativ sau captata). Incearca sa folosesti ca sursa de semnal pentru amplificator un mp3 player sau radio alimentat cu baterii.

#3
ZendNet

ZendNet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007

 soarce, on Jan 5 2009, 10:01, said:

1) Incearca sa pui intrarea amplificatorului in scurt, adica intrare semnal zero. Daca tot persista e din amplificator.

2) S-ar putea sa fie si din cauza cablurilor, desi din ce ai descris pare a fi un zgomot care vine odata cu semnalul util (eventual din reteaua de curent alternativ sau captata). Incearca sa folosesti ca sursa de semnal pentru amplificator un mp3 player sau radio alimentat cu baterii.

Am si spus ca am incercat:
"Am exclus problema parazitilor: am lasat in priza doar amplitunerul iar ca sursa am folosit un mp3-player, cablu jack in mp3 player, RCA la intrare in amplituner. Zgomotul este identic (cand volumul mp3-playerului este mic)" deci pe baterie!

Nu am cum pune in scurt. Cum scot cablurile din TV sau DVD sunetul dispare pana sa le mai pui in scurt!

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,500
  • Înscris: 08.12.2006

 ZendNet, on Jan 5 2009, 05:08, said:

Impamantare nu vad cum as putea sa ii pun deoarece stecherul nu are asa ceva.
Un cablu de la un șurub (cu contact cu șasiul) la rețeaua de apă sau orice altceva care are legătură cu pământul s-ar putea să te ajute.

#5
ZendNet

ZendNet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Problema devine interesanta.
Am testat sistemul azi in alt loc, nici un zgomot de fundal. Deci o parazitare locala, bruiaj...... poate imi dati un sfat in sensul acesta.

#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 ZendNet, on Jan 6 2009, 00:34, said:

Problema devine interesanta.
Am testat sistemul azi in alt loc, nici un zgomot de fundal. Deci o parazitare locala, bruiaj...... poate imi dati un sfat in sensul acesta.
Subscriu mesajul lui Antinari, impamantarea lipsa probabil ca este problema, acolo unde ai probat sistemul banuiesc ca este un apartament intr-un bloc comunist plin de fier-betoane care ecraneaza impotriva factorilor externi...impamantarea se realizeaza cam asa: ingigi o bara in pamant(cam 1 m trebuie infipta) de care lipesti un fir, pe care il lipesti undeva pe carcasa aparatului.

#7
ZendNet

ZendNet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007

 buncar, on Jan 6 2009, 00:48, said:

Subscriu mesajul lui Antinari, impamantarea lipsa probabil ca este problema, acolo unde ai probat sistemul banuiesc ca este un apartament intr-un bloc comunist plin de fier-betoane care ecraneaza impotriva factorilor externi...impamantarea se realizeaza cam asa: ingigi o bara in pamant(cam 1 m trebuie infipta) de care lipesti un fir, pe care il lipesti undeva pe carcasa aparatului.

Tocmai am facut acest test. Am folosit impamantarea corect facuta pentru baia casei (platbanda zincata, etc)
Cand ating firul cu impamantare la un surub al carcasei, apare un sunet de fundal si mai puternic.

Problema se restrange, dupa parerea mea ori la o problema a curentului de alimentare (imi spunea electronistul unde am testat-o si nu facea nici un zgomot ca ar fi vorba de un filtru) ori sistemului astuia nu ii place la mine in casa.

Edited by ZendNet, 06 January 2009 - 02:07.


#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 ZendNet, on Jan 6 2009, 01:56, said:

Tocmai am facut acest test. Am folosit impamantarea corect facuta pentru baia casei (platbanda zincata, etc)
Cand ating firul cu impamantare la un surub al carcasei, apare un sunet de fundal si mai puternic.

Problema se restrange, dupa parerea mea ori la o problema a curentului de alimentare (imi spunea electronistul unde am testat-o si nu facea nici un zgomot ca ar fi vorba de un filtru) ori sistemului astuia nu ii place la mine in casa.
Din ce zici tu asi putea trage concluzia ca, carcasa nu are legatura cu masa montajului...

#9
ZendNet

ZendNet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Nu stiu ce sa spun. Am pus firul de pamantare pe masa unui RCA, nici un efect. Pe carcasa, cum am zis. Nu am idee ce ar mai putea fi. Exista filtre pe priza cum zice electronistul unde am testat-o? Mi-a zis ca as putea avea in casa "bucla de masa" habar nu am ce e. Din pacate este un meserias bun dar nu se deplaseaza acasa. A testat-o, a zis ca e buna (la el nu se auzea), mi-a zis ca e o marca proasta si punct.

#10
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Marca e proasta, intr-adevar, dar merge o tura. Ca sugestie de la mine: cand ai cabluri stereo nebalansate (adica clasicele semnal/masa) incearca sa nu conectezi masa in toate cele 4 puncte - ci doar in trei -> presupun ca  RCA - RCA sau jack stereo - RCA, caz in care decuplarea masei se face la unul din capetele RCA ( fac un desen cand ma trezesc din betie daca e necesar).

Edited by CYCLER, 06 January 2009 - 04:57.


#11
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Cand comuti ampliful pe intrarea digitala (optica sau coaxiala) mai se aude bruiajul?
Daca nu atunci e din cablurile RCA.

#12
ZendNet

ZendNet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
@CYCLER

Ajunge sa pun un singur RCA si deja am sunetul.

@netra

Pe digital nu am incercat ca nu am la TV. Dar pe euroscart face la fel.

Azi am fost la magazinul care le vinde si toate fac la fel. Zgomotul este mai puternic pe sateliti, mai slab pe central, si nu se aude in subwoofer.
Explicatia lor: se aude pe inalte si ca ASA este normal. Mi-au legat in serie doi sateliti si nu mai faceau. Deci din marirea impedantei daca am inteles bine. Dar nu se mai aud inaltele deloc.
Recomandarea: ascultati mai tare ca de aia e statie.

Concluzie proprie: cat dai atat face. Si cand ma uit la cutia originala unde scrie garantie pe viata !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate