Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Ten Blocks

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#1
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Salut

Am aflat de un ansamblu de blocuri si ma gandesc sa negociez cate ceva cu oamenii in vederea unei achizitii.
adresa este www.tenblocks.ro si eu i-am gasit la targul imobiliar de la WTC din Martie (2007).
Aveau oferta de 850 EU + TVA per mp la parter si + 5 EU/MP pt fiecare etaj in plus. BCA si ciment. Pe site nu am regasit aceste preturi, o sa merg sa vad daca se poate negocia contractul (eu as vrea sa fac si ceva barter cu ei) la banii de care am luat cunostinta la targ si la conditii care imi convin si mie.

Va tin la curent daca fac vreo branza.

Edited by terratec, 06 March 2012 - 18:32.
adresa in titlu


#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
interesant. comnord ( developerii ) sunt companie de constructie. destul de puternici in piata.

pretul real e cam la 1000 euro/mp +TVA ( ap 77 mp inclusiv balconul) pret 77 .000 euro.

sa ne tii la curent.

LE: locatia vad ca e undeva dupa valea cascadelor. . cum e zona?

Edited by turbo trabannt, 12 April 2007 - 18:48.


#3
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Astia sunt nebuni...la penthouse jumatate din suprafata e terasa pe care o platesti la fel ca restul suprafetei construite. Cine e nebun sa ia un penthouse care are aceeasi suprafata utila ca si un ap de 3 camere dar e dublu ca pret?

#4
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Bravegirl, on Apr 13 2007, 05:54, said:

Astia sunt nebuni...la penthouse jumatate din suprafata e terasa pe care o platesti la fel ca restul suprafetei construite. Cine e nebun sa ia un penthouse care are aceeasi suprafata utila ca si un ap de 3 camere dar e dublu ca pret?
citez de pe site-ul cu penthouse
Penthouse - 3 camere
Rosul sangeriu al apusului care innobileaza betonul. Sirul nesfarsit de masini care asemeni unei caracatite uriase si multicolore isi croieste cu greu drum printre strazi. Linia franta a orizontului create de intersectia abrupta a orasului cu cerul. Luminile de toate culorile care stralucesc din fiecare punct. Orasul arata ca un mare brad de iarna. Si fiecare zi e Craciun cand vezi orasul de sus. De sus, dintr-un pethouse.


astia ori sunt in camp ori se cred cu penthouse -ul in elicopter  :coolspeak:

sunt multe ap de 2 si 3 camere ("420 apartamente de 2 si 3 camere ") . penthouse doar 8 . tre sa vanda si ei terasa blocului cumva  :naughty:


LE: doar 500 de locuri de parcare ( supra si subterane) la 450 de apartamente. f putine as zice.

Edited by turbo trabannt, 12 April 2007 - 19:00.


#5
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

 turbo trabannt, on Apr 12 2007, 19:47, said:

interesant. comnord ( developerii ) sunt companie de constructie. destul de puternici in piata.

pretul real e cam la 1000 euro/mp +TVA ( ap 77 mp inclusiv balconul) pret 77 .000 euro.

sa ne tii la curent.

LE: locatia vad ca e undeva dupa valea cascadelor. . cum e zona?

nu stiu de alea pe acoperis, am buget limitat si nu m-au interesat.(iote, fac versuri!)

aia am zis si eu de bani, ca pretul de pe site difera de cel comunicat mie la targ (850EU +5 pe etaj in sus) de catre o fatuca ce mi-a dat o carte de vizita cu Sales Manager. Trebe sa merg sa vorbesc.

Uitasem sa zic de finalizare - abia peste un an jumate :(( (fata imi spunea in mart. ca abia ce au dus macaralele acolo). Comnord e constructor cu experienta (cred ca de pe timpul lui Ceasca, daca nu ma insel).

Zona, hmmm, daca ai iesit spre autostrada catre Pitesti, pe stanga pe iuliu maniu is ultimele blocuri. Ei, in spatele lor, banui ca ceva zona fosta industriala (nu am intrat niciodata ca e ingradit pe unde era vizibil).

#6
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007

 woe, on Apr 12 2007, 20:13, said:

nu stiu de alea pe acoperis, am buget limitat si nu m-au interesat.(iote, fac versuri!)

aia am zis si eu de bani, ca pretul de pe site difera de cel comunicat mie la targ (850EU +5 pe etaj in sus) de catre o fatuca ce mi-a dat o carte de vizita cu Sales Manager. Trebe sa merg sa vorbesc.

Uitasem sa zic de finalizare - abia peste un an jumate :(( (fata imi spunea in mart. ca abia ce au dus macaralele acolo). Comnord e constructor cu experienta (cred ca de pe timpul lui Ceasca, daca nu ma insel).

Zona, hmmm, daca ai iesit spre autostrada catre Pitesti, pe stanga pe iuliu maniu is ultimele blocuri. Ei, in spatele lor, banui ca ceva zona fosta industriala (nu am intrat niciodata ca e ingradit pe unde era vizibil).
daca ai buget limitat nu te ai gandit sa il iei pe o firma(deci fara TVA) de turism care ti-o faci tu apoi il declari apartament de serviciu si dupa un numar de ani ti-l vinzi.Aici este o formula de returnare a TVA-ului in functie de numarul de ani care nu am inteles-o dar poate e avantajos!!!!!!

Edited by val18, 12 April 2007 - 22:23.


#7
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

 val18, on Apr 12 2007, 23:17, said:

daca ai buget limitat nu te ai gandit sa il iei pe o firma(deci fara TVA) de turism care ti-o faci tu apoi il declari apartament de serviciu si dupa un numar de ani ti-l vinzi.Aici este o formula de returnare a TVA-ului in functie de numarul de ani care nu am inteles-o dar poate e avantajos!!!!!!

Pe firma o sa il iau.
Firma are buget limitat :)
Probabil c-o sa apelez la o invarteala de asta contabila. Ma gandeam sa fac un contract de imprumut persoana fizica > firma cu garantzie imobilul si sa execut garantia after. Nu stiu daca s-o bunghi, dara am contabil priceput in famelie si cand socotesc, o sa vad care e cea mai buna solutzie.

#8
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
poate ne spui si noua ce se intampla la revanzare cu TVA-ul mai in detaliu daca ai acces la contabil mai usor ca noi
Multumesc

#9
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
http://www.sfin.ro/a...33&pager_text=1

#10
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
CITAT:
Pentru o cladire noua, data in folosinta in 2007, daca vanzarea se va face inainte de 31.12.2009, va trebui ca pretul sa poarte TVA. Dupa aceasta data, vanzarea va fi scutita de TVA, dar TVA dedus va trebui platit dupa urmatoarea formula in cazul unui apartament in valoare de 100.000 euro: 19.000(x-20)/20, unde x – vechimea exprimata in luni a apartamentului.
„Practic, daca se vinde dupa 3 ani, la buget vor trebui platiti 16.150 de euro (de catre vanzator!!). E un cost cu TVA considerabil pe care vanzatorul mai mult ca sigur il ia in considerare“, concluzioneaza Biris.

######################################################################

In concluzie daca se vinde dupa  doi ani TVA se sterge
Dar TVA dedus se va plati cu o suma ce creste odata cu vechimea, asta nu inteleg!!!!!

:confuzzled:

#11
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Mie imi rezulta ca scade, nu creste. Respectiv TVA dedus de 19% la 100.000 EU care va fi 19.000 EU (nu se va mai plati in cuantum de 19 %, ci conform respectivei formule). Exemplu dupa 3 ani nu 19.000 ci 16.150 EU.

#12
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Am aflat de unde rezulta diferenta de pret. Din partile comune, care se taxeaza separat. La un apartament de 3 camere, et. 1, cum ma intereseaza pe mine, valorile sunt urmatoarele:

Ap. tip 1 - 3 camere - arie totala MP construit - 116,31 - arie apartament (probabil util) 93,05 - arie balcon 6,54 - spatii comune 16,72mp - valoare spatii comune 7106 - variante plata (25+75%) 98740EU+TVA (25+70+5%) 95428EU+TVA (95+5%) 91758+TVA

Parca e cam mult.
Birou de vanzare prin zona Garii de Nord.

#13
Redom

Redom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.05.2007

 woe, on Apr 12 2007, 19:40, said:

Salut

Am aflat de un ansamblu de blocuri si ma gandesc sa negociez cate ceva cu oamenii in vederea unei achizitii.
adresa este www.tenblocks.ro si eu i-am gasit la targul imobiliar de la WTC din Martie (2007).
Aveau oferta de 850 EU + TVA per mp la parter si + 5 EU/MP pt fiecare etaj in plus. BCA si ciment. Pe site nu am regasit aceste preturi, o sa merg sa vad daca se poate negocia contractul (eu as vrea sa fac si ceva barter cu ei) la banii de care am luat cunostinta la targ si la conditii care imi convin si mie.

Va tin la curent daca fac vreo branza.

Ai reusit sa negociezi ceva cu ei?
Iti cumperi in Tenblocks? Pe 17 mai incep contractarile. Tocmai am primit multe hartii de la ei.

#14
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008
Nu s-a mai scris nimic despre proiectul asta...

Finalizare:

    * Faza I - decembrie 2008 ( bl 1A, 2A, 3A, 4A)
    * Faza II - martie 2010


S-a terminat vanzarea la faza 1. S-a inceput vanzarile la faza 2?

Ceva parerei de la cei care au facut contract?

Edited by soff, 08 February 2008 - 10:40.


#15
mrperfect1

mrperfect1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.02.2008
A mai semnat cineva recent ?
Ati reusit sa modificati clauza : " 1.3. a luat cunostinta si este de acord pe deplin cu faptul ca Promitentul-Vanzator va putea constitui ipoteci/sarcini asupra Apartamentului si Accesoriilor, in vederea realizarii Proiectului, pana la plata integrala de catre Promitentul-Cumparator a Pretului "  ???

#16
Redom

Redom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.05.2007
Mai e un topic deschis de mine anul trecut! Cand am semnat eu si multi altii nu prea au renuntat la formularile din antecontract.
Ce stiu ca s-a schimbat e data de finalizare a primelor 4 blocuri: de la octombrie la decembrie 2008 - inca nu am primit o notificare oficiala de la constructor. De altfel, si-au rezervat 3 luni de gratie pentru finalizare inainte de a plati despagubirile alea mici din antecontract.
Sunt curios la ce preturi au ajuns apartamentele la aproape un an de la lansare!

#17
mrperfect1

mrperfect1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.02.2008
2 camere - aproximativ 100 k fara tva
3 camere - aproximativ 130 k fara tva

#18
sistizol

sistizol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.12.2007

 mrperfect1, on Feb 12 2008, 17:01, said:

2 camere - aproximativ 100 k fara tva
3 camere - aproximativ 130 k fara tva

la ce suprafete? ca 100k trebuie raportat la ceva,nu? daca-s cotete e una, daca-s apartamente spatioase e alta...si ce includ in banii astia?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate