Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

DAB īn Romānia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#361
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
Cat sa scada puterea pentru ca si pana acum emiteau cu 250W, cat un bec mai rasarit.... Cred ca le-a cazut legatura cu sarma de rufe pe care o foloseau ca antena.... s-a desprins carligul de rufe care strangea legatura din cauza ploii inghetate si Dorel e in concediu pentru ca este Anul nou chinezesc si nu are cine sa-l puna la loc.

Edited by benny, 10 February 2019 - 22:12.


#362
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
se mai misca ceva aici? au revenit la acoperirea normala?

Edited by superrazvan, 23 March 2019 - 12:01.


#363
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
La fel de slab....
Nicio modificare (pana acum)

#364
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Zicea initiatorul topicului ca vom avea DAB+ pana in 2014. Mai spunea ca vom avea euro cat de curand.

Ei, eu vin din viitor si va spun ca nu avem niciuna din astea 2. :D

#365
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
In Militari, Gorjului, nu receptionez nimic in sufragerie. Panasonic PMX7DB, l-am achizitionat de curand
O sa incerc si in dormitor dar pare ca nu e de viitor. O sa se invecheasca aparatul pana atunci, noroc ca stie si altceva

#366
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
Hmm. Mi se pare mie sau si a revenit la puterea "normala". Acum reusesc sa scot Indoor DABu Bucurestean
Aceas Bitrate bun de 192kbps si acelasi posturi.

#367
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
au revenit, se pare la situatia anterioara, cum spui, dar altceva mai fac ?

#368
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
ar trebui sa scoata anul acesta la licitatie frecvente dab +

#369
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
Conform cu planurile de pe hartie, in trim. IV 2019, va fi licitatia pentru T-DAB+
http://www.ancom.org...t1544183479.pdf

#370
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017

View Postsuperrazvan, on 03 mai 2019 - 12:23, said:

au revenit, se pare la situatia anterioara, cum spui, dar altceva mai fac ?

Eu zic ca nu, dar vom vedea cum o sa fie cu licentele DAB. Barem sa avem cativa Privati acolo, nu ca la DVB T2

#371
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
E o discutie cu privatii. Licenta va fi nationala (prea putine sanse pentru regionala, locala zero). Cati privati sunt cu licenta nationala? Destui de putini. Mai au unii locali (in FM) licenta de satelit nationala dar nu stiu/cred daca o asimileaza CNA si pe DAB (or sa iasa iar discutii despre ponderea programelor relativ la ascultatori etc).

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2019 - 19:22.


#372
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
Pe de alta parte extind transmisiile analogice pana in 2025: https://www.comunica...damentare-2.pdf

#373
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2019 - 11:27, said:

Pe de alta parte extind transmisiile analogice pana in 2025: https://www.comunica...damentare-2.pdf
In afara de Norvegia nu stiu alta tara din Europa ca sa-si fi propus un termen de incetare a transmisiilor radio analogice pe terestru.
In documentul respectiv este vorba de o propunere de prelungire a licentelor de emisie pentru programele publice de radiodifuziune. Atat.
Pentru transmisiile terestre, Romania nu are adoptata inca o strategie de trecere de la radio analogic la cel digital.

Attached Files



#374
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
Nu e chiar o prioritate sa acoperi toate zonele tarii cu semnal DAB cand nu ai nici macar curent electric in unele zone sau semnal la telefon sau ascultatori care inca mai folosesc radiourile rusesti vechi. De aceea fm-ul nu o sa moara. Dar ar trebui utilizat doar acolo unde nu se poate altfel, cel putin in orasele mari si imprejurimi DAB-ul ar fi trebuit sa domine deja.
Poate cu o guvernare ceva mai deschisa catre modern si mai putin populism

#375
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
Ca sa domine DABu, trebuie sa acopere orasele importante + sa existe aparate radio cu DAB in magazine

Nu am vazut Aparate portabile cu DAB in magazinele ca Altex sau Flanco. Doar la OLX am vazut destule Portabile. De la 50 de lei

#376
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View PostAndrei11161810, on 09 mai 2019 - 08:03, said:

Ca sa domine DABu, trebuie sa acopere orasele importante + sa existe aparate radio cu DAB in magazine

Nu am vazut Aparate portabile cu DAB in magazinele ca Altex sau Flanco. Doar la OLX am vazut destule Portabile. De la 50 de lei

Incorect, de ce ar cumpara cineva un aparat radio pe care nu il poate folosi?
Nici masinile nu au aparut inaintea drumurilor.

Exista destule optiuni dar nu sunt chiar ieftine dar nici o avere. Dar totodata si inutile, nu dai de 4-5 ori mai mult pe un aparat de radio minuscul care nu iti foloseste decat daca iti iei si casa in Bucuresti si improvizezi o antena ca pe vremuri cand nu era receptia fm prea grozava. Nici masina nu ti-ai cumpara ca sa te plimbi cu ea in curte, nici telefon nu ti-ai luat fara a avea macar jumatate de liniuta semnal

https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c

Pe piata din Romania, marcile comerciale gen Panasonic si Sony nu vand astfel de aparate tocmai pentru ca ele costa cu aprox 50-100 de euro mai mult si reprezinta un cost inutil (cu exceptia celor care au semnal bun de la antena din Herastrau). De aceea ele se gasesc mai mult pe olx sau prin platforme gen emag unde vand toti olxisii inregistrati la ANAF

Eu am cumparat de la cineva SH un panasonic cu DAB+ dar l-am luat pentru calitatea sunetului, DAB-ul receptioneaza doar in dormitor cu cablul atrnat de galerie. De obicei versiunile cu DAB+ sunt pentru piete mai dinamice si unde e concurenta mai mare si, de obicei, sunt mai bune calitativ decat cele pentru pietele in curs de dezvoltare. SI s-a dovedit ca e versinea asta e mai buna decat versiunea pe care o aveam eu , fara DAB desi aparatul e produs mai recent si suporta mai multe formate audio, e mai slab la detalii

Edited by searcher8206, 09 May 2019 - 08:31.


#377
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnelu F, on 08 mai 2019 - 19:35, said:

In documentul respectiv este vorba de o propunere de prelungire a licentelor de emisie pentru programele publice de radiodifuziune. Atat.
Desigur. Insa exista o continuitate cu urmatorul proiect.

View Postnelu F, on 08 mai 2019 - 19:35, said:

In afara de Norvegia nu stiu alta tara din Europa ca sa-si fi propus un termen de incetare a transmisiilor radio analogice pe terestru.
Uite noi, doar ca proiect, inca nu a fost adoptat de guvern:

Quote

2 Pe teritoriul României, tranziţia completă şi efectivă de la serviciile de radiodifuziune analogice din benzile de unde lungi (UL), medii (UM), ultrascurte (UUS-FM) la serviciile de radiodifuziune terestre în format digital şi încetarea completă a transmisiilor programelor de radio terestre analogice (ASO-Analog Switch-Off), se va realiza în perioada 2025-2027;
https://www.comunica...acte-normative/

Edited by neagu_laurentiu, 09 May 2019 - 09:18.


#378
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAndrei11161810, on 09 mai 2019 - 08:03, said:


Nu am vazut Aparate portabile cu DAB in magazinele ca Altex sau Flanco. Doar la OLX am vazut destule Portabile. De la 50 de lei
Am vazut in Auchan.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate