Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DC cu 2 interfete (ext / LAN) ...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Se dau:

Un DC cu Windows 2003 Std care o face si pe routerul, cu DNS AD-integrater (lojic) si 2 interfete:

1. extern: 193.x.x.x
2. LAN: 192.168.0.254

Se face NAT (si remote access) pe DC.

Problema: DACA dezactivez File and Printers Sharing pe interfata EXTERNA ( 193.x.x.x) imi apar urmatoarele:

EventID: 1058

Quote

Event Type: Error
Event Source: Userenv
Event Category: None
Event ID: 1058
Date:  13.02.2005
Time:  15:51:26
User:  NT AUTHORITY\SYSTEM
Computer: SPINE
Description:
Windows cannot access the file gpt.ini for GPO CN={31B2F340-016D-11D2-945F-00C04FB984F9},CN=Policies,CN=System,DC=domain,DC=name. The file must be present at the location <\\domain.name\sysvol\domain.name\Policies\{31B2F340-016D-11D2-945F-00C04FB984F9}\gpt.ini>. (Configuration information could not be read from the domain controller, either because the machine is unavailable, or access has been denied. ). Group Policy processing aborted.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft....link/events.asp.

urmat de EventID: 1030

Quote

Windows cannot query for the list of Group Policy objects. Check the event log for possible messages previously logged by the policy engine that describes the reason for this.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft....link/events.asp.


Ideea e in felul urmator: in DNS am 2 inregistari pentru domain.name:

(same as parent folder) A 193.x.x.x
(same as parent folder) A 192.168.0.254


si \\domain.name\sysvol\ se duce ALEATOR pe una din cele 2 interfete.

EventID-urile imi apar pe DC. Le-am rezolvat prin lasarea F&P Shr activat si pe interfata externa, si blocarea din firewall a accesului din exterior ...

Dar ma intereseaza, tinand cont ca m-am mai lovit de buba asta, CUM se configureaza corect DNSul in astfel de situatie?

Multam.

Edited by Tyby, 14 February 2005 - 12:56.


#2
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Se configureaza DNS-ul doar pentru interfata interna.
Adica razi inregistrarea cu IP extern din DNS, dupa care rulezi netdiag /fixdns

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
nu uita sa configurezi DNS-ul interfatei interna sa pointeze catre self si sa configurezi forwarders in serverul tau de DNS:

http://support.micro...kb;en-us;323380

pe placa de retea externa du-te la proprietatile TCP/IP-Advanced si scoate bifa de "Register this connection's address in DNS"

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
thx both ... ;)

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
results:

1. da, DNSurile pointau catre local DNS

2. Am scos bifa aia

3. am dezactivat F&PShr pe externa

4. am sters inregistrarea catre domain.name / IP extern din DNS

Numai ca la netdiag /fix mi-a dat urmatoarele:

Quote

DNS test . . . . . . . . . . . . . : Failed
    [FIX] re-register DC DNS entry 'domain.name.' on DNS server '193.x.x.x' succeed.
    FIX PASS - netdiag re-registered missing DNS entries for this DC successfully on DNS server '193.x.x.x'.
    [FATAL] No DNS servers have the DNS records for this DC registered.

Si, evident, a fost RE-INtrodusa inregistrarea aia criminala ... acum avand parte de aceeasi eroare ca la inceput! :(

Any clues?

#6
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Folosesti si WINS ? Daca da, sterge inregistrarile cu IP real.
Dupa ce stergi referintele la IP-ul real din DNS si WINS, seteaza DNS-ul din TCP/IP Properties (placa de retea locala) catre IP-ul local (ca sa mearga serverul de DNS) si fii sigur ca e bifat "Register this connection's address in DNS". Pe placa externa asigura-te ca nu ai DNS server setat.
OK. Acum ruleaza ipconfig /registerdns si arunca un ochi in zona AD din DNS: ar trebui sa nu reapara inregistrarea cu IP real.
Tu vrei sa deservesti zona de DNS AD si pe interfata externa? Daca nu, la DNS Server Properties / Interfaces specifica explicit IP-ul intern pe care sa asculte.
De asemenea, intra si la DNS Zone Properties / Name Servers si asigura-te ca nu ai decat inregistrari cu IP privat.

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
nu, nu folosesc WINS

pe placa externa am DNS setat (IPul extern al DCului).

Da, vreau sa folosesc DNS si pe extern (tre' sa-mi tin DNSul undeva! :( )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate