Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cumparare masina cu credit bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
WizzB

WizzB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.04.2005
Salut .

Cat de curand vreau sa imi cumpar o masina noua de la dealer prin credit bancar. Chestia pe care nu o stiu este... atunci cand cumpar masina de la dealer o cumpar in euro sau in lei ? Daca o cumpar in euro ...  sa zicem ca imprumutul in  banca este de 10000 euro , eu voi plati tot in euro inapoi? Ce vreau sa stiu este ca tinand cont ca acum euro are o cotatie mai mare , 10000 euro ar veni cam 38000 lei , e mai bine sa astept sa scada euro sau nu afecteaza cu nimic chestia asta daca imprumutul este in euro. Sper sa fi inteles ce vreau sa spun .  Multumesc.

#2
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Masina o vei plati in lei la cursul leu/euro afisat la dealer.

#3
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View PostWizzB, on Nov 26 2008, 13:35, said:

Salut .

Cat de curand vreau sa imi cumpar o masina noua de la dealer prin credit bancar. Chestia pe care nu o stiu este... atunci cand cumpar masina de la dealer o cumpar in euro sau in lei ? Daca o cumpar in euro ...  sa zicem ca imprumutul in  banca este de 10000 euro , eu voi plati tot in euro inapoi? Ce vreau sa stiu este ca tinand cont ca acum euro are o cotatie mai mare , 10000 euro ar veni cam 38000 lei , e mai bine sa astept sa scada euro sau nu afecteaza cu nimic chestia asta daca imprumutul este in euro. Sper sa fi inteles ce vreau sa spun .  Multumesc.

depinde ce masina vrei sa iei si de unde.
depinde de ce imprumut vrei sa faci

am luat loganul acum 2 ani de la reprezentanta Dacia - care lucra cu BRD prin credit auto in lei.
poate alte reprezentante lucra cu alte banci, altfel de credite.
poate vrei sa iit iei un credit personal, sau unul auto direct din banca si apoi sa iti cumperi masina. sunt destule variabile.

si pana la urma urmei cred ca poti alege ce fel de credit ti se potriveste mai bine si daca o iei de la un dealer care lucreaza doar cu o anumita banca.

#4
WizzB

WizzB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.04.2005
Masina este un Fiat grande punto .. si cei de la reprezentanta din Constnata mi-au spus ca in cazul de credit eu  trebuie sa imi aleg banca si sa fac creditul. Si tot nu m-am lamurit ... e mai bine sa mai astept sa scada euro ?  sau dobanzile? ...

#5
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Cel mai bine, in aceste momente, e sa cauti sa iti cresti veniturile ;)

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

View PostWizzB, on Nov 26 2008, 13:35, said:

Salut .

Cat de curand vreau sa imi cumpar o masina noua de la dealer prin credit bancar. Chestia pe care nu o stiu este... atunci cand cumpar masina de la dealer o cumpar in euro sau in lei ? Daca o cumpar in euro ...  sa zicem ca imprumutul in  banca este de 10000 euro , eu voi plati tot in euro inapoi?
Masina o platesti in lei daca faci credit auto in lei, raportat la cursul de schimb din data emiterii facturii de catre dealer.
O poti plati in Euro, dar tot lei dai, adica dai lunar rata in lei la cursul afisat de banca respectiva sau firma de leasing (sunt niste porci, au un curs mult mai mare fata de BNR).

Acum Euro e mare, nu stiu cat o sa dea inapoi, dar pana la anu' eu as spune sa mai astepti.

PS: Imi aduc aminte cand am luat Loganu (credit in lei), am prins un curs foarte favorabil (3,12 lei=1Euro) cand s-a emis factura de catre dealer (in lei desigur).
Am dobanda fixa (m-am riscat) si n-am treaba, nu mi s-a modificat nimic la credit.

#7
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

View PostWizzB, on Nov 26 2008, 13:35, said:

Salut .

Cat de curand vreau sa imi cumpar o masina noua de la dealer prin credit bancar. Chestia pe care nu o stiu este... atunci cand cumpar masina de la dealer o cumpar in euro sau in lei ? Daca o cumpar in euro ...  sa zicem ca imprumutul in  banca este de 10000 euro , eu voi plati tot in euro inapoi? Ce vreau sa stiu este ca tinand cont ca acum euro are o cotatie mai mare , 10000 euro ar veni cam 38000 lei , e mai bine sa astept sa scada euro sau nu afecteaza cu nimic chestia asta daca imprumutul este in euro. Sper sa fi inteles ce vreau sa spun .  Multumesc.

Hai noroc, si eu mi-am luat masina tot cu credit. Trebuie sa te pregatesti cu bani cand mergi sa iei creditul. De ce? Pai daca iei creditul in euro, mai intai banca ti-i schimba in lei (ca nu pot sa faca transfer bancar in euro). Da ti-i schimba in lei la cursul lor de cumparare (adica ala mai mic decat al BNR pentru ziua aia). Dupa care leii tai (putini) ajung in contul dealerului. Dar pentru ca masinile aduse din import se vand in euro, mai are loc un schimb valutar, din lei in euro, de data asta la cursul pentru vanzare al bancii ( cursul ala mare ) si, desi tu ai luat un credit de 10.500 euro (cazul meu), la dealer ajung 10.200 de euro. Ghici cine plateste diferenta?!

Si cei de la banca nu iti povestesc chestia asta inainte, daca te iei dupa ei trebuie sa te duci doar cu banii de comision si aia de casco. Si asa te trezesti ca nu ai destui bani la tine, si trebuie sa suni un prieten sa-ti aduca, si dupa aia mai afli ca mai ai nevoie de niste bani, si mai suni un prieten...

#8
danbubba

danbubba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 15.05.2007
Va salut eu mi-am luat o masina acum 3 saptamani cu credit la banca prin Brd finance ideea e ca a mers ca pe roate la 2 zile dupa ce am calcat in showroom am fost in posesia masinii si nu am platit decat rca + casco + numere atat.. creditul e cu rata si dobanda fixa l-am luat pe o perioada mai lunga ( 10 ani ) si am de gand sa-l lichidez anul viitor in vara. Chiar se poate daca si dealerul iti ofera putin ajutor, acceptul de la banca l-am primit in 2 ore dupa ce le-au fost furnizate datele. O seara buna tuturor.


Dan

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate