Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

ulei de arahide si susan

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Nu am reusit sa gesesc in Romania ulei de arahide si/sau susan....poate cineva sa-mi spuna unde pot gasi? fara sa fie de la magazine cu produse naturiste (i-mi trebuie la gatit nu la sticlute de 200 de ml) ori magazine de delicatese cu preturi exorbitante...
Multumesc

#2
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 alexpet, on Nov 30 2008, 19:06, said:

Nu am reusit sa gesesc in Romania ulei de arahide si/sau susan....poate cineva sa-mi spuna unde pot gasi? fara sa fie de la magazine cu produse naturiste (i-mi trebuie la gatit nu la sticlute de 200 de ml) ori magazine de delicatese cu preturi exorbitante...
Multumesc

cred ca glumesti.  :lol:
gasesti in orice supermarket. gima, carrefour, pe la chinezi in europa (mai ieftin). uleiul de arahide nu are cum sa fiemai scump de 150 mii litrul, iar ala de susan, nu mai mult de 200, tot litrul.

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
In  Carrefour nu e sigur, Gima nu e chiar orice supermarket dar am sa caut, cat despre Europa.....in China am fost dar in en-gross Europa nu am fost niciodata si nici nu cred ca ajung prea curand....e o mare problema cu parcarea acolo....oare Dragonul Rosu? in rest Auchan...nu...Billa....nu....Real....nu La Fourmi....nu...Penny....nu....Carrefour...am zis...nu....Cora....nu
oricum ...merci.....am sa trec pe la fostul Gima ...actual G-market

#4
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Încearcă și la Mega Image.

#5
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
radixplant - preț de engross , pukka foods-acolo cred că e și ecologic.
Presat la rece e mai sănătos.

#6
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 alexpet, on Nov 30 2008, 20:24, said:

In  Carrefour nu e sigur, Gima nu e chiar orice supermarket dar am sa caut, cat despre Europa.....in China am fost dar in en-gross Europa nu am fost niciodata si nici nu cred ca ajung prea curand....e o mare problema cu parcarea acolo....oare Dragonul Rosu? in rest Auchan...nu...Billa....nu....Real....nu La Fourmi....nu...Penny....nu....Carrefour...am zis...nu....Cora....nu
oricum ...merci.....am sa trec pe la fostul Gima ...actual G-market

am cumparat ulei de arahide din carrefour si am vazut ulei de susan si alte delicatese asiatice , atat acolo, cat si in gmarket.
nu mai spun de europa. sunt vreo  5 magazine , si nici unul nu vinde en-gross. ;)
plus inca unul pe colentina.

Edited by AlexIP, 01 December 2008 - 06:17.


#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
OK....mai verific inca o data in Carrefour poate nu am vazut eu...dar sper sa nu fie vorba de sticlute de 100-200 ml ori sosuri care au in compozitie uleiurile mai sus mentionate....si eventual Mega Image....mi-e cel mai simplu.....multumesc de sfaturi

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Situatia sta cam asa.... ulei de susan ori arahide nu se gaseste in G-Market (Gima) Vitan si nici in Mega Image Titan....deloc. Am intrebat diverse vanzatoare si m-am ales doar cu priviri intrebatoare si un lung.... ceeee?!....n-avem domnu' da avem de masline si porumb daca vreti! In Carrefour Vitantis situatia este identica....asa ca nu glumesc....si repet intrebarea cu mentiunea ca ulei de susan am gasit pana la urma in Dragonul Rosu la pretul de 15 lei sticla de 800ml. Ulei de arahide insa nu gasesc nicaieri....

#9
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 alexpet, on Dec 3 2008, 17:06, said:

Situatia sta cam asa.... ulei de susan ori arahide nu se gaseste in G-Market (Gima) Vitan si nici in Mega Image Titan....deloc. Am intrebat diverse vanzatoare si m-am ales doar cu priviri intrebatoare si un lung.... ceeee?!....n-avem domnu' da avem de masline si porumb daca vreti! In Carrefour Vitantis situatia este identica....asa ca nu glumesc....si repet intrebarea cu mentiunea ca ulei de susan am gasit pana la urma in Dragonul Rosu la pretul de 15 lei sticla de 800ml. Ulei de arahide insa nu gasesc nicaieri....

omule, crede-ma , nu le lua in seama pe proaste. de regula, nu stiu pe ce lume traiesc, este de datoria consumatorului sa cercetaeze, sa caute, sa gaseasca. sunt obisnuita. ;)
eu am cumparat din carrefour colentina, si am dat cam 130000 e o sticla de un litru. cauta-l mai bine la uleiuri, sau, daca nu, cauta la bucatarie internationala. brandul este acela, de la carrefour , din franta. scrie in franceza. gatesc si eu chinezeste (presupun ca pt asta cauti), si am reusit sa fac rost de toate ingredientele, aproape, mai putin piper sichuan. <_<

in gima, obor, si nu numai , am vazut o groaza de ingrediente din astea, inclusiv vreo doua feluri ulei de susan. mai ales din gama  blue dragon.

Edited by irinuca8082, 03 December 2008 - 19:53.


#10
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pai normal....inatai am luat toate rafturile la rand am citit zeci de etichete (la Gima pot sa-ti si reproduc exact marcile de ulei si pozitia pe raft) si apoi le-am intrebat...asa numai ca sa fiu sigur...Piper de Sichuan iti pot da eu o lingura-doua pentru ca am destul (adica o sticlutza) pe care nu cred sa-l pot consuma totusi prea repede si mi-e sa nu-si piarda aroma in timp...doar sa sti ca e pisat....adica pulbere vreau sa zic. Mai am si alte chinezarii ... de la mama lor ....poate facem un schimb contra niste ulei de arahide ;-) ca eu nu prea am timp sa iau toate supermarketurile la rand. Vorbim pe PM eventual...
In rest nu pot sa presupun decat ca supermarketurile de care-mi vorbesti fiind din zona Obor-Colentina au o clientela numeroasa de chinezi alfel nu-mi explic de ce nu introduc aceste produse in tot lantul de magazine....

#11
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 alexpet, on Dec 3 2008, 20:51, said:

..Piper de Sichuan iti pot da eu o lingura-doua pentru ca am destul (adica o sticlutza) pe care nu cred sa-l pot consuma totusi prea repede si mi-e sa nu-si piarda aroma in timp...doar sa sti ca e pisat....adica pulbere vreau sa zic.
.poate facem un schimb contra niste ulei de arahide ;-) ca eu nu prea am timp sa iau toate supermarketurile la rand. Vorbim pe PM eventual...


hai ma, zau? :D

In rest nu pot sa presupun decat ca supermarketurile de care-mi vorbesti fiind din zona Obor-Colentina au o clientela numeroasa de chinezi alfel nu-mi explic de ce nu introduc aceste produse in tot lantul de magazine....

pai atunci migreaza catre colentina, obor, salajeeeean. :D

Edited by irinuca8082, 03 December 2008 - 22:00.


#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Irinuco....pana acum mi-ai parut normala dar acum nu pot sa nu te intreb.... ai probleme la cap?...ori ai consumat ceva?...asta este raspuns?...te-am luat eu la misto cumva?...Dumnezeule!!!....

#13
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 alexpet, on Dec 3 2008, 23:17, said:

Irinuco....pana acum mi-ai parut normala dar acum nu pot sa nu te intreb.... ai probleme la cap?...ori ai consumat ceva?...asta este raspuns?...te-am luat eu la misto cumva?...Dumnezeule!!!....
pai mi s-a parut ca faza cu lingurile de piper e o gluma.  :huh:
daca nu esti spiritual, nu ai ce cata pe softpedia. :D pe bune. ;)
eh, las-o asa cum o picat.

#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
uite "gluma". am facut efortul si am facut o fotografie cu Piperul de Sichuan....
Bine nu o sa mai intru pe softpedia....nu prea sunt spiritual desi am incercat cand ti-am propus in gluma schimbul cu uleiul de arahide si mi-am luat-o peste bot....asta este....eu ma prind mai greu

sper ca acum a intrat poza

daca tu crezi ca eu am iesit la agatat pe softpedia....ce sa mai zic!....nu mai zic nimic....vorba ta....las-a asa cum a picat

Attached Files



#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
La Mega au ulei de nuci, de bostan, de arahide si altele, marca Carrefour sau Delhaize, unele una, altele alta. Eu mi-am cumparat, acum citeva luni, de la Mega Image Tineretului. Raionul de ulei. Cel de bostan si cel de nuci sint dementa!

#16
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Vreau si eu uleiuri d-astea mai exotice, numa' ca nu stiu la ce sa le folosesc. La salate merg?  :huh:

#17
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Nu a spus nimeni dacă uleiurile alea sunt presate la rece.

#18
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 Mirovaia_Scorb, on Dec 6 2008, 03:04, said:

Nu a spus nimeni dacă uleiurile alea sunt presate la rece.
cel de arahide nu cred ca este presat la rece, iar pe cel de susan scrie in chineza. deci, nu stiu ce sa-ti spun.


pt section: chiar nu vad o diferenta de gust intre cel de arahide si cel de floarea soarelui. nu cred ca o sa mai dau 150 de mii pe alt litru de ulei de arahide cand o sa mi se termine cel pe care-l am acum.
strict parerea mea.
iar cel de susan, este intre-adevar, f aromat, si nu este nevoie decat de cava picaturi pt  da mancarii o aroma deosebita. se oate folosi mai ales la salate , simple , chiar, dar si la retete asiatice. merita sa iei o sticluta din aia mica, sa incerci. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate