Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Inselaciune...

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004
...tocmai am primit pe mobilul aflat in reteaua COSMOTE urmatorul mesaj:

"DOMO@Felicitari Ai castigat un TV Panasonic +2000euro Suna reprezentantul teritorial la 0765705400 si revendica-ti premiul!Cod unic:xxxxx.Expeditor :DOMO@0765705400"

#2
nullbyte

nullbyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.02.2008
De la ei?

#3
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004

 nullbyte, on Dec 24 2008, 17:53, said:

De la ei?
de la DOMO...de la numarul postat...

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Stai sa vezi cand te-o suna "reprezentanul Cosmote" si iti va oferi un numar nelimitat de minute in retea plus un bonus de fidelitate pentru ca esti client fidel (cu toate ca tu esti doar de cateva luni in reteaua lor) asta bineanteles contra unui mesaj de reancarcare a creditului celui ce te suna.....atunci sa te tii..... :naughty:

Deja astea cu castigurile de la Domo sau Flanco...s-au cam fumat, lumea s-a cam prins de smecherie , au trecut la un nivel superior, alte texte.....

#5
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
... mai sunt inca destui care nu au achitat inca taxa pe prostie :)

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Eu am primit mesaj ca am castigat un LOGAN! Culmea, pe telefonul de serviciu!
Sa intru pe un site si sa citesc instructiunile. Acolo erau afisati si alti castigatori: Popescu Ion, Geogescu Vasile, Bucur Georgeta... Strage names  :lol:
Instructiunile spuneau sa platesc transportul pana la mine acasa si sa sun pentru confirmare la numarul de telefon de la care am primit mesajul.
Site-ul, un fake ordinar, avea ca sponsor principal exact firma la care lucrez. Primul lucru a fost sa solict inchiderea oficiala(blocarea) site-ului respectiv. Apoi am sunat la telefonul respectiv (de pe un fix, normal). Ce .... in diferite locuri(orificii) si-a luat respectivul, nu va spun! Dupa 1/2 de ora m-au sunat si cei de la compania de telefonie mobila de pe care se trimitea mesajul sa-mi spuna ca telefonul respectiv a devenit inutilizabil. Telefonul, nu numarul!

Edited by viceroy56, 24 December 2008 - 19:24.


#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Am primit si eu un mesaj de genul asta pe un nr. de vodafone de la 0767505657 prin care eram "felicitat" de coca-cola pentru castigarea premiului de 10000euro + un tv plasma LG si trebuia sa-i contactez pentru ridicarea premiului.
  Am sesizat acest lucru la *222 dar mi-au zis sa sun la cosmote sau la politie.Operatorul de la cosmote m-a trimis la politie :cursing: ......cum ca ei n-au ce sa faca in acest sens desi i-am spus ca nr.-ul asta e mai vechi in "domeniu".Eu cred ca le convine ca au trafic pe aceasta cartela si nu vor sa o inchida. :death:

#8
Im2good4U

Im2good4U

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 07.04.2006
nu au cum s`o inchida.. politia poa` sa ia masura asta.. hai sa vorbim si noi acum! :ciocan:

#9
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 Im2good4U, on Jan 2 2009, 13:02, said:

nu au cum s`o inchida.. politia poa` sa ia masura asta.. hai sa vorbim si noi acum! :ciocan:



"Cartela SIM/serviciile COSMOTE sunt destinate utilizării legale de către utilizator în calitate de Utilizator Final și nu pentru alte scopuri."..


http://www.cosmote.r....cid=18227.......
:cursing:

Edited by alexa32, 02 January 2009 - 13:30.


#10
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Am primit și eu un SMS aseară de la numărul de telefon 0763.***.*** în care eram informată că am câștigat un LCD oferit de Panasonic și Altex. Nu am participat la nicio promoție în ultima perioadă, nici măcar nu am cumpărat ceva de la Altex în viața mea!

Pentru revendicarea premiului am sunat la numărul respectiv, iar un tip care nu a vrut să se prezinte ("eu sunt doar un operator, numele meu nu este important") mi-a cerut să plătesc 20 de euro, reprezentând cheltuielile de transport ale premiului. A fost o discuție interesantă, în care eu ceream un număr de cont să plătesc cei 20 de euro, el dorea să achiziționez o cartelă de reîncărcare Cosmote! Am cerut să vorbesc cu un șef de-al lui, mi-a spus că nu e disponibil, i-am cerut adresa de e-mail și numărul de fax pentru sesizări, mi-a spus că n-au... M-am lămurit și l-am rugat să păstreze el LCD-ul respectiv, să-l vândă și să aibă credit destul pe cartelă!

Unde trebuie să fac o reclamație împotriva numărului de telefon? Mi se pare aiurea să sun la cei de la Vodafone, și-așa i-am tot stresat zilele astea că am tot avut probleme cu netul mobil de la ei...

#11
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Si eu am primit. Nu ami stiu ce castigasem.
Am sunat cu numar ascuns peste cateva ore, si i-am spus ca voi fi prezent a 2-a zi dimineata la cea ami apropiata sectie de politiecu telefonul in "dinti". In acel moment i-a disparut buna dispozitie!
Evident ca nu m-am dus nicaieri dar....

#12
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Sper sa infunde puscaria terminatii astia

#13
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Nu vad de ce ar face-o. Operatorii au numai de castigat....asa ca....

#14
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Tocmai am primit un telefon de la un numar cosmote, o voce de barbat imi spune ca am reducere la abonament 50% pt jumatate de an, ...imi cere ultimele 6 cifre din cnp. Acesta este numarul, 0761229874 , la un moment dat a inchis,banuiesc ca imi cerea in final coduri de reancarcare. Daca vrea cineva sa raporteze numarul...

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Nu ai cui sa raportezi,nu intereseaza pe nimeni!Eu am sunat la cosmote imediat ce am primit un  mesaj capcana si nici macar nu i-a interesat numarul....mi-au raspuns direct ca nu e treaba lor si sa reclam la politie. :cursing:

#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Cred ca a venit vremea sa avem aceeasi politica ca si alte tari din Europa, unde si un prepay este inregistrat pe numele tau, nu numai abonamentul.
In felul asta am fi scutiti in mare masura de scursurile sociale care apeleaza la mizerii de genul acesta.

#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 onlyone, on Jan 11 2009, 21:51, said:

Cred ca a venit vremea sa avem aceeasi politica ca si alte tari din Europa, unde si un prepay este inregistrat pe numele tau, nu numai abonamentul.
In felul asta am fi scutiti in mare masura de scursurile sociale care apeleaza la mizerii de genul acesta.

Si in afara am vazut "prepay" la chioscuri. Doar nu stai sa dai datele vanzatoarei de la ziare. Nu am intrebat dar asa cred.
Solutia ar fi sa ignoram aceste mesaje iar cei care raspund acestora si "onorand oferta"...astia isi merita soarta  ;)  Astia care inca mai cred ca vin bani din cer.

#18
Legolas13

Legolas13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.05.2008

 nowories, on Jan 11 2009, 20:18, said:

Tocmai am primit un telefon de la un numar cosmote, o voce de barbat imi spune ca am reducere la abonament 50% pt jumatate de an, ...imi cere ultimele 6 cifre din cnp. Acesta este numarul, 0761229874 , la un moment dat a inchis,banuiesc ca imi cerea in final coduri de reancarcare. Daca vrea cineva sa raporteze numarul...

Vroia doar sa ii transferi din contul tau euro cu secventa *444#, la bon ca sa confirmi nu tre sa faci *444*1# ca la prepay, ci *444*parola#, iar parola fiind ultimle 6 cifre din cnp :coolspeak: . Am intalnit destule cazuri. :D

 C.F.S., on Jan 2 2009, 21:37, said:

Sper sa infunde puscaria terminatii astia

Cei mai multi(cam 85%) din ei sunt deja la parnaie asa ca slabe sanse :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate