Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Myair

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#19
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postnic_biso, on Feb 1 2009, 12:42, said:

Am zburat cu MyAir, Venetia - Bucuresti, pe 25 ian.
Puteti vedea poze de pe zbor cat si poze din Venetia, intr-un trip report.

Uffffffffff, "rautate", ce dor mi s-a facut.........................! Zboruri in fiecare luna?!? Wow..... si eu nu am inca nimic planificat pe anul asta (am de platit datorii pentru excursiile trecute) si ofertele vin si se tot duuuuuuuuuuuuuuc.....

#20
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postfly_dream, on Feb 2 2009, 12:16, said:

Uffffffffff, "rautate", ce dor mi s-a facut.........................! Zboruri in fiecare luna?!? Wow..... si eu nu am inca nimic planificat pe anul asta (am de platit datorii pentru excursiile trecute) si ofertele vin si se tot duuuuuuuuuuuuuuc.....
Asa te lauzi tu, draga, in an de criza ? :D

#21
madaa

madaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 31.08.2006
Buna,

Am o problema cu minunata companie low cost My air:

In data de 04.01 am cumparat un bilet de avion de la My Air pe ruta Bologna-Bucuresti, insa zborul a avut o intarziere de min 24 ore din cauza faptului ca avionul era blocat la Paris pt ca ninsese.Am renuntat la bilet extenuata fiind dupa 14 ore de stat in aeroport si 6 la hotel si m-am intors in Bologna.Am vorbit cu cei de la biroul My Air si cu cei de la call center din Italia, de aici fiind indrumata sa scriu un mail la [email protected] si sa cer rambursarea contravalorii biletului. Le-am scris vreo 5 mail-uri, insa degeaba...se pare ca se incapataneaza sa-mi incale drepturile instituite prin Regulamentul CE nr. 261/2004, acela de a-mi restitui banii pe bilet, la cerere, daca zborul are o intarziere mai mare de 6 ore.

Ati patit asa ceva cu My Air?Ce ma sfatuiti sa fac?Am depus plangere si la OPC si surpriza!! inca nu am primit niciun raspuns.


Va multumesc anticipat si va doresc o seara placuta! :)

#22
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postmadaa, on Feb 2 2009, 23:45, said:

Buna,

Am o problema cu minunata companie low cost My air:

Am avut  si eu o problema cu ei (mi-au modificat ora de plecare). Dupa ce am schimbat cateva mailuri, in care incercau sa ma abureasca, am sunat la call-center (gasesti nr pe site). Aici am reusit sa obtin contravaloarea biletului (in bani) pentru ca nu imi convenea noua ora de plecare.
Asa ca te sfatuiesc sa suni la ei decat sa stai si sa astepti un raspuns prin mail.
Bafta!

#23
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 29.07.2008
A folosit cineva noul carnet de la My air?
N-am inteles cat timp e valabil.Nu e chiar low cost da pentru urgente ar fi bun.

#24
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postadb9000, on Feb 17 2009, 12:46, said:

A folosit cineva noul carnet de la My air?
N-am inteles cat timp e valabil.Nu e chiar low cost da pentru urgente ar fi bun.
la ce carent te referi? poti sa detaliezi un pic?

#25
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 29.07.2008

View Postbubalus, on Feb 17 2009, 13:10, said:

la ce carent te referi? poti sa detaliezi un pic?

My CARNET
Myair presenta MyCarnet !!

MyCarnet è lo strumento indispensabile per chi viaggia spesso e non è in grado di programmare i propri spostamenti ma vuole in ogni caso risparmiare.
Con MyCarnet avrete la possibilità di prenotare il vostro viaggio ad un prezzo fisso, con garanzia di prenotazione sino all’ultimo posto disponibile sull’aereo.

Caratteristiche comuni a tutti i carnet:

- I carnet possono essere per voli nazionali o internazionali
- Nominativo libero: non richiesto il nome del passeggero al momento della richiesta del carnet
- La prenotazione del volo è possibile fino ad esaurimento disponibilità posti, senza altre limitazioni
- Bagaglio: un bagaglio da stiva incluso (max 18 kg)
- Tasse incluse
- Pagamento con carta di credito al momento della richiesta online

CARNET 10
- 10 tratte sola andata
- 2 cambi nome/data gratuiti. Cambi ulteriori a pagamento secondo le Condizioni Generali myair
- Spese amministrative: 10 Euro (Risparmi 40 Euro rispetto a 10 prenotazioni singole)

CARNET 20
- 20 tratte sola andata
- 1 biglietto gratuito: paghi solo 19 tratte
- 5 cambi nome/data gratuiti. Cambi ulteriori a pagamento secondo le Condizioni Generali myair
- Spese amministrative: 10 Euro (Risparmi 90 Euro rispetto a 20 prenotazioni singole)

CARNET 30
- 30 tratte sola andata
- 2 biglietto gratuito: paghi solo 28 tratte
- 7 cambi nome/data gratuiti. Cambi ulteriori a pagamento secondo le Condizioni Generali myair
- Spese amministrative: 10 Euro (Risparmi 140 Euro rispetto a 30 prenotazioni singole)

in limba romana inca nu l-au introdus.L-am vazut ieri prima data.


View Postbubalus, on Feb 17 2009, 13:10, said:

la ce carent te referi? poti sa detaliezi un pic?
SCEGLI IL TUO CARNET

TRATTE       ROTTE         GRATUITA'       CAMBI       SPESE AMM.       COSTO

10               NAZIONALI              NO                    2                    10 €                 980 €

10           INTERNAZIONALI       NO                    2                    10 €                    1250 €

20                NAZIONALI         1                    5                    10 €                   1862 €

20            INTERNAZIONALI         1                     5                     10 €                 2375 €

30             NAZIONALI         2                     7                     10 €                  2744 €

30            INTERNAZIONALI         2                     7                     10 €                  3500 €

Per ogni carnet:

- Cambio: data e/o nome

- 1 bagaglio incluso

- Tasse incluse

- Pagamento con carta di credito al momento della richiesta online

Editat de adb9000, 17 februarie 2009 - 20:44.


#26
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.206
  • Înscris: 15.02.2005
nu e chiar ieftin
la 10 calatorii (doar dus) internationale la 1250 de euro...e apropae cat o cursta de linie sau chiar peste.

initial ma gandeam ca e ceva gen cum au companiile full fare ... cu cat mergi mai mult cu atat castigi puncte / bani si poti avea reduceri sau gratuitati. dar se par eca m-am inselat.

#27
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 29.07.2008

View Postbubalus, on Feb 18 2009, 13:03, said:

nu e chiar ieftin
la 10 calatorii (doar dus) internationale la 1250 de euro...e apropae cat o cursta de linie sau chiar peste.

initial ma gandeam ca e ceva gen cum au companiile full fare ... cu cat mergi mai mult cu atat castigi puncte / bani si poti avea reduceri sau gratuitati. dar se par eca m-am inselat.

Ma refeream la faptul ca nu poti cumpara mereu biletele cu trei luni inainte!Si de sarbatori sunt mai mereu preturi mari.Daca am inteles bine doar cand iei bilete efectiv trebuie sa dai numele.Pentru o iesire in grup se pote lua hotararea in ultima zi daca mai sunt locuri.Asta iarna cu o saptamana inainte de craciun doar biletul fara taxe pentru Paris sarise de 200 euro.Asa ca n-am putut face o nebunie de anu nou.Sau alta chestie care n-am inteles-o daca un bilet din carnet e valabil pentru o calatorie (buc -paris), sau daca schimbi folosesti doua.

#28
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 06.02.2004
Mie mi se pare f. bun pretul, avand in vedere ca, din ce am inteles eu, carnetul e nenominal, poti sa-ti iei bilet pentru orice data, si cu o zi inainte, cu conditia sa gasesti loc in avion. Pt cineva care calatoreste in interes de servici (cand nu stii date 100% fixe) mi se pare ideal. Un bilet flexibil la o companie de linie costa de 2-3 ori mai mult decat unul "promo".

#29
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.206
  • Înscris: 15.02.2005
2 zboruri cu MyAir in acest weekend.
Vineri dimineata Venezia Marco Polo (7.05) - Buc. Baneasa (10.00)
Luni seara Buc. Baneasa (21.00) - Bergamo (22.10)
Zbor f ok si lin... far anici un minut de intarziere. Am inteles ca uneori MyAir au probleme la capitolul asta...dar acum nu a fost cazul.
Grad de ocupare cam 25% in ambele zboruri.
Daca mai am ocazia mai zbor cu ei.

#30
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 08.01.2009

View Postbubalus, on Mar 10 2009, 11:12, said:

2 zboruri cu MyAir in acest weekend.
Vineri dimineata Venezia Marco Polo (7.05) - Buc. Baneasa (10.00)
Luni seara Buc. Baneasa (21.00) - Bergamo (22.10)
Zbor f ok si lin... far anici un minut de intarziere. Am inteles ca uneori MyAir au probleme la capitolul asta...dar acum nu a fost cazul.
Grad de ocupare cam 25% in ambele zboruri.
Daca mai am ocazia mai zbor cu ei.

As vrea, daca esti amabil, si niste preturi pentru informarea mea si a posteritatii. Se poate sa fi specificat lucrul asta intr-un post anterior, eu nu am gasit, scuze daca nu stiu sa caut mai bine de atat.

Am gasit pana la urma postul este aici. 12 euro pentru 2 zboruri TTI, sa tot zbori. Am fost si eu cu ei anul trecut, dar nu prea imi aduc aminte zborul, ceea ce inseamna ca a fost OK. A fost buna Myair la vremea aceea pentru ca m-a lasat pe un aeroport bun (mare) si am avut legaturi bune

Editat de laurentcauia2, 19 martie 2009 - 10:47.


#31
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postlaurentcauia2, on Mar 19 2009, 10:33, said:

As vrea, daca esti amabil, si niste preturi pentru informarea mea si a posteritatii. Se poate sa fi specificat lucrul asta intr-un post anterior, eu nu am gasit, scuze daca nu stiu sa caut mai bine de atat.

Am gasit pana la urma postul este aici. 12 euro pentru 2 zboruri TTI, sa tot zbori. Am fost si eu cu ei anul trecut, dar nu prea imi aduc aminte zborul, ceea ce inseamna ca a fost OK. A fost buna Myair la vremea aceea pentru ca m-a lasat pe un aeroport bun (mare) si am avut legaturi bune
da...am prins o oferta super.... ma uit zilnic pe site-ul lor (mai primesc si newsletter-uri) da n-am mai gasit asa pomana. in general am obsevat ca la pret sunt peste wizz si ryan.
anyway...cred ca trebuie sa astept iarna viitoare sa mai zbor moca cu ei.

#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmadaa, on Feb 2 2009, 23:45, said:

Buna,

Am o problema cu minunata companie low cost My air:

In data de 04.01 am cumparat un bilet de avion de la My Air pe ruta Bologna-Bucuresti, insa zborul a avut o intarziere de min 24 ore din cauza faptului ca avionul era blocat la Paris pt ca ninsese.Am renuntat la bilet extenuata fiind dupa 14 ore de stat in aeroport si 6 la hotel si m-am intors in Bologna.Am vorbit cu cei de la biroul My Air si cu cei de la call center din Italia, de aici fiind indrumata sa scriu un mail la [email protected] si sa cer rambursarea contravalorii biletului. Le-am scris vreo 5 mail-uri, insa degeaba...se pare ca se incapataneaza sa-mi incale drepturile instituite prin Regulamentul CE nr. 261/2004, acela de a-mi restitui banii pe bilet, la cerere, daca zborul are o intarziere mai mare de 6 ore.

Ati patit asa ceva cu My Air?Ce ma sfatuiti sa fac?Am depus plangere si la OPC si surpriza!! inca nu am primit niciun raspuns.


Va multumesc anticipat si va doresc o seara placuta! :)
Pentru probleme cu privire la airlines, cel mai eficient este sa te adresezi la Bruxelles, exista un serviciu special care se ocupa cu asta... sincer nu stiu mail-ul, dar daca dai un search (din pacate nu am timp acum), le afli mailul si le scri. E call line-ul in urma CE 261/2004

#33
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Aveam 2 zboruri in luna mai si pe ambele le-au facut varza cei de la MyAir. Cred ca aplica aceeasi formula ca si cei de la Wizz Air, adica baga curse multe, vad care se cumpara iar pe restul le muta sau le anuleaza.
La unul din cele 2 zboruri, mai facusera o modificare in urma cu 2 saptamani, dar pana la urma il modificam si iesea bine. Acum l-au anulat de tot.
Si orarul e modificat mult, si arata de parca nu au terminat de facut modificari.

Nu prea poti sa faci o rezervare cu mult timp inainte la MyAir, ca ti-o da peste cap de tot. Ceea ce nu se prea poate spune de Ryanair si easyJet, unde modificarile sunt mici sau aproape inexistente.
Si o mai si dau la inaintare ca acum, in timpul crizei, vor sa atraga oamenii de afaceri.  :deadtongue: Cum sa nu... Ca turist mai faci mici modificari +/- 1,2 zile, dar atunci cand calatoresti pentru job depinzi de ore si nu de zile.

Si macar de-ar lasa mai multa libertatea de "miscare" cu modificarile. MyAir se pare ca nu te lasa sa alegi decat o alta cursa pe aceeasi ruta, la +/- 3 zile de data zborului initial. Macar la Wizz Air poti sa modific dupa cum vor muschii tai. De exemplu aveam Timisoara-Venetia pe care l-am schimbat fara probleme in Bucuresti-Timisoara, si Madrid-Bucuresti pe care l-am schimbat in Londra-Bucuresti.
Macar de-ar fi fost la fel si la MyAir...  :deadtongue:

#34
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 407
  • Înscris: 20.11.2008
MyAir pare ca se inchide, obligat fiind de statul italian.

#35
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.289
  • Înscris: 05.04.2006
Astăzi toate zborurile MyAir cu plecare de pe Băneasa au fost anulate. Se pare că Blue Air va prelua anumite rute (Milano, Veneția, Catania, Napoli) ale MyAir... :D

Până la urmă totul s-a terminat cu bine și pentru cei blocați în aeroport: au putut zbura gratuit cu Blue Air, plătind doar taxele de aeroport.

#36
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View Postinside_spy, on 22nd July 2009, 21:17, said:

Se pare că Blue Air va prelua anumite rute (Milano, Veneția, Catania, Napoli) ale MyAir... :D

Blue Air le opera oricum de ceva vreme, mai putin Venetia (din Bucuresti).

View Postinside_spy, on 22nd July 2009, 21:17, said:

Până la urmă totul s-a terminat cu bine și pentru cei blocați în aeroport: au putut zbura gratuit cu Blue Air, plătind doar taxele de aeroport.

Vai, ce marinimie din partea Blue Air... Hai sa fim seriosi, Blue Air are preturi de 1, 10, 20 euro + taxe de 40-50 euro / bilet...
E drept ca luand in scurt, fiind si vara, preturile sunt mult mai mari, ajungand la 150-200 poate 200 euro / bilet. Asa ca platind doar vreo 50 euro tot suna mai bine. Plus publicitate multa pentru Blue Air.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate