Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Incalzire apa menajera intr-o masina de spalat veche

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
Ma gandeam sa ,,dau,, viata unei masini de spalat  din vremuri apuse cele cu un motor si o rezistenta de 1-2 kw.....
    Am una veche si ma gandeam sa scot motorul care este ars sa tai masina de la jumatate astfel sa ramana partea de sus cea cu bazin pe ,,fundul,, caruia este rezistenta, si sa o dispun la o inaltime de circa 2 metrii...
   Alimentarea cu apa se poate face cu un flotor gen bazin WC sau cu senzori de supraplin.....
    Incalzirea celor aproximativ 20 litrii se poate face in circa 30 - 45 minute cred...depinde si de rezistenta si folosirea apei se poate face printr-o conducta pana la chiuveta....ce ziceti...merita''''''........///////// pentru o casa la tara...asa mai rudimentara. :D

#2
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
pierderi mari, eficienta minima, consum mare...pierdere de timp si bani, parerea mea.

#3
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
ma gandeam eu....o sa termin boilerul pe care l-am inceput de mai mult ti,mp...
Este dintr-un instinctor de 2,5 litri la care am pus printr-o flansa si garnitura o rezistenta electrica, cumparata, de 1 kw...
Pentru o chiuveta la bucatarie e de ajuns..>>>>>>>> :rolleyes:semnul intrebarii...... :wub:

Edited by FANARIOT2007, 24 November 2008 - 22:37.


#4
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostFANARIOT2007, on Nov 25 2008, 00:21, said:

..sa ,,dau,, viata unei masini de spalat  din vremuri apuse ..
Bine ca e din vremea comunistilor si nu a ..fanariotilor

#5
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostFANARIOT2007, on Nov 24 2008, 21:36, said:

ma gandeam eu....o sa termin boilerul pe care l-am inceput de mai mult ti,mp...
Este dintr-un instinctor de 2,5 litri la care am pus printr-o flansa si garnitura o rezistenta electrica, cumparata, de 1 kw...
Pentru o chiuveta la bucatarie e de ajuns..>>>>>>>> :rolleyes:semnul intrebarii...... :wub:

e instinctor sau extinctor ?...te sfatuiesc sa-i pui si un vas de expansiune dintr-o cutie de alune sau de pate ;)

#6
AndjinSan

AndjinSan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2008
Am citit ca cea mai buna apa pentru masina de spalat este apa vie, care prelungeste perioada de viata a masinii de spalat si aceasta necesita reparatie cu mult mai rar. Am gasit materiale pe site-ul http://www.apa-vie-sanatate.com

#7
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFANARIOT2007, on Nov 24 2008, 23:21, said:

Ma gandeam sa ,,dau,, viata unei masini de spalat  din vremuri apuse cele cu un motor si o rezistenta de 1-2 kw.....
    Am una veche si ma gandeam sa scot motorul care este ars sa tai masina de la jumatate astfel sa ramana partea de sus cea cu bazin pe ,,fundul,, caruia este rezistenta, si sa o dispun la o inaltime de circa 2 metrii...
   Alimentarea cu apa se poate face cu un flotor gen bazin WC sau cu senzori de supraplin.....
    Incalzirea celor aproximativ 20 litrii se poate face in circa 30 - 45 minute cred...depinde si de rezistenta si folosirea apei se poate face printr-o conducta pana la chiuveta....ce ziceti...merita''''''........///////// pentru o casa la tara...asa mai rudimentara. :D

La ce bun cand un boiler nou e 3-4 milioane?

#8
romelian

romelian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.12.2006
Buna idee cea cu bazinul de la masina de spalat!Dar vezi sa-l pui exact sub tavan, eventual la vreo 5 cm mai jos, ca sa aiba loc aburii sa iasa si sa se imprastie in toata casa.Asa ai rezolvat si cu incalzirea camerei de deasupra sau a podului,precum si cu mentinerea umiditatii in casa.Basca mai te faci si cu tavan nou-nout. :thumbup: Caderea spre chiuveta nu o fa prin teava, ci prin cadere libera, gen cascada japoneza,din piatra in piatra si din bambus in bambus.Pentru clatirea vaselor poti folosi o morisca pe care sa faci cadere de apa si la baza ei, sub jet pui vasele. :thumbup: A, mi-a venit o idee: daca la morisca respectiva pui un dinam de bicicleta, va functiona ca o hidrocentrala, deci curentul cu care incalzesti apa, il recuperezi din dinam.Si asa, dintr-o masina de spalat veche, ai descoperit PERPETUUM-UL MOBILE pe care se tot chinuie savantii de mii de ani sa-l gaseasca. :worthy: Iar ca totul sa fie perfect, deasupra bazinului, pune un castron din inox cu fundul in sus,asa din condensul format, iti alimentezi cu apa bazinul si nu mai trebuie sa-l umpli niciodata.Succes! :first:

          Ideea cu boilerul bricolat din extinctor nu e prea buna, din cauza ca fierul rugineste in timp.Iti recomand cu caltura un pet de plastic de la bauturi racoritoare, vezi ca sunt si de trei litri.Sau daca chiar vrei sa-ti dai in petec, ia  un pet de la apa plata, ca are 5 litri.Dar atentie la consumul de curent.Pentru economie, nu mai baga si rezistenta electrica.Ia doua lame de ras, pui intre ele doua bete de chibrit sa nu se atinga si legi firele de la curent cate unul la fiecare lama, dar numai dupa ce sunt scufundate in pet.Atentie cand te speli, sa ai impamantare!!!!!!!! ;)

Edited by romelian, 22 January 2009 - 17:05.


#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAndjinSan, on Dec 18 2008, 11:05, said:

Am citit ca cea mai buna apa pentru masina de spalat este apa vie, care prelungeste perioada de viata a masinii de spalat si aceasta necesita reparatie cu mult mai rar. Am gasit materiale pe site-ul http://www.apa-vie-sanatate.com
:roflmaofast: tare de tot..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate