Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Becuri de 100W - incandescenta

- - - - -
  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#19
lleo

lleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.06.2007

 exorcistul, on Dec 12 2008, 20:15, said:

Trebuia sa cumperi becuri cu lumina calda. Si becuri de firma : Philips, Osram etc...

Merci de raspuns.
Astea cu lumina calda rezolva toate problemele ? Sau doar pe cea a luminii albe ?

#20
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Eu am cu lumina calda si merg excelent, nu vad deosebirea intre ele si cele cu filament. Chiar parca e mai placuta lumina. Le folosesc de vreo 2 ani si nu am remarcat vreo problema cu vederea sau sa ma doara ochii etc..
La magazin ceri sa-ti dea becuri cu lumina calda, alea cu lumina rece sunt chiar groaznice.

#21
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008
Cea mai buna prezentare a becurilor am intalnit-o la Mr. Bricolage. Au foarte multe modele si toate sunt puse in functiune ca sa stii exact ce cumperi. Am luat de acolo un bec mare, ca un glob, mat, echivalent a 100W si produce o lumina excelenta. Nici o diferenta fata de cele incandescente (cu exceptia facturii mai mici la curent).

#22
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
:) Uau, ce baieti buni cei de la Mr. B.
Cum poti compara mai multe becuri puse in functiune in acelasi loc, in aceeasi incapere cu propriul ei sistem de iluminare ?

Te felicit pentru economia facuta si pentru alegerea inteleapta.
Eu ma incapatanez sa folosesc la lucru si acasa (in special unde citesc) becuri incandescente.

#23
luka

luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.11.2003

 lleo, on Dec 12 2008, 20:10, said:

- in locurile unde sunt mai multe intrerupatoare la o lampa (de exemplu la scara sau in hol), atunci cand intrerupatorul este inchis, becurile se aprind pentru o fractiune de secunda de fiecare data la interval de cateva secunde.

In final, desi am dat o gramada de bani pe ele, le-am scos si am revenit la becurile clasice.

Am facut eu ceva gresit sau asta e modul lor normal de functionare ?

Daca palpaie inseamna ca desi e oprit , totusi circula un curent mic prin bec. O cauza poate fi la acel  "led" care lumineaza pe pozitia stins, la unele intrerupatoare. Ledul poate fi scos din circuit, dar totusi nu umblati sub tensiune daca nu va pricepeti, rugati pe cineva .

Edited by luka, 13 December 2008 - 22:53.


#24
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008

 terratec, on Dec 13 2008, 13:54, said:

Eu ma incapatanez sa folosesc .
Vezi, asta e problema, atat timp cat nu toata lumea poate sa faca ce este rational bine, pentru incapatanati trebuie sa intervina legea

Edited by kayman, 14 December 2008 - 10:53.


#25
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
terratec, tu intoxici lumea. De ce? Pentru că faci referire doar la becuri fluorescente care nu sunt singura alternativă. Spectru continuu au și halogene (tot incandescente dar cu randament mai bun, viață mai bună), led-uri, cu cel mai bun randament, precum și alte surse de lumină precum metal-halidele și xenoanele care au un CRI mult superior luminii fluorescente.
Eu ți-aș da warn pentru dezinformare.

#26
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 exorcistul, on Dec 11 2008, 14:19, said:

E cam aceeasi chestie ca si la masinile non-euro, in multe tari acestea au fost interzise. Urmeaza in curand si la noi.
Eu zic sa ne intoarcem la locomotivele cu aburi pentru ca au un consum mare de carbune si scot mult fum, dar ce conteaza cat consumam.
Lumea evolueaza si nu ai cum sa opresti asta.

Nu cumva jegurile astea care se afla la conducerea tarii ar trebui sa se preocupe intai sa aduca veniturile din .ro la un nivel decent fata de cele din UE si abia apoi sa avanseze puternic cu masurile astea? Exemplu: un var de-al meu castiga cu nevasta-sa cam 1500 lei pe luna, si te asigur ca amandoi muncesc pentru banii aia. Oras de provincie, astea sunt salariile. Ce masina ii recomanzi? Masina de cusut si transport in comun, nu?

#27
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 terratec, on Dec 11 2008, 01:51, said:

Imi fac un stoc de 200 de becuri. Daca folosesc 3 becuri pe an si sper sa mai prind inca 40 ani rezulta ca imi mai raman inca 80 pe care sa le las copiilor, sa se bucure si ei in casele lor.


eu am asa ceva in casa din motive de economie(vreo 25 de bucati) si sunt destul de enervante. lumina este destul de chioara. ideea de stoc nu este una rea mai ales ca nu se imput o data cu trecerea timpului. unde nu mai pui ca pe un bec economic de calitate dai o gramada de bani

#28
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Bun, hai sa clarificam cateva lucruri pe-aici ca vad ca e o mare buimaceala... ca si observatie, am lucrat si inca lucrez la proiectarea sistemelor de alimentare cu energie solara si eoliana pentru case, si stiu foarte bine ce inseamna economia de energie, randament etc. in momentul in care trebuie sa-i faci omului sa ii functioneze toata aparatura din casa in limita a 3 KW, sau mai putin, sa nu i se consume bateriile, sa incarce eficient bateriile s.a.m.d.

1. Becurile economice sunt chiar economice ? Cu siguranta ! Un bec economic de 30W lumineaza tot cam cat unul incandescent de 100W, deci avem acelasi rezultat, numai ca se consuma de peste 3 ori mai putina energie. Sa zicem ca avem intr-o casa consumatori electrici numai becuri. Factura la energie electrica de peste trei ori mai ieftina ? Nu mi se pare "abureala". Sustin ideea cu masuratori efectuate personal (ampermetru inseriat cu consumator + contor electronic digital de precizie) si calcule cu "n" zecimale.

2. Lumina de la becurile economice palpaie ? Niciodata ! Cu o frecventa de alimentare de aproximativ 40 KHz (poate varia de la bec la bec, dar oricum se afla in gama kilohertzilor), un bec economic palpaie doar de vreo 800 de ori mai repede decat un bec cu incandescenta. Vezi AICI, pagina 2.

3. Variatoare de intensitate luminoasa (potentiometre). N-am avut nevoie niciodata de asa ceva si nici nu o sa am nevoie. Mi se pare un moft inutil. Un intrerupator dublu cu 2 faze e mai mult decat suficient pentru orice situatie. Si daca as avea asa ceva, as renunta la el in secunda a doua in favoarea economiei rezultate din utilizarea becurilor economice. Daca vrei lumina slaba, exista veioze si alte tipuri de corpuri de iluminat.

4. Flash-uri cand sunt totusi stinse. Inversat faza cu nul, sau scos led-ul / neonul din intrerupator => problem solved.


In plus, exista pe piata si becuri cu LED. Desi destul de scumpe, LED-urile au o durata de viata enorma fata de restul dispozitivelor de iluminat, sunt practic nemuritoare. In acelasi timp, consumul este chiar mai redus decat cel a becurilor economice cu tub.

Acestea fiind spuse, pot sa concluzionez ca becul cu incandescenta nu este decat o mare porcarie si un consum irational de energie, in anul de gratie 2008.

#29
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Corect ceea ce spui, intamplator ma ocup si eu de configurarea unor sisteme hibride (panouri solare + turbina eoliana) pentru independenta energetica. Automat am luat in calcul becuri economice. Pentru o casa normala sa spunem ca se folosesc 4-5 becuri simultan. La un calcul simplu: un bec economic de 20W lumineaza cam cat unul de 100W clasic deci cinci becuri economice consuma cat cat unul clasic cu aproximatie.
In configurarea acestui sistem e foarte important acest lucru. Eu l-am calculat undeva la 2,5-3Kwh pentru o casa .

#30
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 terratec, on Dec 11 2008, 14:09, said:

Eu imi doresc sa citesc la lumina becului cu incandescenta, pentru acest lux sunt dispus sa platesc mai mult.
Dupa 8-10 ore de munca, ochii sunt obositi. Vii acasa, vrei sa ai o activitate care necesita concentrare vizuala. Frecventa becurilor fluorescente este sesizata de ochi/creier (chiar daca ei spun ca este mare si ca nu sesizam).
Subscriu,am incercat diverse modele/producatori,degeaba,tot obositoare pentru ochi.Iesim in strada,daca nu le mai gasim in magazine? :thumbdown:

#31
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
cititi la lumanare sau la felinar cu gaz daca nu va satisfac alternativele becului cu incandesenta :)

adevarul e ca ce iei pe mere dai pe pere, tinand cont de efectele negative la lampilor fluorescente,dar cum consumul de energie a ajuns la cote cel putin alarmante, nu ar fi o idee rea sa se introduca niste masuri pentru a mai diminua aceste probleme.

#32
alemaobrasil

alemaobrasil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.12.2007
Exista becuri economice care sa poata fi folosite cu variator de tensiune insa in acest moment sunt foarte scumpe motiv pentru care nu au fost introduse pe piata din Romania. De asemenea exista becuri economice cu diferite forme, asemenea celor incandescente clasice. Si cu siguranta preturile de productie vor incepe sa scada deoarece va creste volumul. Din ce am auzit, vor fi eliminate si becurile halogen (12V, 230V) insa nu imediat. Practic, viitorul din acest punct de vedere este legat de becul economic si LED.
Nici un prodcator de becuri nu mai avea interes sa dezvolte si sa mentina tehnologia clasica. Faceti un calcul simplu: un bec incandescent de 100W (Osram, Philips) costa in jur 1.5 RON. Scadeti TVA-ul, adaosul revanzatorului, cheltuielile de productie, transport si distributie si vedeti cam ce mai castiga producatorul...

#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
SINEKT, am aruncat un ochi pe brosura indicata de tine.
Totusi eu sustin ca lumina emisa de becurile incandescente este mai "continua" decat variantele moderne.
Sunt doar 50hz dar si filamentul are o inertie termica. Probabil ca de aici spui tu ca palpaie.
Totusi la o oscilatie filamentul nu isi micsoreaza temperatura atat de mult incat sa-si schimbe culoarea si sa fie perceputa palpaiala.

Halogenele, din ce stiu eu folosesc o tehnologie asemanatoare.
"Alemaobrasil" a punctat bine problema pretului mic. De ce sa cumparati becuri ieftine cand puteti cumpara becuri scumpe ?

"Jafpefata" se plictisea pe 14 decembrie si a crezut de cuviinta sa ma atace verbal. Din pacate nu stie nimic, e un omusor care a aflat si el cateva cuvinte mai deosebite (ex: CRI) si vine sa isi umfle muschii pe forum. Stimabile, oamenii destepti vorbesc cu cuvinte simple, cu cat esti mai destept cu atat iti este mai usor sa explici si altor oameni.
De savanti care tocmai au terminat facultatea(sau nu) sunt satul. E bine sa mai lasi niste ani de viata sa treaca si pe urma sa o faci pe desteptul.
Partea interesanta este ca atunci cand ajungi destept nu prea mai ai chef sa iti faci reclama.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Oare aparatele audio care au lămpi (tuburi electronice) vor fi interzise pe motiv de consum mare? :huh:
On-topic: am să-mi fac stoc de becuri cu incadescență!  :rolleyes:

#35
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005
pentru cine vrea sa citeasca despre cum ne reguleaza UE, Phasing out incandescent bulbs in the EU - Technical briefing
http://ec.europa.eu/...ehold_lamps.pdf

Succint, din perspectiva mea, becul cu incandescenta este OK din multe puncte de vedere exceptind consumul, CFL-ul are prea multe dezavantaje, exceptind consumul.
As schimba becurile cu incandescenta din casa dar nu cu rahaturile astea 'economice' ci cu LED-uri. Din punctul meu de vedere, viitorul relativ apropiat al iluminarii casnice se numeste led si nu compact fluorescent lamp.
Pina atunci, am un stoc semnificativ de incandescente, 100w, 1200 lm, Made by OSRAM, France.

#36
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Asa sa faci djl mama. P'orma cand te-oi trezi cu tornada in bucuresti si cu smog ca la londra (mai ales ca acum functionam pe pacura, provizoriu) o sa mergi cu beh beh pe coridoarele spitalului. Vezi ca de incalzirea globala nici aerul conditionat nu te scuteste. Are si el niste parametri de functionare si la un moment dat nu mai face fata.
P.S. Casa mea este luminata de 7xlfc 21w + 2x lfc 24w + 1xlfc 19w +2x32w tub toroidal. Cred ce pe surse incandescente m-ar duce la mia de wati.
Nici nu mai stiu cand am schimbat unul ultima data.

Edited by nicu13, 11 January 2009 - 20:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate