Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

CARGUS - o firma de doi lei 50

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
alx.z

alx.z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.04.2007
Vreau sa fac un indemn celor de aici, mai ales in speranta ca, daca va fi vreodata nevoie sa folositi un curier, va veti gandi de 2 ori inainte sa alegeti Cargus.
De'a lungul anilor am trimis destule produse prin curier, inca de pe vremea cand se mai folosea Posta Romana. Cu timpul, "curierii rapizi" au castigat teren astfel incat astazi ei sa fie cei mai folositi in trimitere de bunuri. Curierul la care am apelat cel mai mult a fost Cargus, nu pentru ca ar fi debordat de profesionalism dar pentru ca intotdeauna ei erau la indemana din simplul motiv al puterii obisnuintei. La ei am apelat primele dati din cauza expunerii pe care o aveau atunci pe piata.
Dar m'am saturat de zeflemeaua lor, de lipsa lor de profesionalism, de lipsa cuvantului si de preturile exagerate pe care le cer pentru toate aceste servicii pe care le indeplinesc si nu prea.
Am avut probleme deosebt de mari cu ei (si mai ales Cargus Bucuresti) care nu respecta angajamentul de a duce coletul "a doua zi". Nu o data s'a intamplat ca cei din Bucresti sa uite sa duc coletul si dupa 2 zile si numai dupa telefoane date sa isi duca la indeplinire sarcina pentru care au fost platiti. Saptamana trecuta, am trimis din nou un colet si din lipsa de imaginatie am folosit din nou Cargus. Curierul a ajuns tarziu (si numai dupa insistentele) sa preia coletul (eu sunand de dimineata buna la sediu), apoi cand a ajuns nu a putut gasi adresa "pentru ca nu se ocupa (el) de zona de obicei". Pe langa asta, a completat gresit nota de transport; simplu spus, nu dadea impresia ca are prea mare importanta ce scrie pe ea. A scris numele firmei, numarul de telefon de contact si numele persoanei de contact toate gresite. Abia dupa ce a plecat mi'am dat seama ca telefonul fuseses sris gresit si a trebuit sa sun la sediu si apoi sa iau legatura cu curierul ca sa binevoiasca sa corecteze.
A doua, zi, coletul ajuns in Timisoara, dar, vorbind cu destinatarul, aflu ca a sunat la ei dar ca "nu au timp sa mai ajung azi". Asta insemna ca abia luni putea fi colectat pachetul. A trebuit sa mearga clientul ca sa il ridice, asta dupa ce fusesem asigurat aici ca va ajunge a doua zi. Se pare ca asta nu includea si livrarea. Rambursul nu a ajuns inca la mine pentru ca din nou curierul nu a putut gasi adresa dar nici nu au binevoit sa ma sune. In paralel, fie spus, am primit un colet de la Sprint Curier, dar am fost sunat de la sediu sa imi spuna ca ma cauta curierul. Deci la altii se poate dar Cargus nu poate sa dea un telefon pentru a'si respecta clientii. A trebuit sa sun si ieri si azi ca sa mi se spuna abia azi ca "nu am fost gasit". Ieri mi s'a spus ca nu a ajunsese plicul,ceea ce s'a dovedit a fi fals. Pentru suma pe care le'am dat'o, eu ma asteptam ca ei sa faca livrarea personal si sa imi aduca tot personal rambursul. Dar nu a fost sa fie asa. A trebuit sa fac eu investigatii ca ei sa isi faca treaba.
In consecinta, vreau sa comunic tuturor care vor citi acest mesaj, sa se gandeasca bine daca vor sa aiba de'a face cu CARGUS. Mi se pare ca e mai usor sa ai de'a face cu Posta Romana decat cu ei. Cargus sunt lipsiti de profesionalismul pe care obiectul de activitate si tarifele lor il cer.
Alegeti alti curieri. Eu am fost impresionat de grija celor de la Sprint Curier care au avut macar binevointa sa ma sune personal iar curierul s'a interesat realmente de adresa corecta. Cargus nu au sunat clientul chiar daca am pus sa fie scris explicit sa fie sunat inainte. In plus, curierul nu s'a putut interesa de adresa ca sa faca totusi livrarea (asta in cazul in care ce imi spun de la sediu e adevarat).
In concluzie, nu voi mai avea niciodata de'a face cu aceasta companie. Este o rusine sa platesti atat de mult pentru servicii atat de proaste!

p.s. Rog pe cei care au avut neplaceri cu aceast a firma, sa le posteze pentru ca altii sa aiba parte de aceleasi neplaceri/nervi de care au avut ei parte.

Edited by alx.z, 18 November 2008 - 16:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate