Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Atentie MARE la preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
acker

acker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2003
Și noi am dat peste astfel de faze la Real Timișoara.
De exemplu am vrut să luăm niște beculețe pentru brăduț și în loc de ~15-17 RON preț afișat erau vreo 45 RON. Noroc că am scanat cu privirea bonul și mi-a sărit în ochi. Pentru cazuri dintr-astea m-am obișnuit să verific prețurile de două cifre. Sper măcar să nu greșească la adunare.
Am mai observat că în destule cazuri sunt amestecate produsele și trebuie să cauți prețul afișat care corespunde cu ce e sub el.

#20
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
patit si eu la real cu un troller pret la raft cu vreo 20 lei (noi) mai mic ca pe bon.dupa ce am facut scandal mi-am recuperat banii.

#21
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am avut produse in plus (pantaloni nustiucum). Am vazut la circa 2 saptamani, intamplator, asa ca am mers inapoi (Metro Berceni), am lasat factura, au facut "vizionare" si mi am recuperat banii. Bineinteles ca i am amenintat cu toate cele, desi nu imi dau seama ce sanse aveam sa dovedesc faptul ca nu avut produsul respectiv.

Edited by C.F.S., 09 January 2009 - 00:46.


#22
ionnutZZZ

ionnutZZZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.10.2007
De  multe ori se intampla sa creada ca sunt pacaliti dar defapt sunt pacaliti de prostia lor ,a clientilor ma refer.Pot spune ca se intampla sa fie gresit un pret la raft dar se intampla ca unii sa nu deschifa ochii si sa vada eticheta cum trebuie sau care trebuie.Un exemplu : un client foarte nemultumit ca a cumparat o cafea si la raft era alt pret, de pe capatul de raft.Pe captul de raft 2 produse sus stteag cu preturile la amandoua dar clientul nu a fost atent sa si citeasca care din ele  e aferent pretul desi scria clar marca si pretul,pur si simplu a vazut pretul si gata.Nu e vina 100% la supermarketurilor,mai e vina si a clientilor

#23
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Ma indoiesc ca astia au asa o politica de a pacali clientii cu preturile, cel putin astea mari nu cred ca si-ar bate capu cu asa ceva.

#24
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Cand s-a deschis un Real, la Afi Palace, aflandu-ma acolo, am dat si eu raita prin magazin.
Copilul (9 ani atunci), ce credeti ca vede? La raionul de electronice, vede o consola Wii (sau cum i-o fi spunand) cu 85 lei!!!
Imi spune "asa si asa...", fara sa fie credibil, pana nu ma trage de maneca sa imi arate pretul, nu credeam (ma gandeam ca 85 lei poate fi doar cutia).
Cand ajung la raft, intr-adevar, 85 lei, cu posibilitatea de a lua si in rate proportionale cu pretul respectiv. Gandindu-ma ca nu e ok, stiind ce preturi nesimtite au jucariile astea, intreb un agarici daca asa este. Fara sa se intoarca macar, imi raspunde "pai daca asa ati vazut, asa e".
Pana la urma, m-am gandit ca e poate doar o jucarie, asa cum sunt laptop-urile acelea pentru copii, la pret de aproximativ 100-150 lei.
Ma intorc, iau cutia, o deschid, nefiind sigilata si scot din ea tot ce gasesc: consola, adaptoare, tot ce contine cutia. "Mai sa fie"... imi zic... "asta nu e bine". Iau cutia si ma duc la scanner: "Articol inexistent".
Pana la urma, merg la admin-ul de raion (sau cum se numeste) si ii arat aparatul. "Cum 85 lei? asta de 1.100 lei!" Pretul era 850 lei promotional daca mai cumpar nu stiu ce de 2.500 lei.

#25
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Sunt situatii in care preturile nu corespund, eu am patit-o luna trecuta, culmea tot la Real.
Produsul : glade sense spray.Probabil l-ati observat si voi prin supermarket-uri, se gaseste mai pe la toate la pret redus cu o eticheta mare pe el - 60 %, la vreo 9 lei, cu tot cu baterii incluse, etc.
Il vad si in Real, iau 3 (repet, ambalajul fiecarui aparat avea direct pe el scris mare -60 %, nu era vorba doar de pretul de raft) si dupa ce achit la casa, mi se parea mie ca am dat cam mult pe toate si, cand ma uit pe bon.. pretul : 25 lei/bucata.
II zic cucoanei de la casa unde am achitat, ma trimite la casa de returnare bani sau cum dracu se cheama, stau 20 min. fara sa ma bage nimeni in seama ca intr-un final sa apara o ametita care sta alte 10 min sa completeze niste acte si imi returneaza banii fara nicio scuza.Pur si simplu n-avea explicatie.Pai e normal?

#26
ionnutZZZ

ionnutZZZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.10.2007

View PostTheGrudge, on 24th November 2011, 11:54, said:

Sunt situatii in care preturile nu corespund, eu am patit-o luna trecuta, culmea tot la Real.
Produsul : glade sense spray.Probabil l-ati observat si voi prin supermarket-uri, se gaseste mai pe la toate la pret redus cu o eticheta mare pe el - 60 %, la vreo 9 lei, cu tot cu baterii incluse, etc.
Il vad si in Real, iau 3 (repet, ambalajul fiecarui aparat avea direct pe el scris mare -60 %, nu era vorba doar de pretul de raft) si dupa ce achit la casa, mi se parea mie ca am dat cam mult pe toate si, cand ma uit pe bon.. pretul : 25 lei/bucata.
II zic cucoanei de la casa unde am achitat, ma trimite la casa de returnare bani sau cum dracu se cheama, stau 20 min. fara sa ma bage nimeni in seama ca intr-un final sa apara o ametita care sta alte 10 min sa completeze niste acte si imi returneaza banii fara nicio scuza.Pur si simplu n-avea explicatie.Pai e normal?


Avea pret de 9 lei la raft?

#27
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Cat timp am lucrat in probe de nu au venit oameni cu droaia din cauza preturilor care nu corespundeau.
hai si cu un exemplu clasic
un router afisat 112lei si la casa apareau 134lei
un televizor sunny era 9xxlei si la casa dusea peste 9xxlei cu vreo 37lei mai sus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate