Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1891
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai eu așa și fac, atunci când nu sunt sigur de vreo varianta locala...

#1892
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Paninaro, pe Luterana in Bucuresti, crasma Melindei, nevasta lui Teo, comediantul. Ne-am dus in zi de An Nou la mult laudata de ciorba de afumatura cu tarhon (facuta impreuna cu Mihai Toader), da' n-am mai prins ca deja batea de patru. Am incercat budinca de malai cu spanac, hribi si ou posat si castravetii murati pane si nu putem sa spunem care ne-a placut mai mult, amandoua felurile fiind foarte gustoase si interesante. Berea artizanala bate la fund celebrele belgiene facute de calugari. Servirea "ca la bunica acasa", plus o felie de tort din partea casei, fiindca am asteptat ceva pana a venit mancarea (adevarul e ca era mare aglomeratie). Nu pot sa zic nimic de prajitura/ pare un tort de morcovi cu o crema de branza, fiindca se facuse atat de frig, incat am luat-o la pachet si ne-am luat si picioarele la spinare.

#1893
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Am ramas singurul forumist care scrie unde se mananca bine :D
Azi am comandat midii in sos de vin si supa Tom Yum de la Chefs Experience. Au ajus fierbinti, desi nu stau chiar peste drum de ei. Foarte gustoase scoicile, foarte proaspete (am trait la malul unei mari, as zice ca le cunosc pe cele care au stat in frigider pana aproape de data de expirare), sosul nici prea picant, nici sa nu simti deloc ardeiul iute, cu aromele echilibrate.
Supa am cerut sa nu fie f picanta si asa mi-au adus-o. Preturile corespunzatoare marimii portiilor.
Singurul minus e timpul de livrare: te anunta ca e maxim 2 ore si, pana nu suna la usa curierul, nu stii cand ajunge mancarea.

#1894
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu de vreo 2 ani nu am mai mancat la/de la restaurant....asa ca nu mai prea am ce posta pe aici din pacate.

#1895
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,621
  • Înscris: 10.08.2009
Restaurant Delis din Piata mica Sibiu.Posted Image
Kontiki si Prima tot Sibiu daca vrei sa ti amintesti cum te serveste ospatarul din bol cu ciorba(excelenta)  in farfurie.
Ospatar  cu pantaloni si vesta neagra, camasa alba si servet pe mana.

#1896
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Moare topicul asta si eu am nevoie de recomandari. In Cluj, imi recomanda cineva niste crasme unde sa mananc bine si sa plec cu pielea pe mine? Mai in centru, ca pe acolo o sa ma fatai si n-am masina la dispozitie. Multam fain.

#1897
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Anul trecut am fost (prima oara) pt cateva ore. Am mancat la Cafe Bulgakov, ne-a placut curtea (bun criteriu, nu?😀) si nu a fost scump.
Sunt cateva carciumi in zona aia, vezi daca iti surade ceva!


#1898
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Golful Pescarilor și Pescăria lui Matei din Agigea. Timp de aproximativ 10 zile am mâncat aproape zilnic la fiecare dintre ele. Mâncarea și servirea foarte ok.

#1899
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cine are drum in zona Clisura Dunarii, restaurantul Nest din Drobeta Turnu Severin. Mancarea este senzational de buna, ireal de buna pentru un orasel in mijlocul a nimic.

Edited by MembruAnonim, 01 August 2021 - 20:27.


#1900
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ceva recomandări pentru Iași? Nu neapărat cârciumi, chiar și locuri stradale, șaorma, chestii bunuțe.

#1901
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Acum 2 saptamani am fost la Cabana Bolboci, in Bucegi.
La intoarcere am poposit la buciumeni, la Hanul din Meri.
Locatia foarte draguta, au si cazare, se pare conditii ok.
Terasa restaurantului plina pe jumatate intr-o dupa amiaza de vineri.
In familie s-a mancat muschi de porc, tigaie usor picanta, paste carbonara si ciorbe.
Portii mari spre imense, calitatea mancarii foarte buna.
Servire ok, atmosfera placuta.

#1902
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSmurfK, on 10 august 2021 - 21:03, said:

Ceva recomandări pentru Iași? Nu neapărat cârciumi, chiar și locuri stradale, șaorma, chestii bunuțe.

Să-mi răspund...

- Vivo - burgeri buni, servire rapidă;
- Pizzeria Goldoni (pe Ștefan) - pizza bună, servire mișto;
- Kiwan'S - pe Ștefan, lângă Mama Mia - luați shaorma saj pui. Non-stop, merge super după bere.

În rest, câteva dezamăgiri, gen Oscar.

Edited by SmurfK, 15 August 2021 - 15:45.


#1903
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Doripesco (un nume ales probabil de pescarul Dorin Posted Image) pe drumul de la Rasnov spre Predeal/ Paraul Rece. Mancarea buna, servirea fara repros - ospatarul nostru avea o atitudine binevoitoare,  simtul umorului in limita bunului simt Posted Image si promptitudinea pe care ti-o doresti cand tocmai te-ai intors dupa o tura de 5 ore pe munte. Ne-a spus cat dureaza pana sunt gata diverse preparate, asa ca nu ne-am enervat crezand ca mancam in 10 min, cand ar fi trebuit sa asteptam mai mult de 20 (papanasii).
Locul e frumos, cu mese in foisoare aflate la distanta destul de mare unele de altele - cat sa nu auzi conversatia vecinilor. Preturi rezonabile.
Au si parcare.
P.S. Ne-am batut pe papanasi.

Edited by Aprilia, 16 August 2021 - 12:34.


#1904
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Trușcă Grill, in spatele hotelurilor de pe faleza Mangaliei (Mera Brise, Corsa, Solymar), in zona pietei. Dupa cum ii spune si numele e un local specializat pe grill-uri si fac niste super fripturi/burgeri/mici (uriasi) cu garnituri/salate pe masura, la preturi cit se poate de omenesti. Chiar daca personalul (numeros) se misca putin haotic (normal,la cit de tineri si entuziasti sint angajatii), servirea e rapida, iar personalul amabil si saritor. Grill-ul e unul profi, imens, cu carbuni incinsi permanent (conteaza enorm calitatea gratarului si puterea focului pentru un gratar ca la carte). Daca aveti drum prin zona, recomand! Au nota 4,9 din 5 conform recomandărilor de pe Google si nota e pe bune!

Edited by pedros_2005, 16 August 2021 - 13:12.


#1905
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare !
Voi merge in concediu pe la Valcea .
Imi puteti recomanda un local si eventual cazare pentru 4 zile .
Multumesc anticipat !

#1906
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Restaurant Sergiana, mun. Brașov (mergi la sigur și nu te înghesui prin centrul vechi și Pța Sfatului, la terasele neîncăpătoare).
Muura Steak House, Cluj-Napoca, Centrul Vechi;
Cofetăria Un Dulce, str. Emil Isac, tot în Cluj;
Terasa Livada-Cluj și Bistro Viena, decente, Che Guevara Social Pub, pentru cocktail-uri și atmosferă;
K&K Bistro, mun. Gheorgheni, Harghita (prețuri foarte ok/cantități generoase). Recomand supa armenească.
Restaurant Hotel Dorna, Vatra Dornei (niciodată nu vei da gres, dacă mănânci la dânșii). Am mâncat de câteva ori, la ei.

Edited by Vlad_22, 16 August 2021 - 15:13.


#1907
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Restaurant Cyrano, aproape de Centrul Vechi al mun. Oradea.

View PostAprilia, on 28 iulie 2021 - 22:52, said:

Moare topicul asta si eu am nevoie de recomandari. In Cluj, imi recomanda cineva niste crasme unde sa mananc bine si sa plec cu pielea pe mine? Mai in centru, ca pe acolo o sa ma fatai si n-am masina la dispozitie. Multam fain.
Vezi postarea mea. Probabil că deja ai fost, înaintea mea.

View PostSmurfK, on 10 august 2021 - 21:03, said:

Ceva recomandări pentru Iași? Nu neapărat cârciumi, chiar și locuri stradale, șaorma, chestii bunuțe.
Krud, Oscar, Little Texas, Vivo burgers, La Castel, Turnul de Apă, shaormerie Dania (pe lângă shaorma, clasică, exact ce trebuie, fără cartofi și 100 sosuri, am înțeles că au și baclava bună), printre altele. Sunt ieșean, deci la sigur îți spun. Toujours, Cuib și Buena Vista, ar mai fi, ori Panoramic, la Hotel Unirea, în Pta Unirii, dacă dorești să admiri orașul, de la înălțime.

Edited by Vlad_22, 16 August 2021 - 15:27.


#1908
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Garden Pub. In Bucuresti, undeva intre Domenii si Chibrit, dupa Popisteanu, o crasma aranjata cu bun gust, unde esti servit cu amabilitate si mananci bine. Fiind aproape de unul dintre locurile prin care bantui, m-am dus la diferite ore, si in weekend si in cursul saptamanii. Toti comensenii au fost multumiti de ce au mancat, berea a fost buna , rece si de toate felurile. Au si meniu la pranz, nu l-am incercat insa. Dau si la pachet, nu stiu daca si livreaza.

Edited by Aprilia, 16 August 2021 - 22:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate