Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Totul despre pașapoarte

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu ai nici o problemă cu ieșirea din țară atât timp cât ai acte valabile...
Teoretic ai obligația ca în termen de 30 de zile de la schimbarea domiciliului sau a unor date de stare civilă să soliciți la secția de poliție de pe raza căreia domiciliezi în prezent, eliberarea unor noi acte de identitate... și asta e valabil și pentru actele de identificare ale unui autovehicul...
Dacă însă, din anumite motive mai mult sau mai puțin obiective, nu ai făcut încă această operațiune, poți fi sancționat de orice polițist cu calitate de agent constatator, dar cu amendă doar, fără a te putea împiedica cineva să-ți continui o călătorie!
Drum bun și distracție plăcută!


#20
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008
În aceeași ordine de idei, mie îmi expiră pașaportul în februarie, dar undeva în mai trebuie să merg la Ambasada USA pt o viză de imigrare. Cert este că nu mă voi întoarce în februarie în România iar, numai pt pașaport. Având în vedere că sunt aproape 11 luni până îmi expiră, știe cineva care este procedura pentru a mi se emite unul nou ?

#21
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Te prezinți la secția de poliție de sector cu actul de identitate, pașaportul vechi, taxele plătite, completezi cererea, iar dacă mai este nevoie de ceva, afli direct de la sursă...

#22
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcopjob2000, on Apr 29 2009, 00:51, said:

Te prezinți la secția de poliție de sector cu actul de identitate, pașaportul vechi, taxele plătite, completezi cererea, iar dacă mai este nevoie de ceva, afli direct de la sursă...

Mulțam !  :P

#23
matutu

matutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 07.05.2008

View PostOana31, on Apr 29 2009, 09:20, said:

Mulțam !  :P



daca nu ai fost inca la politie, pe langa cele spuse de copjob, mai ai nevoie de copie dupa actul de identitate.
cererea este numarul 1 si o poti  descarca de pe internet. programul este, pentru depunerea actelor martea dimineata.
acordarea unui pasaport nou dureaza 7 zile lucratoare din momentul depunerii.

#24
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
Buna Ziua
dar pentru cineva care vrea sa obtina o viza de Romania stiti daca este necesar ca pasaportul sa mai fie valabil cel putin 3 sau 6 luni de la data expirarii vizei solicitate? Adica un amic vrea sa vina in Romania pe 15 iulie pentru 3-4 saptamani, pana spre mijlocul lui august, insa pasaportul ii expira in decembrie, deci are mai putin de 6 luni. Pe site-ul MAE nu am gasit informatia. Va multumesc

#25
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Pe mine ma lasa absolut rece ce acte prefera autoritatile. In cele 27 de state ale UE cartea de identitate a unui cetatean european valoreaza exact cat un pasaport si poti calatori linistit doar cu ea.

View Postcopjob2000, on Apr 16 2009, 23:34, said:

De fiecare dată când ies din țară, indiferent de destinație (BG, GR, TR, etc.) îmi iau cu mine DOAR pașaportul!
Acesta este si actul preferat de toate autoritățile din orice stat pentru a te identifica... sau la hoteluri, pentru a te caza...
Nu am întâlnit până acum vreo persoană care să îmi ceară un alt act de identitate când am prezentat pașaportul...
Opinia mea este că o carte de identitate este documentul de identificare în țară, iar pașaportul în afara ei!


#26
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Pe mine ma lasă absolut rece ce acte preferă autoritățile. În cele 27 de state ale UE cartea de identitate a unui cetățean european valorează exact cât un pașaport și poți călători liniștit doar cu ea.





Dacă citeai cu atenție ce am scris eu și alții ai fi constatat (poate) că cineva a spus că la intrarea în TR i s-a cerut CI și se felicita pentru că a avut-o la el, iar eu am spus că deși ai dreptul să călătorești în statele EU (Turcia încă nu a intrat în EU și nici nu are prea mari șanse să intre în următorii câțiva zeci de ani...) doar cu cartea de identitate, este de preferat să o faci cu pașaportul...
Dacă spui că te lasă rece, sau, mă rog, absolut rece o preferință a autorităților, dar să vezi cum o să te simți dacă vreuna dintre aceste autorități nu o să recunoască valabilitatea unei cărți de identitate, așa cum s-a mai întâmplat pe ici... pe colo.... :notangel:

#27
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcopjob2000, on May 24 2009, 23:42, said:

iar eu am spus că deși ai dreptul să călătorești în statele EU (Turcia încă nu a intrat în EU și nici nu are prea mari șanse să intre în următorii câțiva zeci de ani...) doar cu cartea de identitate, este de preferat să o faci cu pașaportul...

Nu inteleg de ce mai exista inca persoane care continua sa sustina ca este de preferat sa ai pasaport cand calatoresti pe teritoriul UE, la mai bine de doi ani si jumatate de cand am capatat acest drept. Directiva 38/2004 privind dreptul la la libera circulatie a fost implementata complet in legislatiile nationale ale statelor membre inca din 30 aprilie 2006, deci pur si simplu nu exista baza legala ca sa ti se ceara pasaport. Sau, altfel spus, lipsa unui pasaport nu constituie un motiv suficient pentru ca sa-ti fie refuzat accesul pe teritoriul unui stat membru. Daca patesti chestia asta, este clar un abuz. Din acest motiv am spus ca ma lasa absolut rece preferintele autoritatilor in ce priveste actele necesare calatoriei in UE.

Informatii suplimentare: exista si trei tari non-EU care permit accesul cetatenilor UE doar cu cartea de identitate: Croatia, Macedonia si Muntenegru. In cazuri exceptionale se poate intra si in Maroc cu CI, confirm informatiilor de pe pagina de internet a ministerului marocan de externe.

#28
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postcopjob2000, on May 24 2009, 22:42, said:

....
Dacă spui că te lasă rece, sau, mă rog, absolut rece o preferință a autorităților, dar să vezi cum o să te simți dacă vreuna dintre aceste autorități nu o să recunoască valabilitatea unei cărți de identitate, așa cum s-a mai întâmplat pe ici... pe colo.... :notangel:
Asta-i din ciclu' vorbim ca sa ne aflam in treaba. De fapt daca stau bine si ma gandesc este lipsa de informare.
Vorbesti din propie experienta ori ai la baza perindatul "am auzit ca..." ?
In cele 27 state membre ale UE se poate intra utilizand CI. Am fost in cateva state din UE fara nicio problema. Partea proasta cu CI-ul este ca nu are semantura pe el, in cazul in care ai nevoie de autentificarea ei.

Edited by fabian23, 25 May 2009 - 14:55.


#29
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
stie cineva: se mai plateste taxa pentru urgenta sau au termen fix indiferent?

multumesc

#30
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Sper să nu aveți vreodată probleme când plecați din țară doar cu cartea de identitate!
Nu doresc la nimeni așa ceva!
Dar..... sincer... o să râd cu o poftă nedisimulată de cei care, deși avertizați, vor păți ceva când vor avea de tras pentru că nu au pașaportul asupra lor...
Degeaba vreunul îi va spune respectivului că există o directivă EU pentru că aceasta reglementează DOAR modul de pătrundere al cetățenilor EU într-un stat...Atât!


Dum bun! ... și... lipsit de probleme! Indiferent de actele de identitate folosite..... :naughty:

#31
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

View Postdeaq, on May 25 2009, 22:41, said:

stie cineva: se mai plateste taxa pentru urgenta sau au termen fix indiferent?
Cel putin anul trecut puteai plati taxa de urgenta de 100 Lei, dimineata faceai poza, iar peste cateva ore ridicai pasaportul facut.
Daca nu, era doar cei 96 Lei si-l ridicai peste o saptamana.

Quote

Nu inteleg de ce mai exista inca persoane care continua sa sustina ca este de preferat sa ai pasaport cand calatoresti pe teritoriul UE
Multe companii de transport din Europa acorda 5-10% reducere tinerilor sub 26 de ani. Desteptii de la Evidenta Persoanelor n-au gasit un loc pe ditamai cartea de identitate sa scrie si data nasterii. In rest ai dreptate.

Quote

Sper să nu aveți vreodată probleme când plecați din țară doar cu cartea de identitate!
E mai bine sa ai pasaportul la hotel si cartea de identitate in portofel. In zonele turistice aglomerate mai mult ca sigur sunt si hoti de buzunare (nu comentez nationalitatea lor).

Edited by 3oaie, 26 May 2009 - 19:13.


#32
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Post3oaie, on May 26 2009, 18:10, said:

Multe companii de transport din Europa acorda 5-10% reducere tinerilor sub 26 de ani. Desteptii de la Evidenta Persoanelor n-au gasit un loc pe ditamai cartea de identitate sa scrie si data nasterii. In rest ai dreptate.

Merci. :-)

In ce priveste data nasterii asa e, e cam greu sa tot explici ca data nasterii este de fapt acel sir de cifre de culoare rosie din codul numeric personal in ordinea an-luna-zi. In loc sa fi pus numele parintilor mai bine treceau cetatenia si data nasterii clar si frumos.


View Postcopjob2000, on May 26 2009, 09:54, said:

există o directivă EU pentru că aceasta reglementează DOAR modul de pătrundere al cetățenilor EU într-un stat...Atât!
Beneficiarii directivei de care am amintit sunt toti cetatenii EU (deci inclusiv romanii) atunci cand vine vorba de dreptul la libera circulatie si sedere pe teritoriul celor 27 de state membre. Tot de aceasta directiva mai beneficiaza si cetatenii statelor terte care sunt membri de familie in relatie cu un cetatean european.

View Postcopjob2000, on May 26 2009, 09:54, said:

Dar..... sincer... o să râd cu o poftă nedisimulată de cei care, deși avertizați, vor păți ceva când vor avea de tras pentru că nu au pașaportul asupra lor...
Exista multe persoane care nu au pasaport, dar au CI. Tu vrei de fapt sa spui ca toti acestia ar trebui sa-si faca pasaport doar pentru ca vor sa calatoreasca, sa zicem, pana la Londra sau pana la Praga? Doar ca masura de precautie?

Eu unul nu cred ca e cazul pentru ca, repet, nu exista temei legal pentru autoritatile de frontiera ale unui stat membru sa ceara pasaport unui cetatean european. Directiva 38 da dreptul cetatenilor EU sa arate la control oricare act doresc din cele doua. Pe nici unul dintre ele nu se aplica stampila politiei de frontiera, controlul este doar vizual, cautarea in baza de date este optionala iar despre intrebari de genul unde mergeti, cat stati si cu ce treaba pe aici nici nu poate fi vorba. Dar deja intram in zona Regulamentului 562/2006 (codul frontierelor Schengen) care reglementeaza efectuarea controlului la frontierele unui stat al UE.

#33
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Există multe persoane care nu au pașaport, dar au C.I. Tu vrei de fapt să spui ca toți aceștia ar trebui să-și facă pașaport doar pentru că vor să călătorească, să zicem, până la Londra sau până la Praga? Doar ca măsura de precauție?
Eu unul nu cred că e cazul pentru că, repet, nu există temei legal pentru autoritățile de frontieră ale unui stat membru să ceară pașaport unui cetățean european. Directiva 38 dă dreptul cetățenilor EU să arate la control oricare act doresc din cele două. Pe nici unul dintre ele nu se aplică ștampila poliției de frontieră, controlul este doar vizual, căutarea în baza de date este opționala iar despre întrebări de genul unde mergeți, cât stați și cu ce treabă pe aici nici nu poate fi vorba. Dar deja intrăm în zona Regulamentului 562/2006 (codul frontierelor Schengen) care reglementează efectuarea controlului la frontierele unui stat al UE.





Știu care sunt reglementările acordului Schengen.
Eu am vrut să spun că directiva în discuție (38) dă dreptul cetățenilor EU să călătorească pe teritoriul EU cu cartea de identitate, fiind astfel eliminată obligativitatea folosirii pașaportului și că această directivă nu are efecte obligatorii pe întreg teritoriul unui stat, sau la toate instituțiile de stat sau particulare, care pot solicita ca act de identitate, pașaportul, în loc de cartea de identitate!
Din proprie experiență pot spune că în proporție covârșitoare, la ieșirea din România, cetățenii români iau asupra lor ambele acte de identitate (pașaportul și cartea de identitate), din cauza fricii de a le fi furat vreunul???
Dar dacă, rămân fără ambele??? :naughty:
Rămân la recomandarea mea, de a călători în afara României doar cu pașaport!
Este o recomandare doar... cu care cine nu este de acord, poate proceda cum vrea! :notangel:
Dum bun și fără probleme!

#34
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
depinde unde vreti sa mergeti in Europa...  uite un mail primit de mine la intrebarea daca am nevoie sau nu de pasaport pentru a intra in Norvegia...



Stimate d-le XXXX XXXXXXX,

Norvegia face parte din Spatiul Schengen, dar nu face parte din UE, deci aveti nevoie de pasaport.

Daca mai aveti nelamuriri, va rugam nu ezitati sa ne contactati.

Cu deosebita stima,

Liliana Gherdan

Sectia Consulara
Ambasada Regala a Norvegiei
tel.+40 21 210 02 74/6/7
fax +40 21 210 02 75
e-mail: [email protected]
Strada Dumbrava Rosie nr.4
020463 Bucuresti
Romania

#35
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcopjob2000, on 26th May 2009, 11:54, said:

Sper să nu aveți vreodată probleme când plecați din țară doar cu cartea de identitate!
Nu doresc la nimeni așa ceva!
Dar..... sincer... o să râd cu o poftă nedisimulată de cei care, deși avertizați, vor păți ceva când vor avea de tras pentru că nu au pașaportul asupra lor...
Degeaba vreunul îi va spune respectivului că există o directivă EU pentru că aceasta reglementează DOAR modul de pătrundere al cetățenilor EU într-un stat...Atât!


Dum bun! ... și... lipsit de probleme! Indiferent de actele de identitate folosite..... :naughty:

Eu nici nu am pasaport de un an si am calatorit de multe ori in UE numai cu buletinul. N-a fost o problema nici la vama, nici la hoteluri, nici la inchirerea unei masini. La inceput te mai intrebau la iesire daca ai pasaportul, fiindca e mai usor de verificat. Tot la inceput am fost intrebat la intrarea in Marea Britanie daca am si pasaportul, fiindca nu cunoaste CI-ul roman. Nu spunea ca trebuie sa am, numai m-a intrebat daca am cumva la mine. Dar in 2008/2009 nimic, accepta CI-ul fara intrebari. Mi s-a parut ca verificarea CI-ul intr-adevar dureaza mai mult, de obicei nu pot scana si scriu numele tau in calculator manua (vorbesc despre trecerile de frontiera in aeroporturi, pe tren/masina nu se complica cu calculatorul). Sincer pana nu calatoresc intr-o tara unde e nevoie de pasaport, n-o sa cer una noua, CI-ul e mai comod, incapa mai bine in portofel.
Un lucru e bun daca ai ambele: daca pierzi una, poti sa intorci cu celalat fara a merge la consulat pentru un document provizoriu.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pasapoartele biometrice se elibereaza si pentru locuitorii altor orase in afara de Bucuresti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate