Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Totul despre pașapoarte

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#37
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu s-a început eliberarea de pașapoarte biometrice... nu încă!
Oricum, n-o să fie la îndemâna oricui, pentru că se preconizează un preț de circa 250 lei! :naughty:

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-are importanță pretul , intrebam doar daca este disponibil. Stiam ca este doar pentru locuitorii din Ilfov

#39
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
N-are importanță prețul, întrebam doar dacă este disponibil. Știam că este doar pentru locuitorii din Ilfov.



Răspuns: Din păcate, nu! Așteptăm cu nerăbdare, dar încă nu s-a primit verde de la parlament! :confuzzled:

#40
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
O cunostiinta de a mea vrea sa plece pana in Anglia (treburi ..), si e posibil sa stea mai mult de trei luni.

Ce trebuie sa faca? Are C.I. Mai are nevoie de altceva? (asigurare medicala...,etc)

#41
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postiordache4991, on 5th June 2009, 19:29, said:

O cunostiinta de a mea vrea sa plece pana in Anglia (treburi ..), si e posibil sa stea mai mult de trei luni.

Ce trebuie sa faca? Are C.I. Mai are nevoie de altceva? (asigurare medicala...,etc)

Nu. CI-ul e suficient. Poate sa isi scoata cardul european de asigurari de sanatate, dar nu e musai.

#42
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
O cunoștință de a mea vrea să plece până în Anglia (treburi ..), și e posibil să stea mai mult de trei luni.
Ce trebuie să facă? Are C.I. Mai are nevoie de altceva? (asigurare medicală...,etc)




Personal recomand pașaportul pentru ieșirea din țară și (deși nu este obligatorie) o asigurare medicală, încheieată la o societate de asigurări!
Costurile unor eventuale probleme medicale (mai ales în Marea Britanie) ar putea fi destul de mari....

#43
ciprianc

ciprianc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.09.2005
Intentionez sa ma duc in concediu in Croatia pt o saptamana, problema e ca pasaportul expira pe 12 august, iar eu plec pe 1 si ma intorc pe 9.
Oare o sa am probleme la vama?

#44
aron

aron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.08.2006
Din câte știu eu, trebuie să ai pașaportul valabil minim 3 luni de la data intrării în țara străină.
Cum Croația nu e țară UE, îți vor verifica pașaportul.

#45
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Citez de pe site-ul Ministerului de Afaceri Externe croat:

"Romanian citizens can also cross the Croatian state border with an identity card".

Sursa: http://www.mvpei.hr/...dmid=155#pocdrz

Insa vezi pe unde ajungi in Croatia :-)...

#46
ciprianc

ciprianc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.09.2005

View PostGreuceanu, on 21st July 2009, 11:14, said:

Citez de pe site-ul Ministerului de Afaceri Externe croat:

"Romanian citizens can also cross the Croatian state border with an identity card".

Sursa: http://www.mvpei.hr/...dmid=155#pocdrz

Insa vezi pe unde ajungi in Croatia :-)...

thanks

#47
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003

View Postaron, on 20th July 2009, 18:44, said:

Din câte știu eu, trebuie să ai pașaportul valabil minim 3 luni de la data intrării în țara străină.
Cum Croația nu e țară UE, îți vor verifica pașaportul.

Colateral .....am iesit in Germania ( deci stat UE ) cu pasaport care expira in 2 saptamani;
N-a interesat pe nimeni;
Unul singur m-a intrebat la imbarcare in aeroport daca ma intorc pana la data expirarii pasaportului; am zis "DA" si asta a fost tot; omul nu era de la Politie ci de la compania de transport;
De principiu, posibile "probleme" se intampina la plecare; la intoarcere nu mai e asa greu; toata lumea e fericita ca te intorci la tine in tara si ei raman cu lebedele neatinse  :lol:

Edited by warrior, 24 July 2009 - 06:56.


#48
graham

graham

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2009
as avea o intrebare va rog daca poate cineva sa ma ajute!
sunt in londra de aproape 5 ani si in decembrie imi expira pasaportul..
eu vreau sa merg in romania sa il schimb dar nu stiu daca se poate daca nu a expirat inca.
se poate sa imi schimb pasaportul cu 4 luni inainte de expirare?
doar acum am concediu si este singura data cand pot venii in tara ca sa il schimb.
va rog ajutati-ma, va multumesc
sincera sa fiu nu prea stiu nimic despre site-ul asta dar sper ca mesajul meu sa ajunga unde trebuie haha

#49
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Poti sa ti-l schimbi cu 4 luni inainte de a expira.

#50
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Mai nene, cum o cauta unii......................si n-o gasesc (la aria potrivita, ma refer)! :lol:
http://forum.softped...p?showforum=281

#51
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postgraham, on 11th August 2009, 12:32, said:

as avea o intrebare va rog daca poate cineva sa ma ajute!
sunt in londra de aproape 5 ani si in decembrie imi expira pasaportul..

Schimba-l neaparat inainte de a expira. Poti sa il schimbi si la Consulatul Romaniei. Eu am lasat pasaportul sa expire si a trebuit sa ma lupt cu birocratia de la Consulatul Romaniei.

#52
Tony TTC

Tony TTC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 17.08.2005
Situatia este urmatoarea:
Mi se expira pasaportul pe 10 mai 2011, o sa am o viza in Norvegia pentru perioada ianuarie 2010 - ian 2011. As dori ca pasaportul sa aiba o valabilitate mai mare pentru orice eventualitate. Ce ar trebui ca sa ii pot face o prelungire chiar inainte sa plec din tara? Adica sa ma duc in dec 2009 si sa vorbesc de o prelungire pana in 2012 de ex.
P.S. Il am din 2006.

#53
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Trebuie sa ies din tara in noapteaastasi unadintre persoanele pertenere in calatorie si-a dat seama ca are pasaportul exprat. Faptul e consumat, dar maintereseaza daca stiti, se poate pune la vama vreo stampila,ceva, indiferent de bani? Lapasapoarte nu poatemergepana luni,iarmaine e sambata.
A mai fost cineva in situatia asta? Greu de crezut, stiu.

#54
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Merge si cu buletinul.
In ce tara mergeti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate