Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

DAB īn Romānia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#325
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
https://economie.hot...-milioane-e.htm

#326
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Pe cel mai înalt punct al munților Pćdurea Neagrć (SV Germaniei, Feldberg, 1493m), cu expunere bunć în toate direcțiile, am scanat cu mobilul și am putut decoda 168 de radiouri în DAB+.
Normal, erau și multe dubluri/tripluri, sau multe radiouri su semnal prea slab pt recepționare. Dar tot au rćmas vreo 70 de ascultat ...

Încć nu am putut recepționa multiplexul experimental din Alsacia (chiar de aveam expunere bunć, emițćtorul din Strasbourg e prea slab, fiind momentan în teste). În rest, ”suspecții” (= multiplexurile) normali din Germania și Elveția.

Attached Files


Edited by maritus, 25 August 2018 - 20:36.


#327
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

 neagu_laurentiu, on 26 august 2018 - 10:19, said:

Pai nici tu, lasa ce-i afara, aici e altceva. Cand ai sa vezi cate posturi vor intra in retea, cu CNA-ul nostru, ai sa dai navala la internet ca nu gasesti ce te intereseaza.
Ai dreptate, m-am exprimat aiurea :no:Posted Image
Mesajul de baza e: îmi doresc ca toți cetățenii lumii să aibă posibilitatea să aleagă liber. Nu să fie forțați să cumpere servicii de la firme private, când există posibilitatea serviciilor publice (oricum plătite). Nu consider sănătos modelul românesc, unde ești forțat să pleci în platforme alternative din cauza lipsei calității oferite de sectorul privat, în timp ce vrei-nu-vrei plătești oricum și pt servicii publice de radiodifuziune.

Iar discuția asta de principiu nu are nicio legătură cu realitatea ce ne așteaptă. Mă și aștept, pe același model cu televiziunea digitală, fie ea terestră sau satelitară, să nu avem niciun ofertant pt multiplex DAB+ în România. Sau ...

1) Dacă e concurență deschisă, și vine - spre exemplu - operatorul infrastructurii de radiodifuziune din Ungaria, sau Austria (ăștia au licitat pt DVB-T), acest operator va opera o platformă (multiplex), adică o rețea de relee pe care poate fi emis conținut. Să zicem, 13 posturi de radio la calitate bună și nivel de protecție bun. La acest operator câștigător vin radiourile să închirieze 1-2-3-4 sloturi (poate Europa FM vrea doar ea, fără Virgin și Vibe, iar SBS vrea cu toate cele 4 posturi). Nu văd SRR-ul închiriind și plătind unui operator privat.
2) Dacă se vrea politic/șpăgăresc să se mai mute niște bani publici prin conturi, atunci se alocă (sau câștigă) și Radiocomul un multiplex. Acolo ar merge și SRR-ul să plătească și să emită (poate cu toate cele 5 posturi naționale, fără studiouri regionale). Privații ar mai putea închiria de la Radiocom doar ce capacitate mai rămâne liberă în multiplex.
3) E posibilă și varianta hibridă (menționată în caietul de sarcini). Unul din multiplexe se sparge în multiplexuri regionale. Asta înseamnă că SRR și/sau privații care vor acoperire națională merg pe cel național, iar canalele publice teritoriale merg împreună cu ceva privați regionali pe multiplexul regional. Doar să se găsească 2 operatori interesați de piața din RO.
4) nimeni nu e interesat și licitația se anulează.

#328
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Radiocom va fi ofertant si castigator. Au deja reteaua, de la televiziunea VHF. Mai cumpara un multiplexor si cate un sistem radiant pe ici pe colo, unde nu se pupa, si gata-i. Iar altu' sa faca investitia de la zero, nu cred ca va iesi la pretul primului.
Insa avem o lege a audiovizualului, aplicata de CNA, unde sunt cele 3 categorii de posturi: nationale, regionale si locale. Cum cele doua MUX-uri sunt nationale/regionale atunci posturile locale (cele mai multe la numar) nu se regasesc in posibilii clienti. La altii din afara iarasi am dubii daca ne uitam in istoria FM.
Radiocom e preferata statului, doar e in subordine, se platesc/transfera bani uneori cu semnul intrebarii intre institutiile statului, e cea mai buna partida de asa si pentru viitor, sigur, cu deviza ca-i o societate cu traditie, asigura emisia posturilor de importanta nationala din 1927, bla bla bla.
Pe modelul televiziunii digitale fara piata din cauza cablistilor si satelitului, DAB nu are, cel putin la inceput, o piata cu numar mare de receptoare, se vor face calcule drastice de catre privati, nu da cu plus, avem problema oul sau gaina si nu vor sa o rezolve din buzunarul propriu. Asa ca raman posturile SRR in retea.
Si eu sau altu', pentru care DAB e doar un instrument si nimic mai mult, in cautarea continutului dorit constat ca tot netul e cel mai ofertant si ieftin, in continua expansiune atat de operatori cat si clientela.

Edited by neagu_laurentiu, 26 August 2018 - 13:01.


#329
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Se pare ca MUX-1 Radio T-DAB+ este deja rezervat Radiocomului. Cel putin asta doreste Ministerul Comunicatiilor, care a elaborat un proiect de lege in acest sens, in paralel cu viitoarea licitatie de frecvente T-DAB+ a celor de la ANCOM. Urmeaza sa vedem cine urca pe MUX-2 valabil pentru operatorii privati.

Edited by valitv, 27 September 2018 - 08:36.


#330
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 valitv, on 27 septembrie 2018 - 08:30, said:

Se pare ca MUX-1 Radio T-DAB+ este deja rezervat Radiocomului. Cel putin asta doreste Ministerul Comunicatiilor, care a elaborat un proiect de lege in acest sens, in paralel cu viitoarea licitatie de frecvente T-DAB+ a celor de la ANCOM. Urmeaza sa vedem cine urca pe MUX-2 valabil pentru operatorii privati.

in Bucuresti este deja in teste de cativa ani dab simplu dar cu putere foarte mica...nu prea se prinde in casa..

#331
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 valitv, on 27 septembrie 2018 - 08:30, said:

Se pare ca MUX-1 Radio T-DAB+ este deja rezervat Radiocomului.
In vara proiectul de lege prevedea expres asta, acum au scos denumirea in clar dar conditiile tehnice sunt greu de atins de catre altcineva.

#332
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017

 maritus, on 25 august 2018 - 20:34, said:

Pe cel mai înalt punct al munților Pădurea Neagră (SV Germaniei, Feldberg, 1493m), cu expunere bună în toate direcțiile, am scanat cu mobilul și am putut decoda 168 de radiouri în DAB+.
Normal, erau și multe dubluri/tripluri, sau multe radiouri su semnal prea slab pt recepționare. Dar tot au rămas vreo 70 de ascultat ...
Cum se numeste aplicatia ?!

#333
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Aplicatia vine cu dispozitivul. Insa numai cateva au tunerul DAB inclus, nu majoritatea telefoanelor!

#334
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DLCqRvgCYHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#335
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
Hehe. Acela e video meu. In orice caz, azi am primit comanda de radio cu DAB, acel DPR69 Plus.

Eram curios sa vad ca prind bucurestiu. Si vad ca am prins. In ciuda ca Circa era de 300 de W emitatoru din Herastrau


#336
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Poate sa puna cineva o lista cu posturile DAB din Bucuresti la momentul actual?

#337
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
Cam asa este DABu

6 posturi SRR
Romania Actualitati
Romania Antena Satelor
Romania Bucuresti FM
Romania Cultural
Romania Muzical
Romania Radio 3Net

Canal: 12A
Emitator:Bucuresti-Herastrau
Putere: Estimez ca are 1,5 KW
Bit rate: 192 Kbps /MP2 si 32 Kbps/MP2(Doar la ASatelor)
DLS: Neexistent

Sper ca te am ajutat

Edited by Andrei11161810, 29 October 2018 - 11:05.


#338
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Radio Romania: Actualitati, Cultural, Muzical, Antena Satelor, Radio3Net,Bucuresti FM.
Nu cred ca are 1.5 KW, poate doar cateva sute, sub 500W, dar e doar o presupunere.

Edited by superrazvan, 29 October 2018 - 11:11.


#339
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Puterea de emisie este de 0,3 kw.

#340
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
la mine in casa abia intra...deci are putere foarte mica...

#341
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
În continuarea discuției de pe niște pagini anterioare, unde se vorbea despre viitorul DAB+ vs. 5G:

Am pomenit despre Radiodifuziunea Bavareză care, pe lângă o rețea enervant de dezvoltată pe DAB+, a făcut și niște studii (cu pixul în mână) bazate pe alt studiu al radiodifuziunii suedeze, în care se calcula cum radioul public nu se poate baza în principal pe IP, și că (cel puțin pt o vreme) DAB+ e viitorul.

Iată că oamenii nu sunt totuși ”înguști” la minte, și de ieri testează emisie radio și TV prin ... tehnologie 5G.

Suspectul de serviciu e iar releul Wendelstein (unul dintre cele mai importante la ei. Amplasat pe un vârf din Alpi, la 1794m, cu deschidere spre nord, a fost unul dintre primele relee de mare putere, cel de unde s-a experimentat la inceputuri radio FM, TV, TV în culori, FM Stereo, RDS din 1989, DVB-T sau DAB(+)).
Acum se emite de acolo (tot cu 100kW!!) semnal 5G (mai exact FeMBMS - Further evolved Multimedia Broadcast Multicast Service). Urmează și un releu lângă München (Ismaning) pt a se testa emisia pe aceeași frecvență.

Probabil că și așa se construiește progresul, prin a fi deschis la nou.

#342
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
A meritat investiția blaupunkturile cu doua tunere!
Astăzi am ascultat coana antena satelor!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OA97lzgXW18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate