Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Contul Curent cu dobanda la vedere apropiata de cea a unui depozit

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
47 răspunsuri în acest subiect

#37
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.995
  • Înscris: 21.08.2008

View Postrickysyv, on Dec 21 2008, 22:31, said:

Banca Transilvania nu are taxe de administrare la nici un cont. Din punctul asta de vedere este de preferat multor altor banci.

Multumesc pentru clarificare.

In cazul asta incepe sa sune bine produsul, chiar daca iti blocheaza 1000lei in cont.

#38
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 13.02.2008
Dobanda de la Banca Romaneasca(14,5%) este impozitabila?

#39
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.995
  • Înscris: 21.08.2008

View Postauthentik, on Dec 21 2008, 23:26, said:

Atentie!
Dobanda de la BT este impozabila adica se aplica impozitul de 16%.

De la 1 ianuarie nu cred ca se mai aplica acel impozit. Asteptam.



View PostAlin1921, on Dec 21 2008, 23:35, said:

Dobanda de la Banca Romaneasca(14,5%) este impozitabila?

14,25% era dobanda promotionala oferita de BRom la un depozit cu termen de 4 luni.
Produsul fiind un depozit are in prezent dobanda impozabila. De la 1 ianuarie vom vedea daca aceasta ramane sau nu impozabila.

#40
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.995
  • Înscris: 21.08.2008
[ http://www.bloombiz.ro/assets/articole/2008/06/8898_bcr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

BCR MAXICONT

Spuneam acum vreo saptamana ca voi reveni cu detalii despre Contul de Economii MAXICONT de la BCR.

In primul rand spre deosebire de produsele discutate anterior nu este un cont curent, este distinct de acesta dar necesita un cont curent din care sa fie alimentat, in care isi va varsa bonificatia lunara si in care poate fi varsat cu totul la lichidare.

Dezavantaj major daca nu va place sa va jucati cu Digipass-ul, cu conturile, si cu nervii celor care asteapta dupa dumneavoastra la bancomat:
Daca la celelalte produse dobanda se calcula in functie de banii existenti in contul curent, aici se vor lua in calcul numai banii plasati in contul de economii, pentru a maximiza bonificatia sunteti nevoiti sa plimbati banii din contul curent in contul de economii si in sens contrar din contul de economii in contul curent cand aveti nevoie de ei.
Note:
- La bancomat nu puteti extrage numerar decat din contul curent, veti fi nevoiti sa faceti mai intai un transfer din contul de economii in contul curent pentru a putea extrage numerar din contul de economii.
- Transferul din contul curent in cel de economii si invers nu este taxat.

MAXICONT poate fi constituit la o filiala bancii sau prin intermediul Click 24 Banking, Alo 24 Banking (daca ati achizitionat deja acest pachet).

Taxele:
- Taxa de administrare a unui cont curent BCR este de 1,75lei
- Pachetul Cont Curent Esential ce include taxa de mai sus si accesul la serviciile 24 Banking este de 3,99lei
- Taxa de retragere numerar de la bancomat (din contul curent) este de 0,2% din suma extrasa, minim 0,20lei.
- Taxa de retragere la ghiseu direct din contul de economii este de 0,4% din suma extrasa, minim 3lei (evident va recomand sa folositi un card de debit si sa extrageti de la bancomat, chiar daca este nevoie sa faceti doua operatiuni in loc de una)

Suma minima de constituire a contului de economii este de 500 de lei.
(600 de lei mentinuti in cont timp de o luna dau o bonificatie ce compenseaza taxele de administrare ale pachetului de Cont Curent Esential)
Dobanda oferita este de:
- 9% pentru sume cuprinse intre 500 < 10000 lei
- 9,25% pentru sume cuprinse intre 10.000 < 50.000 lei
- 9,50% pentru sume cuprinse intre 50.000 < 100.000 lei
- 9,75% peste 100.000 lei

Editat de Koal, 26 decembrie 2008 - 20:47.


#41
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.995
  • Înscris: 21.08.2008
[ http://images.myjob.ro/data/logos/20138.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Piraeus Ideal

Dobanda oferita:
- 10,25% - Pentru sume intre 0 si 4000 de lei
- 11,00% - Pentru sume intre 4001 si 100000lei
- 11,50% - Pentru sume de peste 100000lei

Deschiderea contului si taxa de administrare sunt 0.
Taxa de retragere numerar la ghiseu este de 0,5% din suma, minim 1 leu.

Acestui cont de economii i se poate atasa un card de debit.

Cardul de debit oferit de Piraeus Bank este:
Piraeus Visa Electron Shop&Cash
- 5,50lei taxa de administrare anuala
- 0,2% taxa de retragere numerar de la bancomatele bancii

De punctat faptul ca unui singur card i se pot atasa pana la 5 conturi curente si 5 conturi de economii.

#42
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.754
  • Înscris: 20.08.2004

View PostKoal, on Dec 21 2008, 21:22, said:

* Nu este precizata pe site taxa de administrare a contului, dar din spusele lui VipeR85 aceasta este de 5lei/luna.
referitor la contul de economii de la BT mentionat vreau sa fac precizarea ca nu exista o taxa de administrare. taxa mentionata de 5 lei se percepe la desfiintarea contului de economii.

#43
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 26.12.2008
"[quote name='Koal' date='Dec 26 2008, 20:43' post='5728755']


BCR MAXICONT

Spuneam acum vreo saptamana ca voi reveni cu detalii despre Contul de Economii MAXICONT de la BCR.

In primul rand spre deosebire de produsele discutate anterior nu este un cont curent, este distinct de acesta dar necesita un cont curent din care sa fie alimentat, in care isi va varsa bonificatia lunara si in care poate fi varsat cu totul la lichidare."
................................................................................
...................................
E rentabil sa tii sume mari si foarte mari intr-un astfel de cont?("maxicont")?  pastreaza sau chiar poate creste acesta forma de economisire puterea de cumparare pe termen lung? Am pe cineva apropiat care economiseste astfel. Nu stiu mai nimic despre banci dobanzi comisioane dar intuitia imi spune ca daca ar fi schimbat macar jumatate din banii astia la cursul de 3.47 lei Euro(putea sa o faca!) era mai in castig. Sa fii avut doua conturi unul in lei si unul in valuta. Gresesc? Sau erau implicate prea multe costuri si comisioane?

Editat de gcontra, 27 decembrie 2008 - 14:21.


#44
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.995
  • Înscris: 21.08.2008
Deprecierea leului fata de euro a fost din ultima vreme a fost superioara dobanzii oferite de banci.

Imi este teama sa fac previziuni insa sper ca de-acum incolo vom avea un curs cat de cat stabil, sper ca deprecierea leului fata de euro va fi mai mica de 10 procente.

Pentru sume mari de bani este mai bine ca economiile sa fie divizate in mai multe depozite folosind valute diferite, pentru depozite pe perioade mai mari taxele de administrare si comisioanele sunt de regula infime fata de bonificatia acordata de banca, dar cereti toate detaliile legate de acel depozit si faceti un calcul inainte de a crea respectivele depozite.



Si ca sa raspund intrebarii dumneavoastra, conturile de economii (conturile curente cu dobanda atasata) sunt viabile pe termen scurt, nu sunt o solutie pentru o economisire pe termen lung.

Sunt utile in cazul in care doriti sa faceti o achizitie mai costisitoare, un produs electronic mai scump spre exemplu. Este mai rentabil sa va faceti un plan de economisire si sa adaugati lunar un soi de rata in acel cont si in momentul in care aveti toata suma sa purcedeti la cumparaturi, decat sa cumparati astazi pe credit si sa platiti ulterior o suma mai mare decat cea imprumutata.

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.105
  • Înscris: 24.02.2006
acest tip de conturi sunt doar pentru RON sau Euro? in $ nu se pot face?

#46
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.995
  • Înscris: 21.08.2008

View Post_Smiley_, on Jan 8 2009, 18:13, said:

acest tip de conturi sunt doar pentru RON sau Euro? in $ nu se pot face?

Depinde de banca.
In acest thread am prezentat numai conturile in lei, insa cele mai multe banci au produse similare atat pentru Euro cat si pentru Dolari.
(Cred ca una din banci are si un cont exotic in Yeni japonezi, dar nu mai stiu care)

#47
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.011
  • Înscris: 05.02.2004
Multumesc Koal pentru informatiile postate in acest topic!
Cu ocazia faptului ca ai adus aminte de maxicont de la BCR am intrat in contul meu de internet banking si mi-am mutat o parte din bani (infimi) intr-un cont de depozit la termen (totul online) pe o luna, cu dobanda de 7.5% (pentru ca e o suma mai mica de 1000 nu pot alege maxicont) cu virare inapoi in contul curent dupa aceasta luna. Imi scot banii pe vreo 4 luni dati pe administrarea contului astfel (4 lei pe luna).

Editat de shumilica, 16 ianuarie 2009 - 04:08.


#48
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.995
  • Înscris: 21.08.2008

View Postshumilica, on Jan 16 2009, 03:50, said:

Multumesc Koal pentru informatiile postate in acest topic!
Cu ocazia faptului ca ai adus aminte de maxicont de la BCR am intrat in contul meu de internet banking si mi-am mutat o parte din bani (infimi) intr-un cont de depozit la termen (totul online) pe o luna, cu dobanda de 7.5% (pentru ca e o suma mai mica de 1000 nu pot alege maxicont) cu virare inapoi in contul curent dupa aceasta luna. Imi scot banii pe vreo 4 luni dati pe administrarea contului astfel (4 lei pe luna).

Suma minima pentru Maxicont este de 500 de lei, dobanda la Maxicont fiind 9% pe an.
Cum suma pe care ai depozitat-o tu este de vreo ~700 de lei era mai avantajos Maxicont.

Din cate stiu eu comisionul lunar al unui cont curent este de 1,75lei, iar daca ai achizitionat pachetul de cont curent este 3,99lei.

Deci cei 4 lei castigati de tine iti achita intr-o luna contravaloarea comisionului de administrare pentru 2 luni si cateva zile daca ai un cont normal, sau a unei singure luni daca ai pachetul de cont curent.



--

Salut aparitia unui nou Cont de Economii:

[ http://emporiki.ro/Images/sigla.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Emporiki Flexiconomic

A carui dobanda la lei este intre 11,3%-11,5% pe an.

Din pacate pe site nu este precizat daca acest tip de cont se poate comporta ca un cont curent (din care sa se poata face diferite plati si la care sa se poata atasa un card) si nici informatiile despre taxe si comisioane nu sunt prezente (am cautat brosura aceea suficient de mult incat sa fiu convins ca nu exista).

Daca cineva de la Emporiki citeste Softpedia il rog sa completeze informatiile culese de mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate