Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Compresie filme camera foto digitala

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Intrebarea e oarecum retorica...
Am avut 3 aparate foto digitale pana acum: un finepix de 3MP din generatia veche de prin 2002-2003, facea doar filme fara audio, apoi un Canon A610, super-camera, pacat ca sa defectat, facea filme foarte "aratoase" si nu mai tin minte care era kbps la filme, dar incapea destul de mult pe un card de 512 MB. Acum am revenit la fuji, un Finepix care face filme, destul de "aratoase" si astea dar ies undeva la 4500 kbps (320x240) sau 9000kbps (640x480).
....................

Revenind la intrebare, cum se face ca aceste aparate au o rata de compresie atat de oribila? E procesorul prea slab ? Nu e foarte greu sa fac compresie la filmele pe care le fac pe camera, e chiar f. usor si dimensiunile scad de multe ori insa ma enerveaza faptul ca pe un card de 4GB abia daca incap 30-40 min de filmare (640x480). Or fi si camere care se descurca mai bine la capitolul asta ?

Poate imi explica cineva mai bine ce si cum... :huh:

#2
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
pai sa vedem :-? pentru ca sunt camere foto? si pentru ca nici n-ar trebui sa filmeze?

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 malefick9215, on Jan 4 2009, 23:31, said:

pentru ca nici n-ar trebui sa filmeze?

Adica...eu sunt mai greu de cap :P de ce nu ar trebui sa filmeze ?  :huh:

#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 lawrence38, on Jan 4 2009, 23:58, said:

Adica...eu sunt mai greu de cap :P de ce nu ar trebui sa filmeze ?  :huh:


 malefick9215, on Jan 4 2009, 23:31, said:

..pentru ca sunt camere foto..


o sa obtii un raspuns mai usor pe aria de video, aici suntem anti-filmare  :notangel:  :D

#5
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
Pe scurt, majoritatea folosesc un codec numit motion-jpeg sau M-JPEG. Fiecare frame e comprimat ca un jpg=>25 sau 30 jpg-uri pe secunda => dimensiune mare.

MJpeg nu e MPEG, DivX, HDV sau AVCHD.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
hmmm...ciudat totusi...pe calculator apar ca avi-uri (camera Fuji)


Dar ceea ce spui tu "makes sense" am incercat de curiozitate sa fac o poza la 640x480 si vad ca ocupa cam 100-130kb, ceea ce inmultit cu 30 ajunge la valorile pe care le scoate pe film.
O intrebare ramane totusi (pura curiozitate): ce anume limiteaza camera la acest capitol ? puterea de procesare?

Edited by lawrence38, 07 January 2009 - 00:22.


#7
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
AVI (Audio/Video Interleaved) este un container care contine track-uri audio si video comprimate cu codecuri diferite. Pentru track-ul video, codec-uri posibile sunt: MJpeg, DivX, Xvid, si multe alte sute sau chiar mii. Dar daca vrei mai multe detalii, exista aria video :)

Limitarea nu stiu daca vine atat din puterea de procesare a cip-ului din aparatul foto cat mai ales din dorinta producatorilor de a nu se concura singuri. Daca Canon sau Sony ar face un aparat foto care sa filmeze la aceeasi calitate ca si camerele video, si-ar manca singuri piata de camere video. Adica nu ai mai cumpara aparat foto pentru imagini si camera video pentru filme.

Exista totusi compacte care filmeaza HD... nu stiu exact cu ce codec, dar ceea ce e sigur e nu se pot compara cu un Canon HF10/HF11 sau similarele de la Sony.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate