Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

Taxa vamala

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
J0nny79

J0nny79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2008
In anul 2005 am incheiat un contract de leasing pt un autoturism chevrolet kalos cu valoarea totala de 9900 euro in care erau incluse toate taxele inclusiv dobanda si taxele vamale. In urma cu aproximativ o luna am gasit masina in parcare avariata foarte tare...  cei de la asigurari au delclarat dauna totala. In acest caz cei de la leasing ne-au spus ca taxele vamale nu se mai platesc asa cum erau pt ca inchiderea contractului se face anticipat si nu se mai duce la sfarsit, iar in loc sa se mai calculeze taxa vamala la valoarea reziduala se calculeaza la valoarea integrala a masinii... iar diferenta de taxa care este destul de substantiala in jur de 1900 euro mi-o imputa mie ... Am studiat contractul si nu scrie nicaieri ca in caz de dauna totala taxele vamale si accizele se pot modifica ...
Va rog daca stiti sau daca va-ti lovit de aceeasi problema sa imi dati cateva sfaturi ... mentionez ca am platit pana acum la masina cu tot cu dobanda in jur de 7000 euro iar de la firma de asigurare, firma de leasing primeste 7200 euro... iar suma calculata de ei ca despagubiere este de aproximativ 2300 euro.

#2
J0nny79

J0nny79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2008

View PostJ0nny79, on Dec 28 2008, 15:49, said:

In anul 2005 am incheiat un contract de leasing pt un autoturism chevrolet kalos cu valoarea totala de 9900 euro in care erau incluse toate taxele inclusiv dobanda si taxele vamale. In urma cu aproximativ o luna am gasit masina in parcare avariata foarte tare...  cei de la asigurari au delclarat dauna totala. In acest caz cei de la leasing ne-au spus ca taxele vamale nu se mai platesc asa cum erau pt ca inchiderea contractului se face anticipat si nu se mai duce la sfarsit, iar in loc sa se mai calculeze taxa vamala la valoarea reziduala se calculeaza la valoarea integrala a masinii... iar diferenta de taxa care este destul de substantiala in jur de 1900 euro mi-o imputa mie ... Am studiat contractul si nu scrie nicaieri ca in caz de dauna totala taxele vamale si accizele se pot modifica ...
Va rog daca stiti sau daca va-ti lovit de aceeasi problema sa imi dati cateva sfaturi ... mentionez ca am platit pana acum la masina cu tot cu dobanda in jur de 7000 euro iar de la firma de asigurare, firma de leasing primeste 7200 euro... iar suma calculata de ei ca despagubiere este de aproximativ 2300 euro.


Se pare ca nimeni nu a stiut sa raspunda deci am revenit eu cu lamuriri: in cazul unei daune totale a unei masini care face obiectul unui contract de leasing contractul se incheie ... dar taxele vamale nu se raporteaza la valoarea reziduala ci la valoarea integrala ... deci in concluzie
DACA AVETI LEASING LA O MASINA CU TAXE VAMALE AVETI GRIJA SA NU FIE DECLARATA DAUNA TOTALA INAINTE DE A TERMINA CONTRACTUL DE LEASING CEL PUTIN ASA ESTE LA DIBAS AUTO CARE NU TE AVERTIZEAZA CA POTI PATI ASA CEVA SI TREBUIE SA DAI BANI IN PLUS CA " ASA VREA STATUL " , DECI CHIAR DACA AVETI DAUNA TOTALA INCHIDETI CONTRACTUL INAINTE DE A O DECLARA...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate