Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Am luat teap!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Salut, am cumparat un script (traffic exchange) iar dupa ce am inceput sa folosesc acest script mai intens am gasit o multime de probleme in el! Am incercat sa iau legatura cu autorii acestui script (din pacate supportul nu poate fii oferit decat prin forumul de support) leam explicat problemele gasite CHIAR leau recunoscut si ei, iar eu iam intrebat ce este de facut.

O alta problema este ca scriptul venea codat prin ioncube, iar pentru a repara acele probleme imi erau necesare anumite fisiere php fara a fii codate cu acest program. Aceste fisiere nu contineau cine stie ce cod sursa de foarte mare importanta, in fine... raspunsul lor a fost acela de a utiliza acest script exact cum este si nu ma pot ajuta cu acele fisiere cerute.

Am mai postat inca un mesaj prin care am facut o diferenta cu cea ce imi doream eu sa cumpar si cu cea ce doreau ei sa vinda, aceste diferente leam preluat din pagina cu care prezentau ei acest script. Iar modul lor de sprijin a fost acela de a imi inchide gura restrictionandumi accesul pe username si pe adresa de ip in acel forum. Acum am incercat sa iau legatura cu ei prin e-mail.

Va rog daca cunoasteti o modalitate de a imi recupera banii  sau de a primii cea ce am cerut (repararea problemelor gasite in respectivul script sau furnizarea codului sursa.)

Sincer sa fiu nu este prima data cand cumpar un script web si nu ma limitez la sume mici nici pretul care ma costat nu a fost unul foarte mare (170$) doar ca nu mi se pare corect! Iar sincer sa fiu am avut mari dubi cand am fost informat ca acest script este codat cu ioncube dar na... data viitoare voi casca ochii mai bine si voi indruma alte persoane care folosesc scripturi cumparate sa nu foloseasca nici un script codat! (Exclus in anumite cazuri : PLESK, CPANEL s.a.)


Pagina principala a acestui script este www.ventrino.com

In cazul in care nu voi gasii nici o solutie de a rezovla aceasta voi cumpara si versiunea decodata pe care o voi distribui pentru a imi recupera suma platita iar pretul cu care o voi face va unul exagerat de mic.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Reparare probleme, nu cred.
Codul sursa, nici atat.

Banii, incearca o disputa la Paypal. Desi nu vad nicaieri vreo 30 day money back guarantee pe care sa n-o fi respectat, posibil ca Paypal sa-ti dea banii inapoi. Mai ales ca e produs digital.

#3
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Sincer nu ma grabesc dar voi incerca sa ii contactez si pe cei de la EULA pentru ca prin ei ofera licentele, si as dorii sa le pun o simpla intrebare daca este corect ca ei sa ma fure iar eu nu. Voi pune mana pe codul sursa pe care il voi modifica si pe care il voi vinde cu foarte mult peste pretul lor. Plus ca voi crea un blog prin care voi atasa toate probleme gasite in acest script.


Prin aceasta cale as dorii sa dezvolt putin aceasta TEAPA sa va arat ce probleme am gasit in acest script si va rog sa va dati cu parerea!

Acest script ofera un serviciu de schimb de vizitatori prin WEBSURF, ADclicker, Banner exchange, Ad text.

Probleme gasite :

Prin websurf poti vizita siteuri introduse in baza de date dar nici un vizitator nu va fii contorizat de trafic.ro, gtop.ro sau alte servici de acest gen. Cu acest websurf puteti oferii (Hituri) vizite catre siteul introdus in baza de date a acestui script si contra cost (selectand un pachet premium) problema apare in momentul in care respectivul utilizator plateste pentru a primii vizitatori pe care eu nu ii pot dovedii ca acestia chiar iau vizitat siteul. Respectivul utilizator imi arata statistica trafic.ro de exemplu prin care arata ca nimeni nu ia accesat siteul!

ADclicker functioneaza perfect, este asemanatoare celei websurf numai ca prin aceasta se contorizeaza si vizitatorii care acceseaza un site introdus in baza de date, doar ca din pricina acestui cod ioncube nu poti introduce functii suplimentare in post form. Exemplu: nu mai pot adauga inca un field descriere de exemplu (aceasta nu va fii salvata in baza de date!)

Prin banner exchange inainte de a cumpara acest script in forumul lor de support un administrator confirma ca pot folosii si bannere FLASH dupa care sa dovedit ca nu se poate, iar prin testele mele au aratat ca aceasta nu se afiseaza! Pe langa aceasta nu exista si optiunea de a incarca bannerele grafice in serverul scriptului (upload) asa ca ori care membru poate schimba imaginea in ori ce moment fara ca eu sa imi dau seama!

Text advertising, in momentul in care l-am testat ma fermecat intr-un fel dupa anumite criterii:
1. Textul Power by nu poate fii ascuns indiferent daca iti schimbi culorile in bannerul creat.
2. Se integreaza in siteul utilizatorilor print-un cod java script cat mai simplu.

Doar ca acesta poate fii introdus si in alte siteuri castigand credite ! Poti sa ascunzi reclamele foarte simplu!

Aceastea sunt doar cateva pentru ca dupa descoperirea acestor probleme nu am stat sa mai caut si altele, posibil sa mai existe si altele!

Dupa prezentarea acestor probleme in forumul lor de support unul dintre administrator a recunoscut aceste probleme si a spus ca nu poate face nimic si ca trebuie sa il folosesc asa cum este. Cum? Sa fur banii utilizatorilor mei? In nici un caz.

Pentru care am continuat sa trimit mesaje in care se gaseau si cuvintele imi vreau banii inapoi. Cred ca pentru aceasta miau restrictionat accesul pe username si pe adresa de ip in acel forum.

Eu nu imi fac sanse ca imi voi recupera banii (170$) dar voi avea grija sa cunoasca multa lume cea ce ofera aceasta firma (ca am inteles ca este o companie din informatiile lor!)

#4
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
EULA = End-user license agreement  :)

http://en.wikipedia.org/wiki/EULA

#5
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Incredibil dar adevarat, acum am ban si pe siteul principal si in forum. Nu stiu dc nu mai pot accesa aceste siteuri :

www.ventrino.com - Network Timeout

http://forum.ventrino.com/index.php - Network Timeout

Daca intru cu un proxy merg perfect!

#6
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View Postlord_ice, on Dec 3 2008, 23:25, said:

EULA = End-user license agreement  :)

http://en.wikipedia.org/wiki/EULA

Aici ai dreptate citisem in graba licenta + ca sunt atat de nervos in cat e si normal sa imi scape anumite lucruri,
dar trebuie sa existe cineva care se ocupa de aceste licente, ce sar intampla daca as incepe sa vand si eu acest script fara nici un drept de autor?

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sa te dea in judecata.
Sa-ti pice toate hosturile pe care il vinzi.
Paypal sau 2checkout sa ce o sa folosesti pentru primit banii sa te baneze pe viata.

Ce trebuie tu sa faci este sa incerci sa-ti recuperezi banii si cam atat. Incerca paypal resolution center. Daca nu merge, incearca un chargeback la banca. Din ce stiu sunt obligati sa-ti dea banii daca faci cererea in cateva luni de la plata. Regulile Visa si Mastercard pe care banca trebuie sa le accepte daca vrea sa emita carduri cu siglele astea.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred că e nașpa să fii analfabet și să-ți mai iei și țeapă...

Edited by i0nutzb, 04 December 2008 - 10:39.


#9
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View Posti0nutzb, on Dec 4 2008, 10:22, said:

Cred că e nașpa să fii analfabet și să-ți mai iei și țeapă...
Bine ca esti tu un destept! Ce ne-am face fara tine?

Tu cand ai scris acest mesaj ai consultat si dictionarul?

This post has been edited by i0nutzb: Today, 10:39


#10
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
da-mi adresa ta de mail...ca daca esti gasca poate te intep si eu :))

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Tu cand ai scris acest mesaj ai consultat si dictionarul?
Cât timp nu ești capabil să scrii o frază fără să greșești, nu prea ai niciun drept să încerci să faci glume pe această temă. Pentru că vei fi și penibil (nu doar analfabet)

Anyhow, având în vedere că ți-ai luat țeapă și de la godaddy și de la ăștia cu scriptul, ce concluzie am putea trage noi, inculții ăștia care scriu cu dicționarul în față?

#12
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View Posti0nutzb, on Dec 4 2008, 22:45, said:

Cât timp nu ești capabil să scrii o frază fără să greșești, nu prea ai niciun drept să încerci să faci glume pe această temă. Pentru că vei fi și penibil (nu doar analfabet)

Anyhow, având în vedere că ți-ai luat țeapă și de la godaddy și de la ăștia cu scriptul, ce concluzie am putea trage noi, inculții ăștia care scriu cu dicționarul în față?

Prietene, eu nu stau sa scriu poezi precum o faci tu sau alti poeti ai acestui forum, faptul ca sunt inteles in cea ce spun este suficient.

De fiecare data cand cumpar asa ceva (exemplu acest script) sau acel vps imi aspum aceste riscuri! Faptul ca le scriu in acest forum este pentru a ii preveni si pe alti ca mine sa nu cada in aceasi plasa. In cea ce ma priveste pe mine cunosc multe metode pentru a imi recupera banii!

O mica rugaminte pentru cei ca tine! Sa nu mai devieze acest post de la subiectul initial.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine, îmi cer scuze. Promit că nu voi mai scrie POEZI :w00t:

Uite, dacă erai un pic mai cult, cu siguranță ai fi auzit până acum de proverbul „dacă nu caști ochii, belești p**a”. Dar din fericire nu ești. Din fericire pentru cei ce fac diverse scripturi...

Quote

Faptul ca le scriu in acest forum este pentru a ii preveni si pe alti ca mine sa nu cada in aceasi plasa. In cea ce ma priveste pe mine cunosc multe metode pentru a imi recupera banii!
Ți-ai spus păsul în primul post. Prin urmare, topicul ar fi putut fi închis, nu?

Și ca un fel de PS: nu suntem prieteni. Nu am prieteni analfabeți :death:

#14
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Rog un moderator sa modereze acest post!

Motivul pentru care am decis sa postez in acest forum aceasta informatie este acela ca exista si site-uri romanesti care folosesc acest script :

Adson.ro - (in acest moment nu il mai folosesc)
Gemenii.com
Footprint.ro

Posibil sa exista si altele. Pentru cei care vor sa foloseasca acest gen de software / script, le recomand sa se gandeasca de 2 ori mai bine inainte de a arunca cu banii aiurea!

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Poate respectivii sunt multumiti, si nu doresc sa-l crackuiasca pentru a-i adauga doua feature-uri.

#16
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Firefox nu găsește serverul www.adson.ro.


#17
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Am precizat, ca respectivul site nu mai foloseste acest script.

Totodata am observat ca nici unul dintre cei care au citit acest mesaj postat de mine in acest forum nu a inteles exact cea ce doresc sa exprim!

Eu nu am introdus acest mesaj aici cu gandul ca in acest fel imi voi recupera intr-un fel paguba, ci doar pentru a arata cata nedreptate:

Fiind un client cumparand un produs, in care am descoperit foarte multe defecte pe care le-am precizat in forumul lor de support. Spre uimirea mea chiar si ei au precizat ca aceste defecte sunt o problema insa nu au venit cu nici o solutie raspunsul lor fiind unul fara nici o logica. In aceste conditi am precizat sa imi fie restituita suma platita pentru acest script iar modul lor de raspuns a fost unul foarte negativ restrictionandu-mi accesul in intreaga retea chiar si in sectiunea CLIENTI fara ca eu sa le fii vorbit urat doar am precizat exact defectele descoperite si am cerut rezolvarea aceste probleme sau restituitea sumei platite.

Motivul pentru care am postat acest mesaj in acest forum reprezinta aceasta nedreptate des intalnita mai peste tot (eu fiind un client, avand o problema in loc sa rezolvam aceasta problema sunt inlaturat precum un ...). In cazul in care foloseam acest script fara ca eu sa dau nici un ban nu cred ca situtatia era una buna, pentru mine.

In mare clientul nu are nici un drept insa autorul are o multime.

#18
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Uite ca iar deviez de la subiectul initial - spre disperarea lu' baiatu' asta care nu scrie POEZI...

View PostDon3, on Dec 5 2008, 08:15, said:

Prietene, eu nu stau sa scriu poezi precum o faci tu sau alti poeti ai acestui forum, faptul ca sunt inteles in cea ce spun este suficient.
Hai sa moara Geta muta ca spui tu adevaru'... Da' nu ti-ai pus niciodata problema de ce te iau oamenii astia la perpulis? De poeti ce sunt?
Pai ma prietene, hai s-o luam metodic, sa intelegi si tu ceva din activitatea pe internet:
1. esti pe un forum - construit INTEGRAL din imagini si CUVINTE...
- daca butoanele din forum erau scrise gresit tu te mai descurcai sa "bagi" mesaje?
2. sa presupunem ca tu nu ai cum sa fii poet - adica ce sa presupunem... tu nici nu esti...
- pai si daca gagica aia pe care vrei tu s-o impresionezi iti spune azi la cina: "Draga, scrie-mi si mie o poezie sa o pun ca ravas..." ce te faci?...
3. tine minte: atata vreme cat vei emite cereri, cereri de sfaturi, cereri de idei, cereri de reparatii si zugraveli, si nu vei sti sa scrii POEZII, nimeni nu te va ajuta
- si eu am patit-o trai-ti-ar...

Edited by soul4blade, 17 December 2008 - 15:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate