Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Becuri de 100W - incandescenta

- - - - -
  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#37
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
eu am prins o promotie in Londra, becuri economice GE (General Electric) cu 1pence
1pence = 4500 de lei vechi. :-)  Am luat.
Sa spun ca eu sunt montat mental ca nu e nici o diferenta. Dar am dus din astea si mamei mele (64 de ani) si fratelui meu, si au spus ca nici ei nu vad vreo diferenta in calitatea luminii.
E lumina "soft white", putin galbuie, apropiata tare de becurile normale.
Eu am unul de 20W in sufragerie si e mai mult decat suficient. Am incercat sa pun unul de 20W (echivalent 100W) intr-un dormitor si... TOTUL SE VEDEA ALB! Foarte multa lumina. Am schimbat cu unul de 11W (echivalent 60W) si am rezolvat problema.
Acum, daca aprind toate becurile din casa consum 20 + 11 + 11 (hol) + 11 (baie) + 11 (bucatarie) = 66W si am o casa PLINA de lumina!

Edited by ciureanuc, 12 January 2009 - 18:29.


#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de ce se amorsează așa de greu alea economice? Va fi tare enervant că atunci când vei avea nevoie de lumină va trebuie să aștepți 15-20 secunde ca să fie lumina puternică!

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postciureanuc, on Jan 12 2009, 18:28, said:

becuri economice GE (General Electric) cu 1pence
1pence = 4500 de lei vechi. :-)  Am luat.

Probabil ai vrut sa scrii 450 lei vechi, nu 4500...

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postexorcistul, on Dec 12 2008, 21:04, said:

Eu am cu lumina calda si merg excelent, nu vad deosebirea intre ele si cele cu filament. Chiar parca e mai placuta lumina. Le folosesc de vreo 2 ani si nu am remarcat vreo problema cu vederea sau sa ma doara ochii etc..
La magazin ceri sa-ti dea becuri cu lumina calda, alea cu lumina rece sunt chiar groaznice.
Confirm, e mai placuta lumina la cele calde, sunt ideale. Mi-am luat si neoane calde 830 de la osram, foarte bune.

View Postdjl, on Jan 13 2009, 00:32, said:

Dar de ce se amorsează așa de greu alea economice? Va fi tare enervant că atunci când vei avea nevoie de lumină va trebuie să aștepți 15-20 secunde ca să fie lumina puternică!
Temperatura gazului ideala e intre 45 si 65 grade asa la aproximatie si pana ajung acolo lumineaza mai slab si consuma mai putin, cand ating temp optima merg la full power. Toate becurile cu descarcare in gaz asa fac dar mai ales cele calde, la cele reci se aprind mai usor la temperaturi scazute. Oricum diferenta de lumina nu e mare si in nici un caz nu se pune problema sa nu vezi pana nu se incalzeste, astea sunt doar fitze.

Edited by andreic, 13 January 2009 - 15:17.


#41
dr_onet

dr_onet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2009
"4. Flash-uri cand sunt totusi stinse. Inversat faza cu nul, sau scos led-ul / neonul din intrerupator => problem solved." by SINEKT


Am inlocuit becurile clasice cu filament din hota de bucatarie care consumau 2*40W cu becuri de 7w respectiv 11W. Intodeauna palpaie cel de putere mai mare. Am schimbat faza cu nulul (a fost simplu, doar am inversat stecherul in priza) si palpaie in continuare. Intrerupatorul hotei nu are vre-un led sau neon integrat. Ce as putea face sa ma scap de flash? Faptul ca palpaie ar putea duce la distrugerea becurilor sau invechirea lor intr-un ritm avansat?

Multumesc!

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca le afecteaza dar e neplacut sa palpaie cand sunt stinse, asta arata ca exista un circuit electric slab care se formeaza si ii da curent. Solutia e aceeasi, elimini caderea de tensiune pe intrerupator, leduri, beculete etc...

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
threadul asta ma face sa ma gindesc la aia care urla ca nus ce bere e mai buna, dar daca ii pui in fata unui test, tot pe linga sint

#44
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
mie nu mi se pare in regula ca le interzic.
Urmeaza sa interzica mancarea cu colesterol, ca-n Demolition Man, sau cum? Pot sa le bage taxe si mai stiu eu ce, da' nu asa...
Cred ca o sursa de lumina care radiaza caldura e mai naturala (ca Soarele)

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Pai e naturala dar nu a spus nimeni ca trebuie sa folosim doar lumina naturala sau de ce sa radiezi si caldura vara de ex. cand oricum e cald, cand ai nevie doar de lumina :) Iar daca facem teoria spectrala a luminii o sa vedem ca nu obtinem temperatura soarelui la amiaza (care e albastrui - iso daylight) cu incandescente, halogen sau sodiu (care sunt galbene), deci nu e nimic mai natural decat soarele orice am face.

Edited by andreic, 09 March 2009 - 20:18.


#46
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
pai n-am zis ca e naturala. In plus mai e placut si faptul ca sursa de lumina e concentrata pe filamentul subtire si obtii umbre bine definite. Vorba aia: orishicum...

#47
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
La ce iti trebuie umbre bine definite?

Consumul de energie trebuie redus. UE face bine ca stopeaza consumurile astea fara discernamant.

Eu astept rationalizarea apei si amenzi groaznice pentru consum nejustificat. Asta e cea mai grava risipa pe care o face omul.

Edited by SPF, 10 March 2009 - 15:55.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCataPro, on Mar 10 2009, 15:38, said:

pai n-am zis ca e naturala. In plus mai e placut si faptul ca sursa de lumina e concentrata pe filamentul subtire si obtii umbre bine definite. Vorba aia: orishicum...
E adevarat ce zici cu umrele, eu exact asta vreau sa elimin cat mai mutle umbre, de aia am iluminat in camera cu 3-4 locuri cu aplice si becuri economice calde, astfel am redus considerabil umbrele, arata mai modern si gasesc mai usor ce pierd pe jos :P

Edited by andreic, 10 March 2009 - 15:56.


#49
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Eu nu mai folosesc de ceva vreme becuri incandescente, din 2 considerente:
1. Randament scazut. Asta insemnand ca pe langa consumul ridicat (care n-ar fi asa o tragedie) imi mai furnizeaza si caldura redundanta. Folosesc lampi cu minim 2,3, pana la 6 becuri, fiecare de cel putin 100W, asa ca vara as resimti destul de tare caldura nedorita. Iar iarna chiar n-am nevoie de ea, oricum e mai eficienta centrala pe gaz.
2. Imi place lumina alba a becurilor economice, mi se pare cea mai apropiata de cea naturala.

Cu toate astea sunt impotriva interzicerii lor, din considerente de libertate de alegere. Faza cu economia la nivel global mi se pare mai mult un moft, as fi tare curios daca energia consumata de becuri la nivel mondial are o pondere mai mare de 0.1% din consumul energetic total. Tare ma indoiesc.

#50
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Are o pondere imensa. Daca consideri un bec de 100 de watti la fiecare cinci locuitori ai planetei (nu zic mai mult) aprins 5 ore pe zi, sunt 700 de milioane de kilowati pe zi. Pai nu cred ca romania produce atat curent electric zilnic.

Daca ar fi aprinse becuri economice de maxim 20W, consumul ar fi de 140 de milioane de kw zilnic. Adica e tragic sa arunci in atmosfera niste zeci de mii de tone de CO2 doar pentru ca tie nu ti se pare o tragedie asa de mare consumul becurilor incandescente.

Sustin si aplaud initiativele UE in materie de reducere a consumului. De fapt UE nu incearca sa reduca consumul, ci incearca sa reduca cu 20% pana in 2020 emisiile de gaze cu efect de sera.

Edited by SPF, 10 March 2009 - 16:45.


#51
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostSPF, on Mar 10 2009, 16:43, said:

Are o pondere imensa. Daca consideri un bec de 100 de watti la fiecare cinci locuitori ai planetei (nu zic mai mult) aprins 5 ore pe zi, sunt 700 de milioane de kilowati pe zi. Pai nu cred ca romania produce atat curent electric zilnic.

Daca ar fi aprinse becuri economice de maxim 20W, consumul ar fi de 140 de milioane de kw zilnic.

Da eu nu gandesc asa, doar dintr-o singura directie, ci prefer s-o fac pe global.
Intelesesem (din anumite circumstante mai vechi) ca ponderea consumului energetic in domeniul privat este insignifiant in comparatie cu cel industrial.
Apoi, in segmentul privat cuantumul energiei consumate de becuri este clar mai mic decat energia totala consumata (ma refer tot in domeniul privat).
Iar acum voi vreti sa interzicem niste drepturi, ca sa scadem un consum, deja insignifiant, de vreo 4 ori, asa. Mare scofala!

LE: Si apropo, eu vorbeam de pondere, nu de cuantum. E o mica-mare diferenta intre ele.

Edited by kr0k0dilu, 10 March 2009 - 17:09.


#52
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

View Postkr0k0dilu, on Mar 10 2009, 16:51, said:

Iar acum voi vreti sa interzicem niste drepturi, ca sa scadem un consum, deja insignifiant, de vreo 4 ori, asa. Mare scofala!


Dar nu-ti interzice nimeni niciun drept dragule. Poti cumpara becuri incandescente si in 2015 daca ai de unde. La fel si televizoare cu tub catodic sau placi de azbest ;)


Si ganditul asta "global" e de 2 lei.


Ce conteaza cat poluez eu ca ala polueaza mai tare decat mine. Asa intram in cerc vicios. Poluam toti ca oricum nu se opreste nimeni, efortul meu nu conteaza.

#53
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostSPF, on Mar 11 2009, 06:58, said:

Dar nu-ti interzice nimeni niciun drept dragule. Poti cumpara becuri incandescente si in 2015 daca ai de unde. La fel si televizoare cu tub catodic sau placi de azbest ;)
Si ganditul asta "global" e de 2 lei.
Ce conteaza cat poluez eu ca ala polueaza mai tare decat mine. Asa intram in cerc vicios. Poluam toti ca oricum nu se opreste nimeni, efortul meu nu conteaza.

De 2 lei sau nu, macar nu ma agit de pomana, ca unii care se dau mari ecologisti ca doar nu-i doare gura. Sau degetele, in caz ca au invatat sa tasteze.
Faza nu e sa reduci de 3-4-x ori o poluare si asa nesemnificativa, ci sa adopti masuri acolo unde ponderea e semnificativa. Faptul ca schimbi niste becuri n-o sa aduca nici un rezultat vizibil, ci doar praf in ochi si evident nemultumiri din partea celor frustrari de becurile asta "poluante" nevoie mare.

#54
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
Si iata-ne in fata faptului implinit.De marti nu mai comercializeaza nimeni becuri cu incandescenta de 100W.

MA DUC RAPID SA-MI FAC UN STOC DE 100W. Prevad ca o sa vand la negru de 10 ori mai scump :D .Dicutii despre consumul de energie sunt multe si diverse...putem sa sarim chiar in energie atomica care este curata..si n-avem de ce sa ne mai facem griji de incalzirea globala.Dar pana atunci sa facem stocuri.
Personal merg pe romlux (nu mai este cazul de reclama) , intrucat mi se pare lumina cea mai calda.....si ca o parere personala nu consuma 100w..becul pe care scrie 100w.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate