Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1909
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,505
  • Înscris: 05.11.2009

View PostSmurfK, on 10 august 2021 - 21:03, said:

Ceva recomandări pentru Iași? Nu neapărat cârciumi, chiar și locuri stradale, șaorma, chestii bunuțe.

daca vrei saorma buna , mai buna decat saorma de la warda, incearca la astia, Dania se numesc. Au saorma mixta, carnea e foarte aromata, sosurile is excelente..

https://www.facebook...tfooddaniaiasi/

#1910
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Taverna Marelui Paharnic.
Carciuma e intr-un colt al pietei Domenii, acum cred ca o renoveaza, insa au deschis la Comana un loc cu specific grecesc, cred ca prima terasa venind dinspre aventura-parc. Am mancat tzatziki si icre super bune, pita coapta atunci. Mai mult, cantitatile erau corecte.

Am mai mancat la ei acum cativa ani, nu stiu daca am si scris despre; portiile erau mari si totul a fost gustos.

#1911
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Maine am un drum prin Timisoara si as avea si eu nevoie de o recomandare de un restaurant traditional romanesc. Niste colegi imi recomanda restaurantul Dinar, dar eu observ ca este serbo-romanesc, e ok acolo?

Multumesc

#1912
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 16.01.2007
Aveți vreo recomandare de restaurant unde se pot mânca în București paste carbonara foarte bune?

#1913
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
14th Lane, in Regie, in cladirea The Bridge, coltul dinspre fosta cantina R2 pentru cunoscatori Posted Image.  E deschis doar la pranz in cursul saptamanii si de vineri pana duminica si seara. Fac si livrari, au si meniul zilei.

Am fost in doua seri acolo si experienta a fost la fel de reusita si din punct de vedere gastronomic si al servirii.

Au de toate, de la fructe de mare la ceafa de mangalita,  gatite modern, combinatii de legume si sosuri delicioase, feluri vegane pentru cine doreste. Muschiul de vita facut asa cum l-am cerut (medium-rare), cel de porc insotit de patru feluri de ciuperci, fiecare gatita in alt fel, tartarul de vita taiat din cutit insotit de un piure de legume care completa perfect gustul.

Deserturile trebuie neaparat gustate, am incercat si para in vin si cupola de ciocolata.

Vinurile sunt de toate felurile, la preturi foarte civilizate. Am luat o sticla de Sauvignon Blanc din Noua Zeelanda, era exact asa cum mi-l aminteam din Londra.

Attached Files


Edited by Aprilia, 30 January 2022 - 09:47.


#1914
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcostinthebest, on 29 ianuarie 2022 - 20:40, said:

Aveți vreo recomandare de restaurant unde se pot mânca în București paste carbonara foarte bune?

Grano!

#1915
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Sabatini Pizza & Restaurant Domenii. Mancarea gustoasa, servirea amabila si competenta. Portiile uriase - asta pentru mine e un minus, fiindca nu cred ca un fel de mancare trebuie sa aiba juma de kil. Am mancat  pui Florentine cu cartofi la cuptor. N-as zice ca sunt chiar retetele clasice, insa atata timp cat e gustoasa mancarea si nu vrei neaparat ansoa in salata Caesar, locul e OK.

#1916
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2021
Rare House.

Pe Schitul Darvari, intre Rosetti si Icoanei.
Restaurant de familie, deschis in 2019 chiar inainte de pandemie.
Au in fiecare zi un meniu variabil de pranz, cu supe/ciorbe, feluri principale si desert.
Mananc de la ei la pachet de la sfarsitul lui 2019 pana in prezent, odata la 1/2 saptamani.
Nu mi s-a intamplat niciodata sa fie vreo problema digestiva.
Portiile sunt foarte generoase, pretul 29 lei/supa + fel principal, au si livrare gratuita pana la 4 km.
Au varietate destul de mare, de la tochitura/chiftele marinate pana la dorada la gratar si midii in diverse sosuri, fripturi, paste, salate, sandwich-uri.
Calitatea mi se pare foarte buna.

Are o recomandare fara rezerve din partea mea.

#1917
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Salutare.

Mancare cu specific vegan, gustoasa, pe Valea Prahovei, pe unde? A se intelege, de la Brasov la Bucuresti, ca zona.

#1918
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Saptamana asta am mancat aici: D.O.R.
Mancarea foarte buna iar localul amenajat cu gust.

#1919
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Daca mergeti la Voronet=> Popasul Domnesc; mancare foarte gustoasa, portii pantagruelice. Preturi pe masura!
https://www.google.c...5.8624077?hl=ro

#1920
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Asta cu porțiile exagerate n-o inteleg….3 sferturi din oameni lasa jumătate in farfurie, dar tot ii încânta mărimea porțiilor 🤷

#1921
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Am luat dimineata un scrob moldovenesc si abia l-am dat gata. Nu mi-a mai trebuit nimic pana seara.
Nu stiu daca incanta sau nu, dar e o vorba folosita la barfa de femei: " mai bine sa ramana decat sa nu ajunga".
Sanatate!

#1922
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pai da, dar nu jumătate….mai ales ca toată mâncarea aia se arunca pur și simplu….in cel mai fericit caz ajunge la animale, deși legal trebuie distrusă.

Este risipa inutila.

#1923
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Sincer era atat de bun ca m-am indopat ca un clapon. In fine, eu am vrut doar sa spun ca portiile sunt foarte mari.
Toate cele bune!

#1924
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postx1yz, on 11 septembrie 2022 - 12:55, said:

Am luat dimineata un scrob moldovenesc si abia l-am dat gata. Nu mi-a mai trebuit nimic pana seara.
Nu stiu daca incanta sau nu, dar e o vorba folosita la barfa de femei: " mai bine sa ramana decat sa nu ajunga".
Sanatate!
Pe scurt, să încurajăm risipa și mai mult... Cam știe fiecare cât poate să mănânce, hai să nu luăm porții cat pentru 2-3 persoane, doar fiindcă e moca, cum e la micul dejun tip bufet continental, suedez etc. Înțeleg o bucată de pâine, un rest de nu știu ce, mai rămâne, se întâmplă, dar sunt unii nesimțiți de-a dreptul, care zici că sunt nehaliti și lasă mai bine de jumătate din ce au în farfurii.
Astfel de persoane pot fi catalogate foarte ușor.

Edited by Vlad_22, 11 September 2022 - 21:10.


#1925
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022

View PostVlad_22, on 11 septembrie 2022 - 21:07, said:

Pe scurt, să încurajăm risipa și mai mult... Cam știe fiecare cât poate să mănânce, hai să nu luăm porții cat pentru 2-3 persoane, doar fiindcă e moca, cum e la micul dejun tip bufet continental, suedez etc. Înțeleg o bucată de pâine, un rest de nu știu ce, mai rămâne, se întâmplă, dar sunt unii nesimțiți de-a dreptul, care zici că sunt nehaliti și lasă mai bine de jumătate din ce au în farfurii.
Astfel de persoane pot fi catalogate foarte ușor.

Domnule, eu am trecut pe acolo si am comandat un scrob. Nu inteleg ce vreti sa insinuati!

#1926
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Am fost zilele astea la Tg Mures și am mâncat la mult lăudatul Tempo…(experiența at trebui sa o descriu la locurile in care nu se mănâncă bine, dar asta e alta discuție) și mi-am comandat o specialitate pe care toți de la masa mi-au recomandat-o, barszaska sau așa ceva, un fel de schnitzel de pui mai…altfel (o porcărie sinistra). Ideea e ca mi-au adus in loc de farfurie un platou cu doua bucăți imense și un munte de cartofi, am reușit sa mănânc jumătate dintr-o bucata și maxim 1/4 din cartofii prăjiți. Și toate porțiile erau la fel….

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate