Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Problema MAGAZIN ONLINE

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
edm_addicted

edm_addicted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2007
Pe scurt, am achizitionat un calculator de la un magazin online pe piese. Le-am montat si nu functioneaza normal, astfel l-am dus la service. Vreau sa stiu, LEGAL, in cate zile sunt ei obligati sa-mi dea banii inapoi prin returnarea produselor achizionate si pe baza carei legi?  Intrebarea doi : care este termenul legal de solutionare a produselor aduse in service?

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
legsilatia generala privind protectia consumatorilor si mai cauta pe site alte informatii
doar nu vrei mura in gura

http://www.anpcnet.ro/ro/?page_id=387

#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Cumparaturile online se pot returna in 90 de zile

Majoritatea sit-urilor online prefera sa nu includa in sectiunea Termeni si conditii detalii referitoare la returnarea marfiiJoi, 28 Iunie 2007
In cazul achizitiilor online, dreptul la denuntare unilaterala sau dreptul la returnarea contravalorii nu poate fi anulat de nici o clauza contractuala sau intelegere intre parti.

Multi romani care fac cumparaturi pe internet, de pe site-uri autohtone, nu stiu ce sa faca daca produsul nu corespunde descrierii de pe site sau cerintelor lor. Daca, in cazul firmelor care practica promovarea in reviste se specifica (cu litere foarte mici!) ca produsul poate fi returnat in termen de 10 zile de la data primirii, unele site-uri uita cu
      
desavarsire sa precizeze termenii sub care se supune returnarea unuia sau a mai multe produse achizitionate online. Conform legislatiei in vigoare, clientul poate returna produsele in termen de 10 zile. Cumparatorul nu trebuie sa ofere nici un fel de explicatie pentru returnarea produselor comerciantului, acesta din urma fiind obligat ca in maximum 30 de zile de la inapoierea marfii sa expedieze contravaloarea aferenta.
Mai mult, in cazul in care la data realizarii achizitiei pe internet sau in actele care se afla in pachetul livrat nu exista nici o mentiune referitoare la returnarea produselor, perioada in care clientul poate returna produsele se prelungeste la 90 de zile. Aceste lucruri sunt stipulate in Ordonanta 130/2000 si in Legea comertului electronic 365/2002.
"Am ales sa-mi cumpar un iPod de pe un site, am platit cu cardul, iar aparatul livrat nu functiona. Am vrut sa-l returnez, insa mi s-a spus ca nu se poate", spune Alexandru Badic. El spune ca a trebuit sa apeleze la Oficiul pentru Protectia Consumatorului pentru a se informa ce trebuie sa faca in continuare, in conditiile in care comerciantul a refuzat returul si restituirea banilor. Majoritatea site-urilor online prefera sa nu includa in sectiunea "Termeni si conditii" detalii referitoare la returnarea marfii achizitionate, incercand astfel sa evite un volum mare al restituirii produselor.


Sursa.

#4
edm_addicted

edm_addicted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2007
aha, va multumesc mult. am aflat ca in 10 zile lucratoare pot inapoia. mie de la magazinul online mi-au spus ca asta e valabil doar pentru provincie, pentru bucuresti trebuia in 48 ore sa le returnez. In fine, cred ca asta e politica de intimidare. Sa ma mai uit sa vad garantia, sub ce legi si conditii e si aceasta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate