Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 

"Respect"

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
In primul rand nu ma bateti daca exista topic ci indrumati-ma corespunzator.

In al doilea, intrebarea mea este: ati primit si voi vreodata hartiuta cu "Respect"? Ce ati facut cu ea, ati mers la ei sau ati asteptat-o pe cealalta, cu posta?

:rolleyes:

#2
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
ce zici mai acolo?

#3
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postjamalex2000, on Dec 12 2008, 22:32, said:

ce zici mai acolo?


Mda.
Altcineva?

#4
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Io.
ce zici acolo ?

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Va rog io, lasati-i pe cei care stiu despre ce e vorba sa posteze. :)

#6
agopteam

agopteam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.04.2007
A primit fata amendă.
Pe ea scrie ce să faci ;)

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postagopteam, on Dec 13 2008, 10:22, said:

Pe ea scrie ce să faci ;)
Eu nu am intrebat ce sa fac. Am intrebat daca te duci imediat cu ea sau o astepti pe aia cu posta. Ce nu-i clar?

#8
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 22.03.2003

View PostBebeluska, on Dec 13 2008, 10:34, said:

Eu nu am intrebat ce sa fac. Am intrebat daca te duci imediat cu ea sau o astepti pe aia cu posta. Ce nu-i clar?

Am înțeles !!! Poate ne alergi un pic pe câmpul de instrucție !!!
P.S. Dacă vrei o rezolvare sau un sfat, fii mai explicită ca să înțelegem ceva, noi, ăștia mai proști.

#9
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
i-e rusine sa fie explicita.
hai fata ca toti am luat macar o data o amenda cat de mica de viteza , daca ai ceva experienta si n-ai luat deloc se cheama ca nu esti sofer :D

Edited by cornel001, 14 December 2008 - 21:14.


#10
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ai luat amenda Bebe? :D
Da detalii daca vrei ajutor sau vezi pe "Auto" poate gasesti ceva informatii utile. Era un topic despre asta parca...

#11
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Va luminez eu ce-a primit, a primit hartiuta din foto. Am primit-o si eu la un moment dat, nu mai stiu ce trebuia sa fac, dar scrie in ea.

Variantele logice sunt:
- trebuie sa mergi sa declari cine a parcat, altfel fapta se imputa proprietarului;
- iti trimit acasa somatia sa declari cine a parcat;
- ii imputa direct fapta proprietarului masinii.

Daca tin minte bine, era prima varianta, dar in orice caz, SCRIE IN EA.

Ca un comentariu - mi se pare o aberatie sa-ti lase fluturasul ala in stergator (eu cel putin asa l-am gasit). Nu inteleg cum au facut ei legatura intre luare la cunostinta si "afisare pe masina contravenientului". Serios, daca niste copii sau niste "manageri de parcare" iti iau fluturasul din geam sa-l citeasca si apoi il arunca pe jos si-l ia vantul, tu nici n-ai de unde sa stii ce s-a petrecut. Si asta i se poate intampla cuiva caruia ii imprumuti masina, iar amenda iti vine tie, ca n-ai declarat cine a parcat. O mare aberatie.


LE: Acum am vazut ca am foto si cu continutul. Se pare ca trebuie sa te duci sa declari.

Ca sa nu mai cautati:
Art. 109 - (3) In cazurile prevazute la alin. (2), procesul-verbal se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa stabilirea identitatii conducatorului de vehicul, mentionandu-se aceasta in procesul-verbal, fara a fi necesara confirmarea faptelor de catre martori.

Cazurile prevazute la alin. 2 inseamna contraventii constatate cu mijloace tehnice. Adica in cazurile in care esti filmat/fotografiat.

Din articol eu deduc ca daca nu te duci sa declari, trebuie sa-ti trimita somatia pentru a stabili identitatea conducatorului. Eu cred ca ei o sa procedeze direct la intocmirea PV pe numele proprietarului, caz in care eu cred ca poti sa-i actionezi in instanta cu succes. Plangere intemeiata cu copie dupa PV anexata, trimisa recomandat cu confirmare de primire la judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia. Stii instructajul, ca te-am mai vazut pe ariile juridice. Succes!

Attached Files


Edited by tchoara, 14 December 2008 - 22:42.


#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postcornel001, on Dec 14 2008, 21:13, said:

i-e rusine sa fie explicita.
hai fata ca toti am luat macar o data o amenda cat de mica de viteza , daca ai ceva experienta si n-ai luat deloc se cheama ca nu esti sofer :D
Nu te agita, nu am luat inca amenda. Am primit doar hartia respectiva ca n-am parcat corespunzator. Am citit pe net intr-un blog o povestioara a unui nene care a primit hartia si s-a dus la ei "urgent", respectiv a doua zi si s-a trezit c-a stat degeaba la coada, cei de la politie neavand inca acea "caseta". De asta am si deschis topicul, sa stiu altii cand au primit, au mers "urgent" la ei, cam cat de urgent sau daca au asteptat sa vina acasa invitatia.
Altul a fost scopul pentru care am fost ambigua: vreau raspunsuri doar din partea celor care STIU ce inseamna hartia asta, ca habarnisti care-si spun parerea am vazut destui pana acum. :)

View Posttchoara, on Dec 14 2008, 22:31, said:

Va luminez eu ce-a primit, a primit hartiuta din foto. Am primit-o si eu la un moment dat, nu mai stiu ce trebuia sa fac, dar scrie in ea.

Variantele logice sunt:
- trebuie sa mergi sa declari cine a parcat, altfel fapta se imputa proprietarului;
- iti trimit acasa somatia sa declari cine a parcat;
- ii imputa direct fapta proprietarului masinii.

Daca tin minte bine, era prima varianta, dar in orice caz, SCRIE IN EA.

Ca un comentariu - mi se pare o aberatie sa-ti lase fluturasul ala in stergator (eu cel putin asa l-am gasit). Nu inteleg cum au facut ei legatura intre luare la cunostinta si "afisare pe masina contravenientului". Serios, daca niste copii sau niste "manageri de parcare" iti iau fluturasul din geam sa-l citeasca si apoi il arunca pe jos si-l ia vantul, tu nici n-ai de unde sa stii ce s-a petrecut. Si asta i se poate intampla cuiva caruia ii imprumuti masina, iar amenda iti vine tie, ca n-ai declarat cine a parcat. O mare aberatie.


LE: Acum am vazut ca am foto si cu continutul. Se pare ca trebuie sa te duci sa declari.

Ca sa nu mai cautati:
Art. 109 - (3) In cazurile prevazute la alin. (2), procesul-verbal se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa stabilirea identitatii conducatorului de vehicul, mentionandu-se aceasta in procesul-verbal, fara a fi necesara confirmarea faptelor de catre martori.

Cazurile prevazute la alin. 2 inseamna contraventii constatate cu mijloace tehnice. Adica in cazurile in care esti filmat/fotografiat.

Din articol eu deduc ca daca nu te duci sa declari, trebuie sa-ti trimita somatia pentru a stabili identitatea conducatorului. Eu cred ca ei o sa procedeze direct la intocmirea PV pe numele proprietarului, caz in care eu cred ca poti sa-i actionezi in instanta cu succes. Plangere intemeiata cu copie dupa PV anexata, trimisa recomandat cu confirmare de primire la judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia. Stii instructajul, ca te-am mai vazut pe ariile juridice. Succes!

Masina nu e pe pers. fizica, deci ma indoiesc de treaba cu intocmirea PV direct pe numele proprietarului...
Cati bani inseamna 2-3 puncte de amenda?

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
2 sau 3 * 54 de lei...

#14
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostBebeluska, on Dec 14 2008, 22:47, said:

Cati bani inseamna 2-3 puncte de amenda?

Un punct de amenda reprezinta 10% din salariul minim pe economie la momentul respectiv. Din cate stiu, la ora actuala, salariul minim pe economie este de 540 lei, deci un punct amenda = 54 de lei.

#15
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Inca o intrebare: unde trebe platita, la ei sau la CEC, in 48 ore 1/2, bla bla? N-am primit in viata mea o amenda, m-au mai oprit dar cred  le-a placut moaca mea si m-au lasat in pace... Ghinionul meu ca de data asta nu eram la masina. :D

#16
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ori la ei, atunci, pe loc, daca au chitantier, ori la un oficiu Taxe si Impozite aferent sectorului in care locuiesti.

Pentru sectorul 6 ai un oficiu pe langa Piata Moghioros, cum te duci spre Orizont undeva pe stanga, si mai e un oficiu la Pasajul Lujerului, la intersectie Bd. Uverturii cu sos. Virtutii, vizavi de complex Sir.

Edited by tchoara, 14 December 2008 - 22:57.


#17
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Daca vad si ei ca-i prima abatere, poate ma lasa cu 2 pct, ca doar e criza mondiala... :lol:

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,008
  • Înscris: 03.12.2005
Oh what the hell, juma de thread pana sa aflati despre ce vorbiti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate