Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

PC - Home cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
razvan2k7

razvan2k7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare. Am primit de curând un home cinema Panasonic SA-HT850. E un model mai vechi (din 2000 cred) , are 5 sateliți + subwoofer.
Ceea ce vreau este să-l conectez la calculatorul meu , dar să se audă în 5.1. În acest moment sunt conectate printr-un cablu 3.5mm(mufa verde,PC) la RCA(2 mufe,roșu și alb, DVD).  Se aude sunetul propriu-zis doar în primii doi sateliți și bass-ul în subwoofer , iar în sateliții spate si centru se aude un fel de ecou , foarte încet ,total aiurea. Precizez că posed placă de sunet cu ieșire 7.1. Vă rog să-mi spuneți de ce am nevoie pentru a realiza conexiunea 5.1.
Pun o poză cu intrările de pe spatele dvd player-ului și modul în care sunt conectate acum.
Unitatea de jos - DVD player
Unitatea de sus - Receiver TV
[ http://b.1asphost.com/EnZo4U/IMG_3701.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Intrarea de sunet e stereo, obiectul respectiv face din acest stereo un fals surround, de unde și sunetul ăla ciudat din sateliții spate. Dacă nu are prin opțiuni și alte moduri mai plăcute de a face chestia asta, nu ai ce face. Nu ai posibilitate de conectare 5.1 analog, cel puțin din ce se vede.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
A mai deschis un thread identic pe aria de Electronica...

#4
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Muzica e stereo nu 5.1.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgamezcdr, on Dec 20 2008, 09:25, said:

Muzica e stereo nu 5.1.
Orice sunet care iese din pc pe mufa verde e (cel mult) stereo. Dacă a fi avut intrare 5.1 analog sau o intrare digitală ar fi putut asculta și muzică în 5.1 din PC. Oricât ar părea de ciudat, există și muzică în 5.1, ce ai scris tu acolo nu e o axiomă :)

#6
razvan2k7

razvan2k7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2007
Nu muzica e în prim plan. În principal vreau la filme și jocuri(care suportă) sunet 5.1 . Înca o chestie care mă derutează. Mai înainte am avut un sistem logitech 5.1 la care am primit un adaptor pentru PlayStation(poza mai jos). Adică , pleacă din PlayStation RCA și iese în 3 mufe de 3.5mm către boxe(5.1 presupun) . Mă gândeam să-l folosesc invers. Să plece din PC cu cele 3 mufe , și să vină in DVD cu RCA. Păreri ?
[ http://ecx.images-amazon.com/images/I/21uswx0eHJL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu merge. Odata ce vei mixa semnelele surround 5.1 in doua fire electrice (stereo), nu mai ai cum sa le separi la loc.

Edited by SuperDuper, 20 December 2008 - 21:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate