Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Alegere magnat monitor 880 versus monitor 800 supreme

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
nick_2010

nick_2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 30.07.2006
M-am lamurit si eu cu SONY SS-F6000.Orientare spre un set boxe Magnat Monitor 880.Dar aici e o problema:specificatia tehnica legata de impedanta spune ca aceste boxe au o impedanta 4-8 ohmi.Ce vrea sa insemne asta, 4 sau 8 ohmi ?.Intreb asta deoarece Amplificatorul  meu este un YAMAHA AX-440 care cere 8 ohmi pe modelul iesire A or B si 16 ohmi pe modelul iesire A+B. Punind boxe cu impedanta de 4 ohmi, mi-e frica sa nu prajesc finalii amplifului, cum de altfel, in nemercia mea ,am m-ai facut-o ,in trecut.

#38
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 24.03.2006
Magnat Monitor 880 nu se mai fabrica, decat daca le cumperi folosite.
Impedanta nu e o problema, eu am Magnat Monitor Supreme 800 pe un amplificator 2x100W cu aceleasi specificatii. Merg fara probleme.

#39
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006

 nick_2010, on 15th February 2010, 21:50, said:

Dar aici e o problema:specificatia tehnica legata de impedanta spune ca aceste boxe au o impedanta 4-8 ohmi.
Impedanța nominală este 8 ohmi. Evident că, la fel ca la orice altă boxă, impedanța reală variază în funcție de frecvență, însă și producătorii de amplificatoare știu asta.
Specificația de 4-8 ohmi e mai mult o chestie de marketing, probabil s-a considerat că posibilii cumpărători care au amplificatoare cu specificația 4 ohm vor prefera o incintă de 4 ohmi decât una de 8.

Edited by antinari, 16 February 2010 - 01:00.


#40
nick_2010

nick_2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 30.07.2006

 GUP, on 15th February 2010, 22:23, said:

Magnat Monitor 880 nu se mai fabrica, decat daca le cumperi folosite.
Impedanta nu e o problema, eu am Magnat Monitor Supreme 800 pe un amplificator 2x100W cu aceleasi specificatii. Merg fara probleme.


      Din ce am vazut, specificatiile tehnice pentru cele doua modele sunt aceleasi.Si atunci, in ce consta diferenta?

#41
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
in primul rand in faptul ca primele au fost inlocuite de cele din urma si cica astea noi s-ar auzi ceva mai bine. probabil ca au alte filtre, facute cu mai putina economie.

#42
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
...si aparent alte woofere (sau cel putin arata diferit :P)
Despre diferentele dintre seria noua si seria veche a scris aici GUP

#43
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pana nu vad poza cu ele desfacute nu cred ca sunt altele. cred ca cel mai probabil difera doar culoarea si dustcapul ala.

#44
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 24.03.2006
...

Attached Files



#45
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006
Cu precizarea că acest difuzor nu este din MMS800 ci pare să fie cel din subwooferul de 12 inchi

 undercoverbrother, on 16th February 2010, 12:13, said:

pana nu vad poza cu ele desfacute nu cred ca sunt altele.
În mod evident sunt alte difuzoare.
Chiar dacă se păstrează partea fixă (magnet/șasiu) și se schimbă doar partea mobilă discutăm de un alt difuzor.

#46
dorurizea

dorurizea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2009
seria monitor supreme este net superioara  seriei clasice datorita difuzoarelor superioare. sunt magnetice,au o alta constructie,desi incintele sunt practic la fel.eu am schimbat difuzoarele de la centerul 210 cu cele de la supreme 100(similare cu cele de la centerul supreme 250) inclusiv twiterul si e cu totul altceva.in acelasi timp e importanta si placa de sunet .eu am trecut de la creative la asus xonar si realmente am vazut diferenta de calitate intre cele doua tipuri de difuzoare. ca sa nu uit amplificarea este facuta de un receiver panasonic.diferenta de calitate e valabila pt. toate difuzoarele supreme .eu o sa mi le schimb si pe cele de la 880.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate